Dziedziczenie długu po rodzicach.

Witam. Rok temu zmarła matka mojego byłego męża. Miała dużo długów. Wczoraj na mój adres przyszło pismo z sądu z prośbą o wskazanie adresu byłego męża. Czy to oznacza że były mąż nie odrzucił spadku po matce ? Czy w związku z tym mój syn może mieć jakieś problemy ?
anonim cytuj
18-03-2024
W piśmie jest napisane że sąd poszukuje byłego męża w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku, w sprawie z powództwa jakiegoś funduszu wierzytelności.
 
anonim cytuj
18-03-2024
Skąd wiesz, co jest w piśmie sądowym nie skierowanym do Ciebie?
Jak mogłaś odebrać list? Zgoda byłego męża na wrzut do skrzynki?
 
anonim cytuj
18-03-2024
Ktoś mnie źle zrozumiał. Pismo nie było do mojego byłego męża tylko do mojego syna, który jest zameldowany u mnie a mieszka w Anglii. Prosił mnie żebym odebrała bo jeżeli jego ojciec odrzuci spadek to długi przejdą na niego jako wnuka.
Sąd nie ma wiedzy czy odrzucił spadek? Czyli mogło być tak że mój były mąż złożył u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku, a teraz czeka aż sad go znajdzie (co będzie trudne bo nie ma chyba meldunku) i poinformuje, że po matce zostały długi.
 
anonim cytuj
18-03-2024
Tak, w praktyce może tak być jednak notariusz zobowiązany jest takie oświadczenie o odrzuceniu spadku przesłać do sądu spadku (najczęściej jest to sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej) a sąd powinien wziąć je pod uwagę jako okoliczność znaną sądowi z urzędu. Syn powołując się przesyłkę może skontaktować się z biurem obsługi interesanta sądu. Może warto umówić się do czytelni akt by uzyskać więcej informacji w sprawie (syn może udzielić Pani pełnomocnictwa). Syn ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przy czym termin liczony jest od dnia gdy dowiedział się o tym, że dziedziczy (w tym przypadku od dnia, w którym dowiedział się, że ojciec odrzucił spadek).

PRZEPIS PRAWNY:
art. 640 Kodeks postępowania cywilnego (fragment)
§ 1.Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku. Notariusz nie przesyła oświadczenia, jeżeli zarejestrował akt poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
18-03-2024
W przypadku, gdy wnuk jest niepełnoletni , jego ojciec powinien odrzucić spadek także w jego imieniu.

Zgodnie z art. 641. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego ( t.j. Dz.U 2023. 1550) oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:
1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz ostatnie miejsce jego zwykłego pobytu;
2)tytuł powołania do spadku;
3) treść złożonego oświadczenia.
(...)
§ 3(1) Rodzic, składając w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku, oświadcza o:
1) przysługiwaniu mu władzy rodzicielskiej i jej zakresie,
2) wyrażeniu przez drugiego z rodziców zgody na odrzucenie spadku, chyba że oświadczenie to jest składane wspólnie,
3) uprzednim odrzuceniu spadku przez któregokolwiek z rodziców,
4) odrzuceniu spadku przez innych zstępnych rodziców tego dziecka
- chyba że przed złożeniem oświadczenia zostało wydane zezwolenie sądu na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka w postaci odrzucenia spadku".
 
anonim cytuj
18-03-2024

Sugerowane Tematy

Dozór elektroniczny.
Mam pytanie mój mąż ma jutro rozprawę na dozór elektroniczny. Gdy wyrok zapada pozytywnie. To co się potem dzieje. Czy on wychodzi na wolność. Bo on jest w tym momencie w areszcie śledczym. Za zostało mu półtora miesiąca do końca kary. Proszę mi odpowiedzieć....
Firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła im pieniędzy, chcą żeby im podpisać aneks do umowy sprzed 4 lat. Co robić
Cześć proszę o podpowiedź, co zrobić w tej sytuacji.Cztery lata ,temu miałam wypadek samochodowy ,korzystałam wtedy z pomocy jednej z firm która zapewniła mi lawetę oraz auto zastępcze.Auto zdałam ,oddałam kluczyki , podpisaliśmy dokumenty, i rozstaliśmy się w zgodzie Jakie było moje zdziwienie ,gdy dziś dzwoni ,do mnie Pani z tej firmy twierdzą że muszę podpisać aneks do umowy tamtej sprzed czterech lat .Gdyż sprawa jest w sądzie ,bo firma ubezp...
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka?
Dzień dobry Przychodzę z takim zapytwniem; Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci? Może ktoś z was się orientuje lub podesłałby link do wiarygodnych źródeł?...
Uszkodzenie wypożyczonego pojazdu.
Proszę o pomoc, wypożyczyłem skuter wodny, którym podczas użytkowania wjechałem na mieliznę. Elementy silnika i napędowe zassały kamieni i mułu i skuter nie chciał odpalić. Wpłynięcie na mieliznę oczywiście nie było celowe, z uwagi na niski stan jeziora nie wiedziałem że jest tam tak płytko. Nie mam patentu na korzystanie z tego typu pojazdów. Po całym zajściu spisaliśmy oświadczenie, że pokryję koszty naprawy. Proszę o informację czy wypożycza...

Wyszukiwarka