Przedsądowe wezwanie do zwrotu zadatku.

13.08.2023 zawarłem jako sprzedający umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania.
Kupujący wpłacił 10tys zadatku.
Po kilku dniach ustalilismy telefonicznie że odstępujemy od umowy.
Kupujący zgodził się i poprosił o zwrot zadatku na konto, co uczyniłem i o sprawie zapomniałem.
Lokalu nie sprzedałem.
Dziś dostałem od prawnika przedsądowe wezwanie do zwrotu jeszcze raz zadatku (jako ze się nie wywiązałem z umowy).
Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Uważałem że jak ustnie się dogadaliśmy będzie OK, ale widocznie kupujący był mądrzejszy.
Nie odbiera telefonu ode mnie.
Czy coś mogę zrobić w tej sytuacji?
Wezwać go do zawarcia umowy (umowa jest jeszcze ważna 2 dni)
Nie chcę oczywiście tracić 10tys zł.
Jeśli dojdzie do sprawy w sądzie to co będzie weryfikował sąd?
Jak udowodnić że to nie ja wycofałem się z umowy?
anonim cytuj
15-11-2023
Uważałem że jak ustnie się dogadaliśmy będzie OK.

To udowodnij to. Skoro umowa przedwstępna była zawarta w formie pisemnej, to i jej rozwiązanie też należało wykonać w takiej formie.
To już rozumiem że popełniłem błąd.
Pytam co mogę zrobić w obecnej sytuacji aby nie zwracać zadatku.
1. Rozumiem że jedyna opcja to udowodnienie przed sądem?
2. Idąc logiką pisemnego rozwiązania, skoro nie została rozwiązana to czy powinienem wezwać kupującego do przystąpienia do aktu?
 
anonim cytuj
15-11-2023
Kto wyszedł w propozycja wypowiedzenia umowy ?
Ja zaproponowałem.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Kupujący po prostu korzysta ze swojego prawa. Albo teraz dalej brniesz w umowę przyrzeczoną (aczkolwiek bez formy aktu umowa przedwstępna nie może być dochodzona przed sądem) albo udowodnij, że doszło do porozumienia stron (raczej wątpliwe).
 
anonim cytuj
15-11-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie współwłasności.
6 lat temu zmarł mi Wujek - odbyło się postepowanie spadkowe z podziałem na części . Podzielono ułamkowo na 10 części w różnym wymiarze . Drugim krokiem był wniosek o zniesienie współwłasności i tu zaczęło się wszystko mega wydłużać. Niestety odbyły się dwie sprawy i już ponad 3 lata żadnych wieści. W tym czasie dość licznie umierają spadkobiercy. Chciałbym spłacić i zamknąć temat ale sąd nic nie robi. Z jakiego powodu to tak długo trwa i c...
Czy praca w informatyce wymaga zakładania działalności gospodarczej?
Czy praca w branży informatycznej (programowanie, administrowanie serwerami itp.) w Polsce wymaga zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej? Jeżeli tak, na jakiej podstawie prawnej? Jeżeli nie, czy i gdzie mogę zgłosić sytuację, w której firmy (w tym korporacje) przerywają rozmowę kwalifikacyjną i mnie odrzucają po usłyszeniu, że nie prowadzę i nie chcę prowadzić działalności?...
Wypłata małoletniego pracownika.
Dzień dobry. Czy opiekun prawny może rekwirować wypłatę małoletniego pracownika??...
Rozwiązanie umowy o prace.
Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o prace z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia i kazać nie przychodzić do pracy i poinformować, że daje na miesiąc urlop bezpłany bez zgody pracownika, i bez wniosku? ...

Wyszukiwarka