Likwidacja stanowiska w okresie ochronnym.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu likwidacji stanowiska w okresie ochronnym do emerytury? Jeden rok do emerytury.
anonim cytuj
07-11-2023
1974 Nr 24 poz. 141, Art. 39, pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę, pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną, co jest jednoznaczne z zagwarantowaniem zatrudnienia do końca czasu jej trwania. Likwidacja stanowiska pracy nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym, którego stosunek pracy jest chroniony na podstawie art. 39 Kodeksu pracy. Takiemu pracownikowi można wypowiedzieć tylko warunki pracy i płacy. Jedynie ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy wyłączają ochronę przedemerytalną i umożliwiają wypowiedzenie umowy o pracę pracownikom tuż przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Sama likwidacja stanowiska pracy nie stanowi okoliczności rozwiązania umowy, ale jeśli pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację to może.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jest to możliwe, ale za porozumieniem stron. Temat jest dość rozległy i zależy od kilku czynników. Można śmiało poczytać więcej na ten temat.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kontekście pytania dotyczącego możliwości zwolnienia pracownika z powodu likwidacji stanowiska w okresie ochronnym przed emeryturą, prawo pracy w Polsce zapewnia szczególną ochronę pracownikom znajdującym się w okresie przedemerytalnym. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ze względu na przyczyny dotyczące pracownika w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jeśli jest to kobieta, lub 5 lat w przypadku mężczyzn (chociaż te okresy mogą ulec zmianie w zależności od daty urodzenia pracownika i obowiązujących przepisów dotyczących wieku emerytalnego).

1974 Nr 24 poz. 141, Art. 39, pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę, pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną


Zaznaczając, że powyższy cytat zawiera błąd, ponieważ nie odnosi się do aktualnego stanu prawnego (prawdopodobnie jest to pomyłka w numeracji), aktualne przepisy chronią pracownika w okresie przedemerytalnym. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy, ochrona ta może zostać ograniczona. W takim przypadku pracodawca ma prawo rozwiązać umowy o pracę nawet z pracownikami chronionymi przedemerytalnie, jednak wymaga to spełnienia ściśle określonych warunków prawnych.

Sama likwidacja stanowiska pracy nie stanowi okoliczności rozwiązania umowy, ale jeśli pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację to może.


Podsumowując, w normalnych okolicznościach pracodawca nie może zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną jedynie z powodu likwidacji stanowiska. Aby dokonać takiego zwolnienia, musiałyby zajść dodatkowe okoliczności, takie jak likwidacja lub upadłość pracodawcy. W takim wypadku proces zwolnienia musi być przeprowadzony zgodnie z procedurami przewidzianymi w Kodeksie pracy oraz innych relevantnych przepisach prawa, takich jak ustawa o upadłości i restrukturyzacji.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Zakłócanie ciszy nocnej.
Witam, chciałbym przedstawić sytuację jaka miała miejsce. Zapomniałem się i około godziny 1:30 zaśpiewałem jedną piosenkę karaoke. Któryś z sąsiadów zadzwonił na policję i pojawiła się niemal natychmiast (blisko mnie znajduje się posterunek policji). Gdy kończyłem śpiewać wchodzili już po klatce schodowej. Gdy zadzwonili do drzwi już skończyłem piosenkę, która trwała jakieś 3 minuty i był to mój sam głos bo muzyka była na słuchawkach. Zaczęli nac...
Pozew rozwodowy. Po jakim czasie się spodziewać? Jak wygląda procedura?
Witam wszystkich, pytanie o pozew rozwodowy, mianowicie 29 czerwca wyruszył pozew do sądu, w jakim czasie moge spodziewać się go u mnie? I jak dalej wygląda procedura? Na odpowiedź mam 2 tyg. i po jakim mniej więcej czasu mogę spodziewać się pierwszej sprawy? Dziekuję za odpowiedzi....
wyjazd dziecka za granice bez zgody ojca
Matka mojego dziecka chce wyjechać z synem do Niemiec do pracy. Mam pełne prawa rodzicielskie. Czy może ona wyjechać z naszym synem bez mojej zgody?...
Porozumienie ze względu na reorganizację
W związku z reorganizacją wystąpiłam do przełożonego o możliwość rozwiązania ze mną umowy za porozumieniem z odprawą. Pracodawca zwolnił w ten sposób 7 osób. Ja niby pracę, inne zadania mam zapewnione, ale chciałabym móc też w podobny sposób odejść z firmy. Jak podpisałabym porozumienie w lutym i byłabym w pracy do końca lutego to przy porozumieniu bez świadczenia pracy mam 3 mce (które mam przy wypowiedzeniu), za które pieniądze bym dostała...

Wyszukiwarka