Cofnięcie pozwu.

Witam, proszę o pomoc.
Jakiś czas temu moja mam dostal nakaz sadowy plus odsetki. Został napisany sprzeciw od nakazu. Dlug został splacony w całości plus odsetki i koszty. Powód cofnął pozew, tylko nie wiadomomo czy w calości. Kuzyn napisał pismo o umorzenie sprawy i zeby ewentulane koszty sprawy w tym zastepstwa zwocił powod i zeby sprawa miala tryb niejawny.
Mama się nie chce stresować bo na logikę nie wiemy co mecenas napisał. wierzycielem w trakcie rozmowy telefonicznej powiedział, że już ze sprawa zakończona. Nie chcemy pisać o zwrot kosztów ponieważ nie chcemy dolewać oliwy do ognia. Chcemy jak najszybciej sprawę zakończyć. Co robić?
anonim cytuj
31-08-2023
Skoro spłaciliście kwotę z nakazu dopiero po jego wydaniu, to koszty Wam się nie należą. Pozew był zasadny. Jeśli Wasza wpłata pokryła kwotę główną, odsetki i koszty, o których mowa w nakazie i jednocześnie wniesiono sprzeciwu (co było bezsensu), to powód powinien cofnąć pozew o otrzymaną wpłatę. Sąd wówczas uchyli nakaz i umorzy postępowanie. Można zadzwonić do sądu i się spytać co się dzieje w sprawie.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Dziękuję.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Witam, proszę o pomoc.

Jakiś czas temu moja mam dostal nakaz sadowy plus odsetki. Został napisany sprzeciw od nakazu. Dlug został splacony w całości plus odsetki i koszty. Powód cofnął pozew, tylko nie wiadomomo czy w calości. Kuzyn napisał pismo o umorzenie sprawy i zeby ewentulane koszty sprawy w tym zastepstwa zwocił powod i zeby sprawa miala tryb niejawny.

Mama się nie chce stresować bo na logikę nie wiemy co mecenas napisał. wierzycielem w trakcie rozmowy telefonicznej powiedział, że już ze sprawa zakończona. Nie chcemy pisać o zwrot kosztów ponieważ nie chcemy dolewać oliwy do ognia. Chcemy jak najszybciej sprawę zakończyć. Co robić?


Zgodnie z polskim prawem:

Jeżeli dług został spłacony w całości wraz z odsetkami i kosztami, a powód cofnął pozew, to postępowanie powinno zostać umorzone. Procedura ta oparta jest na art. 331 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który mówi, że sąd umorzy postępowanie na wniosek powoda, jeśli ten cofnął pozew.

Nie ma konieczności ubiegania się o tryb niejawny, jeżeli sprawa dotyczy jedynie spłaty długu. Prośba o tryb niejawny jest zarezerwowana dla spraw o szczególnej wadze, takich jak ochrona prywatności stron czy tajemnic zawodowych.

Jeżeli wniesiono sprzeciw od nakazu, ale dług został spłacony w pełnej wysokości, sprzeciw staje się nieaktualny.

Aby upewnić się, czy sprawa została oficjalnie zakończona, warto skontaktować się z sądem i zapytać o aktualny status postępowania. Jeżeli sąd nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma o cofnięciu pozwu przez powoda, warto poprosić powoda o potwierdzenie pisemne, że pozwu nie będzie kontynuował.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Czy jest możliwość, żeby sąd nie przyjął cofnięcia pozwu przez powoda mimo pełnej spłaty długu? Zastanawiam się, czy mogą być jakieś skomplikowane sytuacje, w których sąd będzie kontynuować sprawę mimo, że obie strony chcą ją zakończyć. Co jeśli powód nie dostarczy pisemnego potwierdzenia o cofnięciu pozwu, mimo że w rozmowie telefonicznej powiedział, że sprawa zakończona? Czy warto skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie, aby mieć pewność, że wszystko jest załatwione zgodnie z prawem?
 
anonim cytuj
02-09-2023
W odpowiedzi na Twoje pytanie dotyczące możliwości nieprzyjęcia przez sąd cofnięcia pozwu przez powoda:

Nawet jeśli powód cofnął pozew, sąd może nie przyjąć tego cofnięcia, jeżeli np. zostało ono dokonane po wydaniu wyroku lub w trakcie postępowania apelacyjnego. W praktyce jest to jednak rzadka sytuacja.

Jeśli obie strony chcą zakończyć postępowanie, a sąd nadal prowadzi je mimo cofnięcia pozwu, jest możliwość złożenia wniosku o umorzenie postępowania zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że sąd umorzy postępowanie, jeżeli żadna ze stron nie stawi się na rozprawie, chociaż została prawidłowo wezwana, chyba że zachodzi powód do przesłuchania strony w jej nieobecności.

Jeśli powód mimo ustnej deklaracji o zakończeniu sprawy nie dostarczy pisemnego potwierdzenia cofnięcia pozwu, warto zwrócić się bezpośrednio do sądu celem uzyskania informacji na temat aktualnego stanu postępowania. Pisemne potwierdzenie cofnięcia pozwu ma moc prawną i stanowi dowód w przypadku ewentualnych niejasności.

Co do kwestii konsultacji z prawnikiem, zawsze jest to dobry krok w celu uzyskania pewności co do wszelkich działań prawnych. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, warto je wyjaśnić.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Czytam cały wątek i zastanawiam się czy ktoś miał podobną sytuację, gdzie wszystko wydawało się załatwione, a potem nagle okazało się, że jednak nie? Bo z jednej strony słyszę od wierzyciela, że sprawa zakończona, ale brak pisemnego potwierdzenia trochę mnie martwi. Chcę uniknąć niespodziewanych problemów w przyszłości.
Co jeśli powód nie dostarczy pisemnego potwierdzenia o cofnięciu pozwu, mimo że w rozmowie telefonicznej powiedział, że sprawa zakończona?
Czy są tu osoby, które mogłyby podzielić się swoim doświadczeniem w podobnych okolicznościach? Czy warto naciskać na to potwierdzenie pisemne, czy lepiej dać temu spokój i zaufać ustnym zapewnieniom?
 
anonim cytuj
02-09-2023
W świetle prawa, ustne deklaracje mogą nie mieć takiej samej mocy prawnej jak pisemne potwierdzenia. Warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Ustne zapewnienie nie stanowi formalnego dowodu w postępowaniu sądowym. Jeśli wystąpią później jakiekolwiek niejasności czy konflikty, posiadanie pisemnego potwierdzenia będzie stanowić pewny dowód.

Chociaż wierzyciel mówił, że sprawa jest zakończona, dopóki nie ma potwierdzenia pisemnego, nadal istnieje pewne ryzyko niezakończenia sprawy oficjalnie.

Warto zwrócić się do sądu, aby uzyskać informacje na temat aktualnego statusu postępowania. Jeśli sąd nie posiada oficjalnej informacji o cofnięciu pozwu, warto naciskać wierzyciela o dostarczenie takiego potwierdzenia.

Z własnego doświadczenia wielu ludzi w podobnych sytuacjach mogłoby potwierdzić, że lepiej być bezpiecznym niż potem żałować. Pisemne potwierdzenie zawsze będzie miało wyższą wartość niż ustne zapewnienie.

Moja rada: naciskaj na uzyskanie potwierdzenia pisemnego o cofnięciu pozwu. Działa to na Twoją korzyść i eliminuje ryzyko niejasności w przyszłości. Jeżeli wierzyciel naprawdę zakończył sprawę, nie powinno być problemu z dostarczeniem takiego potwierdzenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy w tej sytuacji należy mi się zachowek?
W styczniu tego roku zmarła moja mama. Spadek został podzielony między mnie i siostrę (jedyne dzieci a mąż babci zmarł już wcześniej). Wiem że mama miała 100 tyś zł (sama mnie o tym informowała w 2019 roku po śmierci ojca). Siostra poinformowała mnie żebym tych pieniędzy nie szukał bo mama przekazała te pieniądze jej córce na święta w 2020 roku (nie było żadnego przelewu itp. po prostu rzekomo spakowała gotówkę do torby i wręczyła jej w podarku)....
Rozdzielność majątkowa przed czy po ślubie?
W najbliższym czasie wyjdę za mąż za mojego narzeczonego, który posiada dwa obywatelstwa polskie i amerykańskie. Mieszkamy teraz w Stanach i zastanawia mnie kwestia rozdzielności majątkowej. Mój narzeczony kupił kilka lat temu mieszkanie w Polsce w razie gdybyśmy chcieli tam zamieszkać. Mieszkanie kupił na swoich rodziców którzy mieszkają niedaleko, mieszkanie jest puste i tylko płacimy niewielki czynsz. Zastanawiam się bo rodzice pytają jak to t...
174kpc
I can honestly tell you that I have spent endless number of hours just watching various variants hardcore videos on our portal and never have my [url=https://www.kinderdagverblijfboris.nl/verkiezing-leidsterteam-023/]https://www.kinderdagverblijfboris.nl/verkiezing-leidsterteam-023/[/url] disappointed my friends!...
Nie otrzymałam PIT-u, gdzie to zgłosić?
Jestem studentka i od czerwca 2021 do września 2022 roku pracowałam na umowę zlecenie w jednym ze sklepów odzieżowych. Na początku 2022 roku otrzymałam od pracodawcy PIT-11 za 2021 rok, jednak teraz go nie otrzymałam (inni pracujący w tym sklepie już otrzymali) i dowiedziałam się od współpracownic ze prawdopodobnie go nie otrzymam lub ewentualnie wyślą mi go poczta. W międzyczasie zmieniłam adres zamieszkania i nikt nie kontaktował się ze mną w ...

Wyszukiwarka