Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie.

Od roku jestem po rozwodzie, wyprowadziłem się ze wspólnego mieszkania, które cały czas jest w wspólnym kredycie, obecnie ten kredyt spłaca była małżonka, która tam mieszka z dziećmi i nowym partnerem. Moja ex żąda ode mnie spłaty połowy tego co zapłaciła po rozwodzie, grożąc sądem i komornikiem. Z racji obecnej słabej sytuacji finansowej, zaproponowałem że spłacę jej to gdy sprzedamy mieszkanie bo jest taki wspólny plan ale ona nie chce czekać. Jakie konsekwencje mogą mnie czekać, czy może jednak mogę czekać bez konsekwencji prawnych do momentu sprzedania mieszkania?
anonim cytuj
07-11-2023
Może Cię pozwać o połowę rat, które spłaciła sama od momentu rozwodu i wyegzekwować z pomocą komornika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
A jeśli już mam komornika za nieopłaconą ratę kredytu? Czy w razie sprawy sądowej, sąd nie interesuje to że chcę zapłacić raty po sprzedaży mieszkania bo teraz nie mam z czego i czy poniosę koszty sprawy?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie ma znaczenia ilu masz komorników (postępowań egzekucyjnych). Będzie kolejne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku wspólnego kredytu, zaciągniętego przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa, zobowiązanie to zwykle jest traktowane jako wspólny dług małżeński. Oznacza to, że po rozwodzie każde z byłych małżonków w dalszym ciągu odpowiada za jego spłatę – chyba że postanowienia rozwodowe stanowią inaczej.

Odpowiadając na post 1, jeśli nie ma wyroku sądowego lub umowy między byłymi małżonkami mówiącej o podziale długu, to zasadniczo obowiązują reguły ogólne, zgodnie z którymi długi zaciągnięte w trakcie trwania wspólności majątkowej są długami obojga małżonków (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W sytuacji gdy jeden z małżonków spłaca większą część kredytu, może dochodzić od drugiego małżonka zwrotu nadpłaconej kwoty na zasadach uregulowanych w Kodeksie cywilnym, w szczególności na podstawie art. 405 i następnych dotyczących zwrotu nienależnego świadczenia.

Co do posta 2, rzeczywiście, była małżonka może podjąć próbę wyegzekwowania spłaty udziału w kredycie poprzez sąd i komornika. W takim przypadku sąd rozstrzygnie sprawę na podstawie przedstawionych dowodów i okoliczności, w tym zdolności do spłaty długu przez pozwanego.

W odniesieniu do posta 3, nie jest możliwe automatyczne odroczenie spłaty zobowiązania do momentu sprzedaży wspólnego mieszkania, jeśli nie uzgodniono tego w sposób prawny. Sąd rozważając sprawę może uwzględnić sytuację finansową dłużnika, jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na obowiązek spłaty zobowiązania. Jeżeli dłużnik nie jest w stanie spłacić zadłużenia, sąd może zasądzić spłatę długu w ratach lub w inny sposób dostosować sposób wykonania zobowiązania do możliwości dłużnika. Niewątpliwie dłużnik ponosiłby także koszty procesu, jeśli sprawa zakończyłaby się wyrokiem niekorzystnym dla niego.

Jeśli chodzi o post 4, istotnie, liczba postępowań egzekucyjnych nie jest ograniczona. Jeżeli sąd wyda wyrok zobowiązujący do spłaty zaległych rat, wówczas do istniejących postępowań komorniczych może dojść kolejne. W każdym z tych postępowań komornik będzie dążył do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Ojciec dziecka dalej płaci 300 zł, nie chce wyrównać zaległości.
Proszę o radę co zrobić w takiej sytuacji a mianowicie: Ojciec dziecka od chwili urodzenia placil 300 zł alimentów miesięcznie, dobrowolnie bez żadnej innej pomocy z jego strony jeśli chodzi o wychowanie i utrzymanie córki. Prosilam wiele razy, żeby dobrowolnie podwyższył alimenty, nic to nie dało. Po ponad 4 latach złożyłam pismo do sądu o alimenty w wysokości 800 zł. Zostały one przyznane z wyrównaniem od 19 czerwca. Jest miesiąc wrzesień, p...
jak dzieli się renta rodzinna po zmarłym rodzicu
Jak jest z rentą rodzinną jak jeden z rodziców umiera i jest 3 dzieci uczących się? Jak jest wypłacana? W równych kwotach, procentowo dzielona?...
Jakie dokumenty są potrzebne do pozwu o alimenty?
Witam mam pytanie, pierwszy raz będę pisać pismo o alimenty na dziecko w jakiej wysokości o alimenty mogę się starać ? I co potrzeba za dokumenty do sądu ?...
Agresywny pies sąsiadki, jak sobie z tym poradzić?
Dzień dobry Moi sąsiedzi mają bardzo agresywnego psa(owczarka niemieckiego, notorycznie warczy szczeka i wyrywa się w stronę ludzi), który w piątek rzucił się na moją 2 letnią córeczkę przewracając ją na ziemię, czekała na klatce schodowej, aż mama dokończy ubierać buty do wyjścia. Chwała Bogu, że pies miał założony kaganiec. Ale wyrwał się ponieważ jego właściciele przez bardzo zły sposób prowadzenia się NIE MAJĄ SIŁY GO UTRZYMAĆ! Sprawę je...

Wyszukiwarka