Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie.

Od roku jestem po rozwodzie, wyprowadziłem się ze wspólnego mieszkania, które cały czas jest w wspólnym kredycie, obecnie ten kredyt spłaca była małżonka, która tam mieszka z dziećmi i nowym partnerem. Moja ex żąda ode mnie spłaty połowy tego co zapłaciła po rozwodzie, grożąc sądem i komornikiem. Z racji obecnej słabej sytuacji finansowej, zaproponowałem że spłacę jej to gdy sprzedamy mieszkanie bo jest taki wspólny plan ale ona nie chce czekać. Jakie konsekwencje mogą mnie czekać, czy może jednak mogę czekać bez konsekwencji prawnych do momentu sprzedania mieszkania?
anonim cytuj
07-11-2023
Może Cię pozwać o połowę rat, które spłaciła sama od momentu rozwodu i wyegzekwować z pomocą komornika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
A jeśli już mam komornika za nieopłaconą ratę kredytu? Czy w razie sprawy sądowej, sąd nie interesuje to że chcę zapłacić raty po sprzedaży mieszkania bo teraz nie mam z czego i czy poniosę koszty sprawy?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie ma znaczenia ilu masz komorników (postępowań egzekucyjnych). Będzie kolejne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku wspólnego kredytu, zaciągniętego przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa, zobowiązanie to zwykle jest traktowane jako wspólny dług małżeński. Oznacza to, że po rozwodzie każde z byłych małżonków w dalszym ciągu odpowiada za jego spłatę – chyba że postanowienia rozwodowe stanowią inaczej.

Odpowiadając na post 1, jeśli nie ma wyroku sądowego lub umowy między byłymi małżonkami mówiącej o podziale długu, to zasadniczo obowiązują reguły ogólne, zgodnie z którymi długi zaciągnięte w trakcie trwania wspólności majątkowej są długami obojga małżonków (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W sytuacji gdy jeden z małżonków spłaca większą część kredytu, może dochodzić od drugiego małżonka zwrotu nadpłaconej kwoty na zasadach uregulowanych w Kodeksie cywilnym, w szczególności na podstawie art. 405 i następnych dotyczących zwrotu nienależnego świadczenia.

Co do posta 2, rzeczywiście, była małżonka może podjąć próbę wyegzekwowania spłaty udziału w kredycie poprzez sąd i komornika. W takim przypadku sąd rozstrzygnie sprawę na podstawie przedstawionych dowodów i okoliczności, w tym zdolności do spłaty długu przez pozwanego.

W odniesieniu do posta 3, nie jest możliwe automatyczne odroczenie spłaty zobowiązania do momentu sprzedaży wspólnego mieszkania, jeśli nie uzgodniono tego w sposób prawny. Sąd rozważając sprawę może uwzględnić sytuację finansową dłużnika, jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na obowiązek spłaty zobowiązania. Jeżeli dłużnik nie jest w stanie spłacić zadłużenia, sąd może zasądzić spłatę długu w ratach lub w inny sposób dostosować sposób wykonania zobowiązania do możliwości dłużnika. Niewątpliwie dłużnik ponosiłby także koszty procesu, jeśli sprawa zakończyłaby się wyrokiem niekorzystnym dla niego.

Jeśli chodzi o post 4, istotnie, liczba postępowań egzekucyjnych nie jest ograniczona. Jeżeli sąd wyda wyrok zobowiązujący do spłaty zaległych rat, wówczas do istniejących postępowań komorniczych może dojść kolejne. W każdym z tych postępowań komornik będzie dążył do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy muszę stawić się na odczytanie testamentu?
Zmarła moja babcia, wczoraj dostałam sms od siostry z którą od wielu lat nie utrzymuję kontaktów, dotyczący terminu i miejsca odczytania testamentu, z dopiskiem że moja obecność jest obowiązkowa, w internecie na szybko znalazłam informacje, że taka obecność nie jest obowiązkowa, ale wolę mieć pewność, tak więc jak to wygląda w kwestii prawnej? Czy grożą mi jakieś konsekwencje jeśli jednak nie pojawię się w tym terminie we wskazanej kancelarii n...
pracownik na zwolnieniu lekarskim nie dostarcza zwolnienia
Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim od przeszlo 180 dni (minelo 5 dni temu). Nie donosi kolejnego zwolnienia, nie zjawia sie do pracy. Na mozliwosc jego zwolnienia odpowiada szantazem, ze jesli to nastapi, on wtedy doniesie na pracodawce do urzedu (bo, jak twierdzi, MA zwolnienie. Ale jednak od 5 dni go nie dostarcza). Pytanie: Czy mozna go spokojnie zwolnic, czy trzeba sie faktycznie czegos obawiac ze strony Urzedu? Pracownik zartudniony n...
Mieszkanie a rozwód.
Dobry wieczór, Jak wyglądą taka sytuacja od strony prawnej? Żona znajomego zakupiła mieszkanie w 2015 z własnych środków co zaznaczyła w akcie notarialnym. Przez te lata znajomy zrobił remont mieszkania za około 40 tysięcy. Na dzień dzisiejszy mieszkanie jest warte ze 150 tysięcy. Formalnie nadal są małżeństwem, ale planują rozwód. Czy w przypadku rozwodu znajomy ma jakieś prawa do tego mieszkania?...
Kwota wolna od zajęcia.
Dzień dobry dziś dostanę przelew wypłaty na konto , nie zdążę wybrać w banku a nie mogę jej wybrać w bankomacie z powodu zajęcia komorniczego czy ja w poniedziałek te pieniążki będę mogła wybrać w placówce czy zostaną przekazane komornikowi z racji tego że w poniedziałek już nowy miesiąc?. Na konto wpływa tylko wypłata nic więcej czyli to 2257 będę mieć pewne co miesiąc komornik mi ich nie może zabrać ?...

Wyszukiwarka