Odmowa wydania zaświadczenia.

Złożyłem wniosek o wydanie świadectwa ukończenia studiów. Regulamin przewidywał wydawanie takich świadectw z urzędu. Po wielu miesiącach walki dotrzymałem odpowiedź bez podania podstawy prawnej, że świadectwo nie może mi być wydane. Co mam teraz robić? Od takiego pisma ani nie mam jak się odwołać do rektora. W mojej ocenie uczelnia powinna w takim przypadku zastosować przepisy z kpa dotyczące wydawania zaświadczeń i jeśli nie chciała tego świadectwa wydać to postanowieniem odmówić wydania takiego dokumentu. Wówczas mógłbym składać zażalenie na postanowienie w przedmiocie odmowy wydania świadectwa. Rozumiem, że nie we wszystkich sprawach uczelnia musi stosować kpa, ale jest to czynność, która wywołuje skutki na zewnątrz i jakoś muszę mieć możliwość poddania jej kontroli przez sąd. Jak więc wyczerpać wszelkie środki zaskarżenia? Czy mimo to że pismo nie zawierało cech postanowienia w rozumieniu kpa składać na nie zażalenie w terminie 7 dni do organu wyższego stopnia - rektora?
anonim cytuj
07-11-2023
Czy zwykłe zażalenie na odmowę wykonania czynności wydania świadectwa, które już złożyłem (bez podania podstawy prawnej) do organu wyższego stopnia otwiera mi możliwość wniesienia skargi do WSA?
 
anonim cytuj
07-11-2023
To już zależy od składu orzekającego, czy uzna je za wyczerpujące.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Odmowa wydania świadectwa ukończenia studiów przez uczelnię, bez podania podstawy prawnej, może być zakwestionowana. Zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a., Dz.U. 2020 poz. 256 ze zm.), organ administracji publicznej jest zobowiązany do załatwiania spraw zgodnie z prawem, na podstawie zebranego materiału dowodowego. W myśl art. 107 § 3 k.p.a., decyzja powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Jeżeli uczelnia nie podała podstawy prawnej swojej decyzji, to postępowanie może być wadliwe.

Mając na uwadze powyższe, w pierwszej kolejności można złożyć wniosek do uczelni z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy i wyjaśnienie przyczyn odmowy, powołując się na przepisy k.p.a. dotyczące obowiązku uzasadnienia decyzji. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, wówczas zgodnie z art. 127 k.p.a., w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpowiedzi uczelni, można złożyć odwołanie do właściwego organu wyższego stopnia, którym w przypadku uczelni jest najczęściej rektor.

Jeśli odwołanie zostałoby odrzucone lub pozostało bez odpowiedzi przez 30 dni, wtedy na podstawie art. 3 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2020 poz. 2320 ze zm.), masz prawo złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w sprawie bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania.

Złożenie zażalenia na odmowę bez podania podstawy prawnej, choć nie jest równoznaczne z odwołaniem w świetle k.p.a., może zostać potraktowane jako inicjacja postępowania odwoławczego, jeżeli organ wyższego stopnia zaakceptuje zażalenie jako formę odwołania. To, czy zażalenie otworzy drogę do wniesienia skargi do WSA, zależy od interpretacji przez sąd, czy zażalenie to spełniało cechy odwołania i czy w danym przypadku zostały wyczerpane środki zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.

Podsumowując, jeśli pismo z uczelni nie zawierało cech postanowienia, możesz złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a następnie odwołanie do rektora. Jeżeli to nie przyniesie skutku, należy rozważyć złożenie skargi do WSA.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Mieszkanie w darowiźnie.
Witam, dostałam w darowiźnie mieszkanie od taty. Ojciec ma dożywotnią służebności na korzystanie z mieszkania. Moje pytanie brzmi następująco, czy jak mój tata weźmie ślub że swoją partnerką, czy ona będzie miała jakieś prawa do tego mieszkania, czy będzie mogła się do niego po ślubie wprowadzić? Obecnie obydwoje mieszkają w innym miejscu....
Czy komornik może zająć rentę?
Czy komornik może zająć całą rentę jeśli jeszcze pracuje na 3/4 etatu czy z renty może potrącać tylko 25%...
Zakaz konkurencji przy umowie o pracę.
Pracowałem w pewnej firmie na UoP. W umowie nie miałem żadnego zakazu konkurencji. Skończyła mi się umowa, nie dostałem przedłużenia, a własne doświadczenie pozwoliło mi otworzyć własną działalność - branża IT - wykonuję usługi internetowe dla klientów indywidualnych i małych firm, bez względu na ich działalność. Pewnego dnia zgłosił się do mnie klient z poprzedniej firmy gdzie pracowałem o wykonanie usługi. Zgodziłem się, bo dlaczego nie? Tera...
Emerytura po byłym mężu.
Jestem w drugim małżeństwie. Z mężem mamy rozdzielność majątkową. Wiem, że w tej sytuacji, jeśli mąż pierwszy zejdzie z tego świata, nie mogę ubiegać się o jego emeryturę (bo pewnie będzie wyższa od mojej), ze względu na wspomnianą rozdzielność. Czy natomiast pierwsza żona mojego męża ma jakąkolwiek możliwość ubiegać się o jego emeryturę? Co prawda nie jest już jego żoną, co pewnie w zasadzie zamyka temat ale nie mieli rozdzielności (a my mamy), ...

Wyszukiwarka