Odmowa wydania zaświadczenia.

Złożyłem wniosek o wydanie świadectwa ukończenia studiów. Regulamin przewidywał wydawanie takich świadectw z urzędu. Po wielu miesiącach walki dotrzymałem odpowiedź bez podania podstawy prawnej, że świadectwo nie może mi być wydane. Co mam teraz robić? Od takiego pisma ani nie mam jak się odwołać do rektora. W mojej ocenie uczelnia powinna w takim przypadku zastosować przepisy z kpa dotyczące wydawania zaświadczeń i jeśli nie chciała tego świadectwa wydać to postanowieniem odmówić wydania takiego dokumentu. Wówczas mógłbym składać zażalenie na postanowienie w przedmiocie odmowy wydania świadectwa. Rozumiem, że nie we wszystkich sprawach uczelnia musi stosować kpa, ale jest to czynność, która wywołuje skutki na zewnątrz i jakoś muszę mieć możliwość poddania jej kontroli przez sąd. Jak więc wyczerpać wszelkie środki zaskarżenia? Czy mimo to że pismo nie zawierało cech postanowienia w rozumieniu kpa składać na nie zażalenie w terminie 7 dni do organu wyższego stopnia - rektora?
anonim cytuj
07-11-2023
Czy zwykłe zażalenie na odmowę wykonania czynności wydania świadectwa, które już złożyłem (bez podania podstawy prawnej) do organu wyższego stopnia otwiera mi możliwość wniesienia skargi do WSA?
 
anonim cytuj
07-11-2023
To już zależy od składu orzekającego, czy uzna je za wyczerpujące.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Odmowa wydania świadectwa ukończenia studiów przez uczelnię, bez podania podstawy prawnej, może być zakwestionowana. Zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a., Dz.U. 2020 poz. 256 ze zm.), organ administracji publicznej jest zobowiązany do załatwiania spraw zgodnie z prawem, na podstawie zebranego materiału dowodowego. W myśl art. 107 § 3 k.p.a., decyzja powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Jeżeli uczelnia nie podała podstawy prawnej swojej decyzji, to postępowanie może być wadliwe.

Mając na uwadze powyższe, w pierwszej kolejności można złożyć wniosek do uczelni z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy i wyjaśnienie przyczyn odmowy, powołując się na przepisy k.p.a. dotyczące obowiązku uzasadnienia decyzji. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, wówczas zgodnie z art. 127 k.p.a., w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpowiedzi uczelni, można złożyć odwołanie do właściwego organu wyższego stopnia, którym w przypadku uczelni jest najczęściej rektor.

Jeśli odwołanie zostałoby odrzucone lub pozostało bez odpowiedzi przez 30 dni, wtedy na podstawie art. 3 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2020 poz. 2320 ze zm.), masz prawo złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w sprawie bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania.

Złożenie zażalenia na odmowę bez podania podstawy prawnej, choć nie jest równoznaczne z odwołaniem w świetle k.p.a., może zostać potraktowane jako inicjacja postępowania odwoławczego, jeżeli organ wyższego stopnia zaakceptuje zażalenie jako formę odwołania. To, czy zażalenie otworzy drogę do wniesienia skargi do WSA, zależy od interpretacji przez sąd, czy zażalenie to spełniało cechy odwołania i czy w danym przypadku zostały wyczerpane środki zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.

Podsumowując, jeśli pismo z uczelni nie zawierało cech postanowienia, możesz złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a następnie odwołanie do rektora. Jeżeli to nie przyniesie skutku, należy rozważyć złożenie skargi do WSA.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

praca w swieta w niemczech
Pracuje w Niemczech Jak to wygląda z pracą w niedzielę i święta?? Normalnie pracujesz bo musisz ?Czy należy się za to jakiś dodatek? I czy mozna zwolnić pracownika ma zwolnieniu lekarskim??? W razie czego proszę pytać jak coś nie jasne zaraz odpowiem...
Podatek od sprzedanej nieruchomości.
Sprzedałem działki budowlane. Wiadomo, że trzeba zapłacić podatek, ale chciałbym zainwestować w moje obecne mieszkanie. Gdybym wziął wszystko na fakturę to byłbym zwolniony z podatku, czy to tylko działa jak bym kupił nowe mieszkanie wtedy byłbym zwolniony z podatku? Ktoś wytłumaczy, co zrobić by podatku nie płacić?...
Czy mam obowiązek dawać córce komórkę żeby rozmawiała z ojcem?
Witam. Ojciec córki ma kontakty ustalone sądownie. Wyjechał zagranice. Przyjeżdża raz na pol roku. Żąda ode mnie że wtedy kiedy ma ustalone kontakty ma mieć kontakt z dzieckiem przez telefon. Czy ja mam obowiązek dawać córce komórkę żeby z nim rozmawiała? Grozi mi że pójdzie do sądu, żeby mnie ukarali bo utrudniam mu kontakty. Corka ma 7 lat....
Zasiedzenie nieruchomości rolnej.
Potrzebuje pomocy dotyczącej zasiedzenie nieruchomości rolnej. Moja teściowa ponad 25 lat użytkuje pole po zmarłej ciotce. Płaciła ona podatek przez ponad 22 lata. Natomiast przez 3 ostatnie według nowych przepisów nie musiała tego robić bo był on znikomy (słaba klasa ziemi). Posiada większość nakazów podatków. Teraz zastanawia się czy nie uregulować tego prawnie. Wiemy, że trzeba złożyć do sądu wniosek o zasiedlenie. Ale co dalej? Czy są jakieś ...

Wyszukiwarka