Odmowa wydania zaświadczenia.

Złożyłem wniosek o wydanie świadectwa ukończenia studiów. Regulamin przewidywał wydawanie takich świadectw z urzędu. Po wielu miesiącach walki dotrzymałem odpowiedź bez podania podstawy prawnej, że świadectwo nie może mi być wydane. Co mam teraz robić? Od takiego pisma ani nie mam jak się odwołać do rektora. W mojej ocenie uczelnia powinna w takim przypadku zastosować przepisy z kpa dotyczące wydawania zaświadczeń i jeśli nie chciała tego świadectwa wydać to postanowieniem odmówić wydania takiego dokumentu. Wówczas mógłbym składać zażalenie na postanowienie w przedmiocie odmowy wydania świadectwa. Rozumiem, że nie we wszystkich sprawach uczelnia musi stosować kpa, ale jest to czynność, która wywołuje skutki na zewnątrz i jakoś muszę mieć możliwość poddania jej kontroli przez sąd. Jak więc wyczerpać wszelkie środki zaskarżenia? Czy mimo to że pismo nie zawierało cech postanowienia w rozumieniu kpa składać na nie zażalenie w terminie 7 dni do organu wyższego stopnia - rektora?
anonim cytuj
07-11-2023
Czy zwykłe zażalenie na odmowę wykonania czynności wydania świadectwa, które już złożyłem (bez podania podstawy prawnej) do organu wyższego stopnia otwiera mi możliwość wniesienia skargi do WSA?
 
anonim cytuj
07-11-2023
To już zależy od składu orzekającego, czy uzna je za wyczerpujące.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Odmowa wydania świadectwa ukończenia studiów przez uczelnię, bez podania podstawy prawnej, może być zakwestionowana. Zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a., Dz.U. 2020 poz. 256 ze zm.), organ administracji publicznej jest zobowiązany do załatwiania spraw zgodnie z prawem, na podstawie zebranego materiału dowodowego. W myśl art. 107 § 3 k.p.a., decyzja powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Jeżeli uczelnia nie podała podstawy prawnej swojej decyzji, to postępowanie może być wadliwe.

Mając na uwadze powyższe, w pierwszej kolejności można złożyć wniosek do uczelni z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy i wyjaśnienie przyczyn odmowy, powołując się na przepisy k.p.a. dotyczące obowiązku uzasadnienia decyzji. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, wówczas zgodnie z art. 127 k.p.a., w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpowiedzi uczelni, można złożyć odwołanie do właściwego organu wyższego stopnia, którym w przypadku uczelni jest najczęściej rektor.

Jeśli odwołanie zostałoby odrzucone lub pozostało bez odpowiedzi przez 30 dni, wtedy na podstawie art. 3 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2020 poz. 2320 ze zm.), masz prawo złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w sprawie bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania.

Złożenie zażalenia na odmowę bez podania podstawy prawnej, choć nie jest równoznaczne z odwołaniem w świetle k.p.a., może zostać potraktowane jako inicjacja postępowania odwoławczego, jeżeli organ wyższego stopnia zaakceptuje zażalenie jako formę odwołania. To, czy zażalenie otworzy drogę do wniesienia skargi do WSA, zależy od interpretacji przez sąd, czy zażalenie to spełniało cechy odwołania i czy w danym przypadku zostały wyczerpane środki zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.

Podsumowując, jeśli pismo z uczelni nie zawierało cech postanowienia, możesz złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a następnie odwołanie do rektora. Jeżeli to nie przyniesie skutku, należy rozważyć złożenie skargi do WSA.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Kara za niezawiadomienie policji o przestępstwie.
Ponad 3 msce temu u mnie w domu na imprezie jeden z gości pod wpływem alkoholu zabrał moje auto pokryjomu przejechał dosyć spory kawałek i się nim rozbił. Pojechałem ze znajomymi go wyratować czyli zamówiliśmy lawetę i nie zgłaszaliśmy tego na policje. Spisałem z nim umowę że w ciągu 3mscy ma mi spłacić samochód. Niedługo po tym wydarzeniu on i tak poszedł siedzieć tyle tylko że za alimenty. I tak 3msce minęły w ciągu których miałem być spłacony ...
Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązano ze mną umowę?
Mam pytanie, pracuje w ZK praca już mi tak siadła na psychikę że wzięłam L4 od psychiatry. Od znajomych wiem że dyrektor nie był tym zadowolony, wzywa mnie na rozmowę o zaistniałej sytuacji mam obawy że chce mi wręczyć rozwiązanie umowy lub dyscyplinarkę z jakiegoś tam powodu. Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązali ze mną umowę ?...
Długi Spółdzielni Mieszkaniowej przerzucone na lokatorów.
Witam. Potrzebuję porady, bo nie bardzo wiem jak mam postąpić. Otóż jestem mieszkańcem bloku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie jest moją własnością. Do spółdzielni płacę czynsz za ogrzewanie CO, za ciepłą wodę, za wywóz śmieci oraz opłaty eksploatacyjne. Dzisiaj dostałem pismo z Urzędu skarbowego, że wobec spółdzielni zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne na rzecz spłaty długu wobec firmy wywożącej śmieci. Okazało się że ...
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po moim ojcu. Czy moje dzieci też muszę brać pod uwagę? (8 lat i niespełna rok) Nie wydaje mi się żeby ojciec miał komorników za pożyczki czy kredyty. Na pewno miał komornika za alimenty. Czy dług po dziadku może przejść na dzieci ?...

Wyszukiwarka