Czy macocha może odmówić składania zeznań twierdząc, że jest rodziną dla niego męża?

Witam.
Mój tato wziął rozwód z moją mamą. Ożenił się drugi raz. Czyli żona mojego ojca to macocha. Nigdy mnie nie przysposobiła.
Mam męża.
Czy macocha może odmówić składania zeznań twierdząc, że jest rodziną dla niego męża?
anonim cytuj
11-10-2021
Tak oczywiście, że może.
+1  
anonim cytuj
11-10-2021
Przepis art. 261 § 1 k.p.c. stanowi, że „Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia
 
anonim cytuj
11-10-2021
Nie. Macocha jako świadek nie może odmówić składania zeznań na podstawie tego, że jest rodziną dla męża. Art. 176 Kodeksu postępowania karnego wskazuje, że odmowa składania zeznań jest dopuszczalna tylko w niektórych wyjątkowych sytuacjach, takich jak między małżonkami, a nie dla członków rodziny związanych związkiem pokrewieństwa.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Hej wszystkim, chciałbym się również wypowiedzieć w tej sprawie. Wydaje mi się, że macocha nie ma prawa odmówić złożenia zeznań jako świadek na podstawie tego, że jest rodziną dla męża. Przepisy mówią o tym, że odmowa zeznań jest możliwa tylko w określonych przypadkach, zarówno w postępowaniu cywilnym (art. 261 § 1 k.p.c.) jak i karnym (art. 176 k.p.k.).

W przypadku sprawy cywilnej, macocha nie jest uprawniona do odmowy złożenia zeznań na podstawie pokrewieństwa z mężem. Podobnie, w sprawie karnej macocha nie ma prawa odmówić zeznań ze względu na pokrewieństwo z mężem.

W związku z tym, macocha nie może odmówić zeznań w oparciu o swoje powiązania z mężem. Jeżeli ma jakieś inne powody do odmowy, powinna przedstawić je sądowi, który oceni ich zasadność.
+1  
anonim cytuj
12-04-2023
Rola sądu
Ostatecznie to sąd ocenia, czy odmowa złożenia zeznań przez świadka jest zasadna czy nie. Jeśli macocha ma inne powody do odmowy zeznań, powinna je przedstawić sądowi.


Konsekwencje odmowy
Jeśli świadek odmówi złożenia zeznań bez uzasadnionego powodu, może zostać ukarany grzywną lub w skrajnych przypadkach, karą aresztu.

Przesłuchanie przez stronę
W niektórych przypadkach może być możliwe, aby strona przesłuchała macochę jako świadka, jeśli sąd uzna, że jej zeznania są istotne dla sprawy.

Tajemnica zawodowa
Jeżeli macocha jest związana z jakąś tajemnicą zawodową, np. jest prawnikiem, lekarzem czy psychologiem, może mieć prawo odmówić zeznań na podstawie tajemnicy zawodowej. Jednakże, w omawianej sytuacji, tajemnica zawodowa raczej nie ma zastosowania.
 
anonim cytuj
12-04-2023

Sugerowane Tematy

196kk
artykul ten powinien brzmieć "obraza uczucia polskich katolików" - bo do tego głównie słuzy, Jest tez w szczególności nadużywany przez różnej maści nawiedzonych. Do wywalenia i zasypania wapnem....
Konsekwencje niezgłoszenia pożyczki do US.
Dzień dobry. Rok temu pożyczyliśmy z mężem sporą kwotę pieniędzy pewnej bliskiej osobie (z mojej rodziny). W tej pożyczce chodziło o spłacenie długu komorniczego, dlatego ta kwota nie została przekazana "do rąk" tej osoby - zrobiliśmy przelew bezpośrednio na konto komornika, w tytule był nr sprawy komorniczej. Do rzeczy: teraz ta osoba chce nam oddać nasze pieniądze (na razie połowę kwoty) i jak się okazało, nie zgłosiła tej pożyczk...
Wniosek o upadłość konsumencką.
Potrzebuję porady w zakresie wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką , mianowicie chodzi mi o rubrykę (SPIS WIERZYCIELI ) w tej rubryce jest 5 pul każde pole dla jednego wierzyciela ,więc mogę dodać tylko pięciu wierzycieli a co jeśli mam 7 wierzycieli? . Wtedy muszę dodać kolejne 6 i 7 na kartce a4 i moje pytanie czy każdy dodatkowy wierzyciel musi być na osobnej kartce a4 czy razem na jednej kartce ponumerowany jako szósty i siódmy. i jak tą...
Ubieganie się o zachowek
Matka i jej mąż darowizną przepisują córce spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 2009 r (11 lat temu). Czy syn męża mamy (rencista z uznaną grupą inwalidzką, podobno inwalidzi maja inne prawa) moze w przyszłości ubiegać się o zachowek? Mieszkanie dostała matka jako główny najemca ale później dopisała męża, własnościowe prawo zostało wykupione za czasów małżeństwa. Nie wiem czy to ważne w tym wypadku, w akcie darczyńcy mają zapisane dożywo...

Wyszukiwarka