Czy macocha może odmówić składania zeznań twierdząc, że jest rodziną dla niego męża?
Witam.
Mój tato wziął rozwód z moją mamą. Ożenił się drugi raz. Czyli żona mojego ojca to macocha. Nigdy mnie nie przysposobiła.
Mam męża.
Czy macocha może odmówić składania zeznań twierdząc, że jest rodziną dla niego męża?
anonim cytuj
11-10-2021
Tak oczywiście, że może.
+1
anonim cytuj
11-10-2021
Przepis art. 261 § 1 k.p.c. stanowi, że „Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia
anonim cytuj
11-10-2021
Nie. Macocha jako świadek nie może odmówić składania zeznań na podstawie tego, że jest rodziną dla męża. Art. 176 Kodeksu postępowania karnego wskazuje, że odmowa składania zeznań jest dopuszczalna tylko w niektórych wyjątkowych sytuacjach, takich jak między małżonkami, a nie dla członków rodziny związanych związkiem pokrewieństwa.
anonim cytuj
30-01-2023
Hej wszystkim, chciałbym się również wypowiedzieć w tej sprawie. Wydaje mi się, że macocha nie ma prawa odmówić złożenia zeznań jako świadek na podstawie tego, że jest rodziną dla męża. Przepisy mówią o tym, że odmowa zeznań jest możliwa tylko w określonych przypadkach, zarówno w postępowaniu cywilnym (art. 261 § 1 k.p.c.) jak i karnym (art. 176 k.p.k.).
W przypadku sprawy cywilnej, macocha nie jest uprawniona do odmowy złożenia zeznań na podstawie pokrewieństwa z mężem. Podobnie, w sprawie karnej macocha nie ma prawa odmówić zeznań ze względu na pokrewieństwo z mężem.
W związku z tym, macocha nie może odmówić zeznań w oparciu o swoje powiązania z mężem. Jeżeli ma jakieś inne powody do odmowy, powinna przedstawić je sądowi, który oceni ich zasadność.
+1
anonim cytuj
12-04-2023
Rola sądu
Ostatecznie to sąd ocenia, czy odmowa złożenia zeznań przez świadka jest zasadna czy nie. Jeśli macocha ma inne powody do odmowy zeznań, powinna je przedstawić sądowi.
Konsekwencje odmowy
Jeśli świadek odmówi złożenia zeznań bez uzasadnionego powodu, może zostać ukarany grzywną lub w skrajnych przypadkach, karą aresztu.
Przesłuchanie przez stronę
W niektórych przypadkach może być możliwe, aby strona przesłuchała macochę jako świadka, jeśli sąd uzna, że jej zeznania są istotne dla sprawy.
Tajemnica zawodowa
Jeżeli macocha jest związana z jakąś tajemnicą zawodową, np. jest prawnikiem, lekarzem czy psychologiem, może mieć prawo odmówić zeznań na podstawie tajemnicy zawodowej. Jednakże, w omawianej sytuacji, tajemnica zawodowa raczej nie ma zastosowania.
Dzień dobry, jak mogę zabezpieczyć majątek mojej córki (11 lat) na wypadek mojej śmierci przed jej 18-tymi urodzinami ? Czy mogę jakoś prawnie zabezpieczyć (testamentem ??) żeby zarządcą jej spadku po mnie nie był jej ojciec?...
Witam. Mam pytanie. Mam 20 dni urlopu z czego 10 wykorzystałam, 10 mi zostaje czy szef za te 10 dni może mi zapłacić? Gdy jest sytuacja że są mi potrzebne pieniądze. Jeśli tak , to poproszę o podanie paragrafu bym mogła się na niego powołać.
...
Była koleżanka, z którą pracowałam zaciągnęła pożyczkę u nas w firmie (jestem 1 z 2 żyrantów) odeszła na emeryturę i drugi miesiąc nie spłaca pożyczki, dostałam dzisiaj informacje, że pieniążki będą odciągane z mojej wypłaty.
Proszę, powiedzcie co mogę zrobić w tej sytuacji ?...
Potrzebuje porady dostałam pismo o posiedzenie zarządzenia kary pozbawienia wolności z prac społecznych tylko problem jest taki że ja ciągle odrabiam te godziny. Jak byłam chora mam zaświadczenie lekarskie które wysyłałam kuratorce i nie rozumiem dlaczego chcą mi zamienić to na karę pozbawienia wolności....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: