Unikanie komornika.

Sytuacja wygląda następująco:
Była sprawa w Sądzie o podwyższenie alimentów na dziecko, zostały podwyższone z nakazem wyrównania od dnia złożenia pozwu-wyrok zaoczny, ponieważ pozwany nie odbierał pism sądowych mimo dostarczenia pozwu przez komornika.
Ojciec dziecka nie wyrównał i od marca 2023r. przelał jedynie 700 zł w kwietniu na poczet alimentów.
Pod koniec kwietnia złożyłam sprawę do komornika.
Okazało się ze konto jest zajęte przez dwóch innych komorników.
Pracodawca nie odpisał na żadne pismo wysłane przez komornika.
Dowiedziałam się w międzyczasie, ze były mąż zmienił prace na inna. Zgłosiłam komornikowi, który sprawdził ZUS. Znalazł pracodawcę (umowa zlecenie), gdzie wiem, ze były mąż tylko dorabia, a tak naprawdę pracuje gdzie indziej (budowa), ale tego komornik już nie znalazł(być może pracuje na czarno).
Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy mogę zmienić komornika? Czy mogę złożyć pismo do prokuratury o uchylanie się od płacenia alimentów? Co mogę więcej zrobić?
anonim cytuj
26-10-2023
Czy mogę złożyć pismo do prokuratury o uchylanie się od płacenia alimentów?

Możesz, o ile zachodzą przesłanki określone art. 209 kk. Czyli:
§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Czy mogę zmienić komornika?

To nic nie da.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czyli jeśli alimenty wynoszą 700 zł, a dług wynosi powyżej 2100 zł lub nie płacił od 3 miesięcy to już mogę to zgłosić do prokuratora. Czy dobrze rozumiem?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy mogę zmienić komornika? Czy mogę złożyć pismo do prokuratury o uchylanie się od płacenia alimentów? Co mogę więcej zrobić?


Jeśli podejrzewasz, że były mąż pracuje "na czarno", możesz zgłosić to do odpowiednich organów, takich jak Państwowa Inspekcja Pracy. Co do kwestii uchylania się od płacenia alimentów, art. 209 § 1 Kodeksu karnego mówi, że osoba uchylająca się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego w orzeczeniu sądowym, ugodą albo inną umową, może podlegać sankcji karnym, jeśli zaległość stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych lub jeśli opóźnienie w płaceniu świadczenia nieokresowego wynosi co najmniej 3 miesiące. W związku z tym, można złożyć zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Co do zmiany komornika, decyzja o zmianie komornika leży w gestii sądu i nie jest to prosta procedura.

Odpowiedź na Post 2:
Czy mogę złożyć pismo do prokuratury o uchylanie się od płacenia alimentów?


Dokładnie, art. 209 § 1 Kodeksu karnego reguluje tę kwestię. Jeżeli dłużnik uchyla się od płatności alimentów, a zaległość stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych lub opóźnienie wynosi co najmniej 3 miesiące, istnieje podstawa do zgłoszenia sprawy do prokuratury.

Czy mogę zmienić komornika?


Zmiana komornika jest możliwa, jednak jest to procedura skomplikowana i w wielu przypadkach może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ważne jest, aby pamiętać, że to komornik decyduje o metodach egzekucji długu, a nie wierzyciel.

Odpowiedź na Post 3:
Czyli jeśli alimenty wynoszą 700 zł, a dług wynosi powyżej 2100 zł lub nie płacił od 3 miesięcy to już mogę to zgłosić do prokuratora. Czy dobrze rozumiem?


Tak, dobrze rozumiesz. Jeśli zaległość w płaceniu alimentów osiągnie równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych, w tym przypadku 2100 zł, lub opóźnienie w płatności wynosi co najmniej 3 miesiące, można złożyć zawiadomienie do prokuratury opierając się na art. 209 § 1 Kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Sprawa alimentacyja.
Kolega twierdzi, że jego była małżonka (są od 5 lat rozwiedzeni) na pozwie o alimenty na dziecko zażądala pitu z urzędu skarbowego i wyciągów z konta. O ile pit z US jest oczywisty o tyle wyciągi z konta nie jestem pewien. Przecież na tych wyciągach jest wszystko, włącznie z wydatkami, które jednak kolega nie chce aby była małżonka je widziała. Może o takie wyciągi wnioskować? A jeśli może to kolega może się nie zgodzić? Dla jasności - kolega...
Dzierżawa a zasiedzenie.
Witam, ponad 20 lat temu kupiłem 50% udziałów w domu z działką. Inni współwłaściciele nie żyją i nikt nie przeprowadził do tej pory postępowania spadkowego. Chciałbym oddać część działki w dzierżawę sąsiadowi (on odda mi część swojej - tak będzie nam wygodniej bo działki są wąskie i długie). Czy ta dzierżawa wpłynie na możliwość zasiedzenia przeze mnie nieruchomości za 9 lat? Czy to, że z działki będzie korzystał sąsiad nie spowoduje przerwania b...
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka?
Dzień dobry Przychodzę z takim zapytwniem; Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci? Może ktoś z was się orientuje lub podesłałby link do wiarygodnych źródeł?...
Odmowa reklamacji naprawy samochodu.
Oddałem samochód do mechanika w celu wymiany zderzaka - samochód 12 letni naprawa bezgotówkowa z AC Wszystko pięknie szło do chwili odbioru. Zderzak jest nowy taki jaki powinien być ok . Ale czujniki parkowania wycieli nie tym urządzeniem co trzeba (dowiadywałem się na forum czym się wycina) użyli zwykłego wiertła co wygląda bardzo nieestetycznie w porównaniu do tego co było przed. W załączeniu przesyłam zdjęcie otwory są za duże a czujniki są...

Wyszukiwarka