Zmiana danych osobowych.

Witam, narzeczona po urodzeniu została zostawiona przez biologiczną mamę, bo zabrali jej prawa. Po 2 tygodniach została wzięta do rodziny zastępczej gdzie zmieniono jej imię i nazwisko, w późniejszym terminie została zaadoptowana przez te same osoby co ją wzięły pod rodzinę zastępczą. Czy w tym momencie, gdy narzeczona ma już 22 lata będzie mogła powrócić do starego imienia i nazwiska, czy będzie z tym problem?
anonim cytuj
07-11-2023
Ale zmiana nazwiska nic nie zmieni w jej życiu nadal będzie córka ludzi którzy ja adoptowali.
może droga administracyjna zmienić imię i nazwisko na jakie jej się podoba(byle nie sławne)ale musi to dobrze uzasadnić, dlaczego chce powrócić do nazwiska z przed adopcji skoro nawet nie pamięta ze tak się nazywała?
czy ma kontakt z biologicznymi rodzicami ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ustawa mówi o "poprzednio używanym" nazwisku więc (wg mnie) pozwala wrócić do dowolnego z dawniej noszonych nazwisk, w tym wypadku do imienia i nazwiska nadanego przez biologiczną matkę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ma kontakt z ojcem biologicznym, z matką niestety nie gdyż nie ma jej już na tym świecie.
Narzeczona przejęła nazwisko po Matce biologicznej, nie ojcu - on ma inne nazwisko.
A co jeśli matka biologiczna już nie żyje, a ojciec miał inne nazwisko.
To nie zmienia postaci rzeczy - dziecko nosiło to nazwisko i może o nie wnioskować.
 
anonim cytuj
07-11-2023
istnieje możliwość zmiany imienia i nazwiska. Procedura ta jest uregulowana w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414). Osoba pełnoletnia może złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego, a przesłanki do zmiany imienia lub nazwiska są oceniane indywidualnie.

Jeśli chodzi o powrót do nazwiska używanego przed adopcją, art. 58 § 1 tej ustawy mówi, że można zmienić nazwisko na poprzednio używane, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro osoby lub rodziny. Oznacza to, że narzeczona może wystąpić o przywrócenie swojego pierwotnego nazwiska, nawet jeśli pamięta je tylko z dokumentów, a nie z osobistych wspomnień. Warto jednak zaznaczyć, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i organ może wymagać dodatkowego uzasadnienia wniosku.

Kontakt z biologicznymi rodzicami czy fakt, że biologiczna matka nie żyje, a ojciec ma inne nazwisko, nie ma bezpośredniego wpływu na możliwość zmiany nazwiska. To, że narzeczona przejęła nazwisko po matce biologicznej, stanowi wystarczający powód, by móc o to wnioskować, pod warunkiem, że zmiana ta nie będzie sprzeczna z dobrem jej lub rodziny, co wynika z art. 10 tej samej ustawy.

Wnioskowanie o zmianę nazwiska jest kwestią prawną, a nie emocjonalną czy osobistą. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet po zmianie nazwiska, aspekty prawne dotyczące stosunków rodzinnych i praw wynikających z adopcji pozostaną niezmienne.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o uchylenie kary porządkowej.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Czy zasadne jest złożenie pozwu ? Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary. Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...
Ślub a próg podatkowy
Moja narzeczona nie pracuje więc nie ma dochodu. Mój dochód roczny przekracza 120 tys. Znajomy doradził mi że jeśli wezmę ślub cywilny w styczniu 2023 to od stycznia 2024 będziemy mieli większy próg podatkowy. Mam pytanie czy jeśli wezmę ślub cywilny w grudniu 2022 to w styczniu 2023 będę miał już większy próg?...
OC po szkodzie całkowitej.
Mam pytanie dotyczące OC. Pojazd w ramach szkody całkowitej z OC sprawcy idzie do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel sprzedaje wrak. Co z polisą? Nowy właściciel korzysta z dotychczasowej polisy? Wrak jest sprzedany za kwotę niewiele wyższą od ceny polisy (innymi słowy kupujący wrak dostaje polisę za free). Czy może można wypowiedzieć polisę i odzyskać wydane na nią pieniądze? (proporcjonalnie do pozostałego okresu)....
Pozew o uchylenie alimentów
Dzień dobry, Proszę o poradę. Płacę alimenty na syna, który właśnie skończył 24 lata. Blisko trzy lata temu przerwał studia i rozpoczął pracę. Syn mieszka z matką. Chcę złożyć pozew o uchylenie alimentów, jednak nie mam zaświadczenia o dochodach syna i tym samym nie mogę udowodnić, że może samodzielnie się już utrzymywać. Czy jest to konieczne do złożenia pozwu ?...

Wyszukiwarka