Witam, narzeczona po urodzeniu została zostawiona przez biologiczną mamę, bo zabrali jej prawa. Po 2 tygodniach została wzięta do rodziny zastępczej gdzie zmieniono jej imię i nazwisko, w późniejszym terminie została zaadoptowana przez te same osoby co ją wzięły pod rodzinę zastępczą. Czy w tym momencie, gdy narzeczona ma już 22 lata będzie mogła powrócić do starego imienia i nazwiska, czy będzie z tym problem?
Ale zmiana nazwiska nic nie zmieni w jej życiu nadal będzie córka ludzi którzy ja adoptowali.
może droga administracyjna zmienić imię i nazwisko na jakie jej się podoba(byle nie sławne)ale musi to dobrze uzasadnić, dlaczego chce powrócić do nazwiska z przed adopcji skoro nawet nie pamięta ze tak się nazywała?
czy ma kontakt z biologicznymi rodzicami ?
anonim cytuj
07-11-2023
Ustawa mówi o "poprzednio używanym" nazwisku więc (wg mnie) pozwala wrócić do dowolnego z dawniej noszonych nazwisk, w tym wypadku do imienia i nazwiska nadanego przez biologiczną matkę.
anonim cytuj
07-11-2023
Ma kontakt z ojcem biologicznym, z matką niestety nie gdyż nie ma jej już na tym świecie.
Narzeczona przejęła nazwisko po Matce biologicznej, nie ojcu - on ma inne nazwisko.
A co jeśli matka biologiczna już nie żyje, a ojciec miał inne nazwisko.
To nie zmienia postaci rzeczy - dziecko nosiło to nazwisko i może o nie wnioskować.
anonim cytuj
07-11-2023
istnieje możliwość zmiany imienia i nazwiska. Procedura ta jest uregulowana w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414). Osoba pełnoletnia może złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego, a przesłanki do zmiany imienia lub nazwiska są oceniane indywidualnie.
Jeśli chodzi o powrót do nazwiska używanego przed adopcją, art. 58 § 1 tej ustawy mówi, że można zmienić nazwisko na poprzednio używane, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro osoby lub rodziny. Oznacza to, że narzeczona może wystąpić o przywrócenie swojego pierwotnego nazwiska, nawet jeśli pamięta je tylko z dokumentów, a nie z osobistych wspomnień. Warto jednak zaznaczyć, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i organ może wymagać dodatkowego uzasadnienia wniosku.
Kontakt z biologicznymi rodzicami czy fakt, że biologiczna matka nie żyje, a ojciec ma inne nazwisko, nie ma bezpośredniego wpływu na możliwość zmiany nazwiska. To, że narzeczona przejęła nazwisko po matce biologicznej, stanowi wystarczający powód, by móc o to wnioskować, pod warunkiem, że zmiana ta nie będzie sprzeczna z dobrem jej lub rodziny, co wynika z art. 10 tej samej ustawy.
Wnioskowanie o zmianę nazwiska jest kwestią prawną, a nie emocjonalną czy osobistą. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet po zmianie nazwiska, aspekty prawne dotyczące stosunków rodzinnych i praw wynikających z adopcji pozostaną niezmienne.
Wczoraj wprowadziłam się wraz z mężem do świeżo kupionego mieszkania i okazało się, że nad nami od niedawna mieszka patologia.. Całą noc nie spałam przez ich libację alkoholową, myślałam, że może w końcu pójdą spać, ale nie. Około 10 tak zaczęli się drzeć, ktoś tam krzyczał „ałaaaa”, czymś zaczęli rzucać. Zadzwoniłam na policję i zgłosiłam jako przemoc domowa. Przyjechali, byli z 10 minut, pojechali i powtórka z rozrywki.. Dodatkowo przed wprowad...
Dzień dobry,
W zeszłym roku zrobiłam rezerwacje w ośrodku wczasowym płacąc bonem turystycznym ( 500zl). Z rezerwacji mogłam zrezygnować do końca lutego i liczyć na 100% zwrot zaliczki. Dzień przed końcem czasu, który regulaminowo kończył się na koniec lutego dostałam maile ze rezerwacja została anulowana bez podania przyczyny przez ośrodek. Mimo tygodniowych prób skontaktowania się z ośrodkiem mailowo i telefonicznie zmuszona byłam zrobić rezer...
Dzień dobry.
Chciałam dopytać o pewne informacje związane ze zniesieniem współwłasności nieruchomości.
Współwłasność zostanie zniesiona u notariusza, nie w sądzie. Notariusz wyliczył całościowe koszty, wliczając w to podatek od 1/2 wartości nieruchomości, który musi zapłacić strona przejmująca nieruchomość.
Może to głupie pytanie, ale chciałabym się upewnić- pozostałe koszty ponoszą obie strony solidarnie, po połowie? Czy całość kosztów p...
Mój brat zmarł, a za miesiąc urodzi mu się córka. Jego narzeczona pochodzi z Ukrainy i na wiosnę planowali ślub. Wszyscy łącznie z matką bardzo chcemy żeby dziecko miało polskie obywatelstwo i nazwisko po ojcu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uznać ojcostwo?
Czy da się też pomóc matce nabyć obywatelstwo w takiej sytuacji?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: