Zmiana danych osobowych.

Witam, narzeczona po urodzeniu została zostawiona przez biologiczną mamę, bo zabrali jej prawa. Po 2 tygodniach została wzięta do rodziny zastępczej gdzie zmieniono jej imię i nazwisko, w późniejszym terminie została zaadoptowana przez te same osoby co ją wzięły pod rodzinę zastępczą. Czy w tym momencie, gdy narzeczona ma już 22 lata będzie mogła powrócić do starego imienia i nazwiska, czy będzie z tym problem?
anonim cytuj
07-11-2023
Ale zmiana nazwiska nic nie zmieni w jej życiu nadal będzie córka ludzi którzy ja adoptowali.
może droga administracyjna zmienić imię i nazwisko na jakie jej się podoba(byle nie sławne)ale musi to dobrze uzasadnić, dlaczego chce powrócić do nazwiska z przed adopcji skoro nawet nie pamięta ze tak się nazywała?
czy ma kontakt z biologicznymi rodzicami ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ustawa mówi o "poprzednio używanym" nazwisku więc (wg mnie) pozwala wrócić do dowolnego z dawniej noszonych nazwisk, w tym wypadku do imienia i nazwiska nadanego przez biologiczną matkę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ma kontakt z ojcem biologicznym, z matką niestety nie gdyż nie ma jej już na tym świecie.
Narzeczona przejęła nazwisko po Matce biologicznej, nie ojcu - on ma inne nazwisko.
A co jeśli matka biologiczna już nie żyje, a ojciec miał inne nazwisko.
To nie zmienia postaci rzeczy - dziecko nosiło to nazwisko i może o nie wnioskować.
 
anonim cytuj
07-11-2023
istnieje możliwość zmiany imienia i nazwiska. Procedura ta jest uregulowana w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414). Osoba pełnoletnia może złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego, a przesłanki do zmiany imienia lub nazwiska są oceniane indywidualnie.

Jeśli chodzi o powrót do nazwiska używanego przed adopcją, art. 58 § 1 tej ustawy mówi, że można zmienić nazwisko na poprzednio używane, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro osoby lub rodziny. Oznacza to, że narzeczona może wystąpić o przywrócenie swojego pierwotnego nazwiska, nawet jeśli pamięta je tylko z dokumentów, a nie z osobistych wspomnień. Warto jednak zaznaczyć, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i organ może wymagać dodatkowego uzasadnienia wniosku.

Kontakt z biologicznymi rodzicami czy fakt, że biologiczna matka nie żyje, a ojciec ma inne nazwisko, nie ma bezpośredniego wpływu na możliwość zmiany nazwiska. To, że narzeczona przejęła nazwisko po matce biologicznej, stanowi wystarczający powód, by móc o to wnioskować, pod warunkiem, że zmiana ta nie będzie sprzeczna z dobrem jej lub rodziny, co wynika z art. 10 tej samej ustawy.

Wnioskowanie o zmianę nazwiska jest kwestią prawną, a nie emocjonalną czy osobistą. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet po zmianie nazwiska, aspekty prawne dotyczące stosunków rodzinnych i praw wynikających z adopcji pozostaną niezmienne.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Dowód elektroniczny
Czy dowód elektroniczny nie ma mocy prawnej? Odmówiono mi rejestracji karty GSM ...
Spadek a użytkowanie dożywotnie.
Od dziecka mieszkam w domu rodzinnym, moi dziadkowie przepisali w spadku dom mojej mamie i ojcu (ojciec już nie żyje), a w spadku jest zapis ze ciotka może mieszkać dożywotnie. Sprawa wygląda następująco, mamy oddzielne wejścia do domu, cała góra domu stoi pusta, ponieważ wejście jest od strony ciotki która nie się nie zgadza na żadne wchodzenie tam a co dopiero remont . Zajmuje również swoimi gratami oddzielną nieruchomość, gdzie znajduje się ku...
Wypowiedzenie z dopiskiem
Witam. Zatrudnilam się w firmie. Zaczęłam od 3.11. Szefowa powiedziała że po 2 tyg dostanę umowę. Dostałam umowę o pracę na 3/4 etatu od 16.11. Według ustaleń niestety ustnych miałam zarabiać 1900zl na rękę. To co w umowie plus "dodatek". Umowę mam Na 3 miesiące z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Szefowa powiedziała że te dni za okres próbny tzn od 3 do 16.11. zapłaci mi normalnie (nie mam tego na pismie) Niestety zdrowie odmówił...
Emerytura a komornik.
Jestem emerytem a z emerytury komornik mi potrąca max tyle ile może (ok 1350zł). Mam możliwość dalej pracować w firmie x i w związku z tym moje pytanie. Czy od zarobków pracując na pół etatu komornik też będzie miał prawo zrobić potrącenie? Jeszcze nie wiem jaka to forma zatrudnienia będzie jaka umowa....

Wyszukiwarka