Witam, narzeczona po urodzeniu została zostawiona przez biologiczną mamę, bo zabrali jej prawa. Po 2 tygodniach została wzięta do rodziny zastępczej gdzie zmieniono jej imię i nazwisko, w późniejszym terminie została zaadoptowana przez te same osoby co ją wzięły pod rodzinę zastępczą. Czy w tym momencie, gdy narzeczona ma już 22 lata będzie mogła powrócić do starego imienia i nazwiska, czy będzie z tym problem?
Ale zmiana nazwiska nic nie zmieni w jej życiu nadal będzie córka ludzi którzy ja adoptowali.
może droga administracyjna zmienić imię i nazwisko na jakie jej się podoba(byle nie sławne)ale musi to dobrze uzasadnić, dlaczego chce powrócić do nazwiska z przed adopcji skoro nawet nie pamięta ze tak się nazywała?
czy ma kontakt z biologicznymi rodzicami ?
anonim cytuj
07-11-2023
Ustawa mówi o "poprzednio używanym" nazwisku więc (wg mnie) pozwala wrócić do dowolnego z dawniej noszonych nazwisk, w tym wypadku do imienia i nazwiska nadanego przez biologiczną matkę.
anonim cytuj
07-11-2023
Ma kontakt z ojcem biologicznym, z matką niestety nie gdyż nie ma jej już na tym świecie.
Narzeczona przejęła nazwisko po Matce biologicznej, nie ojcu - on ma inne nazwisko.
A co jeśli matka biologiczna już nie żyje, a ojciec miał inne nazwisko.
To nie zmienia postaci rzeczy - dziecko nosiło to nazwisko i może o nie wnioskować.
anonim cytuj
07-11-2023
istnieje możliwość zmiany imienia i nazwiska. Procedura ta jest uregulowana w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414). Osoba pełnoletnia może złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego, a przesłanki do zmiany imienia lub nazwiska są oceniane indywidualnie.
Jeśli chodzi o powrót do nazwiska używanego przed adopcją, art. 58 § 1 tej ustawy mówi, że można zmienić nazwisko na poprzednio używane, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro osoby lub rodziny. Oznacza to, że narzeczona może wystąpić o przywrócenie swojego pierwotnego nazwiska, nawet jeśli pamięta je tylko z dokumentów, a nie z osobistych wspomnień. Warto jednak zaznaczyć, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i organ może wymagać dodatkowego uzasadnienia wniosku.
Kontakt z biologicznymi rodzicami czy fakt, że biologiczna matka nie żyje, a ojciec ma inne nazwisko, nie ma bezpośredniego wpływu na możliwość zmiany nazwiska. To, że narzeczona przejęła nazwisko po matce biologicznej, stanowi wystarczający powód, by móc o to wnioskować, pod warunkiem, że zmiana ta nie będzie sprzeczna z dobrem jej lub rodziny, co wynika z art. 10 tej samej ustawy.
Wnioskowanie o zmianę nazwiska jest kwestią prawną, a nie emocjonalną czy osobistą. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet po zmianie nazwiska, aspekty prawne dotyczące stosunków rodzinnych i praw wynikających z adopcji pozostaną niezmienne.
Dzień dobry wszystkim,
Teściowie po naszym ślubie przepisali dom mojemu mężowi notarialnie, ja nie zostałam uwzględniona
(Oby nigdy nic, ale różnie w życiu bywa)
Jeżeli ( nie daj Boże ) coś by się stało mojemu mężowi to czy ja mam jakieś prawa do tego domu ?...
Mam pytanie, pracuje w ZK praca już mi tak siadła na psychikę że wzięłam L4 od psychiatry. Od znajomych wiem że dyrektor nie był tym zadowolony, wzywa mnie na rozmowę o zaistniałej sytuacji mam obawy że chce mi wręczyć rozwiązanie umowy lub dyscyplinarkę z jakiegoś tam powodu. Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązali ze mną umowę ?...
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę.
Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku).
Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu?
Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...
Będąc panną podpisałam umowę deweloperską na lokal mieszkalny, byłam wskazana jedynym nabywcą. Oddanie miało nastąpić do połowy 2021r. Do tego czasu wpłaciłam 100% kwoty za mieszkanie na rachunek powierniczy, wpłaty szły z mojego osobistego konta, nie brałam kredytu. Do tej pory deweloper opóźnia się z oddaniem.
Co w przypadku jeśli wezmę teraz ślub i będę miała z mężem ustrój wspólności majątkowej? Czy jeżeli po ślubie deweloper przeniesie na ...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: