Spadek a użytkowanie dożywotnie.

Od dziecka mieszkam w domu rodzinnym, moi dziadkowie przepisali w spadku dom mojej mamie i ojcu (ojciec już nie żyje), a w spadku jest zapis ze ciotka może mieszkać dożywotnie. Sprawa wygląda następująco, mamy oddzielne wejścia do domu, cała góra domu stoi pusta, ponieważ wejście jest od strony ciotki która nie się nie zgadza na żadne wchodzenie tam a co dopiero remont . Zajmuje również swoimi gratami oddzielną nieruchomość, gdzie znajduje się kuchnia letnia a matka za to płaci podatek, mamy w planach wyburzyć ścianę gdzie znajdują się schody na górę, i zając kolejna kondygnacje, czy to będzie wbrew prawu? i czy zajęcie komórki letniej również ?
anonim cytuj
07-11-2023
Jaki dokładnie to zapis, jak brzmi (chodzi o zamieszkiwanie ciotki)? Co do zasady jesteście z matką współwłaścicielami i możecie robić na swojej nieruchomości co wam się podoba.
 
anonim cytuj
07-11-2023
''w związku z dokonaną w dniu dzisiejszym darowizną na żądanie darczyńców (imię nazwisko) małżonkowie ustanawiają nieodpłatnie dożywotnia bezpłatna służebność osobista
na rzecz Dziadka i babci oraz na rzecz wujka ( już nie żyje ) i ciotki polegająca na prawie bezpłatnego mieszkania w czterech izbach darowanego domu mieszkalnego ( trzy izby na 1 kondygnacji i jedna izba na 2 kondygnacji, prawo bezpłatnego korzystania z i użytkowania garażu wraz z budynkiem gospodarczym na rzecz dziadka i babci
małżonkowie (moja matka i ojciec ) zobowiązują się zapewnić...ciotce opiekę , pomoc i pielęgnacje w chorobie "
 
anonim cytuj
07-11-2023
Służebność osobista mieszkania jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (K.c.), a dokładniej w art. 685 oraz następnych. Na podstawie tego zapisu, ciotka ma prawnie zagwarantowane prawo do bezpłatnego mieszkania w czterech wyznaczonych izbach domu mieszkalnego. Jakiekolwiek działania, które by naruszały to prawo, takie jak zmiana struktury budynku w sposób, który uniemożliwia korzystanie z tych pomieszczeń, mogłyby być uznane za naruszenie służebności i w konsekwencji stanowić podstawę do roszczeń ze strony ciotki, w tym również roszczeń o odszkodowanie czy przywrócenie stanu poprzedniego.

W kwestii zajęcia komórki letniej, jeżeli nie jest ona wyraźnie wymieniona w zapisie dotyczącym służebności, a jej użytkowanie przez ciotkę w sposób faktyczny uniemożliwia korzystanie z niej przez właścicieli i jest przyczyną powstawania dla nich kosztów, wówczas właściciele mają prawo podjąć kroki prawne w celu zaprzestania takiego stanu rzeczy. Mogą to zrobić przez wezwanie ciotki do zaprzestania bezprawnego korzystania z komórki letniej. Jeżeli takie działanie nie przyniesie skutku, właściciele mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Podsumowując, w kontekście prawnym:

Zmiany w strukturze budynku, które wpływają na używanie izb objętych służebnością osobistą, mogą stanowić naruszenie praw ciotki i być niezgodne z prawem.
Jeżeli komórka letnia nie jest objęta służebnością, właściciele mają prawo żądać od ciotki zaprzestania jej bezprawnego użytkowania. W razie potrzeby mogą dochodzić swoich praw w sądzie.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Oszustwo w ogłoszeniu.
Witam, zakupiłem mieszkanie, ogłoszenie było wystawione przez biuro nieruchomości. Po zakupie mieszkania i podpisania aktu notarialnego blok, w którym kupiłem mieszkanie okazał się o 30 lat starszy pośrednik nakłamał w ogłoszeniu, ponieważ podał rok wybudowania nieruchomości zupełnie inny czynsz również okazał się dużo wyższy we wtorek mam mu zapłacić wynagrodzenie za pośrednictwo uważam, że w tej sytuacji umowa z pośrednikiem powinna zostać zer...
Czy w obecnej sytuacji mogę bezpiecznie kupić samochód od Ukraińca / albo uchodzcy ?
Kiedyś słyszałam że nie można żądać od nich pieniędzy za udzielanie pomocy więc może w innych sytuacjach podobnie? Czy jeśli kupie ten samochód to nie będę musiała go oddać że niby wykorzystałam trudna sytuację albo pozbawiłam narzędzia zarobku? I będę miała problem z odzyskaniem zapłaconej kwoty? Jest to normalna transakcja, ogłoszenie znalazłam na fb, samochód za 10 tyś....
Zniesienie alimentów.
Witam serdecznie mam zapytanie , płacę alimenty synowi na bieżąco przez komornika , syn ma 25 lat pracuje i uczy się prawdopodobnie zaocznie ,czy w tej sytuacji mogę się starać o zniesienie alimentów ,czy muszę zrobić to sądownie czy wystarczy przez komornika ( jeżeli syn sam się uda i zgłosi zaprzestanie ściągalności )?...
Kontakty z dzieckiem.
Witam, żyliśmy bez ślubu, mamy wspólne 3 letnie dziecko, po rozstaniu płacę regularnie alimenty które ustaliliśmy bez ingerencji sądu. Alimenty płacę jej większe niż ode mnie oczekiwała, w zamian robi problemy jeśli chodzi o spędzanie czasu z dzieckiem, a dokładnie z nocowaniem u mnie. Chciałbym zapytać czy warto jako ojciec zakładać sprawę sądową jeśli rozmowy nie doprowadzą do ugody....

Wyszukiwarka