Wyrok z uzasadnieniem.

Jaki czas ma sąd na wydanie wyroku z uzasadnieniem?
anonim cytuj
07-11-2023
Sąd nie wydaje z urzędu wyroku z uzasadnieniem. Strona, która jest niezadowolona z wydanego orzeczenia może zaskarżyć go np. wnosząc apelację.
W tym celu w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku należy złożyć do sądu, który wydał wyrok wniosek o sporządzenie i doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem. Opłata od wniosku wynosi 100 zł.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Sąd nie wydaje z urzędu wyroku z uzasadnieniem. Strona, która jest niezadowolona z wydanego orzeczenia może zaskarżyć go np. wnosząc apelację.
W tym celu w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku należy złożyć do sądu, który wydał wyrok wniosek o sporządzenie i doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem. Opłata od wniosku wynosi 100 zł.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Zgodnie z art. 329 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami - od dnia usunięcia tych braków.

Z par. 4 powyższego artykułu wynika, że w przypadku niemożności sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku w terminie prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.

W sytuacji podanej w pytaniu można zadzwonić do sekretariatu danego wydziału sądu i zapytać.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jaki czas ma sąd na wydanie wyroku z uzasadnieniem?


Zgodnie z art. 328 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), sąd ma obowiązek ogłosić wyrok wraz z jego uzasadnieniem na rozprawie albo w terminie 7 dni od dnia zakończenia rozprawy. Jeśli strona zgłosi wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, wówczas stosuje się art. 329 § 2 k.p.c., który mówi, że uzasadnienie należy sporządzić w ciągu 2 tygodni od dnia wpływu do sądu prawidłowo sporządzonego wniosku. Termin ten może być wydłużony przez prezesa sądu, o czym mowa w art. 329 § 4 k.p.c., jeśli z jakiegoś powodu niemożliwe jest sporządzenie uzasadnienia w wyznaczonym czasie.

Sąd nie wydaje z urzędu wyroku z uzasadnieniem. Strona, która jest niezadowolona z wydanego orzeczenia może zaskarżyć go np. wnosząc apelację.


To nie do końca jest zgodne z prawdą. Sąd ma obowiązek ogłosić wyrok z uzasadnieniem, jeśli wyrok ten jest ogłaszany na rozprawie. Natomiast jeżeli strona chce uzyskać pisemne uzasadnienie wyroku, to w takim przypadku musi złożyć wniosek, o którym mowa w art. 328 § 2 k.p.c. Opłata od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wynosi 100 zł, jak wynika z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zgodnie z art. 329 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami - od dnia usunięcia tych braków.


Dokładnie tak, post 4 precyzyjnie wskazuje na odpowiednie przepisy regulujące termin sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Termin ten jest obligatoryjny, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności wymagające wydłużenia tego czasu przez prezesa sądu. Warto dodać, że strona może także wystąpić o przyspieszenie terminu, jeżeli uzasadnienie wyroku jest jej pilnie potrzebne, np. w celu przygotowania środka odwoławczego. Jednak ostateczna decyzja o przyspieszeniu należy do sądu.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Zmiana godzin a wolne
Mam pytanie. Pracuje na cały etat, szef zmniejszył godz pracy na 7 dziennie 6 dni w tygodniu. Czy w tym przypadku nie mamy prawa do wolnego za sobotę z racji zmniejszenia godzin pracy ? ...
Blokada bankowa.
Dzień dobry, W listopadzie przelałem żonie środki, aby założyła lokatę. Po kilku dniach mój bank (BNP Paribas) wysłał informację do banku żony (ING), że ten przelew jest podejrzany i aby został zwrócony. Oczywiście żona nie wyraziła zgody na zwrot, gdyż przelew był prawidłowy. Bank ING zablokował środki, a po około 3 miesiącach zgłosił sprawę do prokuratury, że podejrzewa, iż żona mnie okradła. Niedługo później zostaliśmy wezwani przez policję d...
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Umowa o pracę na zastępstwo.
Czy na umowie na zastępstwo za kogoś, wygląda tak samo, co na zwykłą umowę o pracę?...

Wyszukiwarka