Uznanie ojcostwa.

Zależy mi, żeby spojrzał na sytuację jeszcze jeden prawnik.
Urodziłam się w 1991 roku. Moja mama nie była pewna kto jest ojcem, gdyż w okresie koncepcyjnym współżyła z dwoma mężczyznami.
1. Nazwijmy go Dariusz, z nim matka współżyła 6.01.1991. Nigdy nie przyznał się do mnie i nie dał się zbadać. Z racji lat dawnych, testowano tylko krew. Nigdy nie stawił się na badanie. Stwierdzono w tym przypadku domniemanie ojcostwa. Zmarł w 2004 roku.
2. Nazwijmy go Grzegorz. Matka współżyła z nim m.in. 25.12.1990. Ma tę samą grupę krwi, co ja, przyznał się do tego, lecz w 94r. badanie wykluczyło jego ojcostwo. Były grupowe badania krwi, któremu się poddał. Warto jednak zaznaczyć, że był i jest urzędnikiem państwowym i miał wiele znajomości.
Pytanie jest: czy można wrócić do sprawy i zmusić Grzegorza do przeprowadzenia badań DNA? Ma te samą grupę (i tu pytanie-na jakiej podstawie go wykluczyli w tamtych latach, skoro mamy taką samą grupę, a nie przeprowadzono badań DNA?), niebieskie oczy, jest po prostu do mnie podobny bardziej, niż nieżyjący Dariusz, który miał ciemne włosy i oczy. Poza tym, jego tak naprawdę nigdy nie przebadano. W 2020 roku odkryłam nieprawidłowości w akcie urodzenia i całe zamieszanie. Proszę darować sobie teksty o matce, ona nie będzie ze mną rozmawiać na ten temat, a podejrzewam, że sama nie wie tak naprawdę, kto nim jest/był.
Bardzo proszę o odpowiedź na postawione 2 pytania. Na konsultacji dostałam informację, że jest na to 10 lat, co niestety wykluczyłoby możliwość działania.
anonim cytuj
07-11-2023
Zgodnie z art. 76 § 1 k.r.o. uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Zasadniczym celem powyższego ograniczenia wprowadzonego przez ustawodawcę jest zagwarantowanie osobom pełnoletnim wyłącznego wpływu na ustalenie ich stanu cywilnego. Dotyczy to jednak wyłącznie rodziców. Ani ojciec ani matka nie mogą wystąpić o ustalenie ojcostwa pełnoletniego dziecka.
Z powództwem jednak może wystąpić dziecko pełnoletnie, ale... i tu jest problem.
Proces ustalenia ojcostwa został już zakończony i mamy do czynienia z czymś takim jak res iudicata (rzecz prawomocnie osądzona).
Wówczas nawet po złożeniu pozwu - sąd na podstawie art. 199 k.p.c. taki pozew odrzuci.
 
anonim cytuj
07-11-2023
A nie możesz tak zwyczajnie porozmawiać z Grzegorzem, że chciałabyś jeszcze raz sprawdzić, czy nie jest Twoim tatą i ewentualnie znaleźć dzieci/rodziców Dariusza, żeby badaniem porównać prawdopodobieństwo ojcostwa?
Próbowałam. Był po prostu chamski i nie zgodził się.
Dariusz ma jedną córkę, nie rozumiem jak mam w jej przypadku "porównać prawdopodobieństwo ojcostwa". Zwróciłam się nawet do szpitala, w którym zmarł, żeby chociaż dowiedzieć się grupy krwi. Nie przechowują ponoć tak starej dokumentacji.

Jeśli córka Dariusza się zgodzi na badanie, to wyjdzie czy jesteście rodzeństwem czy nie.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?
6 lat temu wynajęłam mieszkanie od znajomej (ja i dzieci na ten moment 10 i 20 lat). Na początku miałyśmy umowę pisemną. Potem jakoś nie było okazji, więc tak sobie mieszkamy (umowa słowna). Mieszkanie dostała moja znajoma i jej mąż w prezencie ślubnym (nie wiem kto jest właścicielem). I teraz, właściciele się rozwodzą, on nie ma gdzie mieszkać i mówi, że przejmie to mieszkanie. Czy tak można bez żadnej informacji dla najemcy? Wiem, że to nie...
pracodawca zmienil warunki pracy i płacy bez mojej zgody
Pracodawca chcąc zmienić warunki umowy podsunął do podpisania porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy (z całego etatu na 1/2). Pracownik napisał że nie wyraża zgody na zmianę warunków i oddał pismo pracodawcy. Ten twierdzi że jest to równoznaczne z rozpoczęciem okresu wypowiedzenia. Pytanie czy pracodawca nie powinien wręczyć pracownikowi dokumentu - wypowiedzenia. Czy brak zgody na porozumienie zmieniające jest równoznaczne z wypowiedzeni...
Wykupienie części domu bez wiedzy współwłaścicieli
Witam mam pytanie i proszę o pomoc... Mam 1/2 i 3/4 domu zapisana i wszystko prawnie uregulowane ale drugą część domu czyli 1/4 maja dzieci zmarłego właściciela no i niestety moi wspólni właściciele postanowili dom sprzedać mimo mojej chęci wykupu ale niestety wykluczyli mnie i czy jest szansa zmuszenia ich prawnie do takiego postępowania , czy jest szansa wykupić drugą niecałą polowe domu bez zgody właścicieli a właściwie współwłaścicieli...
Zachowek po śmierci jednego z rodziców.
Kilka tygodni temu zmarł mój tata. Był od 40 lat w małżeństwie z moją mamą, w tym czasie zbudowali dom, który w odręcznym testamencie zostawił mamie, ale mama i tak jest współwłaścicielem domu. Z pierwszego małżeństwa tata ma córkę która od lat mieszka za granicą. Czego córka z pierwszego małżeństwa może się domagać jako spadek po ojcu? Czy należy jej się cześć domu?...

Wyszukiwarka