Oględziny nieruchomości przez komornika.

Mam skomplikowany problem i proszę o opinię.
14 lat temu zginął mój ojciec, miał na sobie spore długi, cała rodzina zrzekła się spadku po nim, w tym własności 1/4 nieruchomości.
W dniu dzisiejszym dostaliśmy zawiadomienie o oględzinach nieruchomości wystawionym na jedyną właścicielkę (3/4 nieruchomości) od rzeczoznawcy majątkowego o treści:
"Działając w oparciu o postanowienie komornika sądowego przy sądzie rejonowym XXX - XXX z dnia 12.01.2023 (sygnatura) o powołaniu biegłego do wykonania opinii ustalającej wartość nieruchomości gruntowej położonej w XXX przy XXX dla której prowadzona jest księga wieczysta XXX informuję że: termin oględzin nieruchomości wyznacza się na dzień XXX o godzinie XXX".
Wcześniej nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji ani z sądu ani od komornika, nie wiemy dokładnie czego dotyczy sprawa, nie znamy wierzyciela ani nie wiemy czy czasem nie nastąpiło przedawnienie ewentualnych długów.
Na nieruchomości ciąży hipoteka która jest spłacana regularnie.
1) Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Udać się do komornika i poprosić o kopię akt sprawy? W jakiś sposób się odwołać?
2) Co taki rzeczoznawca będzie wyceniał jako "nieruchomość gruntową"? wiedząc że tylko 1/4 należała do dłużnika?
3) Co nam ogólnie grozi w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-11-2023
Oszacuje nieruchomość a przedmiotem licytacji będzie udział ( 1/4 )

Co do zasady uczestnik postępowania nie jest stroną postępowania i nie jest uprawiony do przeglądania akt egzekucyjnych a jedynie kart akt, które jego dotyczą a które skutecznie mu już doręczono.

Nic nie grozi.
Na I czy II terminie licytacji ktoś może nabyć udział wynoszący 1/4.

Formalnie, to czego dotyczy sprawa/czy roszczenie jest przedawnione czy nie, nie dotyczy uczestnika i tym bardziej rodziny zmarłego bo przecież rodzina zrzekła się spadku.

Uczestnik został zawiadomiony, bo posiada udział w nieruchomości wynoszący 3/4.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Super, dziękuję za informacje, proszę mi jeszcze tylko powiedzieć co się dzieje w przypadku gdy nie ta 1/4 nie zostanie skutecznie zlicytowana?
Hipoteka rozumiem ustanowiona jest na całej nieruchomości?

Tak, hipoteka była "zaciągnięta" na całość (dom + grunty) przed śmiercią ojca.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Macie bardzo poważny problem. Bank traci zabezpieczenie. Przeczytaj umowę kredytową co zrobi bank w przypadku egzekucji z nieruchomości w czasiekredytowania. Bank jest uczestnikiem postępowania ponieważ przysługuje mu ograniczone prawo rzeczowe w postaci hipoteki. Przespaliście 14 lat.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rodzica.
Witam mam pytanie. Czy matka, która miała zabrane prawa rodzicielskie, nie płaciła alimentów bo nie miała dochodów ( alimenty były wypłacane przez fundusz alimentacyjny ) może pozwać nas, jako dorosłe córki o płacenie jej alimentów ?...
Wada ukryta zakupionego auta.
Witam, wraz z zona zakupiliśmy u handlarza auto za 30 tysięcy, po przejechaniu 700km (normalna jazda) wysypała się turbina, czy można to podpiąć pod wadę ukryta? Handlarz w rozmowie telefonicznej się bulwersował i się rozłączył, co robić dalej?...
Zakłócanie miru domowego
Witam grupowiczów. Mam problem z sąsiadem, którego syn od trzech lat robi sobie tor wyścigowy między budynkami mieszkalnymi, jeżdżąc dzień w dzień na kładzie. Rozmawiałam z jego matką ostatnio interweniowałam u jego ojca, jednak usłyszałam że jeździ po swojej posesji i mam się wynosić. Zgłosiłam sprawę do dzielnicowego powołując się na zakłucanie spokoju w dzień. Usłyszałam że jest to trudne do udowodnienia mimo że mam nagrania z kamery co chłop...
Czy muszę odsyłać komplet dokumentów do poprzedniego właściciela pojazdu?
Niedawno nabyłem pojazd od osoby zajmującej się zawodowo sprzedażą aut. Po podpisaniu umowy prosił mnie żebym odesłał mu umowę, którą podpisał on z poprzednim właścicielem (z zakrytą ceną), która była mi potrzebna do rejestracji oraz karteczkę z polisą OC. Polisa ważna jeszcze przez kilka miesięcy. Jaki może być haczyk i dlaczego z perspektywy sprzedawcy warto odzyskać te dokumenty?...

Wyszukiwarka