Przysposobienie dziecka a dziedziczenie.

Dzien dobry, mam dziecko z poprzedniego związku, mój syn teraz będzie miał 10 lat, natomiast była żona weszła w nowy związek małżeński, i jej obecny mąż chciałby przysposobić syna. Jak wygląda kwestia spadkowa po przysposobieniu?
Dodam, że niedawno urodziła mi się córka i chciałbym dopytać jak to wygląda od strony prawnej.
anonim cytuj
03-11-2023
Po przysposobieniu następuje prawnie niejako "podmiana" linii dziedziczenia. Dziecko po przysposobieniu dziedziczy po całej linii przysposabiającego tak jakby był jego dzieckiem, natomiast nie dziedziczy w żaden sposób po linii rodziców biologicznych.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Dziękuję za odpowiedź, ale zmieńmy scenariusz. Syn ma już nazwisko po obecnym mężu mojej byłej dziewczyny, bo wyraziłem zgodę. Co, jeśli nie zechcą przysposobić dziecka?
Moja córka ma rok, żyje w związku beż ślubu w domu, który jest tylko mój. Mam niebezpieczny zawód. Co się stanie w razie mojej śmierci? Kto będzie mógł decydować o majątku za moje dzieci. Bo rozumiem, że w obecnej sytuacji dom i cały mój majątek będzie się dzielił tylko na moje nieletnie dzieci.
Jak mam zabezpieczyć obecną partnerkę oraz dziecko z którymi tworze rodzinę ( syn nie ma że mną kontaktu ), czy będzie mogła mieszkać w domu ze względu na wspolne dziecko? Czy będzie musiała je sprzedać (mimo ze nie dziedziczy)?
Jakie kroki prawne najlepiej podjąć by nie było kłótni w sądzie i długi trwającej rozprawy ?
 
anonim cytuj
03-11-2023
Co się stanie w razie mojej śmierci?

Będą dziedziczyć Twoi spadkobiercy z mocy ustawy lub z testamentu. Nie przysposobiony syn również (z ustawy).
Jak mam zabezpieczyć obecną partnerkę oraz dziecko z którymi tworze rodzinę.

Testament. 10 letniego dziecka nie da się wydziedziczyć. Zresztą ku temu muszą być podstawy nie tylko wola spadkodawcy. Kogo powołasz do dziedziczenia testamentem, to Twoja sprawa.
Twój syn albo będzie dziedziczył z mocy ustawy albo będzie przysługiwało mu roszczenie o wypłatę zachowku (w przypadku testamentu).
 
anonim cytuj
03-11-2023
A zachowek też ma swoje zasady tak ? Jaki to jest udział?
 
anonim cytuj
03-11-2023
W przypadku nieletniego dziecka? - 2/3 tego, co odziedziczyłoby ustawowo.
Gdyby było już pełnoletnie - 1/2.
 
anonim cytuj
03-11-2023
A jeszcze w sumie zapytam. Do zachowku wchodzi kredyt ?

Może powinien Pan sprecyzować pytanie, ponieważ niełatwo się domyślić jaka kwestia Pana nurtuje. Jeżeli chodzi Panu o to czy środki uzyskane przez Pana na podstawie umowy kredytu a stanowiące składnik pana majątku w chwili pana śmierci są brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości zachowku to odpowiedź brzmi tak.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Zniesiony dozór policji.
W tamtym tygodniu w środę przyszedł mi list od prokuratora w którym pisze, że nadal mam zakaz opuszczaniu kraju, ale - i teraz właśnie tego nie rozumiem za bardzo: Prokurator postanawia zmienić postanowienie wcześniejsze ( o tym dozorze), z ten sposób, że W MIEJSCE OBOWIĄŻKU ZGŁASZANIA SIĘ PODEJRZANEJ RAZ W TYGODNIU DO KOMENDY POWIATOWEJ WPROWADZIĆ OBOWIĄZEK INFORMOWANIA O KAŻDYM TRAAJĄCYM DŁUŻEJ NIŻ 2 TYG WYJEŻDZIE POZA MIEJSCE ZAMIESZKANIA, JA...
Nieterminowe płacenie alimentów.
Witam, Mam pytanie gdzie mam zgłosić ze były mąż nie płaci alimentów? Czy mogę zgłosić już po nie zapłaceniu jednego miesiąca, czy muszę odczekać jakiś czas? Jak wygląda cała procedura?...
Wypadek w drodze do pracy.
Witam mój syn miał wypadek jak szedł do pracy, potrącił go samochód na pasach. Wina kierowcy, co mam dalej robić?...
zakończenie współpracy
Witam. Koleżanka ma pewien problem. Pracuje w pewnej firmie prywatnej. Ma miesiąc do końca umowy. Wczoraj dostała lepiej płatną ofertę pracy, pod warunkiem że zacznie od poniedziałku. I tutaj jej pytanie. Czy jest możliwość zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia? Tak jakby w trybie natychmiastowym? Szefowa nie chce się z nią dogadać wręcz grozi jej jakims odszkodowaniem......

Wyszukiwarka