Ściganie dłużnika za granicą.

Witam , pobierałam alimenty z funduszu na syna , teraz okazało się że tatuś, który nie płaci alimentów od 13 lat i jest pozbawiony praw wyjechał za granicę. Muszę napisać wniosek do Sądu Okręgowego o ściganie dłużnika za granica czy może ktoś wie jak to napisać?
anonim cytuj
27-10-2023
Kontakt do właściwego sądu okręgowego tam powiedzą krok po kroku jak taki wniosek złożyć. Długa procedura przed Tobą ale tak to wszystko wygląda..
 
anonim cytuj
27-10-2023
Dzwoniłam wczoraj kazali mi właśnie napisać wniosek ale całkiem jestem ciemna od czego zacząć pisać taki wniosek.
Dziwne . Mnie kilka lat temu pracownik sądu okręgowego poinformował krok po kroku co i jak. Wyrok musiałam z sądu rejonowego w danym języku pobrać i dodać jako załącznik do wniosku. Zadzwoń raz jeszcze i dopytać o szczegóły.
 
anonim cytuj
27-10-2023
pobierałam alimenty z funduszu na syna , teraz okazało się że tatuś, który nie płaci alimentów od 13 lat i jest pozbawiony praw wyjechał za granicą. Muszę napisać wniosek do Sądu Okręgowego o ściganie dłużnika za granica czy może ktoś wie jak to napisać?


Aby rozpocząć proces ściągania alimentów od dłużnika, który przebywa za granicą, należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przede wszystkim, ważne jest, aby posiadać tytuł wykonawczy, tj. prawomocny wyrok sądu, który nakazuje dłużnikowi płatność alimentów. Ten wyrok będzie podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w kraju, w którym przebywa dłużnik.

Następnie, składając wniosek do Sądu Okręgowego o ściganie dłużnika za granicą, warto dołączyć tłumaczenie wyroku na język kraju, w którym przebywa dłużnik (o ile kraj ten wymaga takiego tłumaczenia).

W treści wniosku powinny znaleźć się następujące informacje: dane wierzyciela (osoba ścigająca alimenty), dane dłużnika, wysokość zaległych alimentów, informacje o prawomocnym wyroku sądu oraz prośba o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w kraju dłużnika.

Ważne jest także podanie adresu dłużnika za granicą oraz ewentualne inne informacje, które mogą pomóc w jego zlokalizowaniu.

Dzwoniłam wczoraj kazali mi właśnie napisać wniosek ale całkiem jestem ciemna od czego zacząć pisać taki wniosek.


Rozpocznij od przedstawienia siebie oraz określenia, jaką masz relację z dłużnikiem (w tym przypadku jesteś matką dziecka). Następnie opisz sytuację, tj. fakt, że dłużnik nie płaci alimentów od 13 lat oraz to, że wyjechał za granicę. Podaj szczegółowe dane dłużnika, w tym jego ostatni znany adres. Następnie wskazać konieczność ściągnięcia alimentów dla dobra dziecka oraz prosić o podjęcie działań w celu egzekucji zaległych świadczeń.

Nie zapomnij dołączyć do wniosku kopię prawomocnego wyroku sądu oraz, jeśli to konieczne, tłumaczenie tego wyroku na język kraju, w którym obecnie przebywa dłużnik.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w przygotowaniu wniosku. Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych wskazówek dotyczących treści wniosku, warto skonsultować się z specjalistą od prawa rodzinnego lub międzynarodowego.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Wada ukryta zakupionego auta.
Witam, wraz z zona zakupiliśmy u handlarza auto za 30 tysięcy, po przejechaniu 700km (normalna jazda) wysypała się turbina, czy można to podpiąć pod wadę ukryta? Handlarz w rozmowie telefonicznej się bulwersował i się rozłączył, co robić dalej?...
Dziecko zakończyło naukę, usamodzielniło sie i chce zrezygnować z pobierania alimentów.
Witam. Dziecko zakończyło naukę, usamodzielniło sie i chce zrezygnować z pobierania alimentów. Co musi zrobić (jakie i gdzie wnioski z złożyć) aby przestać pobierać alimenty, które dostaje pocztą od rodzica za pośrednictwem komornika?...
Darowizna współwłasności małżeńskiej.
Witam Mam pytanie. Mój ojciec do spółki ze swoją drugą żoną kupili z majątku wspólnego w 2007 roku działkę rekreacyjną. Działka ta stanowi współwłasność małżeńską, jak mniemam. Teraz moje pytanie: czy ojciec bez zgody (i wiedzy) swojej małżonki może mi swoją część (???) przekazać jako darowiznę? Drugie pytanie: czy ona może swoją część bez jego zgody sprzedać? Byłabym wdzięczna za jakieś porady. Ojciec jest stary i ma demencję, a ona coś komb...
umowa zlecenie/wypowiedzenie
Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie. 1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę? 2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek? 3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele? Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czyn...

Wyszukiwarka