Ile muszę zapłacić zachowku?

Proszę o rady, adwokaci się głowią nad tym zagadnieniem, a ja nie wiem, na czym stoję.
Dziadek wydziedziczył w testamencie swojego syna, a mojego ojca. Dziadek zmarł. Po dziadku majątek odziedziczyła babcia.
Dodam, ze dziadkowie mieli tylko jedno dziecko - mojego ojca. I mają tylko jedną wnuczkę - mnie.
Babcia sporządziła ze mną u notariusza umowę dożywocia.
Po pewnym czasie babcia otrzymała pozew o zachowek od swojego syna, a mojego ojca opiewający na 96 tysięcy złotych.
Sprawa się toczyła, natomiast w jej trakcie niestety moja ukochana babcia zmarła. Postępowanie zostało zawieszone, a później weszłam w sprawę ja jako jej następca prawny.
Z tym że odziedziczyłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Komornik sporządził mi spis - długów po babci brak, została gotówka w kwocie 10 tys. zł. I to zostało wykazane jako aktywa w spisie.
Niestety dla mnie, na podstawie postanowienia (jeszcze się nie uprawomocnił) sąd przyznał ojcu zachowek.
I teraz:
- czy ja mam płacić całość zachowku ojcu czyli te 96 tys. zł?
czy odpowiadam jedynie do kwoty aktywów wykazanym w spisie?
Dodam, że moja adwokatka nie powiedziała w sądzie o umowie dożywocia ani o kwocie aktywów. Sąd więc nie wie, że de facto odziedziczyłam tylko 10 tys. Rzekomo nie było takiej potrzeby bo ta sprawa dotyczyła zachowku po dziadku, a nie po babci.
anonim cytuj
26-10-2023
Jesteś spadkobierczynią babci - odziedziczyłaś jej aktywa ale też jej długi. Obowiązek zapłaty zachowku po dziadku to też dług.
Skoro dziedziczyłaś po babci z dobrodziejstwem inwentarza to powinnaś podnieść w procesie kwestię swojej ograniczonej odpowiedzialności. W takim przypadku sąd rozpoznający żądanie wierzyciela może zastrzec spadkobiercy w sentencji wyroku możliwość powołania się na ograniczenie odpowiedzialności do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 319 kpc). Jeżeli opisany wyżej instrument ochrony spadkobiercy nie został wykorzystany w postępowaniu rozpoznawczym, istnieje możliwość sięgnięcia doń również w postępowaniu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności (art. 792 kpc).
Umowa dożywocia nie podlega zaliczeniu ani do masy spadkowej babci ani na poczet ewentualnego zachowku po babci.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Skoro spadek po babci został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza to odpowiedzialność za długi spadkowe (w tym dług spadkowy powiązany z roszczeniem o zachowek) jest ograniczona do wartości stanu czynnego spadku ustalonej w spisie/wykazie inwentarza (art. 1031 § 2 kc).
PRZEPIS PRAWNY:
art. 1031 Kodeks cywilny
§ 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
 
anonim cytuj
26-10-2023
sędzia podczas rozprawy stwierdziła, że umowa dożywocia nie przenosi własności

Co na to księga wieczysta? Skoro nabyłaś nieruchomość poprzez umowę dożywocia, to powinnaś być ujawniona jako właściciel w dziale II z podstawą wpisu "umowa o dożywocie". Nie była to przypadkiem darowizna z warunkami jak dla umowy o dożywocie? Podatek od umowy dożywocia został odprowadzony do US? Był na forum podobny wątek, gdzie pytający twierdził że doszło do umowy o dożywocie ale tytuł aktu wskazywał na darowiznę, z tym, że w treści aktu ujęto elementy przewidziane dla umowy o dożywocie z art. 908 kc. Pytający podatku nie odprowadził bo dla US twierdził że to darowizna. Jednak dla spraw spadkowych i rozliczeń, twierdził że to dożywocie. Tak nie można.
W apelacji (naprawdę świetnie napisanej ze wskazaniem wyroków itd ) był kilkukrotnie podnoszony fakt ograniczenia mojej odpowiedzialności za długi spadkowe. Pomimo to sędzia nie ograniczyła mojej odpowiedzialności.

Prawidłowo. Sąd nie mógł postąpić inaczej. O ile roszczenie finansowe jest zasadne, to sąd zasądza kwotę o jaką wnosi powód. Nie może być inaczej. Ograniczenie Twojej odpowiedzialności za długi spadkowe następuje dopiero w wyniku postępowania egzekucyjnego na podstawie spisu inwentarza. Jest o tym mowa w art. 319 kpc. Dlaczego sąd nie może postąpić inaczej? Po pierwsze, spis inwentarza do przywilej a nie obowiązek. Chcesz ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi - sporządzasz spis. Nie sporządzisz - odpowiadasz za zapłatę całości. Sąd nie ma prawa w to ingerować. W wielu przypadkach sporządzanie spisu pomimo istnienia zobowiązań jest zbyteczne (aktywa przewyższają pasywa). Po drugie, gdyby sąd ograniczał Twoją odpowiedzialność za długi do wysokości aktywów każdemu z wierzycieli, to ta odpowiedzialność sumowała by się. Odpowiadała byś przed każdym z wierzycieli do wysokości nabytych aktywów. Twoja odpowiedzialność za długi spadkowe nie wynika z tytułu sądowego a ze spisu inwentarza. Jeśli masz spis inwentarza w ręku, to nie ma co czekać na wszczęcie egzekucji. Należy spłacić wierzycieli - wszystkich w sposób proporcjonalny. Nigdy nie wybiórczo. Wszczęcie egzekucji to koszty, które ktoś zapłaci. Wtedy trzeba zadać sobie pytanie - egzekucja została wszczęta zasadnie, czy też nie?
 
anonim cytuj
26-10-2023
czy ja mam płacić całość zachowku ojcu czyli te 96 tys. zł? czy odpowiadam jedynie do kwoty aktywów wykazanym w spisie?


Zgodnie z przepisem art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego, w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Skoro więc przyjęłaś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, twoja odpowiedzialność za długi (w tym również zachowek) jest ograniczona do wartości aktywów wykazanych w spisie, tj. 10 tys. zł.

Odpowiedź do Post 2:
Zgadza się. Obowiązek zapłaty zachowku po dziadku to dług, który odziedziczyła babcia, a po niej Ty jako jej spadkobierczyni. Ważne jest, aby w procesie podnieść kwestię ograniczonej odpowiedzialności wynikającej z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli to zostało pominięte, możliwe jest powołanie się na to w późniejszym etapie postępowania, jak to zostało wskazane w odniesieniu do art. 792 kpc. Co do umowy dożywocia, jest to transakcja odrębna i nie podlega zaliczeniu ani do masy spadkowej babci, ani na poczet ewentualnego zachowku po babci.

Odpowiedź do Post 3:
Potwierdzam. Twoja odpowiedzialność za długi spadkowe, w tym za roszczenie o zachowek, jest ograniczona do wartości stanu czynnego spadku ustalonej w spisie inwentarza, jak to wynika z art. 1031 § 2 kc.

Odpowiedź do Post 4:
Jeśli chodzi o umowę dożywocia, kluczowe jest jej prawidłowe zakwalifikowanie. Wpisy w księdze wieczystej oraz tytuł aktu notarialnego oraz ewentualne rozliczenia z Urzędem Skarbowym mogą mieć znaczenie w ustaleniu jej charakteru. Jeżeli jest niewłaściwie zakwalifikowana, może to prowadzić do problemów prawnych.

Jeśli chodzi o Twoją odpowiedzialność w świetle decyzji sądu, sąd nie mógł ograniczyć Twojej odpowiedzialności do wartości aktywów na etapie wydania wyroku. Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe wynika ze spisu inwentarza i jest to kwestia dotycząca egzekucji, a nie samego wyroku. Dlatego, jeśli posiadasz już spis inwentarza, odpowiednim krokiem jest spłacenie wierzycieli w sposób proporcjonalny, uwzględniając kwotę 10 tys. zł.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Przepracowałem 2 tygodnie (umowa na 3 miesiące). Czy mogę się starać o chorobowe?
Jestem na umowie o pracę na 3 miesiące, przepracowałem 2 tygodnie i trafiłem do zakładu psychiatrycznego, czy mogę się starać o chorobowe?...
Oszustwo kredytowe.
Zostałam zmanipulowana telefonami i zaciągnęłam duży kredyt, wpłaciłam go na konto podane przez oszustów.. pieniądze straciłam jest jakaś szansa żeby walczyć miał może ktoś podobną sytuację i porozmawia ze mną co robić dalej....
Przerejestrowanie auta bez umowy.
W skrócie - kupiłem auto, spisałem umowę, dostałem dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, ale auto nie było przerejestrowane na ówczesnego właściciela. Powiedział mi, że poprzednią umowę przyśle bo musi poszukać, a że to gruz i mi się nie spieszyło, zgodziłem się, strzelając sobie w kolano. Po kilku miesiącach gruz mi nie potrzebny i chcę sprzedać, a sprzedać nie mogę bo do przerejestrowania potrzebne są poprzednie umowy aż do właściciela w dowodz...
Czy najemca powinien płacić podatek od nieruchomości?
Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, wynajmuję lokal od kilku lat, współpraca z właścicielem lokalu układa się w porządku, wszystkie opłaty realizuje terminowo. Kilka dni temu zadzwonił do mnie właściciel lokalu z informacją, że jest niezapłacony podatek od nieruchomości (od kilku lat), nazbierało się tego ok 15 tys., i że ja mam zapłacić i że jest to normalna praktyka. Z tym że to nie jest mój lokal, czy to jest zgodne z prawem...

Wyszukiwarka