Ile muszę zapłacić zachowku?

Proszę o rady, adwokaci się głowią nad tym zagadnieniem, a ja nie wiem, na czym stoję.
Dziadek wydziedziczył w testamencie swojego syna, a mojego ojca. Dziadek zmarł. Po dziadku majątek odziedziczyła babcia.
Dodam, ze dziadkowie mieli tylko jedno dziecko - mojego ojca. I mają tylko jedną wnuczkę - mnie.
Babcia sporządziła ze mną u notariusza umowę dożywocia.
Po pewnym czasie babcia otrzymała pozew o zachowek od swojego syna, a mojego ojca opiewający na 96 tysięcy złotych.
Sprawa się toczyła, natomiast w jej trakcie niestety moja ukochana babcia zmarła. Postępowanie zostało zawieszone, a później weszłam w sprawę ja jako jej następca prawny.
Z tym że odziedziczyłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Komornik sporządził mi spis - długów po babci brak, została gotówka w kwocie 10 tys. zł. I to zostało wykazane jako aktywa w spisie.
Niestety dla mnie, na podstawie postanowienia (jeszcze się nie uprawomocnił) sąd przyznał ojcu zachowek.
I teraz:
- czy ja mam płacić całość zachowku ojcu czyli te 96 tys. zł?
czy odpowiadam jedynie do kwoty aktywów wykazanym w spisie?
Dodam, że moja adwokatka nie powiedziała w sądzie o umowie dożywocia ani o kwocie aktywów. Sąd więc nie wie, że de facto odziedziczyłam tylko 10 tys. Rzekomo nie było takiej potrzeby bo ta sprawa dotyczyła zachowku po dziadku, a nie po babci.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka