Opuszczenie domu.

Jestem właścicielem nieruchomości od niedawna, kupiłem dom razem z dożywociem kilku domowników i mam problem, co muszę zrobić żeby wywalić osobę niezameldowana, której sobie nie życzę oraz osobę zameldowana oczywiście nie przeze mnie, czy mam iść na policję i zgłosić że ta osoba ma opuścić ten dom czy co?
anonim cytuj
26-10-2023
Wywalić możesz stary tapczan. Policję nie Ty, ale osoby zajmujące lokal mogą wezwać o ile będziesz utrudniał korzystanie z lokalu. Natomiast w kwestii samego problemu, tematów tysiące, wystarczy poczytać, potem dopytać o szczegóły o ile jeszcze czegoś nie będziesz rozumiał.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Kupiłem dom razem z dożywociem kilku domowników.

Jesli dobrze rozumiem, chodzi o osoby które mają dożywotnią służebność mieszkania?
Meldunek w praktyce nie ma znaczenia na gruncie prawa cywilnego, jest bowiem instrytucją prawa administarcyjnego.
Jedynym wyjściem jest chyba art. 303 kc
Art. 303. Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się
rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości
obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.
Przy czym przyjmuje się, ze owe uchybienia przy wykonywaniu służebności, powinny mieć charakter rażący oraz częstotliwy - czyli nie może to być jednorazowe zachowanie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Nie, nie chodzi o domowników ze służebnością dożywotnią.
To na jakiej podstawie te osoby tam przebywają? Proszę dokładnie wyjaśnić, bo bez dokładnych informacji to jak wróżenie z fusów..
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jestem właścicielem nieruchomości od niedawna, kupiłem dom razem z dożywociem kilku domowników i mam problem, co muszę zrobić żeby wywalić osobę niezameldowana, której sobie nie życzę oraz osobę zameldowana oczywiście nie przeze mnie, czy mam iść na policję i zgłosić że ta osoba ma opuścić ten dom czy co?


Prawo do mieszkania w nieruchomości może wynikać z różnych tytułów prawnych: umowy najmu, służebności mieszkania czy innego prawa rzeczowego. Dożywocie, które wspominasz, może oznaczać służebność mieszkania na rzecz konkretnej osoby, co wiąże się z jej prawem do zamieszkiwania nieruchomości do końca życia. Takie prawo jest chronione i nie możesz tej osoby "wywalić" bezpodstawnie.

Meldunek w praktyce nie ma znaczenia na gruncie prawa cywilnego, jest bowiem instrytucją prawa administarcyjnego.


Zgadza się. Meldunek nie jest równoznaczny z prawem do zamieszkiwania nieruchomości.

W odniesieniu do osoby niezameldowanej, potrzebne są dodatkowe informacje, na jakiej podstawie przebywa w nieruchomości. Jeśli nie ma tytułu prawnego (umowy najmu, służebności mieszkania itp.), wówczas możesz żądać opuszczenia nieruchomości. Jeżeli osoba odmówi, możesz skierować sprawę do sądu cywilnego z wnioskiem o eksmisję.

W odniesieniu do
art. 303 kc
, ten przepis dotyczy sytuacji, gdy uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień. Jeśli takie uchybienia zachodzą, można żądać zamiany służebności na rentę, ale potrzebne jest uzasadnienie i dowody na takie uchybienia.

Jeśli nie chodzi o domowników ze służebnością dożywotnią, ważne jest ustalenie, na jakiej podstawie te osoby przebywają w nieruchomości. Bez dokładnych informacji o tym, jakie prawa mają te osoby w stosunku do nieruchomości, trudno jest udzielić precyzyjnej odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeżeli nie posiadają one tytułu prawnego do zamieszkiwania nieruchomości, masz prawo żądać ich eksmisji. W przypadku odmowy, jak wcześniej wspomniano, droga sądowa może być konieczna.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Nabycia praw do spadku
Witam. Matka zmarla 5 lat temu ma 4 dzieci. Nie bylo sprawy o nabycia praw do spadku. Jedno dziecko zmarlo w tym roku -syn . Czy zmarly syn ma prawo do nabycia praw do spadku po matce (kawaler bezdzietny)...
Wszczęcie egzekucji po latach.
W 2018 roku sąd wydał nakaz zapłaty z zasądzonymi odsetkami od dnia wymagalności faktury do dnia zapłaty. W tym samym roku sprawa poszła do komornika, który wobec bezskuteczności egzekucji ją umorzył w 2020 roku. W przyszłym roku planuję ponownie złożyć wniosek o egzekucję aby sprawa się nie przedawniła. I tutaj mam pytanie o odsetki za opóźnienie. Proszę o informację czy dobrze rozumuję: 1. Odsetki zasądzone przez sąd do dnia uprawomocnienia...
Uporczywe nękanie ze strony brata.
Od roku jestem w konflikcie z bratem. Mieszkamy na jednej posesji jednak każdy w swoim odrębnym domu, współwłasność ułamkowa. Brat ciągle uprzykrza mi życie, czepia się o wszystko nawet, że mój pies za głośno szczeka na kuriera. W święta wparował z awanturą, że moje dorosłe już dzieci biorą narkotyki, są ćpunami i że w moim domu jest patologia. Synowie oczywiście nie biorą żadnych narkotyków, pracują, są odpowiedzialnymi ludźmi. Brat przyniósł na...
niepłacenie alimentów
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna...

Wyszukiwarka