Zakup urządzenia od osoby fizycznej.

Witam,
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej.
Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.
Pomimo wielu moich ponagleń sprzedawca odmawia mi dostarczenia dowodu zakupu.
Z kolei sklep w którym urządzenie zostało zakupione wymaga ode mnie dostarczenia tego dokumentu, aby można było procesować reklamację.
I teraz moje pytania brzmią:
1. Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
2. Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu.
3. Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą.
Dodam, że chodzi o urządzenie o znacznej wartości tj. powyżej 3000zł
anonim cytuj
26-10-2023
1. Nie
2. Tak. Ty od nich nie kupowałeś
3. Nie. Przysługują ci prawa wynikające z rękojmi ALE wobec tego co ci sprzedał rzecz. Dlatego odpowiedź na punkt 2 to tak. W tej sytuacji nie powinieneś sklepowi zawracać głowy - bo tobie nic nie sprzedali.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej. Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.


Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma obowiązku wystawiania paragonu czy faktury. Jednak jeśli umowa była zawarta na piśmie lub inny dowód zakupu został ustalony w trakcie transakcji, sprzedawca powinien dostarczyć ten dokument.

Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu?
Tak, sklep może odmówić przyjęcia reklamacji, jeśli nie możesz udowodnić zakupu urządzenia w tym konkretnym sklepie. Dowód zakupu jest wymagany, aby potwierdzić, że transakcja faktycznie miała miejsce w danym sklepie.

Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą?
Niezupełnie. Jeśli nie masz dowodu zakupu od osoby fizycznej, nadal możesz dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Gdyby okazało się, że sprzedawca sprzedał ci wadliwą rzecz, możesz żądać od niego naprawienia lub wymiany urządzenia, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy.

Jeśli chodzi o problem z urządzeniem, warto najpierw skontaktować się ze sprzedawcą, aby ustalić, czy jest chętny do rozwiązania problemu. Jeśli odmówi, możesz zastanowić się nad krokiem sądowym. Ze względu na wartość urządzenia (powyżej 3000zł), roszczenie będzie należało do właściwości sądu rejonowego.

W odniesieniu do posta trzeciego:
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?


Tak, możesz próbować dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy rękojmi. W pierwszej kolejności warto spróbować dogadać się ze sprzedawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możesz rozważyć podjęcie działań sądowych przeciwko sprzedawcy w oparciu o wady rzeczy sprzedanej.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

zakończenie współpracy
Witam. Koleżanka ma pewien problem. Pracuje w pewnej firmie prywatnej. Ma miesiąc do końca umowy. Wczoraj dostała lepiej płatną ofertę pracy, pod warunkiem że zacznie od poniedziałku. I tutaj jej pytanie. Czy jest możliwość zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia? Tak jakby w trybie natychmiastowym? Szefowa nie chce się z nią dogadać wręcz grozi jej jakims odszkodowaniem......
Czy muszę płacić alimenty?
Witam, gdy matka dziecka wziela ślub z nowym partnerem i ten partner przysposobił dzieckoi dal swoje nazwisko to czy ojciec biologiczny nadal ma obowiązek płacić alimenty? Ojciec biologiczny zrzekł się praw rodzicielskich i pozwolił zmienić swoje nazwisko na nazwisko matki idac na ugode matce dziecka ktora wyprowadzila sie na drugi koniec Polski by utrudnic kontakty. Matka dziecka nie chciała od ojca biologicznego alimentów gdyż w nowym związku p...
Emerytura po zmarłym, oddać czy nie ?
Witam, czy ktoś się orientuje jak to jest z emeryturą po zmarłym rodzicu? Moja mama zmarła 21 stycznia, a 24 stycznia przyszła cała emerytura, która zaraz przelałam na moje konto z powodu wydatku na pogrzeb, bo niestety te 4 tys. z ZUS nie wystarczyło. Czy tak może być czy będę musiała zwrócić tą emeryturę ?...
Prezes może zmusić do wzięcia urlopu bezpłatnego?
Witam, jeżeli pracownik jest na okresie wypowiedzenia do końca grudnia i w okresie świątecznym firma stoi, będzie "zamknięta" na cztery spusty a pracownik będący w okresie wypowiedzenia nie ma urlopu - co w takiej sytuacji? Prezes może zmusić do wzięcia urlopu bezpłatnego?...

Wyszukiwarka