Zakup urządzenia od osoby fizycznej.

Witam,
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej.
Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.
Pomimo wielu moich ponagleń sprzedawca odmawia mi dostarczenia dowodu zakupu.
Z kolei sklep w którym urządzenie zostało zakupione wymaga ode mnie dostarczenia tego dokumentu, aby można było procesować reklamację.
I teraz moje pytania brzmią:
1. Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
2. Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu.
3. Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą.
Dodam, że chodzi o urządzenie o znacznej wartości tj. powyżej 3000zł
anonim cytuj
26-10-2023
1. Nie
2. Tak. Ty od nich nie kupowałeś
3. Nie. Przysługują ci prawa wynikające z rękojmi ALE wobec tego co ci sprzedał rzecz. Dlatego odpowiedź na punkt 2 to tak. W tej sytuacji nie powinieneś sklepowi zawracać głowy - bo tobie nic nie sprzedali.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej. Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.


Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma obowiązku wystawiania paragonu czy faktury. Jednak jeśli umowa była zawarta na piśmie lub inny dowód zakupu został ustalony w trakcie transakcji, sprzedawca powinien dostarczyć ten dokument.

Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu?
Tak, sklep może odmówić przyjęcia reklamacji, jeśli nie możesz udowodnić zakupu urządzenia w tym konkretnym sklepie. Dowód zakupu jest wymagany, aby potwierdzić, że transakcja faktycznie miała miejsce w danym sklepie.

Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą?
Niezupełnie. Jeśli nie masz dowodu zakupu od osoby fizycznej, nadal możesz dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Gdyby okazało się, że sprzedawca sprzedał ci wadliwą rzecz, możesz żądać od niego naprawienia lub wymiany urządzenia, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy.

Jeśli chodzi o problem z urządzeniem, warto najpierw skontaktować się ze sprzedawcą, aby ustalić, czy jest chętny do rozwiązania problemu. Jeśli odmówi, możesz zastanowić się nad krokiem sądowym. Ze względu na wartość urządzenia (powyżej 3000zł), roszczenie będzie należało do właściwości sądu rejonowego.

W odniesieniu do posta trzeciego:
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?


Tak, możesz próbować dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy rękojmi. W pierwszej kolejności warto spróbować dogadać się ze sprzedawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możesz rozważyć podjęcie działań sądowych przeciwko sprzedawcy w oparciu o wady rzeczy sprzedanej.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

985kpc
Czy uchylenie zajęcia komorniczego na nieruchomości po 2 licytacji uchyla zajęcie emertury...
Przerwany bieg przedawnienia.
Co jeśli został przerwany bieg przedawnienia, jakie dalsze kroki podjąć i co to w ogóle dla mnie oznacza ?...
kaucja przy rozwiązaniu umowy
Witam wszystkich. Czy wynajmujacy ma prawo zabrać kaucję za mieszkanie przy rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego przed końcem trwania umowy? W umowie są zawarte tylko sytuacje opisane w k.c oraz za porozumieniem stron. My doszliśmy do porozumienia ale w ramach kary zabrano nam kaucję. Czy jest sens walczyć o kaucję w sądzie? Dodam, że wynajmujący na piśmie zaznaczył, że nie wnosi uwag do stanu mieszkania a na poczet wcześniejszego rozwiązania u...
Okres wypowiedzenia na umowie o pracę
Umowa o pracę zawarta 5 lat temu. W umowie zapis o wypowiedzeniu miesięcznym, pracodawca twierdzi, że obowiązuje wypowiedzenie 3 miesięczne zgodnie z ustawą. Jaka jest prawda? ...

Wyszukiwarka