Zakup urządzenia od osoby fizycznej.

Witam,
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej.
Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.
Pomimo wielu moich ponagleń sprzedawca odmawia mi dostarczenia dowodu zakupu.
Z kolei sklep w którym urządzenie zostało zakupione wymaga ode mnie dostarczenia tego dokumentu, aby można było procesować reklamację.
I teraz moje pytania brzmią:
1. Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
2. Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu.
3. Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą.
Dodam, że chodzi o urządzenie o znacznej wartości tj. powyżej 3000zł
anonim cytuj
26-10-2023
1. Nie
2. Tak. Ty od nich nie kupowałeś
3. Nie. Przysługują ci prawa wynikające z rękojmi ALE wobec tego co ci sprzedał rzecz. Dlatego odpowiedź na punkt 2 to tak. W tej sytuacji nie powinieneś sklepowi zawracać głowy - bo tobie nic nie sprzedali.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej. Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.


Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma obowiązku wystawiania paragonu czy faktury. Jednak jeśli umowa była zawarta na piśmie lub inny dowód zakupu został ustalony w trakcie transakcji, sprzedawca powinien dostarczyć ten dokument.

Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu?
Tak, sklep może odmówić przyjęcia reklamacji, jeśli nie możesz udowodnić zakupu urządzenia w tym konkretnym sklepie. Dowód zakupu jest wymagany, aby potwierdzić, że transakcja faktycznie miała miejsce w danym sklepie.

Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą?
Niezupełnie. Jeśli nie masz dowodu zakupu od osoby fizycznej, nadal możesz dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Gdyby okazało się, że sprzedawca sprzedał ci wadliwą rzecz, możesz żądać od niego naprawienia lub wymiany urządzenia, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy.

Jeśli chodzi o problem z urządzeniem, warto najpierw skontaktować się ze sprzedawcą, aby ustalić, czy jest chętny do rozwiązania problemu. Jeśli odmówi, możesz zastanowić się nad krokiem sądowym. Ze względu na wartość urządzenia (powyżej 3000zł), roszczenie będzie należało do właściwości sądu rejonowego.

W odniesieniu do posta trzeciego:
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?


Tak, możesz próbować dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy rękojmi. W pierwszej kolejności warto spróbować dogadać się ze sprzedawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możesz rozważyć podjęcie działań sądowych przeciwko sprzedawcy w oparciu o wady rzeczy sprzedanej.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Nieważny dowód osobisty
Dobry wieczór Państwu. Mam pytanie Kolega dziś mi powiedział,że od 3 lat ma nieważny dowód osobisty! Chce teraz iść złożyć wniosek o nowy dowodem ,ale się boi ,że dostanie karę. Z tego co wiem co jest kara 5tys. Lub więzienie ,ale on nie korzystał z tego dowodu z powodu depresji. Będzie mu coś grozić ? ...
Podatek od wzbogacenia się.
Takie pytanie - czy moja mama sprzedając kawałek działki budowlanej. Będzie musiała płacić jakiś podatek od wzbogacenia się /sprzedaży? Działka po mężu ,jeszcze na nią nie przepisana....
Zarzuty po odbiorze dzieła.
Witam. Na początku roku wykonywałem usługę u klientki polegająca na szpachlowaniu tynków gipsowym u niej w domu. Po wykonanej usłudze szpachlowania zgłosiłem zakończenie prac zgodnie z umową (e-mail). Zgodnie z zapisami w umowie "wszelkie uwagi przy odbiorze zostaną zanotowane w protokole". Podczas odbioru nie było żadnych uwag więc żadnego protokołu nie sporządziliśmy. Klientka się rozliczyła czyli dzieło zostało oddane. Był tylko e-ma...
Budowa domu a sprawy spadkowe.
Witam, mój mąż będąc kawalerem kupił dom posadowiony na działce 500m2. Był to stary budynek nadający się do gruntownej modernizacji bądź rozbiórki. Po zawarciu małżeństwa, na działce rozpoczęliśmy wspólnie budować nowy dom a stary został rozebrany. Mamy wspólnotę majątkową. Wszelkie plany budowy i pozwolenia są na męża. Wydatki na budowę domu pochodziły z naszych wspólnych dochodów. Trochę finansowo pomogli moi rodzice a także mój ojciec pomagał ...

Wyszukiwarka