Zakup urządzenia od osoby fizycznej.

Witam,
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej.
Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.
Pomimo wielu moich ponagleń sprzedawca odmawia mi dostarczenia dowodu zakupu.
Z kolei sklep w którym urządzenie zostało zakupione wymaga ode mnie dostarczenia tego dokumentu, aby można było procesować reklamację.
I teraz moje pytania brzmią:
1. Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
2. Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu.
3. Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą.
Dodam, że chodzi o urządzenie o znacznej wartości tj. powyżej 3000zł
anonim cytuj
26-10-2023
1. Nie
2. Tak. Ty od nich nie kupowałeś
3. Nie. Przysługują ci prawa wynikające z rękojmi ALE wobec tego co ci sprzedał rzecz. Dlatego odpowiedź na punkt 2 to tak. W tej sytuacji nie powinieneś sklepowi zawracać głowy - bo tobie nic nie sprzedali.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej. Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych.


Czy sprzedawca ma prawny obowiązek dostarczyć mi dowód zakupu?
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma obowiązku wystawiania paragonu czy faktury. Jednak jeśli umowa była zawarta na piśmie lub inny dowód zakupu został ustalony w trakcie transakcji, sprzedawca powinien dostarczyć ten dokument.

Czy sklep może odmówić mi przyjęcia reklamacji z powodu braku dowodu zakupu?
Tak, sklep może odmówić przyjęcia reklamacji, jeśli nie możesz udowodnić zakupu urządzenia w tym konkretnym sklepie. Dowód zakupu jest wymagany, aby potwierdzić, że transakcja faktycznie miała miejsce w danym sklepie.

Czy jestem pozostawiony sam sobie z tą sprawą?
Niezupełnie. Jeśli nie masz dowodu zakupu od osoby fizycznej, nadal możesz dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Gdyby okazało się, że sprzedawca sprzedał ci wadliwą rzecz, możesz żądać od niego naprawienia lub wymiany urządzenia, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy.

Jeśli chodzi o problem z urządzeniem, warto najpierw skontaktować się ze sprzedawcą, aby ustalić, czy jest chętny do rozwiązania problemu. Jeśli odmówi, możesz zastanowić się nad krokiem sądowym. Ze względu na wartość urządzenia (powyżej 3000zł), roszczenie będzie należało do właściwości sądu rejonowego.

W odniesieniu do posta trzeciego:
Podsumowując, czy w jakiś sposób mogę rozwiązać problem?


Tak, możesz próbować dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy rękojmi. W pierwszej kolejności warto spróbować dogadać się ze sprzedawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możesz rozważyć podjęcie działań sądowych przeciwko sprzedawcy w oparciu o wady rzeczy sprzedanej.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Zmiana grafiku
Witam, Proszę o podpowiedź: Wg grafiku raz w miesiącu pracownik ma pracującą sobotę ( 02. 07 w tym przypadku)za którą odbiera dzień wolny. Czy w sytuacji kiedy na przypadająca mu sobotę wypada zwolnienie lekarskie, pracodawca może nakazać mu przyjście do pracy w inną sobotę ( 09.07)?...
Zwolnienie natychmiastowe pomimo okresu wypowiedzenia.
No więc mam zapis w umowie zlecenie : "każda ze stron może niniejszą umowę wypowiedzieć za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia." Pracodawca przyszedł i mnie zwolnił natychmiastowo, przyprowadził od razu osobę na moje miejsce i kazał iść do domu. Zapytałam co z okresem wypowiedzenia? Odpowiedział że jest jednostronny. Natomiast zapis w umowie jest jak powyżej. Zadzwoniłam jeszcze tego samego dnia do niego przypominając o tym zapisie, m...
Zmiana stanowiska pracy
Witam. Za 2 miesiące kończę urlop rodzicielski i czeka mnie powrót do pracy (praca na jednym i tym samym stanowisku pracy przez 15 lat, umowa o pracę na czas nieokreslony). Dotarły jednak do mnie informacje, iż pracodawca zamierza przenieść mnie na inne stanowisko pracy (inny wydział, inne obowiązki), a moje dotychczasowe stanowisko pracy ma zająć pracownik X który aktualnie pracuje na stanowisku, na które pracodawca chce przerzucić mnie. W ten s...
Sprzedaż mieszkania spadkowego, bez zgody współwłaścicieli.
Mieszkanie ma 3 współwłaścicieli (mieszkanie spadkowe) Jeden ze współwłaścicieli chce je sprzedać, na co pozostałe dwie osoby się na to nie godzą. Co możemy zrobić z mężem, aby je sprzedać? Nie wchodzi w grę spłacenie przez pozostałych. Kontakt z pozostałymi i dojście do porozumienia nie istnieje. Czy są jakiekolwiek szanse na to, aby mąż mógł sprzedać mieszkanie, mimo iż pozostali się na to nie zgadzają? Jakie możemy podjąć kroki i działani...

Wyszukiwarka