Ojciec zabrał dzieci i grozi ze ich nie odda matce

Witam.
Co mogę zrobić jeżeli mam z byłym partnerem dwójkę dzieci (nie ma ani pozbawionych ani ograniczonych praw) były partner wyszedł z zakładu karnego nie dawno umówiłam się z nim że dzieci będą mogły być z nim przez 5 dni z racji takiej że starszy syn chodzi do zerówki i w niedziele ma mi ich odwieźć a teraz straszy mnie że dzieci w niedziele nie zobaczę i że dzieci więcej nie zobaczę bo zostają z nim. Jak mogę zabrać od niego dzieci w niedziele pomocy
anonim cytuj
22-11-2022
Na chwilę obecną macie takie same prawa, by dzieci były jednym z rodziców. Najlepiej, aby niezwłocznie złożyła Pani w sądzie wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci w miejscu Pani zamieszkania. Ojciec też może taki wniosek złożyć.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Na chwilę obecną jeśli nie odda dzieci dobrowolnie nie zrobisz nic . Złóż wniosek do sądu o ustalenie miejsca pobytu dzieci na stałe przy matce oraz ograniczenie bądź odebranie praw rodzicielskich . I koniecznie zabezpieczenie dzieci twoim adresem zamieszkania na czas rozprawy
 
anonim cytuj
23-11-2022
Nie koniecznie. Idzie na policję przedstawia sytuacje a tu sytuacja jest taka ze tatuś nagle wyszedł z więzienia i nie chce oddać dzieci. Dzieci maja u matki pokoje, ubrania, książki do szkoły. Policja jej pomoże.
-1  
anonim cytuj
23-11-2022
Nie koniecznie ojciec ma takie same prawa rodzicielskie jak matka . Jeśli nie dzieje im się krzywda policja ma rozłożone ręce.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Jak nie ma nic do zarzucenia ojcu to tak ale tu ojciec siedział plus pił. Policja może potraktować sprawę inaczej niż u Ciebie. Zresztą ja bym spróbowała bo może a nóż policja jej pomoże. Każda sytuacja jest indywidualna i policja często tez indywidualnie patrzy
 
anonim cytuj
23-11-2022
To że ojciec siedział to nic , jeżeli ona w tym czasie nie złożyła ograniczenia praw rodzicielskich i ustalenia kontaktów niestety. To tzw porwanie rodzicielskie, jak oboje mają także te same prawa, policja nic nie zrobi.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Jak najszybciej proszę złożyć wniosek do sądu o ustalenie miejsca pobytu przy matce i pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca, jeśli ma Pani smsy z wiadomościami że dzieci nie odda to proszę przedłożyć w sądzie jako dowód. Proszę we wniosku zaznaczyć za co siedział w więzieniu i jak długo. I żeby go wyprzedzić proszę złożyć także pozew o ustalenie kontaktów w miejscu zamieszkania dzieci z zabezpieczeniem miejsca ich pobytu u Pani. Do tego pozew o alimenty z racji nie sprawowania opieki nad dziećmi. Jak najszybciej żeby Panią nie wyprzedził.
 
anonim cytuj
24-11-2022
Dzień dobry,

W tej dyskusji pojawiło się wiele sugestii dotyczących możliwych działań, które mogą być podjęte w tej sytuacji. Pozwolę sobie uściślić niektóre z nich, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa rodzinnego w Polsce.

Po pierwsze, pojawia się pytanie, co można zrobić w sytuacji, gdy były partner, będący ojcem dzieci, nie chce zwrócić dzieci po ustalonym okresie. Chciałbym zaznaczyć, że w przypadku, gdy rodzice posiadają wspólne władztwo rodzicielskie, a nie ustalono formalnie miejsca pobytu dzieci, prawo nie przewiduje automatycznego prawa pierwszeństwa dla jednego z rodziców.

Po drugie, możliwość zgłoszenia sprawy na policję, co sugerowano w dyskusji, zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko jest zagrożone lub cierpi, interwencja policji jest możliwa. W innym przypadku, policja może uznać sprawę za konflikt rodzicielski i skierować stronę do rozwiązania problemu na drodze sądowej.

Po trzecie, proponowano złożenie wniosku do sądu o ustalenie miejsca pobytu dzieci u matki oraz ograniczenie bądź odebranie praw rodzicielskich ojcu. Zgodnie z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, natomiast pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić jedynie w sytuacjach skrajnych (art. 113 K.r.o.). Aby zdecydować o tak drastycznym środku, sąd musi mieć dowody na to, że rodzic znacząco zaniedbuje swoje obowiązki lub nadużywa praw rodzicielskich.

Po czwarte, jak słusznie zauważono, istnieje możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie, który polega na tym, że na czas trwania postępowania sądowego, dzieci będą przebywały u matki. Wnioskując o zabezpieczenie, należy udowodnić, że istnieje ryzyko dla dobra dziecka, jeżeli decyzja sądu zostanie opóźniona do czasu zakończenia postępowania (art. 598¹ k.p.c.).

W kontekście tych informacji, moja rekomendacja wobec Pani byłaby taka, aby niezwłocznie zgłosiła Pani sprawę do sądu rodzinnego, z wnioskiem o ustalenie miejsca stałego pobytu dzieci przy Pani oraz o zabezpieczenie.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za Twoją odpowiedź, adwokacie. Rozumiem, że powinnam jak najszybciej zgłosić sprawę do sądu. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy w moim wniosku do sądu powinnam uwzględnić fakt, że ojciec dzieci niedawno opuścił zakład karny? Czy to może mieć wpływ na decyzję sądu o miejscu stałym pobytu dzieci? Proszę o dalszą pomoc.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Oczywiście, to, że ojciec dzieci niedawno opuścił zakład karny, może być istotnym czynnikiem przy ocenie, gdzie powinno znajdować się stałe miejsce pobytu dzieci. Po pierwsze, sąd będzie brał pod uwagę, czy ojciec ma możliwość zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków do życia i rozwoju. W tym kontekście, jego niedawny pobyt w zakładzie karnym może mieć wpływ na ocenę przez sąd jego możliwości zarobkowych i, co za tym idzie, zdolności do zapewnienia dzieciom stabilnego i bezpiecznego środowiska.

Po drugie, historia przestępcza ojca może być również istotna dla oceny jego zdolności do odpowiedniego sprawowania opieki nad dziećmi. Sąd będzie rozważał, czy przestępstwa, które doprowadziły do jego osadzenia, mogą mieć negatywny wpływ na jego zdolność do bycia odpowiedzialnym i troskliwym rodzicem.
 
anonim cytuj
02-08-2023
www.detektywnowicki.pl
 
anonim cytuj
13-02-2024
W opisanej sytuacji masz możliwość podjęcia natychmiastowych kroków prawnych:

Należy jak najszybciej złożyć w sądzie rodzinnym **wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci** przy Tobie na czas trwania postępowania (art. 755 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Warto również jednocześnie wystąpić z **wnioskiem o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy matce** oraz, jeśli sytuacja tego wymaga, z **wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca** (art. 107 i 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jeśli ojciec dzieci odmówi ich zwrotu, możesz skorzystać także z przepisów dotyczących tzw. porwania rodzicielskiego. Pomocny może okazać się art. 598¹⁵ Kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia wystąpienie do sądu o nakazanie natychmiastowego wydania dziecka, nawet w trybie zabezpieczenia.

Do pozwu koniecznie załącz dowody potwierdzające groźby ze strony ojca (SMS, wiadomości elektroniczne), oraz dokumenty świadczące o Twojej dotychczasowej opiece nad dziećmi. Fakt niedawnego opuszczenia przez ojca zakładu karnego również powinien zostać podkreślony we wniosku, ponieważ sąd przy ustalaniu miejsca pobytu dzieci musi kierować się ich dobrem i zapewnieniem im stabilnych warunków życia i rozwoju (art. 95 § 3 K.r.o.).

W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa dzieci możesz wezwać policję, która ma obowiązek podjąć interwencję (art. 598¹⁴ § 1 K.p.c.). Policja może doraźnie pomóc, jeśli uzna, że dzieci są zagrożone. Jednak docelowym rozwiązaniem tej sytuacji jest szybkie skierowanie sprawy do sądu rodzinnego.
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Nieuczciwy handlarz samochodowy.
Witajcie, mój problem polega na tym że chciałem kupić auto z zagranicy od handlarza z ogłoszenia internetowego. Pojechałem zobaczyłem, po wstępnych oględzinach byłem zainteresowany, auto było sprawne oprócz silnika wycieraczek, handlarz zaproponował, że to naprawi a także w okazyjnej cenie zrobi serwis tego auta (rozrząd, filtry itp.) Zgodziłem się, zapłaciłem 500zl zaliczki, a handlarz pokwitował jej odbiór na piśmie. Umówiliśmy się ze jeśli sam...
Opieka nie biologicznego ojs
Witam, syn jest w szpitalu i opiekuje się nim mój mąż który nie jest jego biologicznym ojcem. Lekarka twierdzi, że nie ma prawa tam być, ponieważ w razie czego nie może wyrazić zgody na operacje. Czy mogę go jakoś upoważnić? Inni lekarze i ordynator nie mają z tym problemu......
Świadczenie macierzyńskie.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego nie chcą przyznać świadczenia rodzicielskiego (macierzyńskie)? Dziecko nie jest męża. Czekamy na zaprzeczenie ojcostwa. Podobno nie jest zależne od dochodu?...
Kierowca spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia uszkadzając moje auto.
Dzień dobry. Pewnien kierowca spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia uszkadzając moje auto. Zgłosiłam zdarzenie na policję podałam nazwisko oraz nr rej auta sprawcy. I co ciekawe otrzymałam informację z policji że sprawca przyznał się do dokonania kolizji jednak nie udostępniono mi nr polisy,oraz nazwy ubezpieczyciela. Czy policja nie ma obowiązku udostępnienia tych informacji pokrzywdzonemu, bo w jaki sposób mam zgłosić szkodę. Dodam...

Wyszukiwarka