Obywatelstwo można nabyć tylko jeżeli ona ma rodziców Polaków. Może nabyć kartę pobytu czasowego, a po 5 latach podać na rezydenta. Ale dla karty pobytu muszą być przyczyny praca, połączenie z rodziną. Ojcostwo to raczej przez sąd albo z testem genetycznym.
Odpowiadając na poruszone kwestie:
W sprawie uznania ojcostwa:
Aby uznać ojcostwo dziecka, które ma się urodzić po śmierci jego ojca, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego, które potwierdza, że zmarły był ojcem dziecka. Oświadczenie to może być złożone przez matkę dziecka oraz przez rodzinę zmarłego.
Istnieje również możliwość uznania ojcostwa przez sąd. W tym przypadku, na wniosek matki lub rodziny zmarłego, sąd może na podstawie dostępnych dowodów (np. testu DNA) uznać zmarłego za ojca dziecka.
W sprawie polskiego obywatelstwa dla dziecka:
Jeśli dziecko urodzi się na terytorium Polski i jedno z jego rodziców jest obywatelem Polski, dziecko automatycznie nabywa polskie obywatelstwo, zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy o obywatelstwie polskim.
W sprawie obywatelstwa dla matki:
Narzeczona zmarłego brata nie nabywa automatycznie polskiego obywatelstwa po narodzeniu dziecka. Może ubiegać się o kartę pobytu czasowego ze względu na to, że jest matką dziecka będącego obywatelem Polski.
Po pięciu latach pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu czasowego narzeczona może ubiegać się o kartę pobytu stałego. W dalszej kolejności, po spełnieniu określonych warunków, może ona wystąpić z wnioskiem o nadanie polskiego obywatelstwa.
W skrócie:
Aby uzyskać dla dziecka polskie obywatelstwo i nazwisko po ojcu, konieczne jest uznanie ojcostwa zmarłego, co można zrealizować poprzez złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub poprzez postępowanie sądowe. Dziecko urodzone w Polsce z jednym rodzicem będącym obywatelem Polski automatycznie nabywa obywatelstwo polskie. Matka dziecka może ubiegać się o kartę pobytu czasowego, a następnie stałego, po czym, po spełnieniu odpowiednich warunków, może wystąpić o nadanie polskiego obywatelstwa.