Jak uzyskać polskie obywatelstwo?

Mój brat zmarł, a za miesiąc urodzi mu się córka. Jego narzeczona pochodzi z Ukrainy i na wiosnę planowali ślub. Wszyscy łącznie z matką bardzo chcemy żeby dziecko miało polskie obywatelstwo i nazwisko po ojcu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uznać ojcostwo?
Czy da się też pomóc matce nabyć obywatelstwo w takiej sytuacji?
anonim cytuj
19-10-2023
Jeśli jeden z rodziców jest Polakiem to można się ubiegać o obywatelstwo jednak jeśli dziecko urodzi się w Polsce automatycznie jest obywatelem Polski.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Po 12 tygodniu ciąży rodzice dziecka mogą iść do urzędu stanu cywilnego i złożyć oświadczenie że dziecko które ma się urodzić jest dzieckiem pana XY i będzie nosiło nazwisko ojca.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Obywatelstwo można nabyć tylko jeżeli ona ma rodziców Polaków. Może nabyć kartę pobytu czasowego, a po 5 latach podać na rezydenta. Ale dla karty pobytu muszą być przyczyny praca, połączenie z rodziną. Ojcostwo to raczej przez sąd albo z testem genetycznym.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Odpowiadając na poruszone kwestie:

W sprawie uznania ojcostwa:

Aby uznać ojcostwo dziecka, które ma się urodzić po śmierci jego ojca, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego, które potwierdza, że zmarły był ojcem dziecka. Oświadczenie to może być złożone przez matkę dziecka oraz przez rodzinę zmarłego.
Istnieje również możliwość uznania ojcostwa przez sąd. W tym przypadku, na wniosek matki lub rodziny zmarłego, sąd może na podstawie dostępnych dowodów (np. testu DNA) uznać zmarłego za ojca dziecka.
W sprawie polskiego obywatelstwa dla dziecka:

Jeśli dziecko urodzi się na terytorium Polski i jedno z jego rodziców jest obywatelem Polski, dziecko automatycznie nabywa polskie obywatelstwo, zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy o obywatelstwie polskim.
W sprawie obywatelstwa dla matki:

Narzeczona zmarłego brata nie nabywa automatycznie polskiego obywatelstwa po narodzeniu dziecka. Może ubiegać się o kartę pobytu czasowego ze względu na to, że jest matką dziecka będącego obywatelem Polski.
Po pięciu latach pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu czasowego narzeczona może ubiegać się o kartę pobytu stałego. W dalszej kolejności, po spełnieniu określonych warunków, może ona wystąpić z wnioskiem o nadanie polskiego obywatelstwa.
W skrócie:
Aby uzyskać dla dziecka polskie obywatelstwo i nazwisko po ojcu, konieczne jest uznanie ojcostwa zmarłego, co można zrealizować poprzez złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub poprzez postępowanie sądowe. Dziecko urodzone w Polsce z jednym rodzicem będącym obywatelem Polski automatycznie nabywa obywatelstwo polskie. Matka dziecka może ubiegać się o kartę pobytu czasowego, a następnie stałego, po czym, po spełnieniu odpowiednich warunków, może wystąpić o nadanie polskiego obywatelstwa.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Cesja na samochód.
Piszę z pytaniem. Posiadam samochód którym bank jest współwłaścicielem (kredyt samochodowy). Kredyt był rozłożony na 5 lat, zostały trzy lata do spłaty. Znalazłem kupca który jest w stanie zapłacić odstępne w wartości połowy sumy spłaconej przez te dwa lata i resztę spłacałby w ratach (ta sama wartość raty co aktualnie płace). Wiecie mniej więcej jakby to miało wyglądać? Jaką umowę bym musiał z nim zawrzeć żeby to miało ręce i nogi? Dostałem info...
86prawo-o-notariacie
Bardzo wygodny przepis dla notariusza... ...
Nieterminowe płacenie alimentów.
Witam, Mam pytanie gdzie mam zgłosić ze były mąż nie płaci alimentów? Czy mogę zgłosić już po nie zapłaceniu jednego miesiąca, czy muszę odczekać jakiś czas? Jak wygląda cała procedura?...
Eksmisja, ile trwa?
Witam serdecznie. Do mieszkania, którego jestem właścicielem samowolnie wprowadziły się inne osoby. Czy Policja powinna ich usunąć natychmiast po zgłoszeniu czy muszę teraz przejść całą procedurę eksmisyjną....

Wyszukiwarka