Podatek od nieruchomości.

Jestem udziałowcem w nieruchomości w której orzeczona jest współwłasność, a zarząd tymczasowy pełni bratanek. Wyliczył on wg mnie nieprawidłowy podział kosztów podatku na współwłaścicieli, natomiast w piśmie urzędowym o podatku, jest tylko nota, że są podatnicy opodatkowani w ramach konta, czyli współwłaściciele. Nie ma konkretnej kwoty na osobę. Dzwoniąc do urzędu pani powiedziała, cytuje: Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opłacona w całości.
Czy w takiej sytuacji Jeżeli nie zapłacę kwoty wyliczonej przez bratanka czy mogę się spodziewać komornika? i na jakiej podstawie on będzie wyliczał kwotę jeżeli w urzędzie nie wiedzą kto ma zapłacić?
Jak mogę dochodzić właściwej kwoty jaką powinienem zapłacić?
anonim cytuj
18-10-2023
Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opłacona w całości.

Urząd ma rację. To zobowiązanie solidarne współwłaścicieli.
Czy w takiej sytuacji Jeżeli nie zapłacę kwoty wyliczonej przez bratanka czy mogę się spodziewać komornika?

Jeśli bratanek spełni zobowiązanie za ciebie, to po jego stronie powstanie roszczenie regresowe. Czyli może domagać się zwrotu środków które zapłacił za ciebie, po to by uniknąć przymusu. Finalnie może dochodzić zapłaty poprzez egzekucję prowadzoną przez komornika. Po drodze musi uzyskać sądowy tytuł do jej wszczęcia i klauzulę wykonalności. Koszty obciążą ciebie.
Jak mogę dochodzić właściwej kwoty jaką powinienem zapłacić?

W czym problem? Wysokość podatku wynika z decyzji wydanej przez urząd. Płacisz ułamek tej kwoty stosownie do posiadanego udziału w nieruchomości. To i tak nie zwalnia cię z odpowiedzialności solidarnej za zapłatę przed urzędem.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Problem w tym, że podział podatku wyliczonego przez bratanka nijak ma się do udziałów.
Posiadam udział 6,25%, a bratanek wyliczył jak za 25,21% - 471,10 zł z kwoty 1869zł sumy całkowitej podatku.
W ubiegłym roku zmarł wujek który posiadał 25% udziałów i nadal toczy się o to postępowanie spadkowe. Bratanek twierdzi , że musimy zapłacić za udziały śp. wujka.
Ponadto, za udział wynoszący łącznie 50% innej rodziny, łącznie wyliczył 455,70zł czyli 24,38%
Bratanek posiada udział 12,5% a wyliczył taką samą kwotę jak mi (471,10zł) mimo, że mam 6,25%.
Pewnie nie ma sensu czytanie tych wyliczeń, ogółem chodzi o to, że drastycznie to odbiega od sumy wyliczonej wg udziałów.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Ja też tak uważam. Egzekucja to zawsze dodatkowe koszty do zapłaty. Możesz oczywiście wpłacić na rzecz gminy kwotę wynikającą z twojego udziału ale nie zwalnia cię to w żaden sposób z odpowiedzialności solidarnej. Egzekucja może być skierowana wyłącznie do twojej osoby.
Spadkobiercy którzy przyjmą spadek po wujku powinni zwrócić wam to, co zapłaciliście za nich. Bez znaczenia kiedy uzyskają dokument potwierdzający dziedziczenie. Przyjmując spadek nabywają go z dniem otwarcia (śmierci spadkodawcy) i w takim stanie prawnym jaki istniał na dzień otwarcia spadku. Czyli mogą odpowiadać również za długi.
Przy takim rozdrobnieniu majątku i niemożności dogadania się w podstawowych sprawach, pomyśl o zniesieniu współwłasności albo o zbyciu swojego udziału.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Zawyżanie płacy u studenta.
Cześć. Mój poprzedni pracodawca zawyżał dość mocno mocno moją płacę. Dostawałem do ręki 3 tysie brutto=netto (mam status ucznia/studenta), ale na papierze było 6 tysi. Moje pytanie brzmi co pracodawca z tego miał? Miał większe koszta pracodawcy, ale jak on z tego korzystał? Mógł sobie odliczyć od podatku, czy coś? Jeżeli tak, to ile na tym skorzystał? Czy jeżeli by go na tym nakrył np. ZUS, albo jakakolwiek instytuacja, która na tym ucierpiała, ...
ZUS twierdzi, że nienależnie pobrałam emeryturę.
Witam, pytanie odnośnie pobranej emerytury rodzica. Emerytura została odebrana od listonosza kilka dni przed śmiercią rodzica. ZUS stwierdził, że emerytura się nie należała i chcą zwrotu. Czy należy się ostatnia emerytura za okres od 1go do 31 go kiedy rodzic zmarł 10go tego miesiąca? ...
W jakich godzinach sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem?
Witam, jest blok po PGR każdy prywatnie ma na własność wykupione mieszkanie. Nie ma tu wspólnoty mieszkaniowej, żadnego regulaminu, ani zarządcy. Moje pytanie do której godziny sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem? Od kilku dni sąsiad robi remont, rozumiem każdy ma prawo, ale od godziny 18 do prawie 21 jest hałas nie do wytrzymania....
Odszkodowanie
Na początku września w domu, w kuchni zaczął być lekko wyczuwalny zapach gazu. Instalacja gazowa jest nowa - założona ok 2 lata temu. Po kilku dniach, już trochę zdenerwowana, zadzwoniłam na pogotowie gazowe. Panowie przyjechali, sprawdzili instalację w domu i mówią, że wszystko jest ok. Jednak jak przyłożyli czujnik do ziemi to zaczęło pikać. I tak przystawiali, że doszli do tego, że gaz uchodzi z zewnątrz - tam gdzie na ścianie jest licznik i p...

Wyszukiwarka