Zakaz zbliżania się.

Były mąż koleżanki ma zakaz zbliżania się do koleżanki na odległość 50m za pobicie i gwałt. Dziś przyszedł po ich syna do niej do domu. Koleżanka ze strachu mu nie otworzyła. Przyjechała policja ale powiedzieli jej, że wyrok jest nieprawomocny więc zakaz jeszcze nie obowiązuje. Czy taki wyrok nie jest natychmiast wykonalny niezależnie od prawomocnego wyroku? Niby ex mówi, że się odwołał od całego wyroku ale nie wiadomo nic w sądzie nie wiedzą ale czas jeszcze nie upłynął.
anonim cytuj
18-10-2023
Więc jeśli się odwołał od wyroku, to się wyrok nie uprawomocnił, czyli nie musi zachowywać odległości 50m.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Zakaz zbliżania się jest środkiem ochrony osoby pokrzywdzonej przed sprawcą przestępstwa. Zgodnie z polskim prawem, zakaz ten może zostać nałożony na sprawcę zarówno w toku postępowania przygotowawczego, jak i przez sąd w trakcie postępowania sądowego.

Czy taki wyrok nie jest natychmiast wykonalny niezależnie od prawomocnego wyroku?

Zakaz zbliżania się, wydany w postępowaniu przygotowawczym (np. przez prokuratora), jest natychmiast wykonalny, niezależnie od tego, czy postępowanie jest zakończone czy nie. Jednakże, jeśli zakaz zbliżania się został nałożony przez sąd jako środek zapobiegawczy w wyroku skazującym, jego wykonalność zależy od tego, czy wyrok ten jest prawomocny.

Jeśli wyrok jest nieprawomocny i skazany wnieść apelację, wówczas zakaz zbliżania się, jako środek zapobiegawczy określony w tym wyroku, nie obowiązuje do momentu uprawomocnienia się wyroku. Oznacza to, że osoba, która wnieśli apelację, nie musi przestrzegać tego zakazu do momentu rozstrzygnięcia odwołania przez sąd wyższej instancji.

Jednakże, jeśli po wydaniu wyroku nieprawomocnego doszło do kolejnego naruszenia zakazu zbliżania się, ofiara powinna niezwłocznie powiadomić odpowiednie organy ścigania, aby sytuacja została odpowiednio oceniona.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Bezpodstawne wzywanie opieki społecznej.
Dzień dobry. Co można zrobić gdy jedna osoba z różnych kont e-mail zgłasza nas do mopsu bezpodstawnie ? Jest na to jakiś paragraf ?...
Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?
Dorosły syn żony zamieszkuje w mieszkaniu bez zgłoszenia bądź meldunku. Oficjalnie przebywa za granicą co jest nieprawdą. Nie pracuje, nie dokłada się do opłat. Mieszkanie należy do obu małżonków. Mąż jest wymeldowany. Na mieszkaniu pozostaje żona. Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?...
Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży, czy może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?
Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona? Chciałaby pracodawcę poinformować jak najszybciej lecz boi się jak zareaguje. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam...
Czy można pracować na urlopie wychowawczym?
Dzień dobry, chciałam zapytać czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym mogę podjąć pracę zdalną? Jestem na wychowawczym od września zeszłego roku i mam możliwość podjęcia pracy zdalnej na umowę zlecenie. Prawie pełny etat jednak praca na tyle nie zajmująca, że mogę w jej czasie być w córką normalnie w domu....

Wyszukiwarka