Wniosek o zasiedzenie.

Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomym tego faktu postawiłem tam dwa budynki gospodarcze i ogrodzenie. Budynki to jeden stały a drugi tymczasowy. Z powodu braku oświadczenia woli złożonego przed geodetą sprawa trafi do sądu. Uważam że jeśli już 32 lata użytkuję ten kawałek działki nie wiedząc że nie jestem jej właścicielem, to dokonało się zasiedzenie w dobrej wierze. Do chwili obecnej wyraźnie widać "stan ostatniego spokojnego posiadania" (budynki w granicy i ogrodzenie). Dokładnie 6 lat temu zmienił się właściciel sąsiedniej działki (darowizna). Ani jeden ani drugi z sąsiadów nigdy nie upominali się o ten kawałek ziemi. Moje pytanie: Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?
anonim cytuj
11-10-2023
Kwestia tego, czy doszło do zasiedzenia, może być zweryfikowana w toku sprawy o rozgraniczenie. W sprawie o rozgraniczenie należy podnieść zarzut zasiedzenia.
Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada.

Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia własności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Oto kluczowe punkty:

Aby doszło do zasiedzenia w dobrej wierze, konieczne jest posiadanie nieruchomości przez okres 10 lat (art. 172 § 1 kodeksu cywilnego). Z opisu wynika, że pan posiadał nieruchomość przez ponad 32 lata, co wskazuje na możliwość zasiedzenia w dobrej wierze.

„Dobra wiara” oznacza, że pan nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że posiadanie nieruchomości następuje wbrew woli właściwego właściciela (art. 168 kodeksu cywilnego).

Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?

Wskazane jest, aby w toku sprawy o rozgraniczenie podnieść zarzut zasiedzenia. W przypadku podnoszenia zarzutu zasiedzenia w toku postępowania, sąd będzie rozpatrywał tę kwestię równolegle ze sprawą o rozgraniczenie. Złożenie wniosku o zasiedzenie w innym postępowaniu może być kosztowne i czasochłonne.

Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.

Tak, w postępowaniu w sprawie zasiedzenia zalecane jest wskazanie obu właścicieli. Chociaż obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia zasiedzenia, to jest on prawidłową stroną w postępowaniu. Stary właściciel mógł być świadom sytuacji lub też nie, dlatego obaj właściciele powinni być uwzględnieni w postępowaniu.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

zwrot zakupionego towaru
W sobote sprzedalem panu x obiektyw do aparatu. Pan przyjechal,posprawdzal,stwierdzil ze wszystko jest ok,umowe spisalismy sprzedażową. Po dwoch dniach pan x dzwoni i twierdzi ze obiektyw jednak nie jest tak ostry jak myslal i chce zwrocic go. Ja juz tych pieniedzy nie mam. Prowadzę jednoosobawa dzialalnosc gospodarcza,natomiast obiektyw sprzedalem jako osoba fizyczna. W dwa dni moglo soe wiele stac,nie mam gwarancji ze pan x nie zepsul go lub ni...
Windykacja nieuczciwego najemcy.
W listopadzie 2023 wynająłem mieszkanie parze, z tym że umowę najmu okazjonalnego podpisałem tylko w obecności mężczyzny, jego partnerka nie mogła być być obecna. Jak się niedawno okazało po prostu była w ciąży, facet chciał to zataić. Najemca zalega z jednym czynszem (za chwilę prawdopodobnie z dwoma) oraz z opłatami bieżącymi. Dziecko ma kilka miesięcy a ten fakt nie został mi zgłoszony. W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub...
Jak przysposobić dziecko małżonka?
Witam jak jest z przysposobieniem małoletniego ? Chcielibyśmy aby mój mąż przysposobił syna (15lat). Jakie warunki są ? Ojciec dziecka pozbawiony praw , fundusz alimentacyjny nie pobieram (zarobki)....
Budowa domu na działce teściów.
Brat wraz z żoną po ślubie zaczęli budować dom na działce rodziców żony (teściów), teściowie ze względu na dopłaty dla rolników nie mogli od razu przepisać działki. dom powstał na działce teściów, plan domu również zakupiony na teściów, ale wszyscy wiedzą, że dom maił być ich. W okresie małżeństwa brat wraz z żoną i przy pomocy finansowej teściów postawił dom w stanie zamkniętym (niewiele pozostało aby tam wejść i mieszkać). Duża część faktur j...

Wyszukiwarka