Wniosek o zasiedzenie.

Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomym tego faktu postawiłem tam dwa budynki gospodarcze i ogrodzenie. Budynki to jeden stały a drugi tymczasowy. Z powodu braku oświadczenia woli złożonego przed geodetą sprawa trafi do sądu. Uważam że jeśli już 32 lata użytkuję ten kawałek działki nie wiedząc że nie jestem jej właścicielem, to dokonało się zasiedzenie w dobrej wierze. Do chwili obecnej wyraźnie widać "stan ostatniego spokojnego posiadania" (budynki w granicy i ogrodzenie). Dokładnie 6 lat temu zmienił się właściciel sąsiedniej działki (darowizna). Ani jeden ani drugi z sąsiadów nigdy nie upominali się o ten kawałek ziemi. Moje pytanie: Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?
anonim cytuj
11-10-2023
Kwestia tego, czy doszło do zasiedzenia, może być zweryfikowana w toku sprawy o rozgraniczenie. W sprawie o rozgraniczenie należy podnieść zarzut zasiedzenia.
Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada.

Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia własności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Oto kluczowe punkty:

Aby doszło do zasiedzenia w dobrej wierze, konieczne jest posiadanie nieruchomości przez okres 10 lat (art. 172 § 1 kodeksu cywilnego). Z opisu wynika, że pan posiadał nieruchomość przez ponad 32 lata, co wskazuje na możliwość zasiedzenia w dobrej wierze.

„Dobra wiara” oznacza, że pan nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że posiadanie nieruchomości następuje wbrew woli właściwego właściciela (art. 168 kodeksu cywilnego).

Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?

Wskazane jest, aby w toku sprawy o rozgraniczenie podnieść zarzut zasiedzenia. W przypadku podnoszenia zarzutu zasiedzenia w toku postępowania, sąd będzie rozpatrywał tę kwestię równolegle ze sprawą o rozgraniczenie. Złożenie wniosku o zasiedzenie w innym postępowaniu może być kosztowne i czasochłonne.

Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.

Tak, w postępowaniu w sprawie zasiedzenia zalecane jest wskazanie obu właścicieli. Chociaż obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia zasiedzenia, to jest on prawidłową stroną w postępowaniu. Stary właściciel mógł być świadom sytuacji lub też nie, dlatego obaj właściciele powinni być uwzględnieni w postępowaniu.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na byłą małżonkę.
Trzy lata temu doszło do rozwodu po między mną a moją żoną z mojej winy. Sąd wtedy zasądził również na nią alimenty w kwocie 1000zł. Czy teraz według was mogę złożyć wniosek o zniesienie alimentów czy lepiej w tej sytuacji trochę zaczekać np. rok czy dwa ? Moja była żona zarabia około 4tys zł miesięcznie więc oczywiście nie żyje w niedostatku i jak najbardziej może spokojnie przeżyć bez tych alimentów, zwłaszcza że na FB ona sama zamieszcza zdjęc...
Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?
Witam. Rzuciłam studia, pracuję na pełen etat, mieszkam na swoim. Chciałabym zdjąć obowiązek alimentacyjny z taty, ponieważ nie kontynuuję już nauki. Wystarczy jakaś ugoda między nami czy potrzebny będzie sąd?...
Właściciel domu - nie mogę przepisać umowy na gaz po zgonie.
Jestem właścicielem mieszkania, a umowa na gaz była na osobę zamieszkałą, która umarła. Po śmierci tej osoby chciałem przepisać na siebie tę umowę, ale gazownia twierdzi, że nie ma takiej możliwości. Wg nich może to zrobić tylko spadkobierca. Nie interesuje ich, że to ja jestem właścicielem mieszkania, a osoba z umowy gazowej nie żyje. (mam akt zgonu tej osoby i prawo własności). Co mogę zrobić? Spadkobierca nie jest zainteresowany ani zostan...
Spadek po siostrze.
Siostra nie miała dzieci, zmarła , dziedziczy rodzeństwo. Zostawiła testament chcąc celowo aby jeden z braci (brat D) nic nie dostał z mieszkania, które posiadła. Ale ujęła to w testamencie tak: 47 % siostra A 43 % siostra B 10% brat C Zmarła chciała celowo wydziedziczyć brata D, ale ani nie ujęła w testamencie aby brat D był wydziedziczony, ani nie napisała brat D 0%. Czy w tej sytuacji brat D ma prawo do zachowku. Jak zostanie wezwany do t...

Wyszukiwarka