Wniosek o zasiedzenie.

Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomym tego faktu postawiłem tam dwa budynki gospodarcze i ogrodzenie. Budynki to jeden stały a drugi tymczasowy. Z powodu braku oświadczenia woli złożonego przed geodetą sprawa trafi do sądu. Uważam że jeśli już 32 lata użytkuję ten kawałek działki nie wiedząc że nie jestem jej właścicielem, to dokonało się zasiedzenie w dobrej wierze. Do chwili obecnej wyraźnie widać "stan ostatniego spokojnego posiadania" (budynki w granicy i ogrodzenie). Dokładnie 6 lat temu zmienił się właściciel sąsiedniej działki (darowizna). Ani jeden ani drugi z sąsiadów nigdy nie upominali się o ten kawałek ziemi. Moje pytanie: Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?
anonim cytuj
11-10-2023
Kwestia tego, czy doszło do zasiedzenia, może być zweryfikowana w toku sprawy o rozgraniczenie. W sprawie o rozgraniczenie należy podnieść zarzut zasiedzenia.
Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada.

Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia własności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Oto kluczowe punkty:

Aby doszło do zasiedzenia w dobrej wierze, konieczne jest posiadanie nieruchomości przez okres 10 lat (art. 172 § 1 kodeksu cywilnego). Z opisu wynika, że pan posiadał nieruchomość przez ponad 32 lata, co wskazuje na możliwość zasiedzenia w dobrej wierze.

„Dobra wiara” oznacza, że pan nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że posiadanie nieruchomości następuje wbrew woli właściwego właściciela (art. 168 kodeksu cywilnego).

Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?

Wskazane jest, aby w toku sprawy o rozgraniczenie podnieść zarzut zasiedzenia. W przypadku podnoszenia zarzutu zasiedzenia w toku postępowania, sąd będzie rozpatrywał tę kwestię równolegle ze sprawą o rozgraniczenie. Złożenie wniosku o zasiedzenie w innym postępowaniu może być kosztowne i czasochłonne.

Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.

Tak, w postępowaniu w sprawie zasiedzenia zalecane jest wskazanie obu właścicieli. Chociaż obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia zasiedzenia, to jest on prawidłową stroną w postępowaniu. Stary właściciel mógł być świadom sytuacji lub też nie, dlatego obaj właściciele powinni być uwzględnieni w postępowaniu.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Wyprowadzka bez zachowania okresu wypowiedzenia
Moi drodzy. Potrzebuje porady. Razem z narzeczonym wynajmujemy mieszkanie. W mieszkaniu mamy stara instalację wodną, która przecieka. Trzech fachowców stwierdziło, że musi być ona cała wymieniona. Właściciele latają dziury zamiast ją wymienić. Codziennie zakręcamy wodę, aby nic się nie wydarzyło. Czy w związku z tą sytuacją możemy wyprowadzić się bez zachowania okresu wypowiedzenia? Mamy dość zastanawiania się, czy noc będzie spokojna, czy przyjd...
ubezpieczenie zdrowotne
Witam, Czy to prawda, że po utracie pracy 30 dni jest jeszcze ważne ubezpieczenie zdrowotne? Pracowałem tylko tydzień, ale wiem że byłem ubezpieczony i wczoraj się pożegnaliśmy z pracodawcą. ...
Wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku.
Witam , jak wygląda według prawa wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku? Łazienka była remontowana jakiś czas temu rury są zabudowane, pozostawiony dostęp do liczników. Administracja twierdzi że wszystko musimy zrobić na własny koszt czyli rozebrać zabudowę a potem ją naprawić. Czy naprawdę tak jest, jeśli nie to jak z nimi rozmawiać na co się powołać?...
Czy jest zgodne z prawem zaniżenie kwoty zakupu samochodu?
Chciałam zakupić auto i sprzedawca zaproponował, żeby na umowie napisać mniejszą kwotę zakupu, czy to jest zgodne z prawem? ...

Wyszukiwarka