Wniosek o zasiedzenie.

Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomym tego faktu postawiłem tam dwa budynki gospodarcze i ogrodzenie. Budynki to jeden stały a drugi tymczasowy. Z powodu braku oświadczenia woli złożonego przed geodetą sprawa trafi do sądu. Uważam że jeśli już 32 lata użytkuję ten kawałek działki nie wiedząc że nie jestem jej właścicielem, to dokonało się zasiedzenie w dobrej wierze. Do chwili obecnej wyraźnie widać "stan ostatniego spokojnego posiadania" (budynki w granicy i ogrodzenie). Dokładnie 6 lat temu zmienił się właściciel sąsiedniej działki (darowizna). Ani jeden ani drugi z sąsiadów nigdy nie upominali się o ten kawałek ziemi. Moje pytanie: Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?
anonim cytuj
11-10-2023
Kwestia tego, czy doszło do zasiedzenia, może być zweryfikowana w toku sprawy o rozgraniczenie. W sprawie o rozgraniczenie należy podnieść zarzut zasiedzenia.
Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada.

Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia własności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Oto kluczowe punkty:

Aby doszło do zasiedzenia w dobrej wierze, konieczne jest posiadanie nieruchomości przez okres 10 lat (art. 172 § 1 kodeksu cywilnego). Z opisu wynika, że pan posiadał nieruchomość przez ponad 32 lata, co wskazuje na możliwość zasiedzenia w dobrej wierze.

„Dobra wiara” oznacza, że pan nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że posiadanie nieruchomości następuje wbrew woli właściwego właściciela (art. 168 kodeksu cywilnego).

Czy powinienem czekać na rozprawę rozgraniczeniową w sądzie i wtedy zgłosić że 12 lat temu zakończył się bieg zasiedzenia w dobrej wierze, czy już teraz złożyć wniosek o zasiedzenie tej części nieruchomości?

Wskazane jest, aby w toku sprawy o rozgraniczenie podnieść zarzut zasiedzenia. W przypadku podnoszenia zarzutu zasiedzenia w toku postępowania, sąd będzie rozpatrywał tę kwestię równolegle ze sprawą o rozgraniczenie. Złożenie wniosku o zasiedzenie w innym postępowaniu może być kosztowne i czasochłonne.

Czy przy podniesieniu zarzutu zasiedzenia jako strony w postępowaniu powinno się wskazać obu właścicieli? Dodam że obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia.

Tak, w postępowaniu w sprawie zasiedzenia zalecane jest wskazanie obu właścicieli. Chociaż obecny właściciel przejął nieruchomość po zakończeniu biegu przedawnienia zasiedzenia, to jest on prawidłową stroną w postępowaniu. Stary właściciel mógł być świadom sytuacji lub też nie, dlatego obaj właściciele powinni być uwzględnieni w postępowaniu.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie współwłasności nieruchomości.
Dzień dobry. Jestem współwłaścicielem posesji ( dwa budynki). Powołałem biegłego sadowego by dokonał wyceny. Złożyłem wniosek w sadzie o zniesienie współwłasności. Współwłaścicielowi zaproponowałem wykup jego części. Moja sytuacja finansowa się zmieniła i podjąłem decyzje o sprzedaży. Chce powołać biegłego by raz jeszcze wycenił nieruchomość ( motywuje to tym że ceny nieruchomości wzrosły). Pieniędzmi ze sprzedaży podzielimy się z współwłaścicie...
Jakie zaświadczenie z ZUS do urzędu pracy po macierzyńskim?
Mam pytanie czy jeśli byłam zatrudniona o umowę o pracę i rozwiązana została ona za porozumienie stron (ponieważ zaszłam w ciążę) to co mi przysługuje po macierzyńskim ? Wychowawcze czy zasiłek dla bezrobotnych ? Czy mogę to i to ?...
Wypowiedzenie umowy
Pracuje w urzędzie miasta. 3 lata pracowałem na umowie zleceniu . Od 1 stycznia 2022 otrzymałem umowę o pracę ,która trwa do teraz . Ile wynosi okres wypowiedzenia ?...
urlop macierzyński i wychowawczy
Jestem w 38tc, termin na 20 paź. Umowę mam na czas określony do końca roku. Po porodzie przechodzę na macierzyńskie, pracodawca nie musi mi przedłużać umowy tak słyszałam . Czyli do grudnia będę miała wynagrodzenie z pracy a później ZUS? Ile procent wypłaty jak to wygląda? Jeśli mi nie przedłuży umowy to urlop wychowawczy już mi nie przysługuje ?...

Wyszukiwarka