Wynajem mieszkania zadłużonego.

Witam, wynajmuję mieszkanie od 2019r. Z mojej strony wszystkie opłaty były płacone na czas, dziś dnia 2 października przychodzi syn właściciela i mówi że mieszkanie jest zadłużone na dużą kwotę, a od dnia 4 października rozpoczyna się egzekucja komornicza co przedstawił pismem, i w związku z tym mam następujące pytania:
1. czy muszę wpuścić komornika?
2. czy ma on prawo do zabrania moich rzeczy?
3. czy muszę się wyprowadzić w trybie natychmiastowym, a jeśli nie ile mam na to czasu? (mamy na umowie ustalony miesięczny okres wypowiedzenia)
4. co dalej należy zrobić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-10-2023
Ja to zrozumiałam tak, ze opłaty były płacone właścicielowi, a właściciel nie płacił za mieszkanie. Jeżeli wezwania do zapłaty nie przychodziły do autora postu (bo to nie jego dług) to logicznym jest, że nic nie wiedział.
Dokładnie tak było, zostałem postawiony przed faktem dokonanym, właściciel twierdzi że może być to pomyłka ale wolałem dopytać co w tej sytuacji mam zrobić do czasu znalezienia czegoś innego.
 
anonim cytuj
03-10-2023
1. Tak
2. Nie
3. Nie
4. Najprawdopodobniej zostanie zajęta należność za najem i zamiast do wynajmującego będziesz musiał przekazywać ja komornikowi.
Jeszcze jedno, odnośnie moich rzeczy prywatnych, gdyż jak rozumiem będę musiał przedstawić komornikowi, że dana rzecz należy do mnie a nie do właściciela zadłużonego mieszkania i czy w przypadku braku np. faktury na daną rzecz wystarczy, że będę miał świadka który może potwierdzić co należy do mnie? Na większość rzeczy mam potwierdzenie w postaci paragonów itd.

Powinno wystarczyć oświadczenie, fakt że właściciel tam nie mieszka.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Czy muszę wpuścić komornika?
W świetle art. 809 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), komornik ma prawo wejścia do pomieszczeń zajmowanych przez dłużnika oraz do innych miejsc, w których mogą znajdować się przedmioty egzekucji. Ponadto, w przypadku stawiania oporu, komornik może wystąpić o pomoc policji (art. 810 §1 k.p.c.). Warto jednak podkreślić, że nie jesteś dłużnikiem i nie jest to egzekucja Twojego długu.

Czy ma on prawo do zabrania moich rzeczy?
Zgodnie z art. 825 k.p.c., komornik nie może zająć przedmiotów, które nie należą do dłużnika. Jeśli Twoje przedmioty zostaną błędnie ujęte na liście zajęciowej, możesz złożyć sprzeciw od czynności komornika, na podstawie art. 831 k.p.c., który powinien zawierać dowody potwierdzające, że zajęte przedmioty należą do Ciebie (np. faktury, paragony, świadectwa).

Czy muszę się wyprowadzić w trybie natychmiastowym, a jeśli nie ile mam na to czasu?
Jeżeli nie ma postanowienia sądu o eksmisji, nie musisz się natychmiast wyprowadzać. W przypadku umowy najmu, okres wypowiedzenia powinien być przestrzegany zgodnie z ustaleniami, o ile nie jest ona zawarta na czas określony. Jeśli zawarliście klauzulę dotyczącą okresu wypowiedzenia, to obowiązują was te regulacje.

Co dalej należy zrobić w takiej sytuacji?
Warto zaznaczyć, że powinieneś bezwzględnie chronić swoje prawa jako najemca. Jeśli komornik błędnie zajął Twoje przedmioty, użyj dostępnych środków prawnych, aby je odzyskać (np. sprzeciw od czynności komornika). Również jeśli dotrze do Ciebie postanowienie o eksmisji, masz prawo wnieść zażalenie (art. 732 k.p.c.).

Jeszcze jedno, odnośnie moich rzeczy prywatnych, gdyż jak rozumiem będę musiał przedstawić komornikowi, że dana rzecz należy do mnie a nie do właściciela zadłużonego mieszkania i czy w przypadku braku np. faktury na daną rzecz wystarczy, że będę miał świadka który może potwierdzić co należy do mnie?


Oświadczenie wsparte świadectwem świadka może być przydatne, choć warto pamiętać, że komornik może tego nie uznać za dostateczny dowód. Fakt, że właściciel mieszkania tam nie mieszka i nie używa Twoich przedmiotów, wsparty odpowiednimi dowodami, powinien być jednak silnym argumentem na Twoją korzyść w ewentualnym sporze.

Przy takiej sytuacji istotne jest, aby zachować wszystkie dokumenty i dowody, które mogą potwierdzić Twoje argumenty oraz prawo do używania mieszkania. Wszelkie dowody wpłat oraz inne dokumenty związane z umową najmu mogą być kluczowe w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Warto również wskazać, że post 3 zawiera błędną informację, iż komornik ma prawo zajęcia należności za najem i przekazania jej na poczet spłaty długu. Egzekucja komornicza dotyczy wyłącznie majątku dłużnika, a nie osób trzecich. O ile nie jesteś stroną postępowania egzekucyjnego i nie jesteś dłużnikiem, kwoty, które płacisz tytułem najmu, nie mogą zostać przechwycone przez komornika w ramach egzekucji długu właściciela mieszkania.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Wady ukryte po kupnie domu.
W styczniu 2022 roku kupiliśmy dom przy pomocy kredytu hipotecznego. Był to dom do końca użytkowany przez właścicielkę, w ciągu paru miesięcy od zakupu zauważalne były wady ukryte w postaci pleśni na ścianach, wody stojącej w podpiwniczeniu, zagrzybiałej podłogi pod panelami, a teraz jeszcze się okazało, że prawdopodobnie okna od jednej strony domu są niezgodne z prawem bo budynek znajduje się zbyt blisko sąsiadującej działki (2,5m do płotu). W c...
174kpc
[url=https://bitlygl.mystrikingly.com/]Glory Casino[/url] house предлагает гостям в номерах зону ожидания и обеденную зону, а кроме этого письменный стол. в отдельных доступен электрочайник, посуда и посудомоечная машина....
Dział spadku.
Podział spadku po śmierci. Dawno temu gospodarstwo przepisane na oboje rodziców. Czyli całe gospodarstwo prawnie na oboje małżonków. Tato zmarł nagle. Małżeństwo ma troje dzieci już dorosłych. I teraz pytanie jak wygląda podział?...
Środki z przestępstwa.
Witam mam takie pytanie. Mój znajomy około 10 lat temu został skazany za oszustwo, dzisiaj już sprawa jest zamknięta, poszkodowani spłaceni i znajomy jest osoba oficjalnie nie karana (zatarcie wyroku) Po 10 latach otrzymał wiadomość od banku, że posiada u nich kont, które kiedyś zajęła mu prokuratura wraz z środkami. Myślał, że to konto jest zamknięte, ale nie jest. Poszedł do banku aby zamknąć konto, a okazało się, że są tam jeszcze środki z os...

Wyszukiwarka