Odwołanie od orzeczenia sądowego w sprawie alimentów może być złożone przez każdą ze stron, która nie zgadza się z wyrokiem. W przypadku spraw alimentacyjnych, zmiana wysokości przyznanych alimentów może nastąpić, gdy zmienią się okoliczności, które były podstawą do ich ustalenia.
Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, alimenty mogą być obniżone lub podwyższone, gdy zmienią się stosunki majątkowe albo zdolność zarobkowa dłużnika albo potrzeby uprawnionego. Warto również dodać, że zasądzone alimenty mogą zostać obniżone, nawet jeśli zmiana zdolności zarobkowej dłużnika alimentacyjnego nastąpiła po wydaniu wyroku.
ex się odwołał a jego powód to, to że dostaje 500 + i kindergeld na dziecko więc mam za dużo pieniędzy na syna
Trzeba podkreślić, że przysługujące świadczenia socjalne, takie jak 500+ czy Kindergeld, nie mogą być traktowane jako pełne pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Sąd bierze pod uwagę wszelkie dochody i świadczenia otrzymywane na rzecz dziecka, ale również jego faktyczne potrzeby. Kindergeld, czy też program 500+ nie zwalniają rodzica od obowiązku płacenia alimentów, ale mogą wpłynąć na ich wysokość, zwłaszcza w kontekście realnych potrzeb dziecka oraz sytuacji materialnej rodziców.
Przelicz dokładnie koszty utrzymania dziecka, on ma prawo na odwołanie, co zasądzi sąd to tylko sąd wie. Ale ja bym w razie potrzeby powyliczała wszystko dokładnie, aby mieć dowody.
Absolutnie. Przedstawienie konkretnych, udokumentowanych kosztów utrzymania dziecka może być kluczowe w dyskusji o wysokości alimentów.
Należy jednak podkreślić, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i to, jakie dowody sąd uzna za ważne, może zależeć od specyfiki konkretnej sprawy. Sąd analizuje wielorakość czynników, takich jak dochody, koszty życia obu rodziców, czy też specyficzne potrzeby dziecka, zanim podejmie decyzję o wysokości alimentów.
Warto również mieć na uwadze, że jeśli któryś z rodziców nie zgadza się z decyzją sądu, może wnioskować o jej zmianę, prezentując nowe okoliczności lub dowody. Wszystko to powinno być jednak robione w ściśle określonych przez prawo ramach i terminach.