Wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym wyprzedzeniem.

W umowie najmu mieszkania jest zapis o wypowiedzeniu najmu z miesięcznym wyprzedzeniem. Właściciel się połapał że nie znalazł naiwnych jeleni na darmowe pieniążki co miesiąc i takie wypowiedzenie dostarczył. Termin tego wypowiedzenia wypada niefortunnie parę dni przed wypłata uniemożliwiając wyprowadzkę w tym terminie, w domu mieszka dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-10-2023
To umowa najmu czy najmu okazjonalnego?
Jaki powód wypowiedzenia podał wynajmujący?
Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.

Szkoda, że wynajmujący nie połapał się również, że nie może ot tak sobie wypowiedzieć umowy.
Jego wypowiedzenie nie ma mocy prawnej, umowa trwa dalej.
Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odnosząc się do zaprezentowanego problemu, który dotyczy kwestii wypowiedzenia umowy najmu mieszkania z miesięcznym wyprzedzeniem, istotne jest uwzględnienie obowiązujących przepisów prawa.

Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.


Mając na uwadze powyższą wypowiedź oraz zdaniem jednego z uczestników dyskusji dotyczącej podstawy prawnej:

Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.


Sprawa wymaga wyjaśnienia, że w prawie polskim obowiązuje Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Zacytowany art. 11 dotyczy jednak umów najmu lokali komunalnych i nie jest stosowany wobec najmu prywatnego.

W przypadku zwykłej umowy najmu, która nie jest umową najmu okazjonalnego, istotne przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Artykuł 673 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wypowiedzenia”. Natomiast stosowny termin wypowiedzenia dla najmu na czas nieoznaczony, wynosi trzy miesiące (zgodnie z art. 674 Kodeksu cywilnego).

Jednakże, warto podkreślić, że wszelkie ustalenia zawarte w umowie, które są korzystniejsze dla najemcy, mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi. Jeśli więc umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie najmu z miesięcznym wyprzedzeniem, obie strony powinny go respektować.

Niepodanie powodu wypowiedzenia nie jest naruszeniem prawa, chyba że umowa najmu wyraźnie tego wymaga. Jednakże, sąd może ocenić, czy okoliczności wypowiedzenia były zasadne i czy nie naruszały praw drugiej strony, zwłaszcza w kontekście ochrony praw lokatorów i zapewnienia im odpowiednich warunków do życia.

Wobec tego, jeśli stronie najmującej zostało dostarczone prawidłowe wypowiedzenie zgodnie z warunkami umowy, należy je respektować, chyba że uda się wykazać, iż wypowiedzenie było bezpodstawne lub narusza prawa najemców.

W przypadku problemów z wyprowadzką czy innymi kwestiami związanymi z terminem wypowiedzenia, ewentualne dalsze kroki, takie jak próba renegocjacji terminu czy zawarcie nowej umowy najmu, są sprawą indywidualnych uzgodnień stron umowy i mogą być realizowane na zasadzie ich wspólnej zgody.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja towaru.
Zakupiłem zestaw kluczy od sklepu na allegro, po pierwszym użytkowaniu grzechotka klucza się poddała na chyba 7 śrubie do odkręcenia. Poinformowałem sklep na allegro, przesłałem zdjęcia uszkodzeń, pracownik poinformował mnie aby dokręcić jeden z elementów ale jeżeli to nie pomoże to odesłać na reklamacje na ich formularzu. Na formularzu wnioskowałem o wymianę towaru na nowy. W 14 dniu pracownik odpisał: Na formularzu reklamacyjnym zgodził się P...
Pomyłka banku a odpowiedzialność klienta.
Mama spłaciła kredyt przed czasem w banku X. W Banku pracownica powiedziała, że mama otrzyma jeszcze około 15 tys. zwrotu za spłatę przed czasem. Kredyt spłacony 20.02. a 22.02 bank wpłaca na konto ponad 170 tys. jako zwrot od spłaconego kredytu, zaś wieczorem zabiera z powrotem z konta. Czy to legalne żeby bank przelewał i zabierał pieniądze bez zgody właściciela?...
sprzedaż mieszkania bez opodatkowania
Witam mieszkanie kupione czerwiec 2016 z rynku wtórnego, kiedy można sprzedać nie płacąc 19% podatku?....
Czy rzecz wystawioną przed furtkę uważa się za wystawioną do oddania?
Mam pytanie, czy zgodnie z prawem istnieje definicja, że "rzecz wystawioną przed furtkę uważa się za wystawioną do oddania"?...

Wyszukiwarka