Wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym wyprzedzeniem.

W umowie najmu mieszkania jest zapis o wypowiedzeniu najmu z miesięcznym wyprzedzeniem. Właściciel się połapał że nie znalazł naiwnych jeleni na darmowe pieniążki co miesiąc i takie wypowiedzenie dostarczył. Termin tego wypowiedzenia wypada niefortunnie parę dni przed wypłata uniemożliwiając wyprowadzkę w tym terminie, w domu mieszka dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-10-2023
To umowa najmu czy najmu okazjonalnego?
Jaki powód wypowiedzenia podał wynajmujący?
Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.

Szkoda, że wynajmujący nie połapał się również, że nie może ot tak sobie wypowiedzieć umowy.
Jego wypowiedzenie nie ma mocy prawnej, umowa trwa dalej.
Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odnosząc się do zaprezentowanego problemu, który dotyczy kwestii wypowiedzenia umowy najmu mieszkania z miesięcznym wyprzedzeniem, istotne jest uwzględnienie obowiązujących przepisów prawa.

Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.


Mając na uwadze powyższą wypowiedź oraz zdaniem jednego z uczestników dyskusji dotyczącej podstawy prawnej:

Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.


Sprawa wymaga wyjaśnienia, że w prawie polskim obowiązuje Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Zacytowany art. 11 dotyczy jednak umów najmu lokali komunalnych i nie jest stosowany wobec najmu prywatnego.

W przypadku zwykłej umowy najmu, która nie jest umową najmu okazjonalnego, istotne przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Artykuł 673 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wypowiedzenia”. Natomiast stosowny termin wypowiedzenia dla najmu na czas nieoznaczony, wynosi trzy miesiące (zgodnie z art. 674 Kodeksu cywilnego).

Jednakże, warto podkreślić, że wszelkie ustalenia zawarte w umowie, które są korzystniejsze dla najemcy, mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi. Jeśli więc umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie najmu z miesięcznym wyprzedzeniem, obie strony powinny go respektować.

Niepodanie powodu wypowiedzenia nie jest naruszeniem prawa, chyba że umowa najmu wyraźnie tego wymaga. Jednakże, sąd może ocenić, czy okoliczności wypowiedzenia były zasadne i czy nie naruszały praw drugiej strony, zwłaszcza w kontekście ochrony praw lokatorów i zapewnienia im odpowiednich warunków do życia.

Wobec tego, jeśli stronie najmującej zostało dostarczone prawidłowe wypowiedzenie zgodnie z warunkami umowy, należy je respektować, chyba że uda się wykazać, iż wypowiedzenie było bezpodstawne lub narusza prawa najemców.

W przypadku problemów z wyprowadzką czy innymi kwestiami związanymi z terminem wypowiedzenia, ewentualne dalsze kroki, takie jak próba renegocjacji terminu czy zawarcie nowej umowy najmu, są sprawą indywidualnych uzgodnień stron umowy i mogą być realizowane na zasadzie ich wspólnej zgody.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o pracę na okres próbny.
Witam, mam następujące pytanie. Pierwsza umowa o pracę jaką moja mama zawarła z pracodawcą była na okres 3 miesięcy. Czy to automatycznie czyni ją umową na okres próbny? W umowie nie ma żadnej wzmianki że jest na okres próbny. Jest napisana identycznie jak kolejne umowy na czas określony. Chodzi o stwierdzenie kiedy mama powinna dostać umowę na czas nieokreślony, a więc czy ta pierwsza umowa wlicza się do limitu 3 umów na czas określony, czy jes...
Kupno mieszkania z niewymeldowanym sprzedawcą.
Mam zamiar kupić mieszkanie (dałem już zadatek) ale sprzedawca chce się dopiero wymeldować po podpisaniu aktu notarialnego. Myślałem, że notariusz będzie żądał potwierdzenia braku zameldowania ale nie ma takich wymagań. Wiem , że sprzedający nie mieszka w tym mieszkaniu ma ich klika....
Komornik nie przekazuje mi alimentów na dziecko.
Dzień dobry, mam pytanie daLam ojca dziecka do komornika, a w sumie moja pani Adwokat to załatwiała. w zeszłym miesiącu komornik sciagna pieniądze od ojca, nie dostalam z tego ani złotówki, bo niby bierze pierwsze pieniądze on a później dla mnie sciaga. czy takie jest prawo, zeby zabrał cala sumę? w tym miesiącu tez juz sciagna pieniądze od ojca dziecka i nie przekazal. co zrobic w takiej sytuacji? dziekuje za pomoc ...
Wniosek o zasiedzenie.
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomy...

Wyszukiwarka