Wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym wyprzedzeniem.

W umowie najmu mieszkania jest zapis o wypowiedzeniu najmu z miesięcznym wyprzedzeniem. Właściciel się połapał że nie znalazł naiwnych jeleni na darmowe pieniążki co miesiąc i takie wypowiedzenie dostarczył. Termin tego wypowiedzenia wypada niefortunnie parę dni przed wypłata uniemożliwiając wyprowadzkę w tym terminie, w domu mieszka dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-10-2023
To umowa najmu czy najmu okazjonalnego?
Jaki powód wypowiedzenia podał wynajmujący?
Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.

Szkoda, że wynajmujący nie połapał się również, że nie może ot tak sobie wypowiedzieć umowy.
Jego wypowiedzenie nie ma mocy prawnej, umowa trwa dalej.
Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odnosząc się do zaprezentowanego problemu, który dotyczy kwestii wypowiedzenia umowy najmu mieszkania z miesięcznym wyprzedzeniem, istotne jest uwzględnienie obowiązujących przepisów prawa.

Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.


Mając na uwadze powyższą wypowiedź oraz zdaniem jednego z uczestników dyskusji dotyczącej podstawy prawnej:

Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.


Sprawa wymaga wyjaśnienia, że w prawie polskim obowiązuje Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Zacytowany art. 11 dotyczy jednak umów najmu lokali komunalnych i nie jest stosowany wobec najmu prywatnego.

W przypadku zwykłej umowy najmu, która nie jest umową najmu okazjonalnego, istotne przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Artykuł 673 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wypowiedzenia”. Natomiast stosowny termin wypowiedzenia dla najmu na czas nieoznaczony, wynosi trzy miesiące (zgodnie z art. 674 Kodeksu cywilnego).

Jednakże, warto podkreślić, że wszelkie ustalenia zawarte w umowie, które są korzystniejsze dla najemcy, mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi. Jeśli więc umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie najmu z miesięcznym wyprzedzeniem, obie strony powinny go respektować.

Niepodanie powodu wypowiedzenia nie jest naruszeniem prawa, chyba że umowa najmu wyraźnie tego wymaga. Jednakże, sąd może ocenić, czy okoliczności wypowiedzenia były zasadne i czy nie naruszały praw drugiej strony, zwłaszcza w kontekście ochrony praw lokatorów i zapewnienia im odpowiednich warunków do życia.

Wobec tego, jeśli stronie najmującej zostało dostarczone prawidłowe wypowiedzenie zgodnie z warunkami umowy, należy je respektować, chyba że uda się wykazać, iż wypowiedzenie było bezpodstawne lub narusza prawa najemców.

W przypadku problemów z wyprowadzką czy innymi kwestiami związanymi z terminem wypowiedzenia, ewentualne dalsze kroki, takie jak próba renegocjacji terminu czy zawarcie nowej umowy najmu, są sprawą indywidualnych uzgodnień stron umowy i mogą być realizowane na zasadzie ich wspólnej zgody.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po zmarłym bracie.
Witam przejęłam spadek po zmarłym bracie, który nie miał żony ani dzieci ,rodzice nasi nie żyją, jest nas 3 rodzeństwa. Otrzymałam najmniejsza część spadku w testamencie spisanym u notariusza, czy mogę ubiegać się o zachowek? Jak ustalić wartość od czego zacząć?...
zgubione klucze
Dzień dobry, Przytrafiła się dziwna sytuacja. Od jakiegoś czasu na klatce wisiała kartka o znalezieniu kluczy. Dzisiaj okazało się, że mój partner zgubił swoje klucze i te z ogłoszenia to prawdopodobnie jego. Właścicielem numeru jest Koreańczyk mieszkający z kolegami na naszym pietrze. Udało nam się zrozumieć po telefonie do niego tyle, ze będzie za godzinę. Podeszliśmy do nich po nie, jeden z Panów potwierdził, że kojarzy numer z którym się kon...
Podatki od nieruchomości.
Kupiłam budynek mieszkalny do remontu na działce odłączonej od gruntów rolnych. Działka o powierzchni 2123 m. W wypisie z ewidencji gruntów figuruje jako grunty rolne zabudowane. Teren zakrzewiony i częściowo zadrzewiony ( niewielki sąd).Jak to się ma do nakazu podatkowego z urzędu gminy, w którym zakwalifikowano grunt jako grunty pozostałe w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego? Nigdy nie składałam wnio...
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika.
Brat z żoną mają wspólne konto na które wpływa wypłata tylko jego i żona wypłaca tyle ile chce i tylko ona robi na tym koncie operacje. Brat mieszkał w gospodarstwie domowym tylko 1 tydzień w miesiącu. Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki. Teraz jak brat wyprowadził się definitywnie z domu żona podała go do komornika że od roku nie płaci jej alimentów i została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady z...

Wyszukiwarka