Wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym wyprzedzeniem.

W umowie najmu mieszkania jest zapis o wypowiedzeniu najmu z miesięcznym wyprzedzeniem. Właściciel się połapał że nie znalazł naiwnych jeleni na darmowe pieniążki co miesiąc i takie wypowiedzenie dostarczył. Termin tego wypowiedzenia wypada niefortunnie parę dni przed wypłata uniemożliwiając wyprowadzkę w tym terminie, w domu mieszka dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
03-10-2023
To umowa najmu czy najmu okazjonalnego?
Jaki powód wypowiedzenia podał wynajmujący?
Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.

Szkoda, że wynajmujący nie połapał się również, że nie może ot tak sobie wypowiedzieć umowy.
Jego wypowiedzenie nie ma mocy prawnej, umowa trwa dalej.
Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odnosząc się do zaprezentowanego problemu, który dotyczy kwestii wypowiedzenia umowy najmu mieszkania z miesięcznym wyprzedzeniem, istotne jest uwzględnienie obowiązujących przepisów prawa.

Zwykłego najmu. powodu nie podał żadnego.


Mając na uwadze powyższą wypowiedź oraz zdaniem jednego z uczestników dyskusji dotyczącej podstawy prawnej:

Podstawa prawna - art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.


Sprawa wymaga wyjaśnienia, że w prawie polskim obowiązuje Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Zacytowany art. 11 dotyczy jednak umów najmu lokali komunalnych i nie jest stosowany wobec najmu prywatnego.

W przypadku zwykłej umowy najmu, która nie jest umową najmu okazjonalnego, istotne przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Artykuł 673 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wypowiedzenia”. Natomiast stosowny termin wypowiedzenia dla najmu na czas nieoznaczony, wynosi trzy miesiące (zgodnie z art. 674 Kodeksu cywilnego).

Jednakże, warto podkreślić, że wszelkie ustalenia zawarte w umowie, które są korzystniejsze dla najemcy, mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi. Jeśli więc umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie najmu z miesięcznym wyprzedzeniem, obie strony powinny go respektować.

Niepodanie powodu wypowiedzenia nie jest naruszeniem prawa, chyba że umowa najmu wyraźnie tego wymaga. Jednakże, sąd może ocenić, czy okoliczności wypowiedzenia były zasadne i czy nie naruszały praw drugiej strony, zwłaszcza w kontekście ochrony praw lokatorów i zapewnienia im odpowiednich warunków do życia.

Wobec tego, jeśli stronie najmującej zostało dostarczone prawidłowe wypowiedzenie zgodnie z warunkami umowy, należy je respektować, chyba że uda się wykazać, iż wypowiedzenie było bezpodstawne lub narusza prawa najemców.

W przypadku problemów z wyprowadzką czy innymi kwestiami związanymi z terminem wypowiedzenia, ewentualne dalsze kroki, takie jak próba renegocjacji terminu czy zawarcie nowej umowy najmu, są sprawą indywidualnych uzgodnień stron umowy i mogą być realizowane na zasadzie ich wspólnej zgody.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Rozwód a podział majątku.
Mam 2 samochody na siebie niestety kupione po ślubie teraz czekam.na sprawę rozwodową. I chciała bym sprzedać drugi samochód bo nie są mi potrzebne 2. Ale "jeszcze" mąż nie chce oddać mi ani samochodu ani dowodu rejestracyjnego żebym mogła auto na siebie przerejestrować. Dodam ze auto stoi na mnie ubezpieczenie także. Policjant kiedyś mi powiedział, że jeśli auto jest na mnie i ubezpieczenie tez to ja decyduje kto jeździ samochodem, al...
Wymeldowanie osoby niezamieszkującej.
Mam obecnie sytuację dość dziwną, jeśli chodzi o zasady przestrzegania służebności zapisanej w umowie notarialnej darowizny, gdyż osoba ( teściowa)której dotyczy służebność, nie mieszka ze mną, lecz pod innym adresem już 3 lata. Zamieszkała na posesji zmarłego brata by dopilnować podziału majątku, miedzy innymi na jej rzecz. Sprawy idą wolno, a ja nie wiem czy ona nie powinna się wymeldować z naszej posesji i przemeldować na tą w której obecnie m...
Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie (motocykl ma wady prawne i techniczne). Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ?
Dzień dobry. Kupiłem motocykl, który ma wady prawne i techniczne. Zgłosiłem to sprzedającemu w czasie krótszym niż 14 dni. Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie. Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ? Sprzedający zgadza się na odebranie motocykla(nie ma wyjścia), gdyż popełnił kilka przestępstw przy sprzedaży mi motocykla....
Sprawa o uznanie ojcostwa-oszustwo.
W roku 2021 odbyła się sprawa o uznanie ojcostwa. Odbyły się badania dna. Przyszedł wynik wykluczający ojca. Wyrok prawomocny. Matka do dziś jest pewna, że wskazany facet jest ojcem, współżyła tylko z nim w trakcie 3 letniego związku. Tydzień temu ten wskazany ojciec na imprezie u znajomych przyznał się, że na badanie poszedł jego kolega z kolekcjonerskim dowodem osobistym na jego dane. Dodatkowo to co on mówi zostało nagrane telefonem. Czy matka...

Wyszukiwarka