Zmiana nazwiska dziecka.

Zmiana nazwiska dziecka
Prawa ograniczone
Rozwód
Czy mogę spróbować chociaż zmienić nazwisko synkowi na moje?
Ojciec biologiczny zniknął, od 3 lat go nie ma w życiu dziecka, zaczął zwracać uwagę na to, że ma inne nazwisko niż ja. Czy można to jakoś załatwić? Jakiś wniosek?
anonim cytuj
03-10-2023
Zmienisz bez problemu.
Gdzie kierować wniosek?

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Ale przy ograniczonych prawach nic sama nie zrobisz.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Sąd, dobrze uzasadnić i potem ze zgoda sądu do kierownika USC, tam też wniosek. Sąd zastępuje zgodę ojca. Na pewno się uda.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przy ograniczonych prawach sama nie zmienisz. Musisz mieć zgodę sądu lub ojca. Lub pozbawić ojca zupełnie praw.
 
anonim cytuj
03-10-2023
zmiana nazwiska dziecka może zostać dokonana przez kierownika urzędu stanu cywilnego na wniosek rodziców dziecka lub jednego z rodziców, gdy drugi z rodziców jest nieznany, jego miejsce pobytu jest nieznane, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, albo gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni i drugi z rodziców nie korzysta z władzy rodzicielskiej.

Odpowiadając na konkretne punkty:

Jeśli ojciec dziecka zniknął i nie ma z nim kontaktu od 3 lat, można próbować zainicjować postępowanie sądowe mające na celu pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale proces taki jest złożony i może być czasochłonny, a wynik nie jest pewny (art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Co do zmiany nazwiska, gdy rodzic, którego zgody na zmianę nazwiska dziecka wymaga prawo, nie wykonuje swoich obowiązków wobec dziecka, sąd może pozwolić na zmianę nazwiska bez jego zgody. O wpis zmiany nazwiska może wystąpić rodzic, który wyłącznie sprawuje władzę rodzicielską, ale zmiana nazwiska wymaga zgody sądu opiekuńczego (zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)).

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania dziecka (art. 63 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 10 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Przed złożeniem wniosku warto przygotować wszelką dostępną dokumentację potwierdzającą fakt, że ojciec biologiczny nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem oraz nie partycypuje w jego utrzymaniu, a także ewentualnie przygotować dowody na obecność ewentualnych negatywnych zachowań ojca, które mogłyby wpłynąć na dobro dziecka.

Wszelkie procedury prawne powinny być realizowane z należytą starannością i respektowaniem przewidzianych przez prawo etapów oraz form. Z tego względu, ważne jest, aby śledzić wszelkie etapy postępowania i dostarczać wymagane dokumenty oraz oświadczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

174kpc
Какие нужные слова... супер, отличная мысль watch how young chicks fuck outdoors in categories "outdoors|outdoors", or enjoy homemade scenes with beautiful girlfriends from [url=http://www.studiofodera.it/2017/03/23/hello-world/]http://www.studiofodera.it/2017/03/23/hello-world/[/url]....
Odszkodowanie
Kilka lat temu doszło do wypadku drogowego z moim udziałem. Zostałam zobowiązana do wypłacenia odszkodowania. Po dokonaniu przelewu, został on do mnie zwrócony ponieważ kobieta której miałam wypłacić odszkodowanie, zmarła. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?...
"zmuszenie" do urlopu
Dzień dobry, Podczas lockdownu nasz sklep został zamknięty i przebywaliśmy wtedy w domu oprócz kilku dni, w których przyjechaliśmy przyjąć dostawę. W dniu wczorajszym pracodawca oznajmił nam, że mamy wszystkie nasze dni urlopowe wpisać właśnie w ten okres kiedy byliśmy zamknięci (czyli wstecz). Wszyscy w pracy nie wyraziliśmy na to zgody, chcemy ten urlop faktycznie wykorzystać w przyszłości. Dzisiaj zadzwonił do mnie regionalny z informacją, że...
Dwóch właścicieli (jeden z nich ma długi)
Witam, Proszę o radę. Samochód ma dwóch właścicieli, jeden z nich ma długi. Moje pytanie czy komornik może sprzedać samochód na poczet długów jednego z nich ?...

Wyszukiwarka