Zmiana nazwiska dziecka.

Zmiana nazwiska dziecka
Prawa ograniczone
Rozwód
Czy mogę spróbować chociaż zmienić nazwisko synkowi na moje?
Ojciec biologiczny zniknął, od 3 lat go nie ma w życiu dziecka, zaczął zwracać uwagę na to, że ma inne nazwisko niż ja. Czy można to jakoś załatwić? Jakiś wniosek?
anonim cytuj
03-10-2023
Zmienisz bez problemu.
Gdzie kierować wniosek?

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Ale przy ograniczonych prawach nic sama nie zrobisz.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Sąd, dobrze uzasadnić i potem ze zgoda sądu do kierownika USC, tam też wniosek. Sąd zastępuje zgodę ojca. Na pewno się uda.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przy ograniczonych prawach sama nie zmienisz. Musisz mieć zgodę sądu lub ojca. Lub pozbawić ojca zupełnie praw.
 
anonim cytuj
03-10-2023
zmiana nazwiska dziecka może zostać dokonana przez kierownika urzędu stanu cywilnego na wniosek rodziców dziecka lub jednego z rodziców, gdy drugi z rodziców jest nieznany, jego miejsce pobytu jest nieznane, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, albo gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni i drugi z rodziców nie korzysta z władzy rodzicielskiej.

Odpowiadając na konkretne punkty:

Jeśli ojciec dziecka zniknął i nie ma z nim kontaktu od 3 lat, można próbować zainicjować postępowanie sądowe mające na celu pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale proces taki jest złożony i może być czasochłonny, a wynik nie jest pewny (art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Co do zmiany nazwiska, gdy rodzic, którego zgody na zmianę nazwiska dziecka wymaga prawo, nie wykonuje swoich obowiązków wobec dziecka, sąd może pozwolić na zmianę nazwiska bez jego zgody. O wpis zmiany nazwiska może wystąpić rodzic, który wyłącznie sprawuje władzę rodzicielską, ale zmiana nazwiska wymaga zgody sądu opiekuńczego (zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)).

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania dziecka (art. 63 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 10 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Przed złożeniem wniosku warto przygotować wszelką dostępną dokumentację potwierdzającą fakt, że ojciec biologiczny nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem oraz nie partycypuje w jego utrzymaniu, a także ewentualnie przygotować dowody na obecność ewentualnych negatywnych zachowań ojca, które mogłyby wpłynąć na dobro dziecka.

Wszelkie procedury prawne powinny być realizowane z należytą starannością i respektowaniem przewidzianych przez prawo etapów oraz form. Z tego względu, ważne jest, aby śledzić wszelkie etapy postępowania i dostarczać wymagane dokumenty oraz oświadczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy można przerwac L4?
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Siostra przebywa tydzień na L4, ponieważ jej syn zachorował. Zwolnienie ma do jutra włącznie. Dziecko już jest zdrowe. I tu pytanie - czy może iść jutro do przedszkola, czy jednak nie bo nadal obowiązuje L4, czy może siostra powinna je przerwać (nie wiem czy coś takiego jest) Jak to wygląda prawnie, żeby nie bylo problemów? Dziękuję i pozdrawiam...
Sąd nie chce wprowadzić drugiego wyroku
Dzień dobry, szukam informacji w internecie ale niestety nie mogę znaleźć. Spotkanie z adwokatem mam dopiero 20 kwietnia. Chciałabym zapytać czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć czemu sad nie wprowadza wyroku. Mój partner odsiaduje jeden wyrok 6 miesięcy a 2 wyrok również 6 miesięcy wisi w zawieszeniu. Sąd nie chce teraz wprowadzić go do odbywania, poinformował nas iż nie musi robić tego teraz tylko poczeka aż tamten będzie się kończył. Nie możemy otr...
Sprzedaż działki rekreacyjnej.
Dzień dobry , postaram się w skrócie . Małżeństwo ma rozdzielność. Po rozdzielności żona kupiła za swoje pieniądze działkę rekreacyjną i z biegiem lat była wspólnie użytkowana z mężem. Mąż ją wyremontował za swoje pieniądze . Małżeństwo teraz się rozchodzi . Umówione było że działka będzie sprzedana i pieniądze na pół. Jednak jest problem . Żona chce natychmiast ją sprzedać bo potrzebuje pieniądze na wynajem ale mąż złośliwie nie podejmuje tematu...
Wstrzymanie wypłaty na L4 / niewykorzystany urlop
Witam wszystkich! Mam dwa pytania: - Czy pracodawca moze wstrzymać wynagrodzenie jeśli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? - Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę a mam nie wykorzystany urlop za rok poprzedni i dwa lata wstecz. Czy pracodawca winien wypłacić ekwiwalent za wcześniejsze lata?...

Wyszukiwarka