Zmiana nazwiska dziecka.

Zmiana nazwiska dziecka
Prawa ograniczone
Rozwód
Czy mogę spróbować chociaż zmienić nazwisko synkowi na moje?
Ojciec biologiczny zniknął, od 3 lat go nie ma w życiu dziecka, zaczął zwracać uwagę na to, że ma inne nazwisko niż ja. Czy można to jakoś załatwić? Jakiś wniosek?
anonim cytuj
03-10-2023
Zmienisz bez problemu.
Gdzie kierować wniosek?

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Ale przy ograniczonych prawach nic sama nie zrobisz.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Sąd, dobrze uzasadnić i potem ze zgoda sądu do kierownika USC, tam też wniosek. Sąd zastępuje zgodę ojca. Na pewno się uda.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przy ograniczonych prawach sama nie zmienisz. Musisz mieć zgodę sądu lub ojca. Lub pozbawić ojca zupełnie praw.
 
anonim cytuj
03-10-2023
zmiana nazwiska dziecka może zostać dokonana przez kierownika urzędu stanu cywilnego na wniosek rodziców dziecka lub jednego z rodziców, gdy drugi z rodziców jest nieznany, jego miejsce pobytu jest nieznane, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, albo gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni i drugi z rodziców nie korzysta z władzy rodzicielskiej.

Odpowiadając na konkretne punkty:

Jeśli ojciec dziecka zniknął i nie ma z nim kontaktu od 3 lat, można próbować zainicjować postępowanie sądowe mające na celu pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale proces taki jest złożony i może być czasochłonny, a wynik nie jest pewny (art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Co do zmiany nazwiska, gdy rodzic, którego zgody na zmianę nazwiska dziecka wymaga prawo, nie wykonuje swoich obowiązków wobec dziecka, sąd może pozwolić na zmianę nazwiska bez jego zgody. O wpis zmiany nazwiska może wystąpić rodzic, który wyłącznie sprawuje władzę rodzicielską, ale zmiana nazwiska wymaga zgody sądu opiekuńczego (zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)).

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania dziecka (art. 63 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 10 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Przed złożeniem wniosku warto przygotować wszelką dostępną dokumentację potwierdzającą fakt, że ojciec biologiczny nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem oraz nie partycypuje w jego utrzymaniu, a także ewentualnie przygotować dowody na obecność ewentualnych negatywnych zachowań ojca, które mogłyby wpłynąć na dobro dziecka.

Wszelkie procedury prawne powinny być realizowane z należytą starannością i respektowaniem przewidzianych przez prawo etapów oraz form. Z tego względu, ważne jest, aby śledzić wszelkie etapy postępowania i dostarczać wymagane dokumenty oraz oświadczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Jak uzyskać informacje o spadku?
[Prawo spadkowe] Witam, sytuacja wygląda tak, że miesiąc temu dowiedzieliśmy się wraz siostrą o śmierci dziadka i babci (rodzice ojca - który nie żyje - jedynak) nie utrzymywaliśmy z tą częścią rodziny kontaktu dlatego dowiedzieliśmy się o śmierci dziadka bardzo późno. Zaraz mija 6 miesięcy od jego śmierci w spadku mamy mieszkanie ale nie jesteśmy pewni czy kredyt był spłacany. Wiem że spadek uznaje się za przyjęty po 6 miesiącach od śmierci lub ...
Jak złożyć wniosek o odzyskanie prawa jazdy?
Dzień dobry, chciałbym zapytać jak powinien wyglądać i co zawierać wniosek do sądu o odzyskanie prawa jazdy i do jakiego sądu go złożyć. Prawo jazdy zabrane zostało na 3 lata....
Co jeśli ktoś weźmie na mnie pożyczkę?
Witam potrzebuje pomocy. Dostałam wezwanie na policję . Okazało się że ktoś wziął na mnie pożyczkę w X ( czy jakoś tak) na 4000 złoty. Dodatkowo pożyczka wzięta za granicą, z innego numeru telefonu. Przypomniałam sobie, że kiedyś robiłam aplikacje bankowe za 50 złoty blika i podałam tam właśnie login do tego banku, oczywiście mam prawnika , ale czy jest szansa że znajdą złodzieja ?...
Co grozi za nie opłacenie podatku od zakupu auta?
Dzień dobry. W sierpniu zakupiłam auto. Niedawno dowiedziałam się o podatku. W umowie jest zawarty punkt dotyczący urzędu skarbowego i podatku, ale jest on przekreślony. Sprzedający zapewnił, że mam się nie martwić podatkami, wtedy nie wiedziałam o co mu chodzi. Nie mam jednak takiego potwierdzenia na piśmie. Sprzedający to osoba prywatna. Czy jest jakiś sposób żeby dowiedzieć się czy sprzedający zapłacił podatek? Czy grozi mi jakaśc kara finanso...

Wyszukiwarka