Zmiana nazwiska dziecka.

Zmiana nazwiska dziecka
Prawa ograniczone
Rozwód
Czy mogę spróbować chociaż zmienić nazwisko synkowi na moje?
Ojciec biologiczny zniknął, od 3 lat go nie ma w życiu dziecka, zaczął zwracać uwagę na to, że ma inne nazwisko niż ja. Czy można to jakoś załatwić? Jakiś wniosek?
anonim cytuj
03-10-2023
Zmienisz bez problemu.
Gdzie kierować wniosek?

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Ale przy ograniczonych prawach nic sama nie zrobisz.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Sąd, dobrze uzasadnić i potem ze zgoda sądu do kierownika USC, tam też wniosek. Sąd zastępuje zgodę ojca. Na pewno się uda.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przy ograniczonych prawach sama nie zmienisz. Musisz mieć zgodę sądu lub ojca. Lub pozbawić ojca zupełnie praw.
 
anonim cytuj
03-10-2023
zmiana nazwiska dziecka może zostać dokonana przez kierownika urzędu stanu cywilnego na wniosek rodziców dziecka lub jednego z rodziców, gdy drugi z rodziców jest nieznany, jego miejsce pobytu jest nieznane, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, albo gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni i drugi z rodziców nie korzysta z władzy rodzicielskiej.

Odpowiadając na konkretne punkty:

Jeśli ojciec dziecka zniknął i nie ma z nim kontaktu od 3 lat, można próbować zainicjować postępowanie sądowe mające na celu pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale proces taki jest złożony i może być czasochłonny, a wynik nie jest pewny (art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Co do zmiany nazwiska, gdy rodzic, którego zgody na zmianę nazwiska dziecka wymaga prawo, nie wykonuje swoich obowiązków wobec dziecka, sąd może pozwolić na zmianę nazwiska bez jego zgody. O wpis zmiany nazwiska może wystąpić rodzic, który wyłącznie sprawuje władzę rodzicielską, ale zmiana nazwiska wymaga zgody sądu opiekuńczego (zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)).

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania dziecka (art. 63 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 10 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Przed złożeniem wniosku warto przygotować wszelką dostępną dokumentację potwierdzającą fakt, że ojciec biologiczny nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem oraz nie partycypuje w jego utrzymaniu, a także ewentualnie przygotować dowody na obecność ewentualnych negatywnych zachowań ojca, które mogłyby wpłynąć na dobro dziecka.

Wszelkie procedury prawne powinny być realizowane z należytą starannością i respektowaniem przewidzianych przez prawo etapów oraz form. Z tego względu, ważne jest, aby śledzić wszelkie etapy postępowania i dostarczać wymagane dokumenty oraz oświadczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Praca przy zbiorze malin.
Dzień dobry ja z zapytaniem bo nie wiem już co mam robić , pracowałam przy zbiorze malin , zarobiłam 2700, z czego wypłacili mi 1000zl a na resztę miałam zaczekać ok tygodnia .Minęło już dwa tygodnie nie odbierają telefonu nie odpisują na smsy . Czy w tej sytuacji mogę coś zrobić czy już raczej zapomnieć o pieniądzach?...
Kwota wolna od zajęcia.
Dzień dobry dziś dostanę przelew wypłaty na konto , nie zdążę wybrać w banku a nie mogę jej wybrać w bankomacie z powodu zajęcia komorniczego czy ja w poniedziałek te pieniążki będę mogła wybrać w placówce czy zostaną przekazane komornikowi z racji tego że w poniedziałek już nowy miesiąc?. Na konto wpływa tylko wypłata nic więcej czyli to 2257 będę mieć pewne co miesiąc komornik mi ich nie może zabrać ?...
W jaki sposób odzyskać pieniądze od złodzieja za poniesione koszty
Mamie w lutym skradziono tablice rejestracyjne spod zakładu mechanicznego. Znalezli goscia, zapadl wyrok kilka dni temu. Chłopak ma zwrócić jej pieniądze za poniesione koszty. W jaki sposob ma sie to odbyc?...
Gdzie mogę się ubezpieczyć jeśli nie pracuje?
Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza. A ja co powinnam zrobić? Pracy póki co nie planuje zaczynać. Mąż nas niby dopisał do swojego ubezpieczenia ale od poł roku nie mamy potwierdzenia że ten proces się powiódł. Poza tym i tak się nie będę leczyć za granica skoro mieszkam w Polsce. Póki co chodzę prywatnie gdy coś trzeba...

Wyszukiwarka