Zgodnie z polskim prawem egzekucyjnym, z chwilą spłaty długu oraz kosztów egzekucyjnych komornik winien na wniosek dłużnika umorzyć postępowanie egzekucyjne.
Witam mam prośbę o pomoc w takiej sytuacji. Jestem po rozwodzie mamy 2 dzieci pelnoletnie i nie pelnoletnie... Czy sąd może zniec mi tego komornika by nie płacić jej miesięcznych kosztów.
Jeśli zadłużenie wynikające z tytułu egzekucyjnego zostało spłacone w całości, w tym również koszty egzekucyjne, to możesz wnioskować o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 827 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, postępowanie egzekucyjne umarza się, jeżeli egzekucja spełniła swój cel lub jeżeli stało się oczywiste, że dalsze prowadzenie egzekucji nie przyniesie rezultatu, chyba że wierzyciel żąda dalszego prowadzenia egzekucji i uiści zaliczkę na jej koszty. Jeżeli wierzyciel (w tym przypadku syn reprezentowany przez ojca) sprzeciwia się umorzeniu postępowania, sąd może to uczynić, jeśli uzna to za uzasadnione.
Wierzycielem jest syn a jego prawnym opiekunem ojciec .Tylko on może wycofać sprawę od komornika,ewentualnie syn jak będzie pełnoletni a będą mu alimenty przyslugiwac (nauka )
To prawda, że wierzyciel lub jego przedstawiciel prawny (w tym przypadku ojciec) może wycofać sprawę od komornika. Jednak jeżeli dług został już spłacony, dłużnik ma prawo do wnioskowania o umorzenie postępowania egzekucyjnego. W przypadku niepełnoletniego wierzyciela, decyzję w tej sprawie podejmuje jego przedstawiciel prawny, ale jeśli syn osiągnie pełnoletność, będzie mógł samodzielnie decydować w sprawie dalszej egzekucji.
W skrócie, jeśli zadłużenie zostało spłacone, możesz wnioskować o umorzenie postępowania egzekucyjnego w sądzie. Jeśli były mąż (jako przedstawiciel prawny syna) nie zgadza się na umorzenie postępowania, ostateczną decyzję podejmie sąd. Jeśli sąd uzna, że nie ma podstaw do dalszej egzekucji, postępowanie zostanie umorzone.