Dzień dobry . Mam kolegę bardzo zadłużonego . Chciał on sprzedać nieruchomość ale dowiedział się że nie może bo 1/4 domu ma rodzina z Niemiec z którą nie ma żadnego kontaktu a 3/4 ma on odziedziczone w spadku wraz z długami po jego zmarłej matce. Chcę się dowiedzieć czy faktycznie nie może tej nieruchomości sprzedać ?
Swoje udziały na ogół może. Jak chciałby sprzedać całą nieruchomość bez wiedzy współwłaścicieli?
Chciałby sprzedać tylko swoje udziały ale nie ma kontaktu właśnie z tą rodziną .
I czy w takim przypadku może się starać o upadłość konsumencką ?
anonim cytuj
21-09-2023
W kwestii sprzedaży nieruchomości:
Faktycznie, jeżeli nieruchomość jest współwłasnością, to sprzedaż całości bez zgody współwłaścicieli jest prawnie niemożliwa. Jednakże, osoba posiadająca udziały w nieruchomości ma prawo do sprzedaży swoich udziałów, chyba że w umowie bądź w testamencie są zapisy ograniczające to prawo. Jeśli kontakt z współwłaścicielami jest niemożliwy, to realizacja tego prawa może być bardziej skomplikowana, ale nie jest niemożliwa. Istnieje procedura sądowa umożliwiająca sprzedaż udziałów w sytuacji braku zgody lub braku kontaktu z innymi współwłaścicielami.
W kwestii upadłości konsumenckiej:
Upadłość konsumencka jest możliwa do uzyskania w przypadku, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań. Procedura upadłości konsumenckiej może prowadzić do umorzenia części lub całości długów. Sprawdzenie, czy dłużnik spełnia warunki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jest kluczowe. Jeżeli Twój kolega posiada udziały w nieruchomości, to mogą one być uwzględnione w postępowaniu upadłościowym.
Aby ubiegać się o upadłość konsumencką, dłużnik musi spełniać pewne warunki, takie jak:
Niezdolność do spłaty długów.
Brak możliwości zawarcia ugody z wierzycielami.
Proces ten wymaga zgłoszenia upadłości do sądu i jest dość skomplikowany, wymagając dokładnego przestudiowania sytuacji finansowej dłużnika oraz jego zobowiązań. W sytuacji, gdy nieruchomość jest częścią spadku, a współwłaścicielami są osoby nieosiągalne, może to skomplikować procedurę, ale nie wyklucza to możliwości ogłoszenia upadłości.
Powyższe informacje powinny dać pewne wyobrażenie o możliwych kierunkach działania w przedstawionych sytuacjach, jednakże szczegółowe i precyzyjne porady prawne powinny być bazowane na dokładnej analizie dokumentów i okoliczności każdego indywidualnego przypadku.
Zgubiłem dowód rejestracyjny, poszedłem do starostwa i nie chcą mi wydać nowego, ponieważ tłumaczą, że właścicielem jest mój ojciec, a ja tylko współwłaścicielem. Ojciec jest po udarze i leży w szpitalu....
Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Drugi współwłaściciel od lat wynajmuje nieruchomość, nie dzieląc się ze mną zyskami ani żadnymi informacjami, pomimo moich wieloletnich próśb. Czy podlega ro pod odpowiedzialność karna?...
Właściciel mieszkania podwyższył czynsz o 800zł.
Nie jesteśmy w stanie tyle płacić.
Nie zgodziliśmy się on nakazał nam pisać wypowiedzenie.
Na chwilę obecną możemy mieszkać u znajomych za opiekę nad ogrodem.
Kto teraz pisze wypowiedzenie my czy on?
To stare mieszkanie mamy opłacone do 15go....
Czy środki z majątku osobistego po przelaniu na rachunek wspolny z małżonkiem przestają być automatycznie majątkiem osobistym a stają się wspólnym? Albo ponprzelaniu na konto osobiste wspolmalzonka? Czy dopiero wtedy gdy z tych środków zostanie dokonany jakiś zakup?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: