Wypowiedzenia najmu mieszkania.

Wypowiedziałam swojemu wynajmującemu umowę wypowiedzenia najmu z powodu obniżenia mi etatu w pracy i wynajmujący " co sekundę " wymyśla jakieś kary finansowe. W mieszkaniu po pierwszym miesiącu zamieszkania wystąpiła wilgoć i grzyb co wcześniej musiało być zamalowane ,a właściciel na moje zgłoszenia odpowiadał, że z tym da się żyć ,a jak mi się nie podoba to mogę to zamalować. Czy w tej sytuacji mogę zmienić lub dorzucić natychmiastowe wypowiedzenie na podstawie art. 682 kc bez ponoszenia dużych kar finansowych?
Potrzebuje potwierdzenia z sanepidu, że w mieszkaniu jest grzyb, który zagraża zdrowiu?
anonim cytuj
21-09-2023
Wypowiedziałam swojemu wynajmującemu umowę wypowiedzenia najmu z powodu obniżenia mi etatu w pracy

A Twoja umowa przewiduje w ogóle taką możliwość podając termin i przyczyny? Jest na czas określony?
Czy w tej sytuacji mogę zmienić lub dorzucić natychmiastowe wypowiedzenie na podstawie art. 682 kc bez ponoszenia dużych kar finansowych?

Jeśli jest grzyb to pismo do właściciela na początek.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Mam umowę na czas nieokreślony minimum rok inaczej płace karę co jeszcze zrozumiałe.

Takie umowy nie istnieją. Albo na rok (z możliwością jej przedłużenia na czas nieokreślony) albo na czas nieokreślony. Jak dokładnie pisze w umowie? Jak brzmi treść zapisu o "karze"?
Pismo + zdjęcia zostały wysłane po miesiącu mieszkania, jedyny jego odzew to zamalowanie go na własną rękę. Po wysłaniu mu rezygnacji z mieszkania dał tylko osuszacz żeby później zamalować dla następnego mieszkańca.

To wypadałoby teraz napisać pismo podsumowujące przyczynę wypowiedzenia umowy z powodu stanu zagrażającego zdrowiu i nie usunięciu grzyba w sposób skuteczny, by mieć podstawę do bronienia się przed roszczeniami.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Na czas nieokreslony przy czym nie krocej niz rok. Naliczyl mi kare 300zł wiecej do czynszu za miesiace w ktorym mieszkalam i dodatkowe za miesiace,w ktorym juz nie bede zajmowala lokum.
Mogę napisać kolejne wypowiedzenie najmu tym razem natychmiastowe z powodu grzyba bez ponoszenia kary finansowej?
 
anonim cytuj
21-09-2023
Naliczyl mi kare 300zł więcej do czynszu za miesiące, w którym mieszkałam i dodatkowe za miesiące, w którym już nie będę zajmowała lokum

Taka "kara" jest bezpodstawna jeśli w umowie nie jest stricte nazwana karą umowną pomijając już fakt jej zasadności. Rozważyłbym pismo wzywające do zwrotu tych "kar".
Moim zdaniem też umowa jest na czas określony jednego roku, bo jedynie takich intencji stron umowy można się domyślić, które byłyby zgodne z KC.
Mogę napisać kolejne wypowiedzenie najmu tym razem natychmiastowe z powodu grzyba bez ponoszenia kary finansowej?

Oczywiście, jeśli grzyb nadal występuje.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Jeśli chodzi o natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu, istotne jest, abyś posiadała dowód istnienia grzyba i wilgoci w mieszkaniu. Art. 682 § 1 Kodeksu Cywilnego mówi, że jeżeli lokal nie nadaje się do zamieszkania, najemca może rozwiązać umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia. Potwierdzenie od sanepidu byłoby tu mocnym dowodem, tak więc zalecam zgłoszenie tej sytuacji do odpowiednich służb.

Odpowiedź na Post 2:
Dokładna treść umowy jest kluczowa, aby określić, czy istnieje możliwość wypowiedzenia umowy z uwagi na obniżenie etatu oraz jakie są możliwości odnośnie terminu i przyczyn wypowiedzenia. Pismo do właściciela z informacją o grzybie jest dobrym początkiem, a każda odmowa jego usunięcia może stanowić podstawę do natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu.

Odpowiedź na Post 3:
Umowa na czas nieokreślony z minimalnym okresem rocznym może być problematyczna. Co do zasady, umowa może być zawarta albo na czas określony, albo na czas nieokreślony. Co do „kary” - jeśli nie jest ona zawarta w umowie, jej naliczenie może być uznane za bezpodstawne. Wartość zaznaczyć, iż pismo podsumowujące przyczyny wypowiedzenia może być pomocne w obronie przed ewentualnymi roszczeniami właściciela.

Odpowiedź na Post 4:
Jeśli umowa była zawarta na czas nieokreślony, ale z minimalnym okresem rocznym, jest to niezgodne z prawem, gdyż umowa może być albo na czas określony, albo na czas nieokreślony. Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu z powodu grzyba jest możliwe, pod warunkiem, że możesz udowodnić, iż stan mieszkanie zagraża Twojemu zdrowiu, więc zgłoszenie do sanepidu jest tutaj kluczowe. Wypowiedzenie to powinno zwolnić Cię od ponoszenia dodatkowych kar finansowych.

Odpowiedź na Post 5:
Jeśli „kara” nie jest stricte nazwana karą umowną w treści umowy, jej naliczenie jest bezpodstawne, i właściciel powinien zwrócić naliczone kwoty. Co więcej, jeżeli intencją stron była umowa na czas określony jednego roku, to wszelkie postanowienia dotyczące okresu minimalnego są niezgodne z Kodeksem Cywilnym. Jeśli grzyb nadal występuje, kolejne wypowiedzenie najmu, tym razem natychmiastowe, jest zasadne, o ile zaistniały warunki przewidziane w art. 682 § 1 kc, a więc lokal nadal nie nadaje się do zamieszkania.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

usunięcie współwłaściciela z konta bankowego
Dzień dobry. Pytanie na prośbę znajomego, który nie ma konta na Facebooku (i w ogóle nie jest za bardzo techniczny).. Otóż kiedyś jego żona miała konto typu ROR w banku PKO BP, i on do tego konta został wpisany jako współwłaściciel (Zaznaczam - NIE jako upoważniony, tylko współwłaściciel). Przez całe lata żona zarządzała tym kontem (on nawet do niego nie zaglądał, bo ma swoje w innym banku), a teraz niedawno przypadkowo dowiedział się, że już ni...
Podwójne zajęcie należności.
Miesiąc temu, na moim koncie bankowym pojawiła się blokada na kwotę 860 zł, tytułem egzekucji komorniczej. Kilka dni później bank zrealizował to zajęcie i przelał na konto komornika całą kwotę, a ja uznałem sprawę za zamkniętą. Tymczasem pierwszego tego miesiąca, na moim koncie ponownie pojawiła się blokada na 860 zł tytułem egzekucji komorniczej o tej samej sygnaturze i od tego samego komornika. Skontaktowałem się z kancelarią komorniczą i dowi...
czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego?
Witam mam pytanie czy jeśli mam umowę do końca października na 3/4 etatu i mam dwu tygodniowe wypowiedzenie czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego tylko zakonczyc pracę z w dniu gdy składam wypowiedzenie. ...
Zadłużenie alimentacyjne.
Otóż jestem dłużnikiem alimentacyjnym mój dług obecnie wynosi około 22.000 tys, obecnie zaczynam spłatę tego długu tj. spłaciłem łącznie 5700zl ale zostałem wezwany na jutro na policje w celu postawienia zarzutów. -W tej sytuacji chciałbym zapytać czy od jutrzejszego przesłuchania grozi mi więzienie? -czy po postawieniu zarzutów będę musiał stawić się na rozprawę? -czy to ze alimenty zacząłem płacić jest jakimś plusem i mogę nie dostać wyrok...

Wyszukiwarka