1.Czy zrezygnowanie ze spadku po śmierci ojca obroni mnie przed przejęciem jego długów?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 1013), odrzucenie spadku chroni spadkobiercę przed odpowiedzialnością za długi spadkowe. Dlatego jeśli zrezygnujesz ze spadku po ojcu, nie będziesz odpowiedzialny za jego długi.
2.Jeśli tak to KTO będzie spłacał te długo jeśli nikt w rodzinie nie będzie chciał przejąć tego spadku?
Jeżeli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, to w myśl art. 1031 § 1 Kodeksu cywilnego, majątek spadkowy przechodzi na Skarb Państwa, który staje się spadkobiercą ustawowym. Oznacza to, że to Skarb Państwa przejmuje majątek i ewentualne długi spadkodawcy.
3.Skąd wierzyciele odzyskają pieniądze?
Jeżeli majątek spadkowy nie wystarczy do pokrycia długów, wierzyciele mogą nie odzyskać wszystkich swoich należności. Jeśli jednak majątek jest większy niż długi, wówczas długi są spłacane z tego majątku.
Mam jeszcze takie panie ,czy jest jakaś możliwość, żeby już zawczasu wystąpić gdzieś z jakimś pismem, że nie chce przyjmować czegokolwiek po ojcu?
Zgodnie z polskim prawem nie jest możliwe zrzeknięcie się spadku przed śmiercią spadkodawcy. Zrzeczenie się dziedziczenia możliwe jest dopiero po śmierci osoby, od której dziedziczymy (art. 1011 Kodeksu cywilnego). Aby formalnie odrzucić spadek, należy złożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym w terminie 6 miesięcy od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do dziedziczenia.
Czy jeśli zdecyduję się na odrzucenie spadku po ojcu, czy wtedy będę musiał zająć się jakimiś formalnościami w sądzie czy urzędzie, żeby to formalnie potwierdzić?
Tak, jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie spadku, musisz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w formie aktu notarialnego lub przed sądem rejonowym w miejscu otwarcia spadku. Działania te są konieczne, aby formalnie odrzucić spadek i uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe.