Długi po ojcu.

Moi rodzice rozwiedli się ze sobą prawie 30 lat temu ,ja zostałem z matką ,ojciec założył nową rodzinę .
Kontaktów z ojcem nie mam już ponad 15 lat ,nawet nie wiem gdzie on mieszka i co się u niego dzieje.
Ojciec w przeszłości narobił sobie długów,ponoć był niewypłacalny ,i szukali go różni ludzie.Ponoć te długi dalej nad nim wiszą.
Ja sam żyje skromnie tj.nie mam długów,pracuje uczciwie ,zbieram pieniądze i odkładam i nie chcę ,aby to wszystko przeszło po jego śmierci na mnie.
I tu mam 3 pytania:
1.Czy zrezygnowanie ze spadku po śmierci ojca obroni mnie przed przejęciem jego długów?
2.Jeśli tak to KTO będzie spłacał te długo jeśli nikt w rodzinie nie będzie chciał przejąć tego spadku?
3.Skąd wierzyciele odzyskają pieniądze?
Nie chce mieć przez to wszystko w przyszłości problemów. Nie chce spijać piwa ,którego nie nawarzyłem, tym bardziej ,że mam własne życie i własne sprawy i boje się, że ktoś będzie mnie wzywał do sądu jako osobę spokrewnioną
anonim cytuj
20-09-2023
1) Tak, masz 6 miesięcy od dowiedzenia się o jego śmierci na odrzucenie spadku, pamiętaj, że jak masz dzieci, to potem one tez będą dziedziczyć i one tez muszą się zrzec.
2) w ostateczności spadek przejmie gmina
3) Znikąd, Salomon i z pustego nie naleje.
Mam jeszcze takie panie ,czy jest jakaś możliwość, żeby już zawczasu wystąpić gdzieś z jakimś pismem, że nie chce przyjmować czegokolwiek po ojcu? Chodzi mi o to, że tak jak wspomniałem wcześniej nie mam kompletnie żadnego kontaktu ani z ojcem, ani z jego nową rodziną, więc chciałbym zrzec się wszystkiego zawczasu ,żeby jego obecna rodzina nie chciała mnie w przyszłości wrobić w dług nie informując mnie o śmieci ojca. Wiem ,że może wydawać się to śmieszne ,ale po internecie krążą różne historie ludzi ,którzy dowiedzieli się o śmieci osób spokrewnionych dopiero po latach i stąd takie pytanie

Tak, możesz zrzec się dziedziczenia. Niestety będziesz musiał nawiązać kontakt z ojcem i udać się z nim do notariusza.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Masz 6 miesięcy nie od śmierci, a od momentu, kiedy dowiedziałeś się o tym, ze jesteś powołany do dziedziczenia. Tak więc nie ma się czym martwic. Obecnie jest tez tak, ze jak nie zgłosisz, ze przyjmujesz spadek wprost, tylko powiedzmy olejesz sprawę, to i tak dziedziczysz z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to tyle, że odpowiadasz za długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Czy jeśli zdecyduję się na odrzucenie spadku po ojcu, czy wtedy będę musiał zająć się jakimiś formalnościami w sądzie czy urzędzie, żeby to formalnie potwierdzić? Chciałbym być pewny, że nie będę miał żadnych zobowiązań wobec dziedziczenia po ojcu.
 
anonim cytuj
20-09-2023
1.Czy zrezygnowanie ze spadku po śmierci ojca obroni mnie przed przejęciem jego długów?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 1013), odrzucenie spadku chroni spadkobiercę przed odpowiedzialnością za długi spadkowe. Dlatego jeśli zrezygnujesz ze spadku po ojcu, nie będziesz odpowiedzialny za jego długi.

2.Jeśli tak to KTO będzie spłacał te długo jeśli nikt w rodzinie nie będzie chciał przejąć tego spadku?

Jeżeli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, to w myśl art. 1031 § 1 Kodeksu cywilnego, majątek spadkowy przechodzi na Skarb Państwa, który staje się spadkobiercą ustawowym. Oznacza to, że to Skarb Państwa przejmuje majątek i ewentualne długi spadkodawcy.

3.Skąd wierzyciele odzyskają pieniądze?

Jeżeli majątek spadkowy nie wystarczy do pokrycia długów, wierzyciele mogą nie odzyskać wszystkich swoich należności. Jeśli jednak majątek jest większy niż długi, wówczas długi są spłacane z tego majątku.

Mam jeszcze takie panie ,czy jest jakaś możliwość, żeby już zawczasu wystąpić gdzieś z jakimś pismem, że nie chce przyjmować czegokolwiek po ojcu?

Zgodnie z polskim prawem nie jest możliwe zrzeknięcie się spadku przed śmiercią spadkodawcy. Zrzeczenie się dziedziczenia możliwe jest dopiero po śmierci osoby, od której dziedziczymy (art. 1011 Kodeksu cywilnego). Aby formalnie odrzucić spadek, należy złożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym w terminie 6 miesięcy od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do dziedziczenia.

Czy jeśli zdecyduję się na odrzucenie spadku po ojcu, czy wtedy będę musiał zająć się jakimiś formalnościami w sądzie czy urzędzie, żeby to formalnie potwierdzić?

Tak, jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie spadku, musisz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w formie aktu notarialnego lub przed sądem rejonowym w miejscu otwarcia spadku. Działania te są konieczne, aby formalnie odrzucić spadek i uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego mailem?
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą...
Windykacja długu już raz spłaconego.
Miałem dług. Komornik ściągnął z poborów całość zadłużenia co do złotówki. Po otrzymaniu od komornika potwierdzenia zamknięcia sprawy (bo wszystko uregulowane) firma windykacyjna, która wszczęła sprawę - wydzwania do mnie "bo jeszcze zostało do dopłacenia" kilka setek. W tej samej sprawie, ten sam wierzyciel - i mam na podstawie telefonicznej informacji przelać kasę na ich konto. Pytanie: reagować? Czego się domagać? Co taka firma musi ...
Czy mogę zmienić nazwisko swojemu dziecku?
Witam czy jeśli ojciec ma ograniczone prawa i nie widuje dziecka od ponad roku czy mogę zmienić nazwisko na moje jako matki rodowe....
Prace społeczne.
Mam do odpracowywania 30godzin miesięcznie, czy pomimo pracy zawodowej na 3 zmiany, można będzie to jakoś pogodzić? w sensie chodzi o to czy pani kurator będzie mogła się ze mną dogadać co do godzin w danym tyg. w którym to będę mógł odpracować?...

Wyszukiwarka