Zwrot części czesnego za żłobek.

Witam, moje dziecko chodzi do prywatnego żłobka za który place sporo pieniędzy. Już któryś raz z kolei jest ono na kwarantannie z powodu kontaktu z chorym covid19 w tym żłobku. Czy mogę ubiegać się o częściowy zwrot czesnego i gdzie mam się udać bo żłobek nie chce mi zwracać pieniędzy ani obniżyć np. opłat za następny miesiąc? Mam e-mail z pisemna odmową.
anonim cytuj
20-09-2023
Jaka jest podstawa odmowy? Na co się powołują?
Jaka jest podstawa odmowy? Na co się powołują?

Mam wrażenie, że rekompensata zależy czy wina leży po stronie placówki.
Trzeba zapoznać się z umową i regulaminem żłobka.
Upierają się że to nie ich wina, że nie mieli na to wpływu. Nie mają żadnego konkretnego argumentu po prostu nie bo nie, bo oni też mają opłaty.
Co do winy to nie wydaje mi się, że ma to jakieś znaczenie, a po drugie to w ich placówce moje dziecko miało kontakt z chorym. W umowie nie ma ani słowa o tym, że nie zwracają pieniędzy w takich sytuacjach.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Cześć, mam podobny problem i chciałbym dowiedzieć się więcej na ten temat. Mam dziecko w innym prywatnym żłobku, i także jestem niezadowolony z sytuacji związanej z kwarantanną i opłatami. Czy może mi ktoś podpowiedzieć, na jakie przepisy czy regulacje mogę się powołać, aby ubiegać się o częściowy zwrot czesnego?

Również mam umowę, ale nie znalazłem w niej żadnych informacji dotyczących zwrotu opłat w przypadku kwarantanny czy innych sytuacji losowych. Czy jest jakiś ogólny przepis, który reguluje tę kwestię?

Dzięki z góry za wszelkie wskazówki.
 
anonim cytuj
20-09-2023
W odniesieniu do problemu zwrotu opłat czesnego za prywatny żłobek, kiedy dziecko jest na kwarantannie, można podnieść kilka kwestii:

Z umowy zawartej z żłobkiem wynikają prawa i obowiązki obu stron. Jeśli w umowie nie ma przewidzianych okoliczności takich jak kwarantanna czy inne sytuacje losowe, to pierwszym krokiem jest analiza treści umowy pod kątem ewentualnych luki w niej zawartych oraz odniesienie się do ogólnych przepisów prawa.

W umowie nie ma ani słowa o tym, że nie zwracają pieniędzy w takich sytuacjach.

Jeśli umowa nie reguluje kwestii zwrotu czesnego w sytuacji kwarantanny, to warto sięgnąć do Kodeksu cywilnego. Na mocy art. 471 Kodeksu cywilnego, jeżeli jedna ze stron nie wykonuje swojego świadczenia, druga strona jest uprawniona do odstąpienia od umowy, chyba że opóźnienie w wykonaniu świadczenia jest nieistotne. W tym przypadku, jeśli żłobek nie świadczy opieki nad dzieckiem z powodu kwarantanny, można argumentować, że to on nie wypełnia swoich zobowiązań z umowy.

W przypadku braku jednoznacznych postanowień w umowie odnośnie zwrotu czesnego w sytuacji kwarantanny, można powołać się na art. 357¹ Kodeksu cywilnego, mówiący o świadczeniu niemożliwym do wykonania. Jeżeli wykonanie świadczenia stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie dłużnika, dłużnik odpowiada za szkodę wyrządzoną wierzycielowi.

W kontekście opłat za żłobek i kwarantanny, można również odnieść się do art. 385¹ Kodeksu cywilnego, który mówi o istotnym naruszeniu umowy przez jedną ze stron. Jeśli żłobek przez długi czas nie może świadczyć usług z powodu kwarantanny, można uznać to za istotne naruszenie umowy.

W sytuacji, kiedy żłobek odmawia zwrotu opłat pomimo nieświadczenia usług, można rozważyć dochodzenie swoich praw przed sądem. Mając na uwadze powyższe argumenty, jest szansa na korzystne rozstrzygnięcie sprawy.

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w wyjaśnieniu sytuacji prawnej dotyczącej opłat za żłobek w przypadku kwarantanny. Oczywiście, każda sprawa jest inna i warto dokładnie przeanalizować konkretne okoliczności oraz dokumenty związane z umową.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Przecięcie bransoletki SDE.
Witam, mam taką dziwną sytuację. Jestem na SDE od 9 miesięcy odbywam karę 1 roku i 5 miesięcy. Ostatnio w pracy coś mi strzeliło w plecach i ledwo co chodzę, poszedłem do lekarza i dostałem skierowanie na badania rezonansem, RTG i badanie serca. Wiem ,że nie mogę zrobić tych badań z bransoletka więc poszedłem do swojej kurator i kazała mi przeciąć osobiście bransoletkę w poniedziałek rano przed wyjściem na badania. Badania mam rozłożone w poniedz...
Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy?
Witam serdecznie. Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy. Wniosek składała babcia. Ja obecnie przebywam za granicą. Dodam, że babci nie chcą wydać mimo że ma na to notarialne przyzwolenie które razem podpisałyśmy. Twierdzą, że musi odebrać rodzic. Gdzieś wyczytałam.ze syn jednak może,ale potrzebuję potwierdzenia. Może ktoś miał podobna sytuację. ...
Dziedziczenie.
Mam mieszkanie po mamie połowa była moja a połowa rodzeństwa spłaciłam rodzeństwo czy jeżeli ja umrę to dziedziczyć będzie mąż i dzieci czy tylko dzieci?...
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.
Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ale musi spełnić pewne warunki takie jak: Umowa na rok. Od dwóch miesięcy pracodawca daje mi wolne co kilka dni (bezpłatny urlop). W tym miesiącu przez to dostałem poniżej krajowej a mam na utrzymaniu rodzinę. Oczywiście z nowym rokiem pracę zmieniam. Pytanie co w takiej sytuacji? Czy mogę to gdzieś zgłosić? Często ...

Wyszukiwarka