Sąsiad wyciął drzewa na mojej działce bez mojej zgody.

Podczas mojej nieobecności sąsiad wszedł na moją posesję i wyciął 17 sztuk około 20-sto metrowych świerków. Doszczętnie zniszczył ogród pozostawiając na dodatek w ziemi pnie oraz całe poszycie gałęzi rozrzucone na całym ogrodzie. Sprawa trafiła do prokuratora, który ją umorzył. Zostało złożone zażalenie na decyzje prokuratora do sądu, a ten utrzymał decyzję prokuratora.
Droga karna zamknięta. Policja, prokurator i sąd trzymali się wersji sąsiada, który zeznał, że o wycinkę poprosiła go moja mama. To oczywiście nieprawda.
Ale co ja mam teraz zrobić? Ogrodu już praktycznie nie ma, zamiast pięknych drzew mam widok na zapuszczone podwórko sąsiada, który naśmiewa się ze mnie za każdym razem kiedy wychodzę na taras. Czy jest sens zakładać sprawę cywilną? Czy sąd cywilny inaczej podejdzie do sprawy czy będzie opierał się na stanowisku sądu karnego?
P.S. Pytam, bo to wysoki koszt adwokata i sprawy, a mnie czekają koszty wywózki gałęzi, co najmniej 2 kontenery (1200 zł wywóz 1-go), koparka do korzeni po świerkach, zasadzenie nowej trawy, jakieś nowe drzewa i płot, żeby nie widzieć sąsiada.
anonim cytuj
17-09-2023
Twoja mama zeznawała w sądzie że wcale sąsiada o wycinkę nie prosiła?
Nie zeznawała, bo do sprawy sądowej nie doszło. Prokurator umorzyła postepowanie, złożyłam zażalenie do sądu na to umorzenie a sąd utrzymał w mocy stanowisko prokuratora. W taki sposób do sądu sprawa w ogóle nie trafiła, nie dano szansy wypowiedzenia się przed sądem. Prokurator pogrzebał sprawę.
Moja mama zeznała na policji, że na wycinkę nigdy nie wyraziła zgody. Nikogo też nie wpuściła na teren posesji. Sąsiad zabrał nawet do siebie całe grube drzewo ze 4 m3, a u mnie zostawił morze gałęzi, igliwia.

Brzmi dziwnie. Jakie było uzasadnienie umorzenia? I z jakich artykułów sąsiad miał być skarżony?
Sprawa cywilna swoją drogą jak najbardziej uzasadniona.
Tak, to bardzo dziwne wręcz absurdalne. Zgłosiłam na policji bezprawne wtargnięcie na posesję, wycinkę 17 sztuk drzew, zniszczenie tym samym mienia
oraz kradzież drzewa. Wszystkie te zarzuty nie znalazły finału w sądzie. Mieszkam tam od 5 lat, znałam tych sąsiadów tylko z widzenia. Jak się wprowadziłam to na drugi dzień syn tego starszego pana zapukał do mojego domu, otworzyła moja mama. Chciał rozmawiać z właścicielem działki więc mama mnie zawołała. Nie przywitał się tylko od razu rozkazująco oznajmił, że te drzewa mają być wycięte, bo mu słońce zabierają. Był bardzo niemiły, bywał jeszcze u nas w tej sprawie ze 2 razy, ale ja się nie godziłam na wycinkę. Mówiłam, że najpierw dobrze tam zamieszkam, a pózniej będę o tym myślała, a już na pewno ich nie wytnę, co najwyżej trochę przytnę, bo robiły mi naprawdę piękny widok, były taką otuliną ogrodu. Znajomi z Trójmiasta ostrzegali mnie przed kliką policyjno-prokurtorską w powiecie, gdzie mieszkam, a synowa tego sąsiada pracuje tu w policji...
Dziękuję Ci bardzo za nadzieje na sprawiedliwość w sądzie cywilnym i że mi odpisałeś
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Jeśli wezmę czasie ślub, to renta zostanie odebrana?
Dzień dobry. Pobieram rentę rodzinną, oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jest ona na dwa lata. Jeśli wezmę w tym czasie ślub, to renta zostanie odebrana?...
Przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż w pełni poczuwam się do odpowiedzialności za wyrządzoną przeze mnie szkodą (zalanie mieszkania sąsiadce mieszkającej poniżej) - jednak nie zgadzam się z kwotą, która ode mnie chce. Mianowicie, dostałem dziś przedsądowe wezwanie do zapłaty z opisem kosztów, które opiewa na kwotę 1000 PLN - jednak wydaje mi się to kwota zdecydowanie za duża (zalanie rogu pokoju, kilkanaście cm2 powierzchni). Skontaktowałem się z s...
Małżeńskie umowy majątkowe.
Moja córka ma męża, który wziął kredyt hipoteczny przed ślubem. Teraz spłacają kredyt wspólnie, nie mają rozdzielności majątkowej. Czy córka może w jakiś sposób stać się współwłaścicielką domu i działki? Czy to coś kosztuje?...
samowola budowlana
Dzień dobry Mam działkę budowlaną i na jej granicy stoi dom sąsiada. Nie interesowałem się tą działką, ale zastanawiam się nad budową na niej domu. Okazało się, że na przełomie kilku lat sąsiad zrobił sobie okna w domu od strony mojej działki. Jestem przed rozmową z sąsiadem i myślę, że najrozsądniejszym rozwiązanie będzie odsprzedanie sąsiadowi odcinka działki, żeby wszystko było zgodnie z prawem budowlanym. Chciałbym się jednak dowiedzieć co ...

Wyszukiwarka