Prawo Cywilne 08-09-2023 7 odpowiedzi

Zadłużenie mieszkania sprawa do sądu.

Pytanie użytkownika
Sprawa wygląda następująco mój tata zadłużył mieszkanie własnościowe
Na prawie 20 tysięcy niestety dowiedziałem się o tym dość późno i teraz spółdzielnia mieszkaniowa skierowała wniosek do sądu chciałem się dowiedzieć w spółdzielni do jakiego sądu ale niestety nie uzyskałem takiej informacji
Czy jest możliwość zebym teraz sie dowiedział do jakiego sądu trafiła sprawa i czy mógł bym iść na rozprawę i powiedzieć ze teraz Ja jako syn spłacę to zadłużenie? Chodzi Mi o to zeby uniknąć odsetek kosztow komorniczych itd.
Bo Pani w spółdzielni Mi powiedziala ze moge spłacić zadłużenie do konca roku takto nie mamy o czym gadać a 20 tysięcy to nie jest mało
I tez chciałem się dowiedzieć jak w praktyce wyglądają takie sprawy z zadłużeniem
Po prostu chce ratować to mieszkanie.
7 odpowiedzi
Odpowiedź
08-09-2023
Kto jest właścicielem mieszkania ?
Mój tata ale mogę tak zrobić, że będę współwłaścicielem czy cokolwiek tylko żeby ratować tą sytuację

Mam oświadczenie taty żebym mógł uzyskiwać wszystkie informacje w spółdzielni na temat mieszkania dlatego Pani ze mną rozmawiała ale ta Pani ani nie jest miła ani chętna do jakiejkolwiek pomocy.
Odpowiedź
08-09-2023
Mój tata ale mogę tak zrobić ze będę współwłaścicielem

A co to zmieni?
Czy mógł bym iść na rozprawę i powiedzieć ze teraz Ja jako syn spłacę to zadłużenie?

Z tym nie trzeba chodzić do sądu i składać zobowiązań. Wystarczy wpłacić odpowiednią kwotę nikogo o zgodę nie pytając. Jak nie jesteś stroną postępowania, to i sąd nie udzieli Ci głosu.
Chodzi Mi o to żeby uniknąć odsetek kosztów komorniczych itd.

Odsetki za zwłokę w zapłacie należą się z mocy prawa a nie z widzi mi się wierzyciela. Jedynie wierzyciel może z nich zrezygnować.
Opłaty egzekucyjne powstaną z dniem wszczęcia egzekucji. Więc dopuszczenie do niej to głupota. Tym bardziej jak dłużnik jest właścicielem nieruchomości.
Pani w spółdzielni Mi powiedziała, że mogę spłacić zadłużenie do końca roku

To propozycja ugody. Ugoda to porozumienie stron a nie narzucanie własnej woli. Jeśli do niej dojdzie, to obowiązkowo na piśmie. To dowód.
Odpowiedź
08-09-2023
To jak uniknąć tych opłat egzekucji jeżeli wniosek został skierowany do sadu a Pani w spółdzielni proponuje ugodę która jest dla Mnie nie realna bo bym musiał płacic po ponad 3 tysiące miesięcznie bo czynsz wynosi prawie 900zł.
Odpowiedź
08-09-2023
Kto powiedział, że da się uniknąć? Skoro roszczenie zasadne, odsetki również, to niekiedy spłata zadłużenia możliwa jest tylko poprzez egzekucję. Innej alternatywy może nie być, skoro nie godzisz się ( w zasadzie właściciel - ojciec) na ugodę proponowaną przez wierzyciela.
Odpowiedź
08-09-2023
Egzekucja z nieruchomości jest nie możliwa, o ile wysokość zadłużenia nie przekracza 5% wartości szacunkowej nieruchomości. Komornik odmówi.
Z wnioskiem o wszczęcie egzekucji występuje wierzyciel i to on kreuje egzekucję. Czyli wnioskuje między innymi z jakiego majątku dłużnika ma być prowadzona (wynagrodzenie, rachunki bankowe, ruchomości itd.). Komornik o tym nie decyduje. Co mu zleci wierzyciel, to komornik wykona, jest związany wnioskiem wierzyciela.
Witam. Mam pytanie. Czynsz we wspólnocie wynosił 337 zl, bez mojej zgody na remont elewacji wspólnota od lutego podwyższyła do 550 zl bo chce wziąć kredyt na remont. Place czynsz regularnie ale w kwocie 347 zl tak jak dotychczas. Wczoraj dostałam pismo o zadłużeniu na kwotę 890 zł i że mam 5 dni na wpłatę. Jakie będą konsekwencje jeżeli nie ureguluje tego zadłużenia i dalej będę wpłacać 347 zł? Nie znam się na prawie/przepisach kompletnie nic.dodam że rok wcześniej czynsz był 200 zl to podnieśli o 347zl a 550 to zdecydowanie za duza kwota i mnie po prostu w tych czasach nie stac. Proszę o pomoc
Mieszkanie jest moje, wykupione na własność bez żadnej hipoteki. Jest to 4 lokalowa kamienica
Odpowiedź
08-09-2023
bez mojej zgody na remont elewacji wspólnota od lutego podwyższyła do 550 zl

Rozumiem, że członkowie wspólnoty przegłosowali uchwałę w sprawie remontu i podniesienia kwoty zaliczek czynszowych?
Uchwała obowiązuje wszystkich członków Wspólnoty - również tych, którzy głosowali przeciw.
Chowanie głowy w piasek nic nie da.
Dług będzie rósł, aż Wspólnota skieruje sprawę do sądu --> nakaz zapłaty --> klauzula wykonalności --> egzekucja komornicza (dochodzą odsetki, koszty sądowe i komornicze).
Odpowiedź
08-09-2023
Aby dowiedzieć się, do jakiego sądu skierowano wniosek, można skorzystać z systemu elektronicznego monitoringu postępowań sądowych (e-sąd). Jeśli jesteś stroną w postępowaniu lub masz stosowne pełnomocnictwo (na przykład oświadczenie od taty), możesz uzyskać dostęp do postępowania i śledzić jego przebieg. Jeśli chodzi o samą rozprawę, jeżeli nie jesteś stroną postępowania, sąd nie udzieli Ci głosu, ale możesz uczestniczyć w postępowaniu jako pełnomocnik swojego ojca. Aby uniknąć odsetek i kosztów komorniczych, warto nawiązać kontakt z wierzycielem (w tym przypadku spółdzielnią) i wynegocjować plan spłaty długu.

Jeżeli chodzi o status współwłaściciela, może to wpłynąć na niektóre aspekty postępowania. Współwłaściciel ma bowiem pewne prawa, takie jak prawo do informacji na temat nieruchomości czy prawo współdecydowania w kwestiach związanych z nią. W kwestii długu, stałe się współwłaścicielem nie automatycznie sprawia, że jesteś współodpowiedzialny za długi swojego ojca.

Odpowiedź do Postu 3
Skoro roszczenie jest zasadne, spłacenie długu w sposób zgadzający się z warunkami wierzyciela jest kluczowe, by uniknąć dalszych konsekwencji prawnych, takich jak egzekucja. Jednak pamiętaj, że prawo do odsetek za zwłokę w zapłacie należy się wierzycielowi z mocy prawa i tylko wierzyciel może z nich zrezygnować.

Aby uniknąć opłat egzekucyjnych, najlepiej jest spłacić dług przed wszczęciem egzekucji komorniczej. Jeśli propozycja ugody jest nieosiągalna, warto podjąć rozmowy z wierzycielem w celu renegocjacji warunków.

Jeśli wysokość zadłużenia nie przekracza 5% wartości szacunkowej nieruchomości, komornik może odmówić wszczęcia egzekucji. Warto zwrócić uwagę, że to wierzyciel decyduje, z jakiego majątku dłużnika ma być prowadzona egzekucja.

Jeżeli uchwała dotycząca podwyższenia czynszu została przegłosowana przez członków wspólnoty, obowiązuje wszystkich, niezależnie od tego, czy głosowali za czy przeciw. Ignorowanie podwyższonego czynszu prowadzi do narastania długu i może skutkować postępowaniem sądowym i egzekucją komorniczą. W takiej sytuacji warto podjąć rozmowy z wspólnotą w celu wypracowania rozwiązania problemu.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo cywilne 04-05-2025
Umowa najmu okazjonalnego.

Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Zgłaszają się głównie osoby z dziećmi i zwierzętami lub Ukraińcy. ...

54 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 28-10-2023
Ojciec dziecka nie płaci alimentów.

Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów. Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. ...

33 odpowiedzi 28-10-2023
Prawo cywilne 04-05-2025
Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?

Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupi...

30 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 16-04-2023
Poręczenie pożyczki w banku.

Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego ...

29 odpowiedzi 16-04-2023