Zatrzymane prawo jazdy.

Witam,
Mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy za alkohol do 27.11.2022 jednak został zatrzymany za jazdę po zabraniu uprawnień i otrzymał wyrok zakazu prowadzenia pojazdów 27.10.2022-27.04.2023, czy musi ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy? 2 osobne wyroki nie przekraczające roku, czy jeśli po 27.04.2023 zostałby zatrzymany przez policję za prowadzenie to byłoby to rozpatrywane jako jazda bez uprawnień czy ponowne zatrzymanie po zabraniu prawa jazdy?
anonim cytuj
08-09-2023
Zatrzymanie prawa jazdy, cofnięcie uprawnień i zakaz prowadzenia pojazdów to są różne rzeczy. Trzeba napisać chronologiczne, co i kiedy się wydarzyło, jakie były okresy, w którym momencie i w którym okresie został ponownie zatrzymany.
Witam,
Dziekuje za odpowiedz, a wiec tak:
- Zakaz prowadzenie pojazdów wyrok prawomocny 27.11 .2021- 27.11. 2022,
- wyrok prawomocny za jazdę po cofnięciu uprawnień- zakaz prowadzenia pojazdów: 27.10.2022- 27.04.2023

Według mnie czeka go kontrolne sprawdzenie kwalifikacji = egzamin państwowy.
Jeżeli zostanie zatrzymany przed końcem okresu zakazu prowadzenia pojazdów = znowu sprawa o przestępstwo = znowu zakaz prowadzenia pojazdów. Po tym terminie = sprawa o wykroczenie = znowu zakaz prowadzenia pojazdów.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy za alkohol do 27.11.2022 jednak został zatrzymany za jazdę po zabraniu uprawnień i otrzymał wyrok zakazu prowadzenia pojazdów 27.10.2022-27.04.2023, czy musi ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy? 2 osobne wyroki nie przekraczające roku, czy jeśli po 27.04.2023 zostałby zatrzymany przez policję za prowadzenie to byłoby to rozpatrywane jako jazda bez uprawnień czy ponowne zatrzymanie po zabraniu prawa jazdy?


Jeżeli kierujący miał zatrzymane prawo jazdy, a następnie został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w trakcie obowiązywania zakazu prowadzenia, to mamy do czynienia z przestępstwem z art. 180a § 2 Kodeksu karnego. Jeżeli sąd orzekł drugi zakaz prowadzenia pojazdów, to okresy tych zakazów sumują się. W Twoim przypadku mąż nie będzie mógł prowadzić pojazdów do 27.04.2023.

Co do konieczności zdawania egzaminu: zgodnie z art. 131 § 1 pkt 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym, w przypadku skazania kierującego pojazdem za przestępstwo przewidziane w art. 178a § 1 lub 2 albo w art. 180a § 1 lub 2 Kodeksu karnego (czyli m.in. prowadzenie pojazdu po zatrzymaniu prawa jazdy czy pod wpływem alkoholu) organ wydający prawo jazdy może cofnąć uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeśli mąż miał cofnięte uprawnienia, to będzie musiał zdawać egzamin państwowy.

Jeśli po 27.04.2023 mąż zostałby zatrzymany przez policję prowadząc pojazd bez odpowiednich uprawnień, to byłoby to traktowane jako jazda bez uprawnień, co skutkowałoby odpowiedzialnością z art. 180a Kodeksu karnego.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Twoje wątpliwości w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Pytania dotyczące ulgi podatkowej. Pracodawca zmniejszył wypłatę, czy można odzyskać te pieniądze?
Witajcie, problem dotyczy mojego chłopaka. Pracuje w jednej firmie na dwie umowy, jedna jest to umowa o pracę a druga umowa zlecenie żeby sobie dorobić, dostaje 2 wypłaty za dwie umowy, najniższa krajowa a zlecenie ma płatne od godziny. Z końcem sierpnia skończyła mu się umowa o pracę i dostał nawet świadectwo pracy, aneks dostał dopiero kilka dni później z datą od 1 września, wypłata to najniższa krajowa. We wrześniu wypłata za sierpień z umo...
Jak wymeldować lokatora?
Chciałam się poradzić w dość trudnej dla mnie sprawie. Ale zaczynając od początku Kilka lat temu zameldowałam w swoim domu brata i jego nieletniego syna żeby mu pomóc bo nagle został wdowcem. Miało to być na jakiś czas ale niestety ciągnie się to do dziś. Brat wczoraj oznajmił mi że wyjeżdża za granicę do pracy a syna oddaje teściowej. Ale wymeldować się nie chce . Czy po jego wyjeździe mogę ich jakoś wymeldować bez ich zgody ?...
Chciałabym odebrać rzeczy z poprzedniego miejsca zamieszkania
Witam jak napisać pismo do małżonka o wydanie dokumentów oraz pozostałych rzeczy z poprzedniego miejsca zamieszkania. Dodam że jesteśmy w separacji...
Zwrot rzeczy od osoby prywatnej.
Czy są jakieś kruczki, które mogą pomoc w zwrocie rzeczy zakupionej online od osoby prywatnej, która nie chce przyjąć zwrotu? Chodzi mi o coś więcej poza reklamacja z tytułu rękojmi....

Wyszukiwarka