Narzędzia wpisane na stan pracownika.

Dzień Dobry, mam pytanie:
skąd się bierze idea, praktyka wpisania narzędzi na stan pracownikowi
(np. przełożony mówi mi, że "będzie pan miał wpisaną wiertarkę szlifierkę na stanie, tylko tutaj podpisać")?
Czy mogę odmówić przyjęcia na stan narzędzi/urządzeń ?
Czy przełożony może mi zapisać na stanie narzędzia/urządzenia bez mojej zgody/wiedzy?
czy środki ochrony osobistej np ochronniki słuch, maski przeciwpyłowe... też mogą być wpisane na stan pracownika?
Czy jest owo wpisywanie na stan ujęte w jakiejś ustawie/rozporządzeniu/innym akcie prawnym, czy jest to wymysł pracodawcy... ?
anonim cytuj
27-10-2023
Czy mogę odmówić przyjęcia na stan narzędzi/urządzeń ?

Jeśli są Ci niezbędne do wykonywania pracy zgodnie z umową o pracę, zakresem obowiązków, kartą oceny ryzyka zawodowego na Twoim stanowisku (środki ochrony indywidualnej) to NIE.
Czy przełożony może mi zapisać na stanie narzędzia/urządzenia bez mojej zgody/wiedzy?

NIE
czy środki ochrony osobistej np. ochronniki słuch, maski przeciwpyłowe... też mogą być wpisane na stan pracownika?

TAK
Czy jest owo wpisywanie na stan ujęte w jakiejś ustawie/rozporządzeniu/innym akcie prawnym, czy jest to wymysł pracodawcy... ?

To jest mienie powierzone, za które jesteś odpowiedzialny na podstawie art. 124 kp.
 
anonim cytuj
27-10-2023
ok, dzięki za odpowiedź,
naszło mnie jeszcze takie pytania:
1) powiedzmy, że dostałem na stan i podpisałem odbiór np.: szlifierki, ochronników słuchu, itp...,
czy mogę zażądać od pracodawcy jakiejś szafki, gdzie mógłbym te przedmioty schować, bo ja jestem na jednej zmianie a firma pracuje na trzy zmiany i pracują, wiadomo w dzisiejszych czasach różni ludzie, różnych narodowości i jak nie mam tych narzędzi schowanych w szafce, to inni mogą ich używać, co wpłynie na szybkość ich zużycia?
2) czy jak jestem nowym pracownikiem i mam przyjąć na stan jakieś narzędzia, to mogę warunkować ich przyjęcie dostaniem takiej zamykanej szafki?
 
anonim cytuj
27-10-2023
Oczywiście, że pracodawca powinien zapewnić miejsce bezpiecznego przechowywania sprzętu. Takie sprawy powinny być uregulowane w jakiejś np. instrukcji gospodarki narzędziami, czy czymś w tym rodzaju. Przecież nie możesz odpowiadać za coś co jest własnością pracodawcy, czego używasz do pracy i zostało Ci powierzone do tego celu jeśli przebywasz poza firmą.
 
anonim cytuj
27-10-2023
skąd się bierze idea, praktyka wpisania narzędzi na stan pracownikowi

Wpisywanie narzędzi na stan pracownika wynika z potrzeby zabezpieczenia mienia pracodawcy i uregulowania odpowiedzialności pracownika za powierzone mu narzędzia i środki ochrony. Ma to zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik korzysta z określonych narzędzi w ramach wykonywania swoich obowiązków.

Czy mogę odmówić przyjęcia na stan narzędzi/urządzeń ?

Jeśli narzędzia te są niezbędne do prawidłowego wykonywania Twoich obowiązków, w praktyce nie będziesz mógł odmówić ich przyjęcia.

Czy przełożony może mi zapisać na stanie narzędzia/urządzenia bez mojej zgody/wiedzy?

Nie. Zgodnie z art. 124 Kodeksu pracy, pracownik odpowiada za powierzone mu przez pracodawcę przedmioty, ale musi zostać poinformowany o tym fakcie i musi się z tym zgodzić.

czy środki ochrony osobistej np. ochronniki słuch, maski przeciwpyłowe... też mogą być wpisane na stan pracownika?

Tak. Środki ochrony indywidualnej mogą być wpisane na stan pracownika, jako że są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Czy jest owo wpisywanie na stan ujęte w jakiejś ustawie/rozporządzeniu/innym akcie prawnym, czy jest to wymysł pracodawcy... ?

To nie jest wymysł pracodawcy. Jak wspomniano, jest to uregulowane w art. 124 Kodeksu pracy, który mówi o odpowiedzialności pracownika za powierzone mu przedmioty.

Odnosząc się do dodatkowych pytań:

Jeśli jesteś odpowiedzialny za narzędzia powierzone Ci przez pracodawcę, masz prawo domagać się zapewnienia miejsca do ich bezpiecznego przechowywania. Zabezpieczenie narzędzi przed dostępem osób trzecich jest w interesie obu stron - zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Jako nowy pracownik możesz próbować warunkować przyjęcie narzędzi na stan zapewnieniem przez pracodawcę bezpiecznego miejsca do ich przechowywania. Jednakże decyzja w tej kwestii będzie zależeć od wewnętrznych regulacji danego pracodawcy.

Ostateczna odpowiedzialność za powierzone mienie pracodawcy spoczywa na pracowniku, ale pracodawca również powinien podjąć kroki, aby umożliwić pracownikowi bezpieczne przechowywanie tego mienia. Takie rozwiązania są w interesie obu stron i pomagają w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Jazda pod wpływem narkotyków, posiadanie narkotyków i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Co za to grozi??
Witam. Kilka dni temu moją bliską osobę zatrzymała policja, był pod wpływem narkotyków oraz miał je przy sobie... Około 3 lat temu był ten sam incydent i stracił prawo jazdy miał zakaz robienia uprawnień na 5 lat. Teraz twierdzi że po nocy na dołku nie miał rozmowy z prokuratorem i nie wie co mu grozi ale w to nie wierzę. A więc pytanie co może grozić za jazdę pod wpływem narkotyków, posiadanie ich przy sobie, jazdę bez uprawnień jeśli osoba by...
Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.
Witam, Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?...
Wydziedziczenie dziecka.
Witam. Chcę wydziedziczyć córkę po mojej śmierci. Jest jedynaczką. W jaki sposób to zrobić, kiedy się uprawomocni, ile to kosztuje u notariusza?...
Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?
Dzień dobry, Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem. W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy "Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..." Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? C...

Wyszukiwarka