Prawo przejścia i przejazdu.

Witam serdecznie,
Nabyłem kilka działek, do których przylega prywatna działka z głównej drogi do jeziora (5m szer i ok 220m długości). Wraz z sąsiadem posiadamy służebność gruntowa polegająca na prawie przejścia i przejazdu wpisane w księgę wieczysta. Na działce znajdują się drzewa, krzewy i jest nieprzejezdna. Czy można wymusić na właścicielu usunięcie drzew (wszystkie drzewa poniżej 50cm obwodu itd) ? Czy właściciel może nie zgodzić się na wycinkę?
Na końcu tej "drogi" sąsiad posiada 1 z 3 działek bez dostępu bezpośredniego do drogi. Mam też możliwość odkupić tą działkę ale wtedy sąsiad może domagać się ode mnie wycinki drzew i możliwości przejazdu dlatego nie wiem czy jest sens inwestować. Służebność nie zniknie po zmianie właściciela. Gdybym ją kupił to bym chciał poszerzyć działki o te 5m a resztę drogi zostawić jako wewnętrzna dla siebie, wycinając jedynie drzewa w połowie działki. Chciałbym zagrodzić teren aby nie kręciły się tam osoby niepożądane pozostawiając część drzewostanu.
anonim cytuj
08-09-2023
Czy można wymusić na właścicielu usunięcie drzew

Czy tak wynika z tytułu na podstawie którego ustanowiono służebność? Jeśli nie, to zastosowanie ma art. 289 § 1 kc. Czyli to obowiązek właściciela nieruchomości władnącej. Właściciel drogi, to nie Wasz służący czy parobek.
 
anonim cytuj
08-09-2023
W akcie mamy "...nieodpłatną i na czas nieokreślony służebność gruntową, polegająca na prawie przejścia i przejazdu do drogi publicznej oraz prawie położenia, kosztem i staraniem właściciela nieruchomości władnącej oraz w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami: przewodów elektrycznych, wodnokanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych i innych mediów przeprowadzania ich przeglądów, konserwacji, dokonywaniem czynności związanych z usunięciem ich awarii i naprawy wraz z obowiązkiem partycypowania w kosztach utrzymania drogi."

Obecnie nie da się przejechać bo jest zarośnięta drzewami.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Obecnie nie da się przejechać bo jest zarośnięta drzewami.

Ten fakt nie neguje waszego prawa wynikającego ze służebności.
Sama służebność przejścia i przejazdu nie obliguje właściciela nieruchomości obciążonej do utrzymania jej w stanie przejezdnym (chyba że wynikałoby to z treści samej służebności).
W waszym przypadku nie wynika, zatem sami musicie zadbać o udrożnienie nieruchomości obciążonej - wyciąć drzewa na własny koszt.
 
anonim cytuj
08-09-2023
W akcie mamy "...nieodpłatną i na czas nieokreślony służebność gruntową, polegająca na prawie przejścia i przejazdu do drogi publicznej oraz prawie położenia, kosztem i staraniem właściciela nieruchomości władnącej oraz w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami: przewodów elektrycznych, wodnokanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych i innych mediów przeprowadzania ich przeglądów, konserwacji, dokonywaniem czynności związanych z usunięciem ich awarii i naprawy wraz z obowiązkiem partycypowania w kosztach utrzymania drogi."


W świetle tego zapisu, służebność wyraźnie nakłada obowiązek na właściciela nieruchomości władnącej (tj. obciążonej służebnością) starania się o położenie i utrzymanie różnych przewodów i mediów na własny koszt. W związku z tym, w odniesieniu do służebności przejścia i przejazdu:

Ustalony zapis nie precyzuje obowiązku właściciela nieruchomości władnącej co do utrzymania drogi w stanie przejezdnym. Jednakże, zgodnie z art. 305 § 1 Kodeksu cywilnego (kc.), właściciel nieruchomości władnącej jest zobowiązany do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby uniemożliwić korzystanie z służebności w sposób wynikający z jej treści i przeznaczenia.

Jeśli obecna postać działki uniemożliwia korzystanie z prawa przejścia i przejazdu, mogą Państwo dochodzić usunięcia przeszkód z drogi. Właściciel nieruchomości władnącej nie może uniemożliwić korzystania z prawa służebności.

Co do wycinki drzew, trzeba byłoby skonsultować się z miejscowymi przepisami dotyczącymi ochrony przyrody i ewentualnych zezwoleń na wycinkę drzew. Pomimo, że właściciel nieruchomości obciążonej może nie być zobowiązany do wycinki drzew, sami mają Państwo prawo do podjęcia działań w celu udrożnienia drogi, oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.

Podsumowując, w świetle przedstawionego opisu, mogą Państwo podjąć kroki w celu udrożnienia drogi, ale wszystkie działania muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Jak sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości?
Niedaleko mojego miejsca zamieszkania jest niszczejący budynek z którego można zrobić lokal usługowy czy sprzedażowy. Budynek niszczeje już od dłuższego czasu .Pomimo kartki z numerem telefonu do kontaktu nikt się nie odzywa. Moje pytanie brzmi : czy można się oficjalnie dowiedzieć czyją własnością jest owy budynek? Jeśli tak, to gdzie się po tę informację udać? Dziękuję za pomoc....
Zakup urządzenia od osoby fizycznej.
Witam, Dokonałem kilka dni temu zakupu urządzenia elektronicznego od osoby fizycznej. Dotychczas nie otrzymałem dowodu zakupu, a w międzyczasie urządzenie uległo uszkodzeniu z przyczyn ode mnie niezależnych. Pomimo wielu moich ponagleń sprzedawca odmawia mi dostarczenia dowodu zakupu. Z kolei sklep w którym urządzenie zostało zakupione wymaga ode mnie dostarczenia tego dokumentu, aby można było procesować reklamację. I teraz moje pytania brz...
Co spakować do więzienia?
Witam, mam pytanie gdyż na każdej stronie pisze coś innego czy można zabrać ze sobą następujące rzeczy? Ręcznik Maszynka do golenia elektryczna Pieniądze w gotówce. Książki Klapki Jakieś kosmetyki typu patyczki do uszów, płyn do kąpieli, kulka pod pachę....
Zmiana danych i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym.
Witam, jakieś 2 lata temu zmieniłem adres zameldowania. Dziś się zorientowałem, że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje stary adres. Nie wiedziałem o tym, że trzeba to zgłosić w ciągu 30 dni. Co teraz? Auto zamierzam sprzedać w przeciągu kilku miesięcy. Nie będzie z tym problemu w takim wypadku? Czy muszę to teraz jeszcze gdzieś zgłaszać? Na nowym dowodzie osobistym nie ma miejsca zamieszkania/zameldowania. Jeśli tak, to gdzie się udać z w...

Wyszukiwarka