Problemy z wypowiedzeniem o pracę. Czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata?

Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r. Wypowiedzenie odebrałam z poczty. Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22. Moje pytanie jest czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata. Pracodawca liczy wypowiedzenie od czerwca mimo nie podpisania przeze mnie wypowiedzenia.
anonim cytuj
25-07-2022
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli więc nie wymaga podpisu drugiej strony. Zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. Czyli od czerwca. I tak, zapewne należą ci się 3 miesiące wypowiedzenia (czyli również i wynagrodzenie). A co masz napisane w tym wypowiedzeniu?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracujesz u tego pracodawcy przez 5 lat, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).
Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r.
Fakt, że nie podpisałaś wypowiedzenia nie ma wpływu na jego skuteczność. Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia. Wskazane jest skonsultowanie tego aspektu z prawnikiem.
Wypowiedzenie odebrałam z poczty.
Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. W przypadku odbioru z poczty - od daty odbioru.
Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22.
Jeśli pracodawca zakończył działalność przed upływem okresu wypowiedzenia, wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia.
Odpowiedź do Postu 2:

Masz rację. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga akceptacji ani podpisu drugiej strony, aby stało się skuteczne (zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Wskazane jest jednak, aby wypowiedzenie zawierało wszystkie istotne dane, w tym poprawną datę rozpoczęcia zatrudnienia, ze względu na ewentualne późniejsze spory dotyczące okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.
Czy w takim razie powinnam zgłosić to gdzieś? Czy istnieje jakiś urząd lub organizacja, która może mi pomóc w dochodzeniu moich praw w tej sytuacji, jeśli pracodawca nie chce mi wypłacić należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia? Czy mogę podjąć kroki prawne przeciwko niemu?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Nieprawidłowości w treści wypowiedzenia, takie jak błędna data rozpoczęcia zatrudnienia, mogą stanowić podstawę do kwestionowania skuteczności wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, masz prawo podjąć odpowiednie działania w celu dochodzenia swoich praw.

Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy oraz za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli wynagrodzenie nie zostało wypłacone, możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia, może być on narażony na odpowiedzialność karną zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego.

W kwestii nieprawidłowego wypowiedzenia, możesz również zwrócić się do Sądu Pracy z pozwem o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie było nieważne, możesz domagać się od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym nie świadczyłaś pracy w wyniku nieprawidłowego wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Dział spadku.
Odziedziczyłem po zmarłym ojcu mieszkanie razem ze swoją matką (akt poświadczenia dziedziczenia). Obecnie chce zrobić dział spadku i swoją cześć przepisać na mamę (względy osobiste). Obecnie brat mojego zmarłego Ojca zajął się sprawą spadkową po ich zmarłych wcześniej rodzicach. W tym momencie jest orzeczenie sądu że zarówno mi jak i mojej matce przypada jakaś cześć tego spadku (ziemia, grunty, itd.). Brat ojca ma nasze pełnomocnictwo i sprzedaje...
Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ?
Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ? Czy tylko może zmienić na swoje panieńskie ?...
Szkoła wystąpiła do Sądu Rodzinnego.
Witam mam pytanie, jeśli szkoła wystąpiła do sądu rodzinnego o nienależycie wykonywaną władzę rodzicielską ponieważ dziecko jest problemowe ( nazywając rzecz po imieniu Pyskate) i sąd nie znalazł przesłanek dla tego wniosku. Uznał że nie widzi tu żadnego argumentu który wskazywała by na winę rodziców. Czy w takim przypadku mogę wystąpić przeciwko szkole o " szykanowanie " mojej rodziny, czy też bezpodstawne pomówienia? Śmiem twierdzić ...
Współwłasność budynku gospodarczego.
Mam budynek gospodarczy (stodoła), przez który mniej więcej w połowie przebiega granica działek. Jedna działka jest moja, druga to współwłasność z siostrą. Czy siostra jako współwłaściciel tej drugiej działki jest także współwłaścicielem budynku gospodarczego?? Jeśli tak to w jakiej części??...

Wyszukiwarka