Problemy z wypowiedzeniem o pracę. Czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata?

Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r. Wypowiedzenie odebrałam z poczty. Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22. Moje pytanie jest czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata. Pracodawca liczy wypowiedzenie od czerwca mimo nie podpisania przeze mnie wypowiedzenia.
anonim cytuj
25-07-2022
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli więc nie wymaga podpisu drugiej strony. Zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. Czyli od czerwca. I tak, zapewne należą ci się 3 miesiące wypowiedzenia (czyli również i wynagrodzenie). A co masz napisane w tym wypowiedzeniu?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracujesz u tego pracodawcy przez 5 lat, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).
Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r.
Fakt, że nie podpisałaś wypowiedzenia nie ma wpływu na jego skuteczność. Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia. Wskazane jest skonsultowanie tego aspektu z prawnikiem.
Wypowiedzenie odebrałam z poczty.
Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. W przypadku odbioru z poczty - od daty odbioru.
Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22.
Jeśli pracodawca zakończył działalność przed upływem okresu wypowiedzenia, wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia.
Odpowiedź do Postu 2:

Masz rację. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga akceptacji ani podpisu drugiej strony, aby stało się skuteczne (zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Wskazane jest jednak, aby wypowiedzenie zawierało wszystkie istotne dane, w tym poprawną datę rozpoczęcia zatrudnienia, ze względu na ewentualne późniejsze spory dotyczące okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.
Czy w takim razie powinnam zgłosić to gdzieś? Czy istnieje jakiś urząd lub organizacja, która może mi pomóc w dochodzeniu moich praw w tej sytuacji, jeśli pracodawca nie chce mi wypłacić należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia? Czy mogę podjąć kroki prawne przeciwko niemu?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Nieprawidłowości w treści wypowiedzenia, takie jak błędna data rozpoczęcia zatrudnienia, mogą stanowić podstawę do kwestionowania skuteczności wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, masz prawo podjąć odpowiednie działania w celu dochodzenia swoich praw.

Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy oraz za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli wynagrodzenie nie zostało wypłacone, możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia, może być on narażony na odpowiedzialność karną zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego.

W kwestii nieprawidłowego wypowiedzenia, możesz również zwrócić się do Sądu Pracy z pozwem o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie było nieważne, możesz domagać się od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym nie świadczyłaś pracy w wyniku nieprawidłowego wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Jeśli dziecko uczęszcza do Państwowego Żłobka obowiązkiem rodziców jest kupowanie rzeczy do zabawy i wykonania prac plastycznych?
Jeśli dziecko uczęszcza do Państwowego Żłobka obowiązkiem rodziców jest kupowanie rzeczy, które mogą być wykorzystane do zabawy i wykonania prac plastycznych? Czy to powinno być zapewnione przez placówkę? Rzeczy kupione przez danego rodzica są wykorzystywane przez wszystkie dzieci....
Podział majątku po rozwodzie, a kredyt hipoteczny.
Mam wspólny kredyt na mieszkanie z byłym partnerem. Mieszkanie jest dwupokojowe. Mieszkanie kupiliśmy biorąc kredyt w banku za 165 tysięcy. Mam jeszcze do spłaty w banku około 63 tysiące. Jego mama na początku wpłaciła 79 tysięcy w formie darowizny na kredyt. Rata się nam zmniejszyła. Rozstaliśmy się z byłym partnerem. On twierdzi, że mi się należy 30 tysięcy. A ja jakbym go miała spłacić to on chce 150 tysięcy. Jak miałabym go s...
Osoba prawnie nie powiązana
Dzień dobry. Proszę bardzo o poradę. Narzeczony ma córkę z inną kobietą. W niedługim czasie ma odbyć się sprawa sądowa z powodu alimentów. Narzeczony jest oskarżony o niepłacenie alimentów (nie dlatego, ze nie chciał zwyczajnie nie mial środków, ledwo starczało mu na życie). Niestety wszystko dzieje się przez komornika. Narzeczony pracuje za granica, lecz niestety nie może zjechać na rozprawę. Po wróceniu chce spłacić całość zaległych alim...
Posiedzenie o warunkowe umorzenie postępowania.
Czy posiedzenie sądu w kwestii warunkowego umorzenia postępowania odbywa się w posiedzeniu jawnym? Na posiedzeniu będzie rozpatrywany wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, sprawca wypadku przyznał się do zarzucanego czynu i czyn nie budzi wątpliwości, sama poszkodowana nie może wziąć udziału w posiedzeniu ze względu na stan zdrowia, czy jako publiczność w posiedzeniu mogą wziąć udział osoby bliskie? Czy posiedzenie jest z urzędu rozpatrywan...

Wyszukiwarka