Problemy z wypowiedzeniem o pracę. Czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata?

Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r. Wypowiedzenie odebrałam z poczty. Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22. Moje pytanie jest czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata. Pracodawca liczy wypowiedzenie od czerwca mimo nie podpisania przeze mnie wypowiedzenia.
anonim cytuj
25-07-2022
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli więc nie wymaga podpisu drugiej strony. Zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. Czyli od czerwca. I tak, zapewne należą ci się 3 miesiące wypowiedzenia (czyli również i wynagrodzenie). A co masz napisane w tym wypowiedzeniu?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracujesz u tego pracodawcy przez 5 lat, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).
Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r.
Fakt, że nie podpisałaś wypowiedzenia nie ma wpływu na jego skuteczność. Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia. Wskazane jest skonsultowanie tego aspektu z prawnikiem.
Wypowiedzenie odebrałam z poczty.
Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. W przypadku odbioru z poczty - od daty odbioru.
Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22.
Jeśli pracodawca zakończył działalność przed upływem okresu wypowiedzenia, wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia.
Odpowiedź do Postu 2:

Masz rację. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga akceptacji ani podpisu drugiej strony, aby stało się skuteczne (zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Wskazane jest jednak, aby wypowiedzenie zawierało wszystkie istotne dane, w tym poprawną datę rozpoczęcia zatrudnienia, ze względu na ewentualne późniejsze spory dotyczące okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.
Czy w takim razie powinnam zgłosić to gdzieś? Czy istnieje jakiś urząd lub organizacja, która może mi pomóc w dochodzeniu moich praw w tej sytuacji, jeśli pracodawca nie chce mi wypłacić należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia? Czy mogę podjąć kroki prawne przeciwko niemu?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Nieprawidłowości w treści wypowiedzenia, takie jak błędna data rozpoczęcia zatrudnienia, mogą stanowić podstawę do kwestionowania skuteczności wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, masz prawo podjąć odpowiednie działania w celu dochodzenia swoich praw.

Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy oraz za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli wynagrodzenie nie zostało wypłacone, możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia, może być on narażony na odpowiedzialność karną zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego.

W kwestii nieprawidłowego wypowiedzenia, możesz również zwrócić się do Sądu Pracy z pozwem o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie było nieważne, możesz domagać się od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym nie świadczyłaś pracy w wyniku nieprawidłowego wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Narzędzia wpisane na stan pracownika.
Dzień Dobry, mam pytanie: skąd się bierze idea, praktyka wpisania narzędzi na stan pracownikowi (np. przełożony mówi mi, że "będzie pan miał wpisaną wiertarkę szlifierkę na stanie, tylko tutaj podpisać")? Czy mogę odmówić przyjęcia na stan narzędzi/urządzeń ? Czy przełożony może mi zapisać na stanie narzędzia/urządzenia bez mojej zgody/wiedzy? czy środki ochrony osobistej np ochronniki słuch, maski przeciwpyłowe... też mogą być wpi...
Czy mogę reklamować naprawę samochodu w ASO?
Witam. Oddałem auto na bezgotówkową naprawę w autoryzowanym zakładzie. Naprawa z oc sprawcy. Podpisana cesja, samochód zastępczy itp. sporządzony kosztorys zaakceptowało TU sprawcy. Na wykazie dużo części sklasyfikowanych do wymiany + malownie + robocizna. Mam uwagi co do koloru położonego na wymieniony element- różni się od karoserii, ale tez wiem na 100% ze uszkodzona część objęta wymianą na nowy element została nie wymieniona i dalej jest usz...
Dorosły syn ma problemy psychiczne. Jak mogę mu pomóc?
Witam. Syn dorosly ma problemy psychiczne. 2 lata temu przedawkowal narkotyki i był w szpitalu psych. Leczenie niby zakończono. Wyjechał 2 mce temu do pracy za granicę i dostałam tel.,że psychicznie coś nie tak. Mysli,że jest Bogiem., nie chodzi do pracy ,itp. Poprzednio narobił dużo długów. Mam zamiar go ściągnąć do Polski. 1. Czy mogę go przymusowo leczyć? 2 wysłać do szpitala? 3.Ubezwłasnowolnić? Błagam o poradę...
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o prace?
Chciałbym uzyskać informacje na temat zwolnienia z pracy.Mianowicie jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony na 3/4 etatu przepracowane 3 lata...

Wyszukiwarka