Problemy z wypowiedzeniem o pracę. Czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata?

Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r. Wypowiedzenie odebrałam z poczty. Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22. Moje pytanie jest czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata. Pracodawca liczy wypowiedzenie od czerwca mimo nie podpisania przeze mnie wypowiedzenia.
anonim cytuj
25-07-2022
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli więc nie wymaga podpisu drugiej strony. Zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. Czyli od czerwca. I tak, zapewne należą ci się 3 miesiące wypowiedzenia (czyli również i wynagrodzenie). A co masz napisane w tym wypowiedzeniu?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracujesz u tego pracodawcy przez 5 lat, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).
Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r.
Fakt, że nie podpisałaś wypowiedzenia nie ma wpływu na jego skuteczność. Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia. Wskazane jest skonsultowanie tego aspektu z prawnikiem.
Wypowiedzenie odebrałam z poczty.
Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać od chwili, gdy miałaś możliwość zapoznania się z nim. W przypadku odbioru z poczty - od daty odbioru.
Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22.
Jeśli pracodawca zakończył działalność przed upływem okresu wypowiedzenia, wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia.
Odpowiedź do Postu 2:

Masz rację. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga akceptacji ani podpisu drugiej strony, aby stało się skuteczne (zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Wskazane jest jednak, aby wypowiedzenie zawierało wszystkie istotne dane, w tym poprawną datę rozpoczęcia zatrudnienia, ze względu na ewentualne późniejsze spory dotyczące okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jednak wypowiedzenie zawiera nieprawidłowe dane dotyczące terminu rozpoczęcia zatrudnienia, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.
Czy w takim razie powinnam zgłosić to gdzieś? Czy istnieje jakiś urząd lub organizacja, która może mi pomóc w dochodzeniu moich praw w tej sytuacji, jeśli pracodawca nie chce mi wypłacić należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia? Czy mogę podjąć kroki prawne przeciwko niemu?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Nieprawidłowości w treści wypowiedzenia, takie jak błędna data rozpoczęcia zatrudnienia, mogą stanowić podstawę do kwestionowania skuteczności wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, masz prawo podjąć odpowiednie działania w celu dochodzenia swoich praw.

Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy oraz za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli wynagrodzenie nie zostało wypłacone, możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia, może być on narażony na odpowiedzialność karną zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego.

W kwestii nieprawidłowego wypowiedzenia, możesz również zwrócić się do Sądu Pracy z pozwem o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie było nieważne, możesz domagać się od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym nie świadczyłaś pracy w wyniku nieprawidłowego wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Kara z UFG.
Witam. Ostatnio zawierałem nową polisę OC zdalnie. Oczywiście jak większość nie przeczytałem OWU. W warunkach był wpis że jeśli do następnego dnia nie zostanie zaksięgowana kwota za ubezpieczenie to umowa nie wchodzi w życie. Każdy potrafi sobie wyobrazić moje zdziwienie po przeczytaniu maila z ubezpieczalni że jest ono nie ważne i odsyłają mi pieniądze. A więc do sedna. Zostałem bez OC i na dzisiejszy dzień grozi mi maksymalna kara z UFG. Na pew...
Kontrola ZUS.
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę poręczyć w banku zdolność kredytową. Czy ZUS może się doczepić? Będę wdzięczny za informację....
Zwolnienie lekarskie.
Witam, jeżeli mam zwolnienie lekarskie wypadkowe od dnia 11.08 do 30.09, i mam umówioną wizytę dopiero na 11.09, a lekarz chirurg może wystawić takie zwolnienie tylko 3 dni wstecz, to czy zwolnienie wypadkowe jest traktowane tak jak przepracowane 33 czy tam 30 dni w pracy i mogę np. wziąć zwykłe zwolnienie od jakiegoś lekarza na okres do 11.09?...
Pracodawca chce zabrać 5% premii uznaniowej za dzień nieobecny
Witam, mąż jest zatrudniony w prywatnej firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa jest oparta o podstawę wynagrodzenia kwotę brutto oraz dodatkowo premia uznaniowa. Umowa jest tak sporządzona, że premia uznaniowa wynosi około 1/3 całej wypłaty. Mąż jest honorowym dawcą krwi od stycznia tego roku. Do tej pory pracodawca nie miał problemu z tym, że pracownik oddaje krew. W ubiegłym tygodniu w piątek odbyło się spotkaknie pracod...

Wyszukiwarka