Rozwiązanie umowy najmu.

Witam. Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach? Umowa jest na 12 miesięcy po tym czasie przechodzi na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów.
anonim cytuj
08-09-2023
Tak, można rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Polecam poradnik najemcy, jak też wątki o podobnym.
na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia

Zapis nie ma żadnej mocy.
Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów

Mylisz rozwiązanie z wypowiedzeniem.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Ok. Czyli jak rozumiem przez ten okres obowiązywania umowy czyli 12 miesięcy nie mogę jej wypowiedzieć, mogę tylko "dogadać się" z właścicielem i rozwiązać ja za porozumieniem stron. ? Czy jeśli chodzi o rozwiązanie za porozumieniem stron to jest w przepisach jakiś okres wypowiedzenia czy coś podobnego?
W porozumieniu możecie umieścić dowolne terminy i warunki. Ale jak sama nazwa wskazuje muszą się na to zgodzić obie strony.

Ok. A jak wygląda wtedy sprawa z kaucją? Rozwiązujemy umowę przedwcześnie za porozumieniem stron. Czy wynajmujący ma obowiązek wtedy zwrócić kaucję? Wydaje mi się że tak ale wolę się upewnić
To też zależy od porozumienia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach?


Jeśli umowa najmu została zawarta na czas określony (np. 12 miesięcy), zasadniczo nie można jej wypowiedzieć przed upływem tego okresu, chyba że przewidują to konkretne postanowienia tej umowy. Natomiast umowa może być rozwiązana w każdym momencie za porozumieniem stron. Oznacza to, że obie strony (wynajmujący i najemca) zgadzają się na jej zakończenie przed wyznaczonym terminem.

na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia


Jeżeli umowa najmu przewiduje możliwość przekształcenia się w umowę na czas nieokreślony, to wówczas umowę tę można wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w samej umowie, chyba że przepisy Kodeksu cywilnego stanowią inaczej.

Czy jeśli chodzi o rozwiązanie za porozumieniem stron to jest w przepisach jakiś okres wypowiedzenia czy coś podobnego?


Nie ma określonego w Kodeksie cywilnym konkretnego okresu wypowiedzenia dla rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wszystko zależy od tego, co obie strony postanowią w takim porozumieniu. Może to być natychmiastowe rozwiązanie umowy, ale strony mogą również ustalić określony okres wypowiedzenia.

A jak wygląda wtedy sprawa z kaucją?


Jeśli chodzi o kaucję, to w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, zwrot kaucji również zależy od postanowień tego porozumienia. Zgodnie z art. 671 § 1 kc, wynajmujący jest zobowiązany do zwrotu kaucji po zakończeniu najmu, chyba że zwróci ją wcześniej na podstawie postanowień umowy lub w innych okolicznościach. Jeśli w umowie najmu nie było postanowień mówiących o przepadku kaucji w razie przedwczesnego zakończenia umowy, to wynajmujący powinien zwrócić całość kaucji, o ile nie występują żadne roszczenia z jego strony wobec najemcy (np. za zniszczenia czy nieopłacone rachunki).
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

L4 na umowie zlecenie.
Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej. Proszę o poradę....
Umowa kupna/sprzedaży samochodu
Witam, czy w umowie kupna sprzedaży (samochód) wymagany jest numer i seria dowodu? Czy bez tych danych umowa jest nieważna i nie da zarejestrować się samochodu? Kupujący chce napisać taką umowę, ponieważ nie ma ważnego dowodu ale według mnie jest ona nieważna....
Czy weekendy wliczają się do l4
Witam, miałem 2 i pół tygodnia ciągłego l4 i wyczytałem, że weekendy również powinny być płacone, czy jest to prawda?...
Zwrot darowizny.
Opisze sprawę w kilku słowach. Na początku roku była już partnerka mojego taty kupiła samochód używany bezpośrednio na niego i dała mu go jako prezent. Umowa kupna sprzedaży była więc podpisana przez mojego ojca bezpośrednio z byłym właścicielem więc jakby bez udziału tej kobiety ale tato nie mógł z innych przyczyn mieć tego auta na siebie wiec przepisał je na swojego ojca (sporządził z nim umowę kupna sprzedaży). Dziś ona chce by on ten samochód...

Wyszukiwarka