Rozwiązanie umowy najmu.

Witam. Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach? Umowa jest na 12 miesięcy po tym czasie przechodzi na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów.
anonim cytuj
08-09-2023
Tak, można rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Polecam poradnik najemcy, jak też wątki o podobnym.
na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia

Zapis nie ma żadnej mocy.
Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów

Mylisz rozwiązanie z wypowiedzeniem.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Ok. Czyli jak rozumiem przez ten okres obowiązywania umowy czyli 12 miesięcy nie mogę jej wypowiedzieć, mogę tylko "dogadać się" z właścicielem i rozwiązać ja za porozumieniem stron. ? Czy jeśli chodzi o rozwiązanie za porozumieniem stron to jest w przepisach jakiś okres wypowiedzenia czy coś podobnego?
W porozumieniu możecie umieścić dowolne terminy i warunki. Ale jak sama nazwa wskazuje muszą się na to zgodzić obie strony.

Ok. A jak wygląda wtedy sprawa z kaucją? Rozwiązujemy umowę przedwcześnie za porozumieniem stron. Czy wynajmujący ma obowiązek wtedy zwrócić kaucję? Wydaje mi się że tak ale wolę się upewnić
To też zależy od porozumienia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach?


Jeśli umowa najmu została zawarta na czas określony (np. 12 miesięcy), zasadniczo nie można jej wypowiedzieć przed upływem tego okresu, chyba że przewidują to konkretne postanowienia tej umowy. Natomiast umowa może być rozwiązana w każdym momencie za porozumieniem stron. Oznacza to, że obie strony (wynajmujący i najemca) zgadzają się na jej zakończenie przed wyznaczonym terminem.

na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia


Jeżeli umowa najmu przewiduje możliwość przekształcenia się w umowę na czas nieokreślony, to wówczas umowę tę można wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w samej umowie, chyba że przepisy Kodeksu cywilnego stanowią inaczej.

Czy jeśli chodzi o rozwiązanie za porozumieniem stron to jest w przepisach jakiś okres wypowiedzenia czy coś podobnego?


Nie ma określonego w Kodeksie cywilnym konkretnego okresu wypowiedzenia dla rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wszystko zależy od tego, co obie strony postanowią w takim porozumieniu. Może to być natychmiastowe rozwiązanie umowy, ale strony mogą również ustalić określony okres wypowiedzenia.

A jak wygląda wtedy sprawa z kaucją?


Jeśli chodzi o kaucję, to w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, zwrot kaucji również zależy od postanowień tego porozumienia. Zgodnie z art. 671 § 1 kc, wynajmujący jest zobowiązany do zwrotu kaucji po zakończeniu najmu, chyba że zwróci ją wcześniej na podstawie postanowień umowy lub w innych okolicznościach. Jeśli w umowie najmu nie było postanowień mówiących o przepadku kaucji w razie przedwczesnego zakończenia umowy, to wynajmujący powinien zwrócić całość kaucji, o ile nie występują żadne roszczenia z jego strony wobec najemcy (np. za zniszczenia czy nieopłacone rachunki).
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od rodziców.
Dostałam przelew od rodziców 25 tys 7 miesięcy temu i 10 tysięcy 4 miesiące temu. Chciałam to zgłosić do US, ale wiem że jestem spóźniona z tym pierwszym przelewem miesiąc. Czy mogę jakoś to nadrobić? Proszę o porady...
Rozwód, alimenty, unikanie płacenia
W sierpniu odbyła się sprawa rozwodowa, na której ustalono, że dziecko mieszka z matką, a ojciec ma płacić alimenty w wysokości 400 zł. Mamy listopad, a ojciec dziecka unika płacenia, ponieważ, jak twierdzi, dopóki nie przyjdą pocztą dokumenty potwierdzające rozwód i wykrok sądu, nie będzie płacił. Czy matka dziecka w takiej sytuacji ma związane ręce? Czy może jakoś egzekwować te alimenty? I jak długo można czekać na te dokumenty? Bardzo prosz...
Wczoraj przez przypadek na starówce w mieście wszedłem na jak sie okazalo potem teren prywatny. Czy z tego powodu możliwa jest sprawa w sądzie?
Dzień dobry mam pytanie odnosnie ochroniarza Wczoraj przez przypadek na starówce w mieście wszedłem na jak sie okazalo potem teren prywatny. chyba chroniony bo ktoś wezwał ochrone przyjechala dosc szybko. Chcieli mnie wylegitmować ale nie wiedziałem ze to ochrona to podałem nie swoje danę a potem zaczeli sie awanturować to im podałem prawdziwe... coś gadali o jakiejs sprawie w sądzie przez to. Czy to możliwe? Policji zadnej nie bylo jak cos...
Czy karę aresztu za prace społeczne można zamienić o dozór elektroniczny ?
Witam serdecznie. Mam pytanie czy karę aresztu za prace społeczne można zamienić o dozór elektroniczny ?...

Wyszukiwarka