Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach?
Jeśli umowa najmu została zawarta na czas określony (np. 12 miesięcy), zasadniczo nie można jej wypowiedzieć przed upływem tego okresu, chyba że przewidują to konkretne postanowienia tej umowy. Natomiast umowa może być rozwiązana w każdym momencie za porozumieniem stron. Oznacza to, że obie strony (wynajmujący i najemca) zgadzają się na jej zakończenie przed wyznaczonym terminem.
na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia
Jeżeli umowa najmu przewiduje możliwość przekształcenia się w umowę na czas nieokreślony, to wówczas umowę tę można wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w samej umowie, chyba że przepisy Kodeksu cywilnego stanowią inaczej.
Czy jeśli chodzi o rozwiązanie za porozumieniem stron to jest w przepisach jakiś okres wypowiedzenia czy coś podobnego?
Nie ma określonego w Kodeksie cywilnym konkretnego okresu wypowiedzenia dla rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wszystko zależy od tego, co obie strony postanowią w takim porozumieniu. Może to być natychmiastowe rozwiązanie umowy, ale strony mogą również ustalić określony okres wypowiedzenia.
A jak wygląda wtedy sprawa z kaucją?
Jeśli chodzi o kaucję, to w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, zwrot kaucji również zależy od postanowień tego porozumienia. Zgodnie z art. 671 § 1 kc, wynajmujący jest zobowiązany do zwrotu kaucji po zakończeniu najmu, chyba że zwróci ją wcześniej na podstawie postanowień umowy lub w innych okolicznościach. Jeśli w umowie najmu nie było postanowień mówiących o przepadku kaucji w razie przedwczesnego zakończenia umowy, to wynajmujący powinien zwrócić całość kaucji, o ile nie występują żadne roszczenia z jego strony wobec najemcy (np. za zniszczenia czy nieopłacone rachunki).