Kaucja rezerwacyjna.

Dzień dobry,
wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie. Niestety straciłem pracę przez co zadzwoniłem i powiedziałem, że niestety nie mogę podpisać umowy najmu mieszkania i proszę o zwrot kaucji, bo mam nie łatwą sytuację teraz. Kobiety z którą rozmawiała zaczęła się zasłaniać, że musi ogłoszenie ponownie wystawić i szukać kogoś i że nie chce mi zwrócić, a na pewno nie te kwotę. To jest duże miasto można bardzo szybko kogoś znaleźć, po części rozumiem drugą stronę, ale zapewniam, że można w kilka dni kogoś znaleźć, a moja sytuacja jest kryzysowa gdyby było wszystko tak jak ustalaliśmy to bym się tam wprowadził i płacił normalnie.
Jak wygląda z punktu widzenia prawnego rozumiem, że mogę domagać się zwrotu całej kaucji, którą wpłaciłem? Mam potwierdzenie przelewu tylko i wyłącznie z tytułem.
anonim cytuj
08-09-2023
Minął już termin na jaki wynajmujący miał zarezerwować tobie mieszkanie? co miało się stać z kaucją po zawarciu umowy najmu?
Mieliśmy za 2 dni dopiero podpisać umowę najmu. Kaucja po zawarciu umowy miała zostać w pełni zwrócona. W tytule przelewu nie ma nawet słowa o rezerwacji tylko połową kaucji za mieszkanie i adres.

to może jeszcze raz: na co się umówiliście: na popisanie umowy najmu za dwa dni ? uzgodniliście warunki najmu czynsz i okres najmu?
Okey, wybacz że jest chaos też tutaj jest problem ze edycją i dublują się posty(na chrome).
Tak umawialiśmy się na podpisanie umowy za 2 dni, tak uzgodniliśmy warunki i okres. Wpłaciłem połowę kaucji za to mieszkanie niby rezerwacja, ale nie było podane na ile ta rezerwacja, w tytule przelewu nie ma nic o rezerwacji tylko, że wpłata połowy kaucji za mieszkanie i adres.
Ze względu na stratę pracy poprosiłem o zwrot kaucji i że nie podpiszę umowy, bo nie chce u kogoś mieszkać i nie płacić i nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądać.

Kaucja za najem zwracana jest po zakończeniu najmu - z tego co piszesz zawarliście umowę ustną. Moim zdaniem ni musi nic zwracać i mogłaby dochodzić czynszu za okres wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie


Kaucja rezerwacyjna stanowi zabezpieczenie na wypadek rezygnacji z podpisania umowy przez jedną ze stron. Jeśli nie było konkretnych ustaleń co do jej zwrotu, wówczas umowa może być traktowana jako umowa ustna. Jeśli osoba wynajmująca mieszkanie miała zwrócić Ci kaucję w pełni po podpisaniu umowy najmu (jak to zostało przedstawione), oznacza to, że miałeś prawo do zwrotu tej kaucji, jeśli umowa najmu nie została podpisana.

W tytule przelewu nie ma nawet słowa o rezerwacji tylko połową kaucji za mieszkanie i adres.


Brak informacji o charakterze wpłaty w tytule przelewu może być problematyczny, jeśli sprawa trafiłaby do sądu. Jednakże, jeśli miało miejsce ustne porozumienie, że kaucja ma charakter rezerwacyjny i ma być zwrócona w przypadku niepodpisania umowy, to ten fakt mógłby być istotny.

Kaucja za najem zwracana jest po zakończeniu najmu - z tego co piszesz zawarliście umowę ustną. Moim zdaniem ni musi nic zwracać i mogłaby dochodzić czynszu za okres wypowiedzenia.


Jeśli rzeczywiście doszło do zawarcia umowy ustnej, to osoba wynajmująca mogłaby faktycznie rościć sobie prawo do dochodzenia czynszu za okres wypowiedzenia. Niemniej jednak, brak pisemnej formy umowy może powodować trudności w udowodnieniu warunków tego porozumienia.

Podsumowując, na podstawie przedstawionych informacji, jeśli nie było konkretnego ustalenia co do zwrotu kaucji rezerwacyjnej, możesz domagać się jej zwrotu opierając się na fakcie, że miała być zwrócona po podpisaniu umowy najmu. Jeśli umowa najmu nie została podpisana z przyczyn leżących po Twojej stronie, wynajmujący może jednak próbować zatrzymać kaucję rezerwacyjną jako rekompensatę za niedotrzymanie ustaleń. Jeśli jednak miało miejsce ustne porozumienie o zwrocie kaucji w przypadku niepodpisania umowy, to masz prawo domagać się jej zwrotu. W razie sporu, rozstrzygnięcie mógłby przynieść sąd.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę. Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku). Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu? Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...
Jak uzyskać świadectwo pracy?
Potrzebuje świadectwo pracy. Były szef nie chce mi go wystawić ciągle jakieś wymówki, co mogę zrobić, żeby je uzyskać?...
wypowiedzenie
W połowie sierpnia złożyłam w pracy wypowiedzenie, okres wypowiedzenia trwa do końca września. Od 1 września firma wprowadziła nowe zasady płac, przez co zwiększa się podstawa wynagrodzenia. Czy powinnam bez problemu dostać aneks do umowy na ten miesiąc? Czy będzie traktowane to jako „nowa umowa” i musiałabym na nowo składać wypowiedzenie?...
Czy wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem muszę podać matce dokładny adres pobytu
Kochani mam pytanie Czy wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem muszę podać matce dokładny adres pobytu czy wystarczy nazwa miejscowości lub najbliższej okolicy. Mam pełne prawo Jesteśmy w trakcie rozwodu ok kilku lat Matka lub ktoś na jej zlecenie hakuje mi mail Szpieguje w necie, boję się że będę miał ogon cały czas za sobą, ma mnóstwo kasy i duże możliwości śledzenia mnie a ja chce z dzieckiem pobyć pouczyć się czegoś nowego tzn dziecko nauczy...

Wyszukiwarka