Kaucja rezerwacyjna.

Dzień dobry,
wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie. Niestety straciłem pracę przez co zadzwoniłem i powiedziałem, że niestety nie mogę podpisać umowy najmu mieszkania i proszę o zwrot kaucji, bo mam nie łatwą sytuację teraz. Kobiety z którą rozmawiała zaczęła się zasłaniać, że musi ogłoszenie ponownie wystawić i szukać kogoś i że nie chce mi zwrócić, a na pewno nie te kwotę. To jest duże miasto można bardzo szybko kogoś znaleźć, po części rozumiem drugą stronę, ale zapewniam, że można w kilka dni kogoś znaleźć, a moja sytuacja jest kryzysowa gdyby było wszystko tak jak ustalaliśmy to bym się tam wprowadził i płacił normalnie.
Jak wygląda z punktu widzenia prawnego rozumiem, że mogę domagać się zwrotu całej kaucji, którą wpłaciłem? Mam potwierdzenie przelewu tylko i wyłącznie z tytułem.
anonim cytuj
08-09-2023
Minął już termin na jaki wynajmujący miał zarezerwować tobie mieszkanie? co miało się stać z kaucją po zawarciu umowy najmu?
Mieliśmy za 2 dni dopiero podpisać umowę najmu. Kaucja po zawarciu umowy miała zostać w pełni zwrócona. W tytule przelewu nie ma nawet słowa o rezerwacji tylko połową kaucji za mieszkanie i adres.

to może jeszcze raz: na co się umówiliście: na popisanie umowy najmu za dwa dni ? uzgodniliście warunki najmu czynsz i okres najmu?
Okey, wybacz że jest chaos też tutaj jest problem ze edycją i dublują się posty(na chrome).
Tak umawialiśmy się na podpisanie umowy za 2 dni, tak uzgodniliśmy warunki i okres. Wpłaciłem połowę kaucji za to mieszkanie niby rezerwacja, ale nie było podane na ile ta rezerwacja, w tytule przelewu nie ma nic o rezerwacji tylko, że wpłata połowy kaucji za mieszkanie i adres.
Ze względu na stratę pracy poprosiłem o zwrot kaucji i że nie podpiszę umowy, bo nie chce u kogoś mieszkać i nie płacić i nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądać.

Kaucja za najem zwracana jest po zakończeniu najmu - z tego co piszesz zawarliście umowę ustną. Moim zdaniem ni musi nic zwracać i mogłaby dochodzić czynszu za okres wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie


Kaucja rezerwacyjna stanowi zabezpieczenie na wypadek rezygnacji z podpisania umowy przez jedną ze stron. Jeśli nie było konkretnych ustaleń co do jej zwrotu, wówczas umowa może być traktowana jako umowa ustna. Jeśli osoba wynajmująca mieszkanie miała zwrócić Ci kaucję w pełni po podpisaniu umowy najmu (jak to zostało przedstawione), oznacza to, że miałeś prawo do zwrotu tej kaucji, jeśli umowa najmu nie została podpisana.

W tytule przelewu nie ma nawet słowa o rezerwacji tylko połową kaucji za mieszkanie i adres.


Brak informacji o charakterze wpłaty w tytule przelewu może być problematyczny, jeśli sprawa trafiłaby do sądu. Jednakże, jeśli miało miejsce ustne porozumienie, że kaucja ma charakter rezerwacyjny i ma być zwrócona w przypadku niepodpisania umowy, to ten fakt mógłby być istotny.

Kaucja za najem zwracana jest po zakończeniu najmu - z tego co piszesz zawarliście umowę ustną. Moim zdaniem ni musi nic zwracać i mogłaby dochodzić czynszu za okres wypowiedzenia.


Jeśli rzeczywiście doszło do zawarcia umowy ustnej, to osoba wynajmująca mogłaby faktycznie rościć sobie prawo do dochodzenia czynszu za okres wypowiedzenia. Niemniej jednak, brak pisemnej formy umowy może powodować trudności w udowodnieniu warunków tego porozumienia.

Podsumowując, na podstawie przedstawionych informacji, jeśli nie było konkretnego ustalenia co do zwrotu kaucji rezerwacyjnej, możesz domagać się jej zwrotu opierając się na fakcie, że miała być zwrócona po podpisaniu umowy najmu. Jeśli umowa najmu nie została podpisana z przyczyn leżących po Twojej stronie, wynajmujący może jednak próbować zatrzymać kaucję rezerwacyjną jako rekompensatę za niedotrzymanie ustaleń. Jeśli jednak miało miejsce ustne porozumienie o zwrocie kaucji w przypadku niepodpisania umowy, to masz prawo domagać się jej zwrotu. W razie sporu, rozstrzygnięcie mógłby przynieść sąd.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Przerwany bieg przedawnienia.
Co jeśli został przerwany bieg przedawnienia, jakie dalsze kroki podjąć i co to w ogóle dla mnie oznacza ?...
Niespłacona pożyczka w terminie (rozpowiadanie o długu, groźby policją)
Witam, wziąłem pożyczkę w pewnej firmie 700 zł niestety nie mogłem w terminie jej spłacić i spłacę w następnym miesiącu, firma rozpowiada o moim długu rodzinie oraz osobom trzecim (współlokator) oraz grozi policją, że wejdą do domu i wyniosą telewizor. Moje pytanie jakie kroki prawne mogę podjąć?...
windykacja należności
Proszę o poradę. 27.08.2019 r. oraz 20.12.2019 r. sprzedałam towar przedsiębiorcy. Chciałam złożyć pozew do Sądu, ale kazało się że przedsiębiorca jest wykreślony z CEiDG. Data wykreślenia wpisu z rejestru 03.04.2019 r. Sąd Rejonowy wydał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym o...
Eksmisja lokatorów.
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Co z lokatorami? Czy po zakupie mogę wejść do mieszkania pomimo zamieszkiwania go przez dłużnika? Co jeśli osoba przebywa tam nielegalnie- nie była właścicielem, nie jest zameldowana?...

Wyszukiwarka