Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.

Witam,
Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?
anonim cytuj
08-09-2023
A co ma na celu taka czynność? Zameldowanie jest jedynie czynnością administracyjną, która potwierdza fakt zamieszkiwania danej osoby pod konkretnym adresem. Nie rodzi żadnych praw do lokalu.
Posiadamy dwie nieruchomości we współwłasności zakupione z moich środków. Na jednej z nich współwłaściciel prowadzi działalność gospodarczą, choć ja postawiłem infrastrukturę, dzięki której ona się odbywa na drugiej gdzie jest dom chce aby mieszkał jego pracownik a ja za to wszystko zostałem wykopany

Na użyczenie albo wynajęcie nieruchomości stanowiącej współwłasność pracownikowi drugi współwłaściciel powinien posiadać zgodę (199 kc). Nie widzę też powodu, abyś nie mógł domagać się współkorzystania ze współwłasności (art.206 i 209 kc) czy choćby zapłaty od drugiego współwłaściciela za korzystanie z Twojej współwłasności na wyłączność.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zameldowanie jest faktycznie czynnością administracyjną, potwierdzającą zamieszkiwanie pod danym adresem. Jednakże, jak trafnie zauważył drugi komentator, sama czynność meldunkowa nie rodzi praw do lokalu.

Jeśli chodzi o użyczenie lub wynajem nieruchomości, art. 199 Kodeksu cywilnego stanowi, że do dokonania czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością współwłasności, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. To oznacza, że jeśli jeden z współwłaścicieli chce wynająć nieruchomość osobie trzeciej, powinien uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela.

Jeśli jeden z współwłaścicieli korzysta z nieruchomości na wyłączność, drugi współwłaściciel może się domagać zapłaty ekwiwalentu za korzystanie z tej nieruchomości, co wynika z art. 206 oraz 209 Kodeksu cywilnego.

Jeśli zatem współwłaściciel chce, aby na jednej z nieruchomości mieszkał jego pracownik, powinien uzyskać Twoją zgodę na taki wynajem. Jeśli nie uzyska takiej zgody, możesz podjąć działania prawne w celu ochrony swoich praw.

W sytuacji, gdy jednostronnie zostałeś pozbawiony możliwości korzystania z nieruchomości, której jesteś współwłaścicielem, możesz domagać się od drugiego współwłaściciela współkorzystania z tej nieruchomości.

Podsumowując, w opisanej przez Ciebie sytuacji masz podstawy prawne, aby żądać zapłaty od współwłaściciela za korzystanie z nieruchomości na wyłączność, a także aby sprzeciwić się wynajmowaniu tej nieruchomości bez Twojej zgody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.
Sytuacja jest następująca. Rodzice mają wspólność majątkową. Są właścicielami gospodarstwa, domu oraz ziemi. Zostały im to przepisane w zamian przez dziadków ze strony. Jednak niestety okazuje się, że moja matka ma spore długi komornicze. Ojciec nic o tym nie wiedział i nie wyrażał zgody na żadne branie kredytów czy pożyczek, nie był informowany o tym przez matkę. Czy majątek rodziców jest zagrożony zajęciem, jeśli nie wiedział o żadnego tego typ...
Długi spadkowe.
Witam, potrzebuje porady mój wujek zmarł rok teraz dowiedziałem się ze przed śmiercią nabrał pożyczki i teraz długi przechodzą na jego dzieci i rodzeństwo. Moja mama była jego siostrą lecz nie żyje już 30lat i owe długi przechodzą na nas czyli jej dzieci podobno wystarczy się zrzec i tyle ale czy to wystarczy żebym ja i moje dzieci nie miały długów po nim?...
Mogę zostać wyrzucona przez rodzeństwo dziadka?
Czy po śmierci dziadka, który jest właścicielem mieszkania mogę zostać wyrzucona przez rodzeństwo dziadka które mieszka na końcu polski? Jestem zameldowana....
Pozew o uchylenie alimentów
Dzień dobry, Proszę o poradę. Płacę alimenty na syna, który właśnie skończył 24 lata. Blisko trzy lata temu przerwał studia i rozpoczął pracę. Syn mieszka z matką. Chcę złożyć pozew o uchylenie alimentów, jednak nie mam zaświadczenia o dochodach syna i tym samym nie mogę udowodnić, że może samodzielnie się już utrzymywać. Czy jest to konieczne do złożenia pozwu ?...

Wyszukiwarka