Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.

Witam,
Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?
anonim cytuj
08-09-2023
A co ma na celu taka czynność? Zameldowanie jest jedynie czynnością administracyjną, która potwierdza fakt zamieszkiwania danej osoby pod konkretnym adresem. Nie rodzi żadnych praw do lokalu.
Posiadamy dwie nieruchomości we współwłasności zakupione z moich środków. Na jednej z nich współwłaściciel prowadzi działalność gospodarczą, choć ja postawiłem infrastrukturę, dzięki której ona się odbywa na drugiej gdzie jest dom chce aby mieszkał jego pracownik a ja za to wszystko zostałem wykopany

Na użyczenie albo wynajęcie nieruchomości stanowiącej współwłasność pracownikowi drugi współwłaściciel powinien posiadać zgodę (199 kc). Nie widzę też powodu, abyś nie mógł domagać się współkorzystania ze współwłasności (art.206 i 209 kc) czy choćby zapłaty od drugiego współwłaściciela za korzystanie z Twojej współwłasności na wyłączność.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zameldowanie jest faktycznie czynnością administracyjną, potwierdzającą zamieszkiwanie pod danym adresem. Jednakże, jak trafnie zauważył drugi komentator, sama czynność meldunkowa nie rodzi praw do lokalu.

Jeśli chodzi o użyczenie lub wynajem nieruchomości, art. 199 Kodeksu cywilnego stanowi, że do dokonania czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością współwłasności, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. To oznacza, że jeśli jeden z współwłaścicieli chce wynająć nieruchomość osobie trzeciej, powinien uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela.

Jeśli jeden z współwłaścicieli korzysta z nieruchomości na wyłączność, drugi współwłaściciel może się domagać zapłaty ekwiwalentu za korzystanie z tej nieruchomości, co wynika z art. 206 oraz 209 Kodeksu cywilnego.

Jeśli zatem współwłaściciel chce, aby na jednej z nieruchomości mieszkał jego pracownik, powinien uzyskać Twoją zgodę na taki wynajem. Jeśli nie uzyska takiej zgody, możesz podjąć działania prawne w celu ochrony swoich praw.

W sytuacji, gdy jednostronnie zostałeś pozbawiony możliwości korzystania z nieruchomości, której jesteś współwłaścicielem, możesz domagać się od drugiego współwłaściciela współkorzystania z tej nieruchomości.

Podsumowując, w opisanej przez Ciebie sytuacji masz podstawy prawne, aby żądać zapłaty od współwłaściciela za korzystanie z nieruchomości na wyłączność, a także aby sprzeciwić się wynajmowaniu tej nieruchomości bez Twojej zgody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie do sądu na rozprawę to jak to wygląda z pracą?
Jak dostałam wezwanie do sądu na rozprawę to jak to wygląda z pracą? Muszę brać wolne czy należy się dzień wolny?...
Zwolnienie chorobowe w trakcie wypowiedzenia.
Złożyłem w pracy wypowiedzenie (obowiązuje mnie miesięczne wypowiedzenie) muszę pracować do 31 marca, kierownik robi mi pod górkę albo gada takie rzeczy że czuję się mobbingowany. Czy jak pójdę od 1 marca na zwolnienie od psychiatry na cały miesiąc, to pracodawca może mi coś zrobić ? Zgłosić mnie gdzieś ?...
Koszty zastępstwa procesowego.
Czy jeśli w sprawie cywilnej sama się reprezentuję (nie mam pełnomocnika) to Sąd przyzna mi koszty zastępstwa procesowego? Oczywiście zakładając że "wygram" sprawę. Musiałam poświęcić mnóstwo czasu na przestudiowanie prawa w tym zakresie, doszkolenie się. Czy jest jakiś sposób aby sąd jednak koszty zastępstwa procesowego mi zasądził?...
Czy rozliczamy PIT-R?
Liczę że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Dostałam PIT-11, rozliczyłam się, na moje nieszczęście dostałam PIT-R (siedziałam w Komisji podczas wyborów). Czy muszę składać pit korygujący?...

Wyszukiwarka