Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.

Witam,
Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?
anonim cytuj
08-09-2023
A co ma na celu taka czynność? Zameldowanie jest jedynie czynnością administracyjną, która potwierdza fakt zamieszkiwania danej osoby pod konkretnym adresem. Nie rodzi żadnych praw do lokalu.
Posiadamy dwie nieruchomości we współwłasności zakupione z moich środków. Na jednej z nich współwłaściciel prowadzi działalność gospodarczą, choć ja postawiłem infrastrukturę, dzięki której ona się odbywa na drugiej gdzie jest dom chce aby mieszkał jego pracownik a ja za to wszystko zostałem wykopany

Na użyczenie albo wynajęcie nieruchomości stanowiącej współwłasność pracownikowi drugi współwłaściciel powinien posiadać zgodę (199 kc). Nie widzę też powodu, abyś nie mógł domagać się współkorzystania ze współwłasności (art.206 i 209 kc) czy choćby zapłaty od drugiego współwłaściciela za korzystanie z Twojej współwłasności na wyłączność.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zameldowanie jest faktycznie czynnością administracyjną, potwierdzającą zamieszkiwanie pod danym adresem. Jednakże, jak trafnie zauważył drugi komentator, sama czynność meldunkowa nie rodzi praw do lokalu.

Jeśli chodzi o użyczenie lub wynajem nieruchomości, art. 199 Kodeksu cywilnego stanowi, że do dokonania czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością współwłasności, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. To oznacza, że jeśli jeden z współwłaścicieli chce wynająć nieruchomość osobie trzeciej, powinien uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela.

Jeśli jeden z współwłaścicieli korzysta z nieruchomości na wyłączność, drugi współwłaściciel może się domagać zapłaty ekwiwalentu za korzystanie z tej nieruchomości, co wynika z art. 206 oraz 209 Kodeksu cywilnego.

Jeśli zatem współwłaściciel chce, aby na jednej z nieruchomości mieszkał jego pracownik, powinien uzyskać Twoją zgodę na taki wynajem. Jeśli nie uzyska takiej zgody, możesz podjąć działania prawne w celu ochrony swoich praw.

W sytuacji, gdy jednostronnie zostałeś pozbawiony możliwości korzystania z nieruchomości, której jesteś współwłaścicielem, możesz domagać się od drugiego współwłaściciela współkorzystania z tej nieruchomości.

Podsumowując, w opisanej przez Ciebie sytuacji masz podstawy prawne, aby żądać zapłaty od współwłaściciela za korzystanie z nieruchomości na wyłączność, a także aby sprzeciwić się wynajmowaniu tej nieruchomości bez Twojej zgody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy na umowe zlecenie mozna sie ubezpieczyc skladka chorobowa jesli nie ukonczyłam 26 lat
Witam prracuje od 8 mc na umowe zlecenie ,nie mam ukonczone 26 lat złozyłam taka deklaracjie pracodawcy przy zatrudnieniu .Teraz okazuje sie ze zycie mnie zakoczyło i jestem w ciazy ,w ZUS powiedziano mi ze nie mam takowych sładek odprowadzanych prosze o rade co moge w tej sytuacji zrobic ,bo przaktycznie zostaje bez srodkow do zycia bez pracy bo pracodawca nie chce kobiety w ciazy zasilek dla bezrobotnych tez nie przysłiuguje nie wiem co robic ,...
Ograniczenie praw rodzicielskich obojgu rodzicom.
Dzień dobry. W dniu dzisiejszym odbyła się sprawa sądowa o ograniczenie mi i ojcu dziecka praw rodzicielskich oraz nadanie kurateli sądowej i asystentury rodziny. Chciałabym wnieść do sądu o wydanie uzasadnienia oraz odwołać się od podjętej przez sąd decyzji. W jaki sposób powinnam przygotować pisma i czy muszę dodać do tych pism jakieś dodatkowe dokumenty (jeśli tak to jakie)?...
Zmiana zameldowania.
Mam pytanie donośnie zmiany miejsca zameldowania. I internecie ciężko znaleźć aktualne informacje na ten temat, a jak już są to sprzeczne na różnych stronach. Czy muszę zmieniać dowód osobisty? Czy muszę zgłosić zmianę miejsca zameldowania do Urzędu Skarbowego? Gdzie jeszcze muszę powiadomić o zmianie?...
Wytoczenie sprawy o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach, wcześniej całkowicie odebrane
Może ktoś podpowie... Chociaż nie wiem, czy do końca znam sprawę... Szwagierka na dwójkę dzieci, każde z innym partnerem, z żadnym nie utrzymuje żadnych relacji... Dzieci w wieku 17 i 11 lat. Jest bezrobotna, utrzymuje się z socjalu, 500 itd. alimenty zasądzone, ale na jazdę dziecko płaci państwo po 200/300 zł na każde dziecko. Byli partnerzy od razu po porodach mają całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, zero spotkań z dziećmi, żadnych relac...

Wyszukiwarka