Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.

Witam,
Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?
anonim cytuj
08-09-2023
A co ma na celu taka czynność? Zameldowanie jest jedynie czynnością administracyjną, która potwierdza fakt zamieszkiwania danej osoby pod konkretnym adresem. Nie rodzi żadnych praw do lokalu.
Posiadamy dwie nieruchomości we współwłasności zakupione z moich środków. Na jednej z nich współwłaściciel prowadzi działalność gospodarczą, choć ja postawiłem infrastrukturę, dzięki której ona się odbywa na drugiej gdzie jest dom chce aby mieszkał jego pracownik a ja za to wszystko zostałem wykopany

Na użyczenie albo wynajęcie nieruchomości stanowiącej współwłasność pracownikowi drugi współwłaściciel powinien posiadać zgodę (199 kc). Nie widzę też powodu, abyś nie mógł domagać się współkorzystania ze współwłasności (art.206 i 209 kc) czy choćby zapłaty od drugiego współwłaściciela za korzystanie z Twojej współwłasności na wyłączność.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zameldowanie jest faktycznie czynnością administracyjną, potwierdzającą zamieszkiwanie pod danym adresem. Jednakże, jak trafnie zauważył drugi komentator, sama czynność meldunkowa nie rodzi praw do lokalu.

Jeśli chodzi o użyczenie lub wynajem nieruchomości, art. 199 Kodeksu cywilnego stanowi, że do dokonania czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością współwłasności, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. To oznacza, że jeśli jeden z współwłaścicieli chce wynająć nieruchomość osobie trzeciej, powinien uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela.

Jeśli jeden z współwłaścicieli korzysta z nieruchomości na wyłączność, drugi współwłaściciel może się domagać zapłaty ekwiwalentu za korzystanie z tej nieruchomości, co wynika z art. 206 oraz 209 Kodeksu cywilnego.

Jeśli zatem współwłaściciel chce, aby na jednej z nieruchomości mieszkał jego pracownik, powinien uzyskać Twoją zgodę na taki wynajem. Jeśli nie uzyska takiej zgody, możesz podjąć działania prawne w celu ochrony swoich praw.

W sytuacji, gdy jednostronnie zostałeś pozbawiony możliwości korzystania z nieruchomości, której jesteś współwłaścicielem, możesz domagać się od drugiego współwłaściciela współkorzystania z tej nieruchomości.

Podsumowując, w opisanej przez Ciebie sytuacji masz podstawy prawne, aby żądać zapłaty od współwłaściciela za korzystanie z nieruchomości na wyłączność, a także aby sprzeciwić się wynajmowaniu tej nieruchomości bez Twojej zgody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Kłopoty z niezgodnymi zapisami w umowie najmu
Chciałbym zapytać o coś, co zaczyna mi spędzać sen z powiek. Mam problem z moją obecną umową najmu. Mieszkam w tej kawalerce od prawie roku, a od dwóch miesięcy mój wynajmujący próbuje wprowadzić do umowy najmu zapisy, które wydają mi się dość niepokojące. Chciałby wpisać do umowy najmu zapis, który obliguje mnie do pokrycia wszystkich napraw powyżej 500 zł. Dodatkowo, chce wprowadzić zapis, który daje mu prawo do wejścia do mieszkania bez upr...
Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne?
Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne? Czy nie ma tam zapisu na moją niekorzyść? Wynajmowałam mieszkanie przez rok. Teraz właściciel sprzedaje mieszkanie i dał wypowiedzenie umowy najmu mieszkania do podpisania powołując się na ten art. 673 kc ...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Hej, mam do was forum dlajurysty.pl pytanie, bo coś mnie zastanawia i zaczynam się stresować. W pracy szef zaczął ostatnio nawijać coś o zmianie warunków pracy, mówił coś o przeniesieniu mnie do innej działu i chyba chce mi zmienić stanowisko. A ja tutaj się zastanawiam, bo jak na razie nic mi nie powiedział na 100%, ale coś czuję, że to na mnie. Czy on może mi tak po prostu, z dnia na dzień, powiedzieć, że od jutra siedzę w innym miejscu i r...
Ojciec w testamencie przekazuje mieszkanie opiekunce, która chcę się zrzec. Na kogo przechodzi spadek?
Umiera ojciec. W testamencie przekazuje mieszkanie swojej opiekunce. (Ojciec był po rozwodzie z dziećmi nie miał kontaktu od długich lat). Opiekunka chce się zrzec testamentu. Czy wtedy spadek przechodzi na dzieci ojca czy na dzieci opiekunki na którą zostało w spadku przepisane mieszkanie? Będę wdzięczna za pomoc. W razie dodatkowych pytań chętnie odpowiem, nie wiem co w tej sprawie może mieć znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka