Pozew o immisję.

Sprawa wygląda tak:
Jestem członkiem niewielkiej wspólnoty liczącej 6 lokali. W piwnicy pod moim lokalem została zainstalowana pompa do wody z ujęcia ziemnego dla 4 lokali. Pozostałe 2 w tym mój mają osobne ujęcia. Z tych 6 lokali obecnie dwa są zamieszkałe na stałe a jeden w wynajmie zamieszkiwany okazjonalnie. 3 są niezamieszkała ale posiadają właścicieli. Wspólnota w praktyce nie funkcjonuje, na ma zarządu, zebrań, niczego. Właściciele są zdania, że powołanie i funkcjonowanie wspólnoty zgodnie z przepisami jest zbędne. Głównie chodzi o kwestie czynszowe, bo póki co mieszkania są bezkosztowe, a wiadomo, że jak będzie wspólnota to będą czynsze, a to nikomu nie na rękę.
Wspomniana pompa jest dla mnie uciążliwa emitując hałas i wibracje.
Dodatkowo ujęcie wody (studnia) jest zlokalizowane niezgodnie z zasadami bo nie jest zachowany 3 m odstęp od granicy działek. Pomieszczenie w którym zainstalowano pompę + hydrofor jest tzw. pomieszczeniem wspólnym.
Próby poruszania tematu z właścicielami pompy nie dają rezultatu. Chcę złożyć pozew o immisję i tutaj mam następujące pytania:
1. W jaki sposób zgromadzić materiał dowodowy? Trudno utrwalić uciążliwość hałasu i wibracji.
2. Czy jeśli pozwę wspólnotę, jako jej członek wiedząc, że ta nie funkcjonuje to taka sprawa w ogóle będzie miała szanse powodzenia, bo pisma z sądu nikt nie odbierze lub odbierze przypadkowa osoba na którą akurat trafi listonosz, np. ja. W praktyce wspólnota może w ogóle nie odpowiedzieć na pozew.
3. Jaki jest koszt takiego pozwu?
4. Czy w takiej sytuacji, bo czytałam taką opinię na necie, trzeba najpierw powołać zarząd przymusowy lub kuratora dla wspólnoty; muszę wystąpić z pozwem o zarządcę przymusowego a dopiero później z pozwem o immisję?
i5. Czy przed złożeniem pozwu o immisję muszę wezwać wspólnotę do dobrowolnego usunięcia immisji? Jeśli tak to jak to w praktyce zrobić? Wysłanie pisma do nieistniejącego zarządu wspólnoty jest bez sensu. Jak w pkt 2.
anonim cytuj
08-09-2023
1. Materiał foto, video, ekspertyza, pomiar hałasu - na swój koszt w pozwie zawnioskować o zwrot kosztów. Poradzić się inspektoratu ochrony środowiska, świadkowie np. sąsiedzi
2. Jeśli nie odpowie na pozew to jeszcze lepiej dla ciebie
3. 5% wartości sporu,
4. Nie wiem
5. Naturalnie, zanim się złoży pozew należy powiadomić wspólnotę o swoich zastrzeżeniach z prośbą o usunięcie nadmiernych immisji lub ich redukcję lub tym podobne.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Pozywasz wspólnotę, a jak ona się reprezentuje lub nie reprezentuje to już nie twój problem. Jeśli sędzia uzna to za konieczne to wyznaczy kuratora wspólnocie dla zachowania procesowej równowagi stron.
W piwnicy pod moim lokalem została zainstalowana pompa do wody z ujęcia ziemnego dla 4 lokali. Pozostałe 2 w tym mój mają osobne ujęcia.

Sprawdź do kogo należy ta instalacja, czy do wspólnoty czy do właścicieli tych lokali. Bo jak pozwiesz wspólnotę a okaże się że to nie wspólnoty to przegrasz. Być może należy pozwać wspólnotę i współpozwać właścicieli instalacji.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Sprawdź do kogo należy ta instalacja, czy do wspólnoty czy do właścicieli tych lokali.

Nie ma żadnych dokumentów. Ci co używają uznają ją za swoją. Naprawy robi tek który używa bo jak się zepsuje to nie ma wody więc musi. Pozostali odpowiadają że nie korzystają to nie ich problem. Tutaj wszystko jest tak na dziko.
3. 5% wartości sporu

Jak to policzyć. Rozumiem gdybym chciał pieniędzy, ale ja nie chcę pieniędzy tylko rozwiązania problemu. Usunięcia pompy lub jej wygłuszenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jak to policzyć. Rozumiem gdybym chciał pieniędzy, ale ja nie chcę pieniędzy tylko rozwiązania problemu. Usunięcia pompy lub jej wygłuszenia.

Wartością przedmiotu sporu byłby koszt wykonania wygłuszenia lub usunięcia pompy.
Z mojego punktu widzenia wystarczy wyciągnąć wtyczkę albo przeciąć kabelek zasilający i po problemie. Z tego punktu widzenia to wartość 0 zł. Pompa może sobie stać i korodować. Aby przestała być uciążliwa.
 
anonim cytuj
08-09-2023
W jaki sposób zgromadzić materiał dowodowy? Trudno utrwalić uciążliwość hałasu i wibracji.


Utrwalenie uciążliwości hałasu i wibracji można przeprowadzić poprzez zlecenie przeprowadzenia badań specjalistycznemu podmiotowi zajmującemu się pomiarami akustycznymi. Dokumentacja z takiego pomiaru będzie stanowiła ważny materiał dowodowy w postępowaniu sądowym.

Czy jeśli pozwę wspólnotę, jako jej członek wiedząc, że ta nie funkcjonuje to taka sprawa w ogóle będzie miała szanse powodzenia, bo pisma z sądu nikt nie odbierze lub odbierze przypadkowa osoba na którą akurat trafi listonosz, np. ja. W praktyce wspólnota może w ogóle nie odpowiedzieć na pozew.


Nawet jeśli wspólnota nie funkcjonuje w praktyce, nadal jest podmiotem prawnym. W przypadku braku odpowiedzi na pozew, sąd może mianować kuratora dla wspólnoty, który będzie reprezentował ją w postępowaniu sądowym.

Jaki jest koszt takiego pozwu?


Koszt pozwu jest uzależniony od wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu w takim przypadku będzie koszt wygłuszenia pompy lub jej usunięcia.

Czy w takiej sytuacji, bo czytałam taką opinię na necie, trzeba najpierw powołać zarząd przymusowy lub kuratora dla wspólnoty; muszę wystąpić z pozwem o zarządcę przymusowego a dopiero później z pozwem o immisję?


Nie jest konieczne najpierw składanie pozwu o zarządcę przymusowego. Jeśli sąd uzna, że w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania konieczne jest wyznaczenie zarządcy przymusowego lub kuratora, uczyni to w trakcie postępowania.

Czy przed złożeniem pozwu o immisję muszę wezwać wspólnotę do dobrowolnego usunięcia immisji? Jeśli tak to jak to w praktyce zrobić?


Przed złożeniem pozwu warto wysłać wezwanie do usunięcia uciążliwości. Można je skierować do zarządu wspólnoty, a w przypadku jego braku, do wszystkich właścicieli lokali wchodzących w skład wspólnoty.

Sprawdź do kogo należy ta instalacja, czy do wspólnoty czy do właścicieli tych lokali.


Jeśli nie ma żadnej dokumentacji na własność instalacji, a jest używana przez konkretnych właścicieli lokali, wskazane byłoby skierowanie pozwu zarówno przeciwko wspólnocie, jak i przeciwko właścicielom korzystającym z pompy. W ten sposób można uniknąć problemów związanych z odpowiedzialnością za instalację.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Działalność nierejestrowana.
Mam pytanie jeżeli osoba ma 4 dzieci nie pracuje na żądaną umowę o pracę żyje z renty dziecka i 500 plus a obecnie dorabia na tortach ile może dorobić żeby nie płacić podatku w urzędzie skarbowym torty robione w domu....
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą?
Witam. Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?...
Czy sprzedawca miał prawo niedokonac zwrotu pieniędzy za nowy, nieotworzony towar?
Witam, mam dość nietypowe pytanie . 2 dni temu w sklepie stacjonarnym zakupiłam kołdrę za ponad 200zł. miałam w planach kupić inną lecz sprzedający odradził mi jej kupno (chodziło o wymiary) więc kupiłam tą którą mi zaproponował, bezsensu. W domu mierząc kołdrę do łóżka dziecięcego okazało się że ona jest ogromna, dziecko tonie pod nią (mierzyłam naszą starą kołdrą, bo ma identyczne wymiary) . Chciałam dzisiaj zwrócić towar, pani w sklepie nie...
Czy można wymeldować z domu osoby które w nim nie zamieszkują/nie łożą na utrzymanie?
Dzień dobry. Czy można wymeldować z domu osoby które w nim nie zamieszkują/nie łożą na utrzymanie, nie mają praw innych prócz meldunek stały, ale same wymeldować się nie chcą? Jeśli tak, w jaki sposób to uczynić?...

Wyszukiwarka