Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nadszedł taki etap w życiu, że człowiek zaczął się rozglądać za własnym kątem, którego zakup będzie musiał wspomóc kredytem hipotecznym.
W ogłoszeniach często można spotkać stwierdzenie 'spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z założoną KW'.
Czytając kilka artykułów, chciałbym się upewnić w następujących kwestiach:
Docelowo chciałbym to zmienić w prawo własności. Zgodnie z prawem trzeba spełnić następujące kwestie:
"Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,
Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,
Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal."
1.Rozumiem, że przymierzając się do oglądania mogę żądać od właściciela przedstawienia zaświadczenia od spółdzielni w którym potwierdzi ona, że:
a) działka pod blokiem jest jej - jest to uregulowane,
b) lokal nie ma zaległości w opłatach względem jej,
c) posiadacz spłacił część kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal?
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?
2.Czy docelowo zamian spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystna? Czy jednak praktycznie są korzyści z pozostania przy tym spół. prawie?
anonim cytuj
08-09-2023
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?

Bezpośrednio wraz z właścicielem w SM. Notariusz i tak będzie wymagał kwitów.
2. Korzystna. Koszt to w zasadzie tylko opłaty notarialne i zmian w KW. Masz tytuł własności gruntu a nie prawa ograniczonego (wymysł za czasów komuny). Wierzyciel SM nie ustanowi hipoteki na Twoim prawie własności (na ograniczonym prawie może - właściciel gruntu to nadal SM).
Wydaje mi się, że ogromna część, jeśli nie wszystkie, spółdzielni nie jest właścicielem ziemi pod blokami, a jedynie dzierżawcą wieczystym. To ma się zmienić jakoś teraz. Własność ziemi wynika z zapisów w KW, a nie z oświadczenia s-pni, czy lokatora.

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz tak jakby kupił mieszkanie to notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki. I czy w tym momencie mogę zacząć proces przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własności?
Czy z bankiem trzeba to uzgodnić?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,

Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,

Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal.


Odpowiedź na punkt 1:

Tak, jeśli planujesz zakup nieruchomości, która ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, możesz poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia od spółdzielni potwierdzającego:

a) że działka pod blokiem jest własnością spółdzielni lub ma uregulowaną sytuację prawną (np. jest dzierżawiona na zasadzie dzierżawy wieczystej),

b) że lokal nie ma zaległości w opłatach czynszowych względem spółdzielni,

c) że posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił odpowiednią część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię proporcjonalnie do wielkości jego lokalu.

Weryfikacja powyższych kwestii w praktyce jest ważna, by upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione przed zakupem nieruchomości.

Odpowiedź na punkt 2:

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystne z kilku powodów:

Zyskujesz pełne prawo własności do nieruchomości, co daje większą pewność i stabilność niż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Wierzyciel spółdzielni mieszkaniowej nie ma możliwości ustanowienia hipoteki na Twoim prawie własności, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy posiadasz jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Jeśli chodzi o zakup mieszkania i złożenie przez notariusza wniosku o wpis hipoteki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Aby przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w prawo własności, trzeba spełnić pewne warunki. W przypadku, gdy notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki, warto upewnić się, że wszystkie formalności związane z przekształceniem zostały już wcześniej dopełnione.
Przekształcenie spółdzielczego prawa w prawo własności może być uzgodnione z bankiem, który udzielił kredytu hipotecznego. W zależności od umowy z bankiem, przekształcenie może wymagać zgody kredytodawcy. Dlatego warto skonsultować się z bankiem w tej kwestii przed podjęciem decyzji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w zrozumieniu kwestii związanych ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu w kontekście polskiego prawa.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Umowa zlecenie
Mam pytanie chodzi o umowę zlecenie (praca na akord) od 9.11 byłam nieobecna w pracy z powodu zamknięcia szkoły, o czym ustnie informowałam wcześniej moich koordynatorów i w pierwszym dniu nieobecności także poinformowałam o tym sms, w dniu wczorajszym złożyłam wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Pani z kadr zadzwoniła dziś że mi się on nie należy, wytłumaczyłam jej że też tak myślałam ale że sprawdziłam te informacje i mi przysługuje (chor...
Zmiana menu weselnego ze strony zleceniobiorcy.
Witam. Mój problem polega na tym, że 03.01.2023 podpisałam umowę na salę weselną na sierpień 2024. Otrzymałam wtedy menu, które wg zapisu umowy stanowi integralną jej część. W dniu wczorajszym tj. 14.08.2023 byłam u właściciela sali i przedstawił mi menu, które rzekomo obowiązuje od 2023 r. Ale w umowie nie ma zapisu, że on zastrzega sobie prawo do zmiany menu. Czy wobec tego mam pełne prawo do odrzucenia jego propozycji menu i trzymania się t...
Co grozi za nie poinformowanie pracodawcy o ciąży?
Jestem w dosyć trudnej sytuacji, aktualnie poszukuje pracy, jednocześnie dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Potrzebuje pracy, aktywności zawodowej, zdaje sobie sprawę z tego ze jestem zdolna do pracy i nie chce się bawić z zatrudnienie dla zwolnienia lekarskiego tylko normalnie pracować. Czy wobec tego mogę normalnie podjąć zatrudnienie na jakakolwiek umowę? Zdaje sobie sprawę ze jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej powiem o ciąży to tej pracy ni...
prawa pracownika a zwolnienie z pracy
Człowiek, dobra robota, a tu bum! Przychodzi szef i mówi, że mam wypłynąć. Coś tam gadał o redukcji etatów, ale między nami, chyba po prostu ma mnie na oku. Mam prawo wiedzieć, dlaczego ja, a nie Kowalski z biurka obok, co prawda niesamowicie sympatyczny koleś, ale jako pracownik...no cóż, lepiej przemilczę. To pierwsze. Druga sprawa, mówi coś o odprawie, że mi przysługuje. I tutaj pytanie do was. Jak to jest z tymi odprawami? Jakie są zasady?...

Wyszukiwarka