Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nadszedł taki etap w życiu, że człowiek zaczął się rozglądać za własnym kątem, którego zakup będzie musiał wspomóc kredytem hipotecznym.
W ogłoszeniach często można spotkać stwierdzenie 'spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z założoną KW'.
Czytając kilka artykułów, chciałbym się upewnić w następujących kwestiach:
Docelowo chciałbym to zmienić w prawo własności. Zgodnie z prawem trzeba spełnić następujące kwestie:
"Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,
Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,
Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal."
1.Rozumiem, że przymierzając się do oglądania mogę żądać od właściciela przedstawienia zaświadczenia od spółdzielni w którym potwierdzi ona, że:
a) działka pod blokiem jest jej - jest to uregulowane,
b) lokal nie ma zaległości w opłatach względem jej,
c) posiadacz spłacił część kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal?
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?
2.Czy docelowo zamian spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystna? Czy jednak praktycznie są korzyści z pozostania przy tym spół. prawie?
anonim cytuj
08-09-2023
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?

Bezpośrednio wraz z właścicielem w SM. Notariusz i tak będzie wymagał kwitów.
2. Korzystna. Koszt to w zasadzie tylko opłaty notarialne i zmian w KW. Masz tytuł własności gruntu a nie prawa ograniczonego (wymysł za czasów komuny). Wierzyciel SM nie ustanowi hipoteki na Twoim prawie własności (na ograniczonym prawie może - właściciel gruntu to nadal SM).
Wydaje mi się, że ogromna część, jeśli nie wszystkie, spółdzielni nie jest właścicielem ziemi pod blokami, a jedynie dzierżawcą wieczystym. To ma się zmienić jakoś teraz. Własność ziemi wynika z zapisów w KW, a nie z oświadczenia s-pni, czy lokatora.

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz tak jakby kupił mieszkanie to notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki. I czy w tym momencie mogę zacząć proces przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własności?
Czy z bankiem trzeba to uzgodnić?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,

Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,

Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal.


Odpowiedź na punkt 1:

Tak, jeśli planujesz zakup nieruchomości, która ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, możesz poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia od spółdzielni potwierdzającego:

a) że działka pod blokiem jest własnością spółdzielni lub ma uregulowaną sytuację prawną (np. jest dzierżawiona na zasadzie dzierżawy wieczystej),

b) że lokal nie ma zaległości w opłatach czynszowych względem spółdzielni,

c) że posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił odpowiednią część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię proporcjonalnie do wielkości jego lokalu.

Weryfikacja powyższych kwestii w praktyce jest ważna, by upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione przed zakupem nieruchomości.

Odpowiedź na punkt 2:

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystne z kilku powodów:

Zyskujesz pełne prawo własności do nieruchomości, co daje większą pewność i stabilność niż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Wierzyciel spółdzielni mieszkaniowej nie ma możliwości ustanowienia hipoteki na Twoim prawie własności, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy posiadasz jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Jeśli chodzi o zakup mieszkania i złożenie przez notariusza wniosku o wpis hipoteki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Aby przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w prawo własności, trzeba spełnić pewne warunki. W przypadku, gdy notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki, warto upewnić się, że wszystkie formalności związane z przekształceniem zostały już wcześniej dopełnione.
Przekształcenie spółdzielczego prawa w prawo własności może być uzgodnione z bankiem, który udzielił kredytu hipotecznego. W zależności od umowy z bankiem, przekształcenie może wymagać zgody kredytodawcy. Dlatego warto skonsultować się z bankiem w tej kwestii przed podjęciem decyzji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w zrozumieniu kwestii związanych ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu w kontekście polskiego prawa.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna w formie gotówki.
Mama jutro przekazuje mi w gotówce (z racji braku konta) kwotę 11tys na zakup samochodu w komisie. Oczywiście mam świadomość, że muszę zapłacić podatek i tutaj nie ma żadnego pytania. Umowa darowizny będzie spisana. Pytanie czy to nie problem będzie, że zapłacone w gotówce? I druga kwestia jaki % tego jest? Bo później wraz z umową darowizny idę do urzędu skarbowego i wypełniam deklaracje PCC? Mam na to bodajże pół roku? Dobrze rozumiem?...
zniesienie obowiązku alimentacyjnego
Witam, zwracam się się z prośbą o pomoc, sytuacja dotyczy mojego syna, który ma aktualnie 27 lat. Płacę alimenty w wysokości 1100 zł, on natomiast kończy aktualnie politechnikę i broni magistra (studia dzienne), w zeszłym roku bronił dwukrotnie inżyniera natomiast wcześniej jeden rok powtarzał, postanowiłem założyć sprawę o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, którą przegrałem i kosztowało mnie to 6k, (sprawa założona w zeszłym roku) czy ...
Czy należy mi się prawo do zasiłku chorobowego?
Zastanawia mnie moja sytuacja. Pozostawałem na zasiłku chorobowym do dnia 15 marca b.r. Następnie dnia 16 marca podjąłem umowę o pracę i pracowałem do 3 kwietnia. Następnego dnia (tj. 4 kwietnia) pojawiły się silne objawy choroby i lekarz wystawił zwolnienie. Czy w takiej sytuacji należy mi się prawo do zasiłku chorobowego?...
Odroczenie-
Czy okres ten zostanie uwzględniony nie e mogę wysłać poczty że na stan zagrożenia ...

Wyszukiwarka