Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nadszedł taki etap w życiu, że człowiek zaczął się rozglądać za własnym kątem, którego zakup będzie musiał wspomóc kredytem hipotecznym.
W ogłoszeniach często można spotkać stwierdzenie 'spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z założoną KW'.
Czytając kilka artykułów, chciałbym się upewnić w następujących kwestiach:
Docelowo chciałbym to zmienić w prawo własności. Zgodnie z prawem trzeba spełnić następujące kwestie:
"Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,
Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,
Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal."
1.Rozumiem, że przymierzając się do oglądania mogę żądać od właściciela przedstawienia zaświadczenia od spółdzielni w którym potwierdzi ona, że:
a) działka pod blokiem jest jej - jest to uregulowane,
b) lokal nie ma zaległości w opłatach względem jej,
c) posiadacz spłacił część kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal?
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?
2.Czy docelowo zamian spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystna? Czy jednak praktycznie są korzyści z pozostania przy tym spół. prawie?
anonim cytuj
08-09-2023
Czy tak w praktyce wygląda weryfikacja stanu faktycznego?

Bezpośrednio wraz z właścicielem w SM. Notariusz i tak będzie wymagał kwitów.
2. Korzystna. Koszt to w zasadzie tylko opłaty notarialne i zmian w KW. Masz tytuł własności gruntu a nie prawa ograniczonego (wymysł za czasów komuny). Wierzyciel SM nie ustanowi hipoteki na Twoim prawie własności (na ograniczonym prawie może - właściciel gruntu to nadal SM).
Wydaje mi się, że ogromna część, jeśli nie wszystkie, spółdzielni nie jest właścicielem ziemi pod blokami, a jedynie dzierżawcą wieczystym. To ma się zmienić jakoś teraz. Własność ziemi wynika z zapisów w KW, a nie z oświadczenia s-pni, czy lokatora.

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz tak jakby kupił mieszkanie to notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki. I czy w tym momencie mogę zacząć proces przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własności?
Czy z bankiem trzeba to uzgodnić?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną,

Przekształcany lokal nie może mieć zaległości w opłatach czynszowych,

Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal.


Odpowiedź na punkt 1:

Tak, jeśli planujesz zakup nieruchomości, która ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, możesz poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia od spółdzielni potwierdzającego:

a) że działka pod blokiem jest własnością spółdzielni lub ma uregulowaną sytuację prawną (np. jest dzierżawiona na zasadzie dzierżawy wieczystej),

b) że lokal nie ma zaległości w opłatach czynszowych względem spółdzielni,

c) że posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spłacił odpowiednią część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię proporcjonalnie do wielkości jego lokalu.

Weryfikacja powyższych kwestii w praktyce jest ważna, by upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione przed zakupem nieruchomości.

Odpowiedź na punkt 2:

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności jest korzystne z kilku powodów:

Zyskujesz pełne prawo własności do nieruchomości, co daje większą pewność i stabilność niż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Wierzyciel spółdzielni mieszkaniowej nie ma możliwości ustanowienia hipoteki na Twoim prawie własności, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy posiadasz jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Jeśli chodzi o zakup mieszkania i złożenie przez notariusza wniosku o wpis hipoteki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Aby przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w prawo własności, trzeba spełnić pewne warunki. W przypadku, gdy notariusz złoży wniosek o wpis hipoteki, warto upewnić się, że wszystkie formalności związane z przekształceniem zostały już wcześniej dopełnione.
Przekształcenie spółdzielczego prawa w prawo własności może być uzgodnione z bankiem, który udzielił kredytu hipotecznego. W zależności od umowy z bankiem, przekształcenie może wymagać zgody kredytodawcy. Dlatego warto skonsultować się z bankiem w tej kwestii przed podjęciem decyzji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w zrozumieniu kwestii związanych ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu w kontekście polskiego prawa.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Spłata długu po licytacji/przetargu.
Dokonałem spłaty długu już po przetargu/licytacji, komornik oświadczył, że niestety wiąże go art. 781 kpc i mógł umorzyć egzekucję gdybym okazał potwierdzenie wpłaty zaksięgowane do czasu zakończenia licytacji, a czas na spłatę miałem do końca przetargu. Mimo wszystko po około tygodniu skontaktowałem się z wierzycielami (3 wierzycieli) i wpłaciłem im wszystko to co z nakazów i odsetki (bez kosztów komorniczych) z prośbą o cofnięcie wniosków o egz...
Zniszczenie mienia.
Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?...
czy muszę płacić za leczenie w szpitalu psychiatrycznym jeśli wygasło mi ubezpieczenie?
Szanowni Państwo! Z dniem dzisiejszym, czyli 30. września 2021 r. kończy mi się ubezpieczenie w ZUSie. Przebywam aktualnie w szpitalu psychiatrycznym w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Warszawie (Oddział IV, sala nr 6). Jestem w nim od dnia 8. września 2021 r. Mam 28 lat, dotychczas, byłam ubezpieczona przez swoją uczelnię- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie. Jednak z powodu, (wg ...
Brak wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Mój znajomy podjął się wykończenia domu. Nie ma założonej działalności gospodarczej. Kobieta nie wypłaciła mu wynagrodzenia za wykonaną pracę, argumentując że dom nie jest gotowy do odbioru, nie wskazując listy usterek, argumentując to tym, że na poprawę i pracę wykończeniowe mające na celu zlikwidowanie usterek nie ma czasu. Chce wypłacić różnice zatrudniając rzeczoznawcę do wyceny usterek. Jest to duża kwota niestety za pracę na czarno. Co mo...

Wyszukiwarka