Umowa B2B-brak rozliczenia.

Dzień dobry,
mam podpisaną umowę B2B z firmą świadczącą usługi finansowe (kredyty). Wysyłałem im klientów, oni sprzedawali produkt i w zamian otrzymywałem % prowizji.
Niestety w pewnym momencie firma przestała się rozliczać i udzielać informacji o podpisanych umowach. Wezwania nie pomagają, kontakt się właściwie urwał. Podejrzewam, że pracownik firmy przypisywał sobie w 100% sprzedaż i nie rozliczał się ze mną, a teraz próbują to ukryć.
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?
anonim cytuj
08-09-2023
Masz roszczenia cywilne.
 
anonim cytuj
08-09-2023
A przepisy karne?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?


W odniesieniu do Twojego pytania:

Tak, przywłaszczenie prowizji może być uznane za naruszenie przepisów Kodeksu Karnego (KK). Konkretnie, chodzi o art. 284 § 1 KK, który stanowi, że "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jeżeli prowizja została przywłaszczona przez pracownika firmy, to może on odpowiadać na podstawie tego przepisu.

Jeśli chodzi o drogę cywilną, możesz się odwołać do Kodeksu Cywilnego (KC). Zgodnie z art. 471 KC, dłużnik jest zobowiązany do naprawienia szkody, którą wyrządził wierzycielowi nie wykonując lub niewłaściwie wykonując zobowiązanie.

Oczywiście, skuteczność jakiejkolwiek akcji prawnej zależy od konkretnej sytuacji i dostępnych dowodów. Wskazane jest zgromadzenie wszystkich dokumentów i korespondencji z firmą, które mogą potwierdzić Twoje roszczenia.
 
anonim cytuj
09-09-2023
A przepisy karne?


W kontekście przywłaszczenia prowizji przez pracownika firmy, istnieje kilka przepisów Kodeksu Karnego (KK), które mogą być tutaj stosowane:

Jak wspomniano wcześniej, art. 284 § 1 KK mówi o przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej. Jeśli prowizja, której nie otrzymałeś, była przedstawiona w postaci pieniężnej (np. w postaci gotówki lub przelewu), może to być uznane za "rzecz ruchomą" w tym kontekście.

Możliwe jest też, że zachowanie pracownika można zakwalifikować jako oszustwo, opisane w art. 286 § 1 KK, który mówi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę przez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie błędu do niekorzystnego rozporządzenia rzeczą własną lub prawem majątkowym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Jednakże, aby skorzystać z tych przepisów karnych, konieczne będzie udowodnienie, że pracownik działał z zamiarem przywłaszczenia sobie prowizji lub oszukania Cię.

Oczywiście, pamiętaj, że w każdej konkretnej sytuacji decydujące są okoliczności i dostępne dowody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Prace społeczne.
Mam do odpracowywania 30godzin miesięcznie, czy pomimo pracy zawodowej na 3 zmiany, można będzie to jakoś pogodzić? w sensie chodzi o to czy pani kurator będzie mogła się ze mną dogadać co do godzin w danym tyg. w którym to będę mógł odpracować?...
Czy można sprzedać samochód własnej żonie?
Czy pomimo ustanowionej wspólności małżeńskiej, mąż może sprzedać żonie połowę własności auta, tak aby ona stała się jedynym właścicielem pojazdu? Czy taka umowa sprzedaży bądź darowizny w świetle prawa cywilnego będzie miała moc prawną?...
Podział działki na mniejsze.
Witam, rozeznaję temat podziału mojej działki rolno budowlanej, prośba o wsparcie w temacie. Posiadam działkę rolno - budowlaną powierzchni 0,63 ha, część działki o powierzchni 0,14 ha jest oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną. Chciałbym podzielić tą działkę na trzy części. Część pierwsza działka rolna o powierzchni 0,32 ha, część druga rolno-budowlana o pow. 0,17 ha oraz część trzecia rolno - budowlana ...
Samobójstwo fotografa, jak odzyskać pamiątki ślubne?
Proszę o poradę. Sprawa jest dosyć trudna, ponieważ dotyczy kwestii śmierci. Koleżanka skorzystała z usług fotografa, uprzednio płacąc za usługę wykonania zdjęć ŚLUBNYCH, niestety kilka dni po zdjęciach osoba popełniła samobójstwo. Nie bardzo wiemy co mamy w takiej sytuacji zrobić, czy jest szansa odzyskania jakkolwiek tych udokumentowanych wspomnień bądź chociaż pieniędzy? Jak to wygląda w kwestii prawnej?...

Wyszukiwarka