Umowa B2B-brak rozliczenia.

Dzień dobry,
mam podpisaną umowę B2B z firmą świadczącą usługi finansowe (kredyty). Wysyłałem im klientów, oni sprzedawali produkt i w zamian otrzymywałem % prowizji.
Niestety w pewnym momencie firma przestała się rozliczać i udzielać informacji o podpisanych umowach. Wezwania nie pomagają, kontakt się właściwie urwał. Podejrzewam, że pracownik firmy przypisywał sobie w 100% sprzedaż i nie rozliczał się ze mną, a teraz próbują to ukryć.
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?
anonim cytuj
08-09-2023
Masz roszczenia cywilne.
 
anonim cytuj
08-09-2023
A przepisy karne?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?


W odniesieniu do Twojego pytania:

Tak, przywłaszczenie prowizji może być uznane za naruszenie przepisów Kodeksu Karnego (KK). Konkretnie, chodzi o art. 284 § 1 KK, który stanowi, że "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jeżeli prowizja została przywłaszczona przez pracownika firmy, to może on odpowiadać na podstawie tego przepisu.

Jeśli chodzi o drogę cywilną, możesz się odwołać do Kodeksu Cywilnego (KC). Zgodnie z art. 471 KC, dłużnik jest zobowiązany do naprawienia szkody, którą wyrządził wierzycielowi nie wykonując lub niewłaściwie wykonując zobowiązanie.

Oczywiście, skuteczność jakiejkolwiek akcji prawnej zależy od konkretnej sytuacji i dostępnych dowodów. Wskazane jest zgromadzenie wszystkich dokumentów i korespondencji z firmą, które mogą potwierdzić Twoje roszczenia.
 
anonim cytuj
09-09-2023
A przepisy karne?


W kontekście przywłaszczenia prowizji przez pracownika firmy, istnieje kilka przepisów Kodeksu Karnego (KK), które mogą być tutaj stosowane:

Jak wspomniano wcześniej, art. 284 § 1 KK mówi o przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej. Jeśli prowizja, której nie otrzymałeś, była przedstawiona w postaci pieniężnej (np. w postaci gotówki lub przelewu), może to być uznane za "rzecz ruchomą" w tym kontekście.

Możliwe jest też, że zachowanie pracownika można zakwalifikować jako oszustwo, opisane w art. 286 § 1 KK, który mówi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę przez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie błędu do niekorzystnego rozporządzenia rzeczą własną lub prawem majątkowym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Jednakże, aby skorzystać z tych przepisów karnych, konieczne będzie udowodnienie, że pracownik działał z zamiarem przywłaszczenia sobie prowizji lub oszukania Cię.

Oczywiście, pamiętaj, że w każdej konkretnej sytuacji decydujące są okoliczności i dostępne dowody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

umowa na 1/2 etatu a urlop
Osoba zatrudniona od 01.10.2019r do chwili obecnej. Umowa na czas nieokreślony. 1/2 etatu, 4 godzinny dziennie od Poniedziałku do Piątku. Czy to prawda że nie należy się jej urlop no chyba że bezpłatny? Ps: Ktoś mógłby mi wyliczyć ile się ewentualnie należy tych dni urlopu? ...
Zabezpieczenie alimentów a wspólne mieszkanie.
Mieszkamy cały czas razem.Zgodnie z wyliczeniami rozliczałem się z żoną za koszty domu i dzieci. Jedno jest pełnoletnie. Na drugie koszt miesieczny wychodził średniorocznie ok 1300 zl. Na mnie 650. Dla prostoty analizy załużmy że całą kwotę wysyłałem w gotówce. Część kwoty wydawałem i przedstawiałem paragony a część przelewalem na konto. Nie sprzeciwiała się wysłanemu jej mojemu wyliczeniu a nawet okazywała zadowolenie na messengerze. Jednak nadm...
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po moim ojcu. Czy moje dzieci też muszę brać pod uwagę? (8 lat i niespełna rok) Nie wydaje mi się żeby ojciec miał komorników za pożyczki czy kredyty. Na pewno miał komornika za alimenty. Czy dług po dziadku może przejść na dzieci ?...
Postępowanie spadkowe.
Witam serdecznie. Mam pytanie. Moja 16- to letnia córka od prababci otrzymała w spadku mieszkanie. Nikt nie ma tutaj meldunku, ponieważ babcia nie zdążyła przed śmiercią dokończyć kilku spraw min. zameldować prawnuczkę albo kogokolwiek chociaż tymczasowo dopóki córka nie ukończy 18 - tu lat. Znajoma babci była upoważniona do babci konta, opiekowania się nią, płacenia rachunków i do samego pochowania jej. Mnie i córki nie wiedzieć czemu nie upoważ...

Wyszukiwarka