Umowa B2B-brak rozliczenia.

Dzień dobry,
mam podpisaną umowę B2B z firmą świadczącą usługi finansowe (kredyty). Wysyłałem im klientów, oni sprzedawali produkt i w zamian otrzymywałem % prowizji.
Niestety w pewnym momencie firma przestała się rozliczać i udzielać informacji o podpisanych umowach. Wezwania nie pomagają, kontakt się właściwie urwał. Podejrzewam, że pracownik firmy przypisywał sobie w 100% sprzedaż i nie rozliczał się ze mną, a teraz próbują to ukryć.
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?
anonim cytuj
08-09-2023
Masz roszczenia cywilne.
 
anonim cytuj
08-09-2023
A przepisy karne?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy takie zachowanie (przywłaszczenie prowizji) łamie przepisy KK czy pozostaje mi tylko droga cywilna?


W odniesieniu do Twojego pytania:

Tak, przywłaszczenie prowizji może być uznane za naruszenie przepisów Kodeksu Karnego (KK). Konkretnie, chodzi o art. 284 § 1 KK, który stanowi, że "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jeżeli prowizja została przywłaszczona przez pracownika firmy, to może on odpowiadać na podstawie tego przepisu.

Jeśli chodzi o drogę cywilną, możesz się odwołać do Kodeksu Cywilnego (KC). Zgodnie z art. 471 KC, dłużnik jest zobowiązany do naprawienia szkody, którą wyrządził wierzycielowi nie wykonując lub niewłaściwie wykonując zobowiązanie.

Oczywiście, skuteczność jakiejkolwiek akcji prawnej zależy od konkretnej sytuacji i dostępnych dowodów. Wskazane jest zgromadzenie wszystkich dokumentów i korespondencji z firmą, które mogą potwierdzić Twoje roszczenia.
 
anonim cytuj
09-09-2023
A przepisy karne?


W kontekście przywłaszczenia prowizji przez pracownika firmy, istnieje kilka przepisów Kodeksu Karnego (KK), które mogą być tutaj stosowane:

Jak wspomniano wcześniej, art. 284 § 1 KK mówi o przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej. Jeśli prowizja, której nie otrzymałeś, była przedstawiona w postaci pieniężnej (np. w postaci gotówki lub przelewu), może to być uznane za "rzecz ruchomą" w tym kontekście.

Możliwe jest też, że zachowanie pracownika można zakwalifikować jako oszustwo, opisane w art. 286 § 1 KK, który mówi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę przez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie błędu do niekorzystnego rozporządzenia rzeczą własną lub prawem majątkowym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Jednakże, aby skorzystać z tych przepisów karnych, konieczne będzie udowodnienie, że pracownik działał z zamiarem przywłaszczenia sobie prowizji lub oszukania Cię.

Oczywiście, pamiętaj, że w każdej konkretnej sytuacji decydujące są okoliczności i dostępne dowody.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Tato kupił auto od handlarza, okazało się, że auto ma usterkę o której nie został poinformowany. Jak to wygląda z punktu prawnego?
Tato kupił auto od handlarza (który na swoją firmę sprowadza auta z fakturą) okazało się, że auto ma usterkę , cieknący olej z wału korbowego i koszt naprawy to ponad 1000 zł. Sprzedający nas o tym nie poinformował, że jest usterka silnika. Jak to wygląda z punktu prawnego ? Auto aktualnie stoi u mechanika i czekamy na informacje zwrotną od handlarza jaki jest jego kolejny krok. Z góry dziękuję za odpowiedzi...
Egzekucja komornicza.
Witam serdecznie, poradźcie co robić. Komornicy na wniosek firmy windykacyjnej prowadzili przeciw mnie dwie egzekucje, spłaciłem wszystko, co do grosza, komornik jeden jak i drugi przysłał mi postanowienie o zakończeniu postępowania i że "tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy, ponieważ całe roszczenie egzekucyjne wynikające z tytułu wykonawczego zostało w całości zaspokojone. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone. Firma dalej atak...
Zawieszenie postępowania komorniczego.
Jakiś czas temu spadł na mnie niespodziewany wyrok, na mocy którego miałam zapłacić pewnej spółce wysoką kwotę (to nie był mój dług). Wierzyciel szybko uzyskał dokumenty i skierował sprawę do komornika, po czym niezwłocznie doprowadziłam do podpisania ugody i w I miesiącu wpłaciłam na jego konto żądaną częściową kwotę. Złożył on wniosek do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Całkowita spłata została dokonana zgodnie z umową, trwał...
Sprzedaż produktu zakupionego na raty.
Proszę o poradę czy mogę sprzedać produkt, który zakupiłam na raty a zostały mi jeszcze 3 do spłacenia (aparat fotograficzny o wartości 1700 zł). Nie jest mi on już potrzebny a dzięki sprzedaży będę mogła spłacić "od ręki" wszystkie raty. Czy taki towar jest moją własnością i czy mogę nim rozporządzać? Czy dopiero od momentu spłacenia ostatniej raty?...

Wyszukiwarka