Czy sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport?

Czy zgodnie z art. 561 kodeksu cywilnego, sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport? A jeżeli tak to w jaki sposób? Bo oddałem do niego samochód na całkowity remont, i po przejechaniu 3tys km znowu samochód zepsuty. Napisałem mu pismo z tytułu rękojmi, on odpisał żeby mu przywieść samochód, tylko problem jest taki że mam do niego 300km. Kontakt z nim jest bardzo trudny, napisać jakieś pismo do niego w tej sprawie, wynająć lawetę i wystawić fakturę na niego? Dodatkowo czy on może rozebrać silnik i stwierdzić że to rzekomo przeze mnie doszło do ponownego zatarcia silnika, mimo tego że jeździłem według jego zaleceń przez okres jaki wskazał, czyli do pierwszej wymiany oleju? Boję się że jak mu oddam samochód to cos w nim uszkodzi i rzekomo wina będzie po mojej stronie.
anonim cytuj
08-09-2023
wynajmuje Pan lawetę na własny koszt i zawozi pojazd, jak się okaże ze obecny problem jest wynikiem niewłaściwego wykonania pierwotnej usługi będzie Pan mógł dochodzić zwrotu kosztów. Jak nie to nie.
A jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby chciał uznać ze to niby z mojej winny doszło do ponownego zatarcia silnika?

No nie da się zabezpieczyć bo nie wie Pan co jest przyczyna awarii.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy zgodnie z art. 561 kodeksu cywilnego, sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport?

Art. 561 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli rzecz sprzedana miała wady, kupujący może dostarczyć rzecz na koszt sprzedawcy do miejsca wyznaczonego w umowie, a w braku takiego wyznaczenia do miejsca, w którym rzecz została dostarczona kupującemu. W praktyce oznacza to, że sprzedawca (lub osoba świadcząca usługę) powinien pokryć koszty związane z dostarczeniem wadliwego przedmiotu do niego.

Jeżeli chodzi o kwestię naprawy pojazdu i ewentualnych wad po naprawie, to jest to nieco bardziej skomplikowane. Jeśli samochód został naprawiony nieprawidłowo i pojawiły się wady w wyniku tej naprawy, można wystąpić z roszczeniem z tytułu rękojmi.

Co do obaw dotyczących uszkodzenia samochodu przez sprzedawcę:

Zalecałbym wykonanie dokumentacji fotograficznej stanu pojazdu przed oddaniem go do naprawy. To może posłużyć jako dowód w ewentualnym sporze.
Warto także sporządzić protokół oddania pojazdu, w którym zostaną uwzględnione wszelkie ustalenia co do zakresu naprawy i obecnych wad.
wynajmuje Pan lawetę na własny koszt i zawozi pojazd, jak się okaże ze obecny problem jest wynikiem niewłaściwego wykonania pierwotnej usługi będzie Pan mógł dochodzić zwrotu kosztów. Jak nie to nie.

Jeżeli okaże się, że problem z samochodem wynika z nieprawidłowego wykonania usługi, można domagać się zwrotu kosztów związanych z transportem pojazdu na lawecie. Jednakże, warto mieć na uwadze, że potrzebna będzie dokumentacja potwierdzająca niewłaściwe wykonanie usługi oraz poniesione koszty transportu.

A jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby chciał uznać ze to niby z mojej winny doszło do ponownego zatarcia silnika?

Oprócz wcześniej wspomnianej dokumentacji fotograficznej i protokołu oddania pojazdu, warto również zwrócić się do niezależnej stacji diagnostycznej lub warsztatu, który oceni stan samochodu i przyczynę awarii przed ponownym oddaniem go do naprawy. Taka opinia zewnętrzna może być ważnym dowodem w ewentualnym sporze z warsztatem, który pierwotnie naprawiał pojazd.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

jazda bez uprawnień
Witam ,co grozi za jazdę bez prawo jazdy ? komu ewentualnie można takie podejrzenie zgłosić ?...
Czy muszę informować pracodawcę o etapach ciąży?
Jestem w 8 miesiącu ciąży , dostałam maila od pracodawcy ze zgodnie z Art. 185. § 1 KP muszę podać informacje o stanie ciąży lub lub przewidywany termin porodu .Lekarz i położna twierdzą że nie musimy udzielać takich informacji zgodnie z RODO dlatego stąd moje pytanie , czy muszę podać takie informacje i czy to prawda że jeśli je podać mogą mi odmówić płacenia zasiłku wychowawczego po ciąży?...
Problem z umową kupna-sprzedaży mieszkania
Witajcie, Nie jestem zbyt obeznany w sprawach prawnych, dlatego postanowiłem napisać tutaj z nadzieją, że ktoś mi pomoże. Znajduję się w dość nietypowej sytuacji związanej z zakupem mieszkania i nie wiem, jak powinienem postępować. Kilka miesięcy temu podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od pani Anny. Umowa zawierała klauzulę, że w przypadku niewykonania umowy przez sprzedającego, zwróci mi podwójną wartość wpłaconego zadatku. ...
Wycofanie umowy kupna-sprzedaży.
Wiem, że to dość nieodpowiedzialne ale po podpisaniu umowy kupna - sprzedaży i otrzymaniu zaliczki rozmyśliłem się i chciałbym odstąpić od sprzedaży. Zaliczkę otrzymałem w wyznaczonym w umowie terminie. Na końcowe sfinalizowanie transakcji umówiony jestem w nadchodzącym tygodniu. W treści umowy nie ma informacji na temat skutków rozwiązania umowy lub jakichkolwiek kar umownych w przypadku niesfinalizowania transakcji przez którąkolwiek ze stron....

Wyszukiwarka