Czy sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport?

Czy zgodnie z art. 561 kodeksu cywilnego, sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport? A jeżeli tak to w jaki sposób? Bo oddałem do niego samochód na całkowity remont, i po przejechaniu 3tys km znowu samochód zepsuty. Napisałem mu pismo z tytułu rękojmi, on odpisał żeby mu przywieść samochód, tylko problem jest taki że mam do niego 300km. Kontakt z nim jest bardzo trudny, napisać jakieś pismo do niego w tej sprawie, wynająć lawetę i wystawić fakturę na niego? Dodatkowo czy on może rozebrać silnik i stwierdzić że to rzekomo przeze mnie doszło do ponownego zatarcia silnika, mimo tego że jeździłem według jego zaleceń przez okres jaki wskazał, czyli do pierwszej wymiany oleju? Boję się że jak mu oddam samochód to cos w nim uszkodzi i rzekomo wina będzie po mojej stronie.
anonim cytuj
08-09-2023
wynajmuje Pan lawetę na własny koszt i zawozi pojazd, jak się okaże ze obecny problem jest wynikiem niewłaściwego wykonania pierwotnej usługi będzie Pan mógł dochodzić zwrotu kosztów. Jak nie to nie.
A jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby chciał uznać ze to niby z mojej winny doszło do ponownego zatarcia silnika?

No nie da się zabezpieczyć bo nie wie Pan co jest przyczyna awarii.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czy zgodnie z art. 561 kodeksu cywilnego, sprzedający/świadczący usługę ma obowiązek zapłacić za transport?

Art. 561 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli rzecz sprzedana miała wady, kupujący może dostarczyć rzecz na koszt sprzedawcy do miejsca wyznaczonego w umowie, a w braku takiego wyznaczenia do miejsca, w którym rzecz została dostarczona kupującemu. W praktyce oznacza to, że sprzedawca (lub osoba świadcząca usługę) powinien pokryć koszty związane z dostarczeniem wadliwego przedmiotu do niego.

Jeżeli chodzi o kwestię naprawy pojazdu i ewentualnych wad po naprawie, to jest to nieco bardziej skomplikowane. Jeśli samochód został naprawiony nieprawidłowo i pojawiły się wady w wyniku tej naprawy, można wystąpić z roszczeniem z tytułu rękojmi.

Co do obaw dotyczących uszkodzenia samochodu przez sprzedawcę:

Zalecałbym wykonanie dokumentacji fotograficznej stanu pojazdu przed oddaniem go do naprawy. To może posłużyć jako dowód w ewentualnym sporze.
Warto także sporządzić protokół oddania pojazdu, w którym zostaną uwzględnione wszelkie ustalenia co do zakresu naprawy i obecnych wad.
wynajmuje Pan lawetę na własny koszt i zawozi pojazd, jak się okaże ze obecny problem jest wynikiem niewłaściwego wykonania pierwotnej usługi będzie Pan mógł dochodzić zwrotu kosztów. Jak nie to nie.

Jeżeli okaże się, że problem z samochodem wynika z nieprawidłowego wykonania usługi, można domagać się zwrotu kosztów związanych z transportem pojazdu na lawecie. Jednakże, warto mieć na uwadze, że potrzebna będzie dokumentacja potwierdzająca niewłaściwe wykonanie usługi oraz poniesione koszty transportu.

A jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby chciał uznać ze to niby z mojej winny doszło do ponownego zatarcia silnika?

Oprócz wcześniej wspomnianej dokumentacji fotograficznej i protokołu oddania pojazdu, warto również zwrócić się do niezależnej stacji diagnostycznej lub warsztatu, który oceni stan samochodu i przyczynę awarii przed ponownym oddaniem go do naprawy. Taka opinia zewnętrzna może być ważnym dowodem w ewentualnym sporze z warsztatem, który pierwotnie naprawiał pojazd.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

udzielenie pożyczki znajomej osobie
Witam. Sytuacja związana jest z udzieleniem pożyczki pieniężnej osobie, którą znam lecz nie spisywaliśmy żadnego dokumentu potwierdzającego, że pieniądze mu przekazałem. Jedyne co mam to rozmowy na aplikacji Messenger (kwota pożyczki, termin spłaty oraz kwotę jaką miał spłacić). Dłużnik ma już około 1.5 miesiąca spóźnienia i raczej nie kwapi się do oddania mimo, że często pisze o spłaceniu pożyczki tego samego dnia. Czy jest jakaś realna szansa n...
Eksmisja ojczyma.
Posiadam dom w którym mieszkam z mamą i ojczymem (ojczym mnie w żaden sposób nie przysposobił ani nic z tych rzeczy, po prostu moja mama powtórnie wyszła za mąż). Mieszka on w moim domu, lecz doszło do sytuacji takiej, iż nie chcę go już więcej widzieć. Posiada on swoje mieszkanie, nie jest u mnie zameldowany. Czy mogę zwyczajnie kazać mu się wynosić, wystawić mu rzeczy przed dom i pomachać na odchodne ? Z tego co widzę to wszystkie przesłanki ek...
Pożyczyłem pieniądze jak je odzyskać ?
Pożyczyłem pieniądze na słowo czy jest szansa żeby je odzyskać ? Omamiła mnie mama kolegi (bardzo dobrego kolegi) która zaproponowała współpracę w otwarciu baru. Przyszła do mnie do pracy i powiedziała, że potrzebuje pracownika a nawet "wspólnika" do otworzenia i prowadzenia baru więc niewiele myśląc zgodziłem się i już tydzień później zrezygnowałem z pracy i zacząłem remontować bar w którym później miałem zacząć pracować a nawet mieć ...
Zawieszenie postępowania.
W sprawie o zapłatę przeciwko spółce z o.o. sąd zawiesił mi postępowanie, bo wykreślono jedynego członka zarządu pozwanej spółki. W sumie bym się nie przejął, no bo można powołać kuratora itp. Ale sprawdziłem wniosek o wykreślenie, który złożyła ta spółka do KRS i dopatrzyłem się, że powołano nowego członka zarządu, którego nie ujęto we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców. Czyli formalnie spółka ma zarząd, ale nie został on ujawniony w KRS...

Wyszukiwarka