Witam. Dostałem z sądu odpowiedź o uzupełnienie wniosku odnośnie nabycia spadku.
1. Muszę podać adres zamieszkania, ponieważ jeden spadkobierca mieszka za granicą i specjalnie nie odebrał listu. W skrócie osoba, która nie ma kontaktu całe życie z rodziną, nikt nic nie wie. Próbowałem napisać na fb do niego to dostałem odpowiedz przez jego znajomego, że mam nie pisać do niego, bo wyciągnie konsekwencje prawne i nie chce żadnego kontaktu ze strony rodziny.
Czy screen takiej rozmowy wystarczy + oświadczenia członków rodziny o braku kontaktu? I prośba o przyznanie kuratora?
2. Jednym ze spadkobierców była żona spadkodawcy, niestety w między czasie zmarła i Sąd prosi o wskazanie spadkobierców po niej. Była to obca osoba nie mająca kontaktów z rodziną. Jedyna osoba spokrewniona z nią to jej partner. Czy mogę go powołać na świadka? Znam tylko imię, nazwisko, może jeszcze adres zameldowania - nic więcej.
3.Złożenie kserokopii aktu notarialnego zawierającego oświadczenie spadkowe pozostałych spadkobierców o odrzuceniu spadku - w jaki sposób skoro nikt tego notarialnie nie robił tylko przez sąd, dwa że było to kilkanaście lat temu i ciężko to ogarnąć, bo tam pół rodziny w to zamieszane było i standardowo nie mam z nimi kontaktu. Można to jakoś łatwiej zrobić?
1. Tak. Wniosek o wyznaczenie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
2. Czego był świadkiem i co ma wnieść do sprawy? Nic. Sądowi chodzi o wskazanie spadkobierców zmarłej, którzy spadek przyjęli, obojętnie czy z testamenty czy z mocy ustawy. Aby ich wskazać musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłej i wydany kwit poświadczający dziedziczenie. Jak napiszesz sądowi, że nie ma ustalonych spadkobierców zmarłej, to sąd obecne postępowanie zawiesi do czasu ustalenia spadkobierców zmarłej żony. Takie postępowanie możesz przeprowadzić i Ty, bo masz w tym interes prawny.
3. Skoro nikt nie odrzucił spadku u notariusza, to wskazujesz to sądowi. Sądownie nie mogli wcześniej spadku odrzucić, ponieważ postępowanie spadkowe po spadkodawcy właśnie trwa.
anonim cytuj
03-09-2023
Co do punktu 2
Ta żona spadkodawcy, która zmarła, wcześniej mieszkała z tym gościem. Po śmierci ten gościu dalej tam mieszkał kupę lat, gdzie rodzina chciała go wyrzucić i tak dalej, to zastawiał się, że ma testament właśnie, którego nikt nie widział. A cała rodzina mówi, że ta żona nie miała żadnych spadkobierców po sobie. Czy mogę go wtedy powołać na świadka (jest sens?), a jak nie to w jaki sposób mogę użyć możliwości aby znaleźć spadkobierców ustawowych po niej?
Co do punktu 3
Grubo ponad 10 lat temu rodzina się zrzekała spadku. Było z tego co pamiętam pół roku aby odrzucić spadek i tyle. Ja po prostu tego nie zrobiłem, a reszta chyba pisała do sądu, że odrzuca. Tak może być?
anonim cytuj
03-09-2023
2. Sąd nie potrzebuje w tej sprawie świadka, potrzebuje spadkobierców tej żony. Możesz zainicjować postępowanie spadkowe po niej i we wniosku wskazać iż ta osoba jest w posiadaniu testamentu. Przed sądem powinna go ujawnić. Spadkobierca po zmarłym jest zawsze, choćby na szarym końcu będzie to gmina. Na górze tego działu jest przyklejony poradnik spadkobiercy/spadkodawcy. Przeczytaj go. Ustalisz jaka jest kolejność dziedziczenia.
3. Spadku można zrzec się tylko za życia spadkodawcy, aktem notarialnym. Po otwarciu spadku, spadek można odrzucić. To dwie różne czynności, wywołujące różne skutki prawne.
To obecnej sprawy o stwierdzenie nabycia spadku nie powinno być. Nie można przeprowadzać więcej niż jednego postępowania spadkowego po tym samym spadkodawcy.
Witam, od jakiego czasu mam komornika w związku z opóźnieniem płatności za alimenty 2 miesiące, wszystko jest uregulowane już i opłacane są alimenty bieżące, co zrobić aby nie mieć komornika skoro na bieżąco place plus odsetki dla komornika za to że go w ogóle mam ?...
Chciałam się poradzić w dość trudnej dla mnie sprawie.
Ale zaczynając od początku
Kilka lat temu zameldowałam w swoim domu brata i jego nieletniego syna żeby mu pomóc bo nagle został wdowcem.
Miało to być na jakiś czas ale niestety ciągnie się to do dziś.
Brat wczoraj oznajmił mi że wyjeżdża za granicę do pracy a syna oddaje teściowej. Ale wymeldować się nie chce .
Czy po jego wyjeździe mogę ich jakoś wymeldować bez ich zgody ?...
Mieszkanie kupione w połowie z darowizny, którą otrzymałam od rodziców. Na drugą połowę mieszkania wzięliśmy z mężem wspólny kredyt hipoteczny. Niestety doszło do rozwodu. Jak sąd może do tego podejść? Czy dobrze rozumiem że ex należy się 1/4 wartości mieszkania?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: