Podział zadłużonego mieszkania.

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak mam postąpić w sprawie mieszkania po mamie. Jest nas czworo. Brat od zawsze tam mieszka, reszta się wyprowadziła i założyła własne rodziny. Przed śmiercią mamy, zapłaciłem wszystkie długi(czynsz, wodę itp.) i wykupiliśmy mieszkanie na własność na mamę. Brat nadal mieszka i nie płaci czynszu. Sam wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkana.
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?
anonim cytuj
30-08-2023
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?

Przeprowadzić postepowanie spadkowe po mamie a następnie dział spadku. Jeśli od otwarcia spadku (śmierci matki) upłynęło 6 m-cy, to spadkobiercy ustawowi już spadek nabyli z mocy ustawy i są właścicielami tej nieruchomości od dnia otwarcia spadku (nie od dnia stwierdzenie nabycia spadku). Od tego też dnia, za zapłatę opłat z tytułu prawa własności odpowiadają w sposób solidarny.
Dziękuję za odpowiedź. Mama zmarła 3 lata temu. Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?
 
anonim cytuj
30-08-2023
Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?

W mojej ocenie - nie. Nie jesteś w stanie okazać żadnego tytułu prawnego do tej nieruchomości (aktu poświadczenia dziedziczenia czy sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) pomimo że spadek przyjąłeś z mocy ustawy. Natomiast brat który mieszkał z matką (prawdopodobnie na podstawie ustnej umowy użyczenia), ma prawo nadal tam mieszkać. Wejście do mieszkania może naruszać jego mir domowy.
Wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkania.

To tak nie działa. Nie wystarczy coś tam wpłacić by nie doszło do wszczęcia egzekucji. Ta może być prowadzona z innych składników majątku dłużników. Egzekucja z nieruchomości jest możliwa jeśli wysokość zadłużenia osiągnie 5% wartości rynkowej nieruchomości. Egzekucja to zawsze dodatkowe koszty do zapłaty dla dłużników. Przed wszczęciem egzekucji wierzyciel musi ustalić spadkobierców. A to oznacza, że może w imieniu spadkobierców przeprowadzić postepowanie spadkowe. Powinien myśleć o przedawnieniu jego roszczeń.
To teraz najlepiej udać się do prawnika, aby ruszyć tą sprawę, tylko czy ja będę ponosić całość kosztów? Reszta rodzeństwa się tym nie interesuje.

Po co? Wystąp do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Wzory wniosku i jakie załączniki dołączyć do wniosku znajdziesz w sieci lub nawet na stronach sądu. To prosta czynność. Co do kosztów to zobowiązanie solidarne. Więc jeśli spełniasz całość roszczenia, to masz regres o zapłatę do pozostałych spadkobierców w wysokości w której spełniłeś świadczenie za nich. Środki te możesz rozliczyć przy ewentualnym dziale spadku. To wszystko czynności bardzo proste. Jeśli jesteś kumaty i myślisz logicznie, dasz radę sam bez pomocy adwokata/radcy.
 
anonim cytuj
30-08-2023

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów.
Płacę alimenty na syna 14 lat. Była partnerka, wniosła o podwyższenie alimentów na kwotę 1000zł i zabezpieczenie które na tą chwilę przyznał Sąd w kwocie 800zł, rozprawa koniec stycznia, czy jest taka możliwość aby Sąd na rozprawie zszedł poniżej zabezpieczenia? Czy kwestia tylko teraz tych 200zł? Z góry dziękuję za odpowiedź. ...
Kara pieniężna za zerwanie umowy abonenckiej.
Mój chłopak dostał karę nałożoną przez operatora komórkowego w kwocie prawie 4000 zł. Wcześniej przed rozwiązaniem umowy przed czasem był stacjonarnie w i został poinformowany, że tak jak jest w umowie kara może wynieść 1000 zł, więc chłopak przemyślał i przeniósł się telefonicznie. Przeczytaliśmy regulamin i jest tam napisane, że jeśli umowa została rozwiązana telefonicznie to o karze powinien zostać poinformowany telefonicznie, SMS-owo, mailow...
Jak uniknąć spłaty długów?
Mój ojciec ma bardzo dużo kredytów, które płaci regularnie. Jego obecny stan zdrowa się pogarsza. Kontakt z ojcem mam, poprawny ( gdy on tego chce). Słyszałam o możliwości zrobienia " czegoś" że za życia ojca ja nie będę odpowiadała za jego długi gdyby on nie był w stanie już ich spłacać. Nasza sytuacja prawna wygląda następująco: Dostałam w darowiźnie od ojca mieszkanie, jest to mieszkanie kupione od miasta z kredytem. Kredyt na ...
Czy trzeba mieć skończoną szkołę, żeby otworzyć kwiaciarnie?
Cześć, czy trzeba mieć skończoną szkołę, żeby otworzyć kwiaciarnie pytam pod katem prawnym czy może być to samouk lub osoba po kursach czy musi być koniecznie szkoła i egzamin zawodowy?...

Wyszukiwarka