Podział zadłużonego mieszkania.

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak mam postąpić w sprawie mieszkania po mamie. Jest nas czworo. Brat od zawsze tam mieszka, reszta się wyprowadziła i założyła własne rodziny. Przed śmiercią mamy, zapłaciłem wszystkie długi(czynsz, wodę itp.) i wykupiliśmy mieszkanie na własność na mamę. Brat nadal mieszka i nie płaci czynszu. Sam wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkana.
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?
anonim cytuj
30-08-2023
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?

Przeprowadzić postepowanie spadkowe po mamie a następnie dział spadku. Jeśli od otwarcia spadku (śmierci matki) upłynęło 6 m-cy, to spadkobiercy ustawowi już spadek nabyli z mocy ustawy i są właścicielami tej nieruchomości od dnia otwarcia spadku (nie od dnia stwierdzenie nabycia spadku). Od tego też dnia, za zapłatę opłat z tytułu prawa własności odpowiadają w sposób solidarny.
Dziękuję za odpowiedź. Mama zmarła 3 lata temu. Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?
 
anonim cytuj
30-08-2023
Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?

W mojej ocenie - nie. Nie jesteś w stanie okazać żadnego tytułu prawnego do tej nieruchomości (aktu poświadczenia dziedziczenia czy sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) pomimo że spadek przyjąłeś z mocy ustawy. Natomiast brat który mieszkał z matką (prawdopodobnie na podstawie ustnej umowy użyczenia), ma prawo nadal tam mieszkać. Wejście do mieszkania może naruszać jego mir domowy.
Wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkania.

To tak nie działa. Nie wystarczy coś tam wpłacić by nie doszło do wszczęcia egzekucji. Ta może być prowadzona z innych składników majątku dłużników. Egzekucja z nieruchomości jest możliwa jeśli wysokość zadłużenia osiągnie 5% wartości rynkowej nieruchomości. Egzekucja to zawsze dodatkowe koszty do zapłaty dla dłużników. Przed wszczęciem egzekucji wierzyciel musi ustalić spadkobierców. A to oznacza, że może w imieniu spadkobierców przeprowadzić postepowanie spadkowe. Powinien myśleć o przedawnieniu jego roszczeń.
To teraz najlepiej udać się do prawnika, aby ruszyć tą sprawę, tylko czy ja będę ponosić całość kosztów? Reszta rodzeństwa się tym nie interesuje.

Po co? Wystąp do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Wzory wniosku i jakie załączniki dołączyć do wniosku znajdziesz w sieci lub nawet na stronach sądu. To prosta czynność. Co do kosztów to zobowiązanie solidarne. Więc jeśli spełniasz całość roszczenia, to masz regres o zapłatę do pozostałych spadkobierców w wysokości w której spełniłeś świadczenie za nich. Środki te możesz rozliczyć przy ewentualnym dziale spadku. To wszystko czynności bardzo proste. Jeśli jesteś kumaty i myślisz logicznie, dasz radę sam bez pomocy adwokata/radcy.
 
anonim cytuj
30-08-2023

Sugerowane Tematy

Pożyczka/zwrot pożyczki
Dostałam przelew na konto od znajomej na kwotę ponad 40.000 zł tytułem pożyczka. Zwróciłam jednak na konto spowrotem te pieniądze tego samego dnia tytułem zwrot pożyczki. Czy muszę zgłaszać ta pożyczkę do US? Czy rezygnacja z pożyczki i odesłanie tego samego dnia może być powodem do braku konieczności zgłaszania??...
Niezgodność liczby pomieszczeń w KW ze stanem faktycznym.
Cześć, W najbliższych dniach będę podpisywał akt notarialny zakupu mieszkania. Notariusz sporządził projekt aktu, gdzie w opisie nieruchomości posłużył się liczbą pomieszczeń wskazanych w KW. W rzeczywistości, liczba pomieszczeń jest inna - sprzedający robił remont mieszkania, zmieniał układ pomieszczeń, wydzielono także nowe pomieszczenia. Mam w związku z tym pytanie - czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie w kontekście aktu notarialnego? Cz...
Alimenty na nie swoje dzieci.
Witam mam pytanie, płacę alimenty na nie swoje dzieci i mam to udokumentowane, ale niestety wszystkie sprawy przegrałem i muszę płacić. Ale gdy skończy mi się obowiązek płacenia alimentów czy mogę się starać o zniesienie zadłużenia? Dodam tylko, że alimenty pobiera komornik z mojej wypłaty.....
Skarga na inspekcję pracy.
Dzień dobry, gdzie mogę złożyć skargę na inspekcję pracy? Od sierpnia regularnie przekładana przez inspektora wizyta u pracodawcy (nie wypłacone wynagrodzenie trzy miesiące)....

Wyszukiwarka