Podział zadłużonego mieszkania.

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak mam postąpić w sprawie mieszkania po mamie. Jest nas czworo. Brat od zawsze tam mieszka, reszta się wyprowadziła i założyła własne rodziny. Przed śmiercią mamy, zapłaciłem wszystkie długi(czynsz, wodę itp.) i wykupiliśmy mieszkanie na własność na mamę. Brat nadal mieszka i nie płaci czynszu. Sam wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkana.
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?
anonim cytuj
30-08-2023
Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść do sądu w tej sprawie? Czy jak zgłoszę to do sądu to będę musiał pokryć koszty sprawy?

Przeprowadzić postepowanie spadkowe po mamie a następnie dział spadku. Jeśli od otwarcia spadku (śmierci matki) upłynęło 6 m-cy, to spadkobiercy ustawowi już spadek nabyli z mocy ustawy i są właścicielami tej nieruchomości od dnia otwarcia spadku (nie od dnia stwierdzenie nabycia spadku). Od tego też dnia, za zapłatę opłat z tytułu prawa własności odpowiadają w sposób solidarny.
Dziękuję za odpowiedź. Mama zmarła 3 lata temu. Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?
 
anonim cytuj
30-08-2023
Czyli w tej chwili, każdy z nas ma prawo wejść do tego mieszkania, nie posiadając aktu własności?

W mojej ocenie - nie. Nie jesteś w stanie okazać żadnego tytułu prawnego do tej nieruchomości (aktu poświadczenia dziedziczenia czy sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) pomimo że spadek przyjąłeś z mocy ustawy. Natomiast brat który mieszkał z matką (prawdopodobnie na podstawie ustnej umowy użyczenia), ma prawo nadal tam mieszkać. Wejście do mieszkania może naruszać jego mir domowy.
Wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkania.

To tak nie działa. Nie wystarczy coś tam wpłacić by nie doszło do wszczęcia egzekucji. Ta może być prowadzona z innych składników majątku dłużników. Egzekucja z nieruchomości jest możliwa jeśli wysokość zadłużenia osiągnie 5% wartości rynkowej nieruchomości. Egzekucja to zawsze dodatkowe koszty do zapłaty dla dłużników. Przed wszczęciem egzekucji wierzyciel musi ustalić spadkobierców. A to oznacza, że może w imieniu spadkobierców przeprowadzić postepowanie spadkowe. Powinien myśleć o przedawnieniu jego roszczeń.
To teraz najlepiej udać się do prawnika, aby ruszyć tą sprawę, tylko czy ja będę ponosić całość kosztów? Reszta rodzeństwa się tym nie interesuje.

Po co? Wystąp do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Wzory wniosku i jakie załączniki dołączyć do wniosku znajdziesz w sieci lub nawet na stronach sądu. To prosta czynność. Co do kosztów to zobowiązanie solidarne. Więc jeśli spełniasz całość roszczenia, to masz regres o zapłatę do pozostałych spadkobierców w wysokości w której spełniłeś świadczenie za nich. Środki te możesz rozliczyć przy ewentualnym dziale spadku. To wszystko czynności bardzo proste. Jeśli jesteś kumaty i myślisz logicznie, dasz radę sam bez pomocy adwokata/radcy.
 
anonim cytuj
30-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?
Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?(bez wręczania wcześniej wypowiedzenia?)tak z dnia na dzień? Jeśli taki zapis jest w umowie? Czy prawo o 2mc zwłoki z opłatą jest ponad umową?...
Przejęcie zakładu pracy, niższe wynagrodzenie.
Witam, Bardzo bym prosił o szybką poradę w zakresie prawa pracy. Zakład pracy tworzył razem z innymi spółkami grupę. Następnie ta grupa została podzielona i sprzedana do innych firm. Okazało się, że nowy inwestor/właściciel (nie pracodawca, gdyż nie było podpisywanych nowych umów z firmą, która przejęła spółkę) postanowiła przejąć kilku pracowników. Jednak zaoferowano tym pracownikom mniejszą podstawę wynagrodzenia brutto niż mieli dotychczas ...
Testament, Darowizn,Zachowek
Dzień dobry Rodzice 18 lat temu przekazali koleżance mieszkanie w formie aktu notarialnego testament...po 2 latach przekazali to samo mieszkanie darowizna. Ojciec nie żyje 15 lat mama pół roku temu zmarła. Czy siostrze ónależy się zachowek......
Zakaz konkurencji przy umowie o pracę.
Pracowałem w pewnej firmie na UoP. W umowie nie miałem żadnego zakazu konkurencji. Skończyła mi się umowa, nie dostałem przedłużenia, a własne doświadczenie pozwoliło mi otworzyć własną działalność - branża IT - wykonuję usługi internetowe dla klientów indywidualnych i małych firm, bez względu na ich działalność. Pewnego dnia zgłosił się do mnie klient z poprzedniej firmy gdzie pracowałem o wykonanie usługi. Zgodziłem się, bo dlaczego nie? Tera...

Wyszukiwarka