Upadłość najemcy a długi na lokalu.

Witam, chciałem zapytać jak jest z zadłużeniem lokalu komunalnego? Główny najemca ( tata ) ogłosił upadłość konsumencką z całkowitym umorzeniem długów również za najem mieszkania. Ja teraz dostałem pismo, że mam do spłaty 10tys, tzn. wcześniej dostaliśmy takie pismo obydwoje lecz ze względu na prowadzone postępowanie napisaliśmy sprzeciw i sąd go uznał, a po ogłoszeniu upadłości taty cała kwotę żądają teraz ode mnie? Czy to jest zgodne z prawem skoro całkowite zadłużenie zostało umorzone przez sad gospodarczy?
anonim cytuj
27-08-2023
Z tego co rozumiem długi miał umorzone ojciec.
Twoje długi są nadal wymagalne.
Długi za najem odpowiadaliście solidarnie (art. 688(1) kodeksu cywilnego).
No tak ale , najpierw zostały umorzone długi na lokalu przez prezydenta miasta, o umorzenie występował tato jako najemca, później ogłosił upadłość i tez zostały umorzone jego długi w całości ja mam teraz 20 lat wiec wg mnie jak ktoś wyżej! Komuś cos umarza to nie powinno się teraz tego ściągać ? Nie rozumiem tego
Przecież po to jest instytucja upadłości żeby "ktoś" miał możliwość "nowego startu" a dlaczego w takim razie ktoś inny ma mieć przez to "zepsuty start" wydaje mi się ze chyba takiego przypadku jeszcze w orzecznictwie nie było. Przynajmniej szukałem ale nie znalazłem.
Przecież po to jest instytucja upadłości żeby "ktoś" miał możliwość "nowego startu" a dlaczego w takim razie ktoś inny ma mieć przez to "zepsuty start" wydaje mi się ze chyba takiego przypadku jeszcze w orzecznictwie nie było... Przynajmniej szukałem ale nie znalazłem

Wydaje mi się, że nie rozumiesz pojęcia solidarnej odpowiedzialności za długi z najmu.
Gdyby ojciec nie ogłosił upadłości konsumenckiej dług można by egzekwować zarówno od niego jak i od Ciebie (w całości od dowolnego z was). Ponieważ ojciec ogłosił upadłość dług można egzekwować wyłącznie od Ciebie.
Twoja sytuacja nie uległa zmianie - zarówno przed ogłoszeniem przez ojca upadłości jak i obecnie wierzyciel mógł egzekwować całość długu od Ciebie, tyle ze wcześniej mógł również egzekwować od ojca, a teraz tylko od Ciebie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
No tak ale , najpierw zostały umorzone długi na lokalu przez prezydenta miasta, o umorzenie występował tato jako najemca, później ogłosił upadłość i tez zostały umorzone jego długi w całości ja mam teraz 20 lat wiec wg mnie jak ktoś wyżej! Komuś cos umarza to nie powinno się teraz tego ściągać ? Nie rozumiem tego


Chciałbym wyjaśnić kwestię solidarnej odpowiedzialności w kontekście umorzenia długów.

Art. 688(1) kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli zobowiązanie dotyczy kilku wierzycieli lub kilku dłużników, każdy z wierzycieli może żądać, a każdy z dłużników jest obowiązany spełnić całe świadczenie. Oznacza to, że w przypadku długu za najem, który został umorzony dla jednego z dłużników (Twojego ojca), nie wpływa to na Twoją odpowiedzialność za ten dług. Możesz być wciąż ścigany za całą sumę, pomimo umorzenia długu ojca.

Co do upadłości konsumenckiej Twojego ojca - jest to procedura, która pozwala dłużnikowi na "nowy start". Jednakże upadłość konsumencka Twojego ojca nie wpływa na Twoje zobowiązania. Jeśli byliście solidarnie odpowiedzialni za długi, a długi Twojego ojca zostały umorzone w ramach postępowania upadłościowego, to teraz cała kwota jest wymagalna od Ciebie.

Przecież po to jest instytucja upadłości żeby "ktoś" miał możliwość "nowego startu" a dlaczego w takim razie ktoś inny ma mieć przez to "zepsuty start"


Rozumiem Twoje obawy i frustrację. Niestety, przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności są sformułowane w taki sposób, aby chronić interesy wierzycieli. W przypadku umorzenia długu jednego z dłużników solidarnych, pozostali dłużnicy wciąż ponoszą pełną odpowiedzialność za zadłużenie.

Ostatecznie, mimo umorzenia długu Twojego ojca, w świetle obecnie obowiązującego prawa, wierzyciel ma prawo żądać od Ciebie spłaty całkowitej kwoty zadłużenia.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Tajemnica korespondencji.
Mamy w pracy pewien problem. Otóż skierowaliśmy do Prezesa zarządu pismo dotyczące pracownika, który nie przestrzega norm życia społecznego. Pismo podpisane przez kilka osób zostało skierowane do Zarządu, ale Zarząd udostępnił treść pisma osobom trzecim, tj. jemu, kierownikowi będącego jednocześnie przewodniczącym OPZZ. I od tego momentu zaczęła się awantura. Czy Prezes popełnił wykroczenie służbowe, udostępniając autorów pisma?...
Czy żeby wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?
Czy żeby wyjechać z dzieckiem na krótkie wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?...
Urząd pracy a zameldowanie.
Witam. Chciałabym zarejestrować się w urzędzie pracy, ale sytuacja wygląda tak, że właściciele mieszkania nie chce mi dać tymczasowego meldunku. Da się coś z tym zrobić?...
Spadek.
Zmarła ciotka. Miała męża, bezdzietni. Czy ja (siostrzeniec) coś dziedziczę po niej? Czy w tym przypadku 50% jest dla męża, pozostałe 50% do podziału na dzieci nieżyjącej siostry?...

Wyszukiwarka