Zleceniodawca obciążył stratami pracowników.

Pracowałem na umowę zlecenie rok temu w punkcie sprzedaży detalicznej. Nie otrzymałem zapłaty, ponieważ jedna z pracownic ukradła część towaru ze sklepu (przeciwko niej trwa sprawa karna w sądzie, do części kradzieży się przyznała), a zleceniodawca obciążył stratami pracowników zabierając im pensje. Sprawa trafiła do sądu cywilnego, sąd zasądził od zleceniodawcy na moją rzecz należne wynagrodzenie. Wyrok się uprawomocnił, poinformowałem zleceniodawcę o terminie wypłaty wynagrodzenia, w przeciwnym razie kieruję sprawę do komornika.
Dzisiaj poinformował mnie on, iż zaczyna uruchamiać weksle i kieruje sprawę do sądu przeciwko mnie o zapłatę 1/3 strat, które wówczas powstały.
Ja przyznam szczerze, że nie pamiętam, czy podpisywałem coś, co rzeczywiście jest wekslem. Jako dowód w sprawie, w której pozwałem zleceniodawcę, przedstawił on umowę zlecenie podpisaną ze mną oraz "umowę odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone" (która wekslem nie jest). Żadnego weksla wówczas nie przedstawił.
I moje pytanie:
1. Czy jeżeli rzeczywiście podpisałem weksel in blanco (wówczas nie byłem świadomy, jaką ma moc prawną), to ma on jakąś ważność? Czy zleceniodawca może go wykorzystać kiedy chce (za rok, 5, 10 lat?) i wpisać w nim dowolną kwotę?
2. Czy mam jakąś możliwość zobaczenia tego weksla bądź sprawdzenia, czy on w ogóle istnieje? (bo tak jak mówię - nie wiem, czy go podpisywałem, czy może jedyną rzeczą podpisaną była umowa odpowiedzialności materialnej)
3. Czy gdyby się okazało, że weksel rzeczywiście podpisałem, sąd będzie rozpatrywał zasadność roszczeń zleceniodawcy, uwzględni to, iż sąd w sprawie z mojego powództwa nie obciążył mnie stratami i nakazał wypłacenie należnego wynagrodzenia? Czy po prostu po zobaczeniu weksla wyda wyrok z nakazem zapłaty kwoty, którą zleceniodawca sobie tam wpisze?
anonim cytuj
18-01-2024
Weksle trzeba umieć podpisywać... Najpierw zobacz weksel, zrób jego zdjęcie - wtedy będzie można ci odpowiedzieć czego można się spodziewać. Wachlarz jest szeroki, od tego że ci koleś może "naskoczyć" do tego, że puści cię bez skarpetek do noclegowni Caritasu...
 
anonim cytuj
18-01-2024
Zgadzam się ze weksle trzeba umieć podpisywać, ale jako młoda, niedoświadczona prawnie czy życiowo osoba chciałem po prostu dorobić na wakacje. Podpisałem dokumenty, które są standardową procedurą wobec wszystkich pracowników, nie wiedząc jaką moc prawną może mieć każdy z nich.
Jak mówię, nie jestem pewny czy podpisałem umowę zlecenie oraz umowę od odpowiedzialności za mienie, które wekslami zdecydowanie nie są, czy podpisałem coś jeszcze.
Umowę zlecenie w oryginale mam od jej podpisania, umowę o odpowiedzialności (kopie) otrzymałem dopiero w sądzie. Wówczas pozwany zleceniodawca nie wspomniał słowem o żadnym wekslu.
Dlatego pytam, czy jest możliwość sprawdzenia, czy on ten weksel rzeczywiście ma. Czy jeśli mu wyślę list z wezwaniem do przedstawienia kopii weksla, to ma on obowiązek mi ją przedstawić, czy może powiedzieć "nie", a ja cały czas będę się zastanawiał, co rzeczywiście podpisałem ponad rok temu.
 
anonim cytuj
18-01-2024
Nic nie zrobisz, może cię tak wodzić za nos. Obstawiam, że to jest tylko wirtualny straszak na ciebie.
 
anonim cytuj
18-01-2024
A czy na wekslu można określić termin jego ważności, po którym nie może zostać wypełniony?
Czy weksel może się przedawnić? Czy można go użyć kiedykolwiek się chce?
Czy należność wpisaną na wekslu trzeba uzasadniać?
Czy na wekslu można wpisać zupełnie dowolną kwotę? Sto tysięcy, milion, 10 milionów?
 
anonim cytuj
18-01-2024
Tak, można wpisać cokolwiek i nie trzeba mieć co do tego żadnych przesłanek. Sąd nie wnika dlaczego powstał weksel. Dlatego spisuje się zawsze umowę wekslowa pisemnie jako dodatek do weksla.
 
anonim cytuj
18-01-2024

Sugerowane Tematy

Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?
Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?...
Pracodawca nie odprowadza składek ZUS.
Pracodawca od kilkunastu lat nie odprowadza składek za pracowników do ZUS. Pracownicy są zgłoszeni do ubezpieczenia. Jakie będą tego konsekwencje dla pracowników?...
Zmiana nazwiska dziecka bez zgody drugiego rodzica.
Mam pytanie, czy jeśli ojciec dziecka ma ograniczone prawa do dzieci i ma zakaz zbliżania i kontaktowania się z nami czy na podstawie tego wyroku mogę zmienić nazwisko dzieci na moje....
Sprzedaż domu po zmarłym.
Testament jedynie odczytany, jeszcze nie został "zaklepany". Mimo tego jest pełna zgodność, że dom sprzedajemy i trzeba to jak najszybciej zrobić (wymaga remontu). Tutaj właśnie wchodzą moje pytania: 1. Czy w takiej sytuacji gdzie jeszcze nie ma statusu własności/prawnego (czy jak fachowo to nazwać) można taki dom sprzedać?? 2. Czy jeśli można sprzedać to należy od razu uiścić jakieś opłaty z tego tytułu?? Po prostu chciałem się upew...

Wyszukiwarka